Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
Ściągnij
8. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (druk nr 330).
9. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o utworzeniu prawdziwej Tarczy antykryzysowej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 324).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo! Tarcza antykryzysowa, którą przedstawiliśmy tydzień temu, do której wprowadzamy w wyniku przeprowadzonych analiz kolejne zmiany, to jest realnie funkcjonujące wsparcie i funkcjonujące już.
Szanowny Panie Pośle! Nie można wprowadzać opinii publicznej w błąd i mówić, że 340 złożonych wniosków w ciągu zaledwie kilku dni to jest mało. Przede wszystkim to szerokie wsparcie ma pomóc ochronić miejsca pracy. Dlatego środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych... To nieprawda, że ten fundusz jest pusty. Będziemy realizowali to w pełni i jak wielokrotnie powtarzamy to w swoich komunikatach, nie będzie tak, że który wniosek był pierwszy, będzie realizowany jako pierwszy, nie ma limitów, przedsiębiorcy mogą liczyć na pełne wsparcie.
Może pozwolę sobie przypomnieć, że jeżeli pracodawca wprowadzi ograniczenie czasu pracy ze względu na to, że jest pracodawcą w kłopotach, do 20%, to również, co w tej ustawie zaznaczamy, może skorzystać z dofinansowania do 40% przeciętnego wynagrodzenia. Takich wniosków mamy dzisiaj złożonych 3,5 tys. dla ponad, jak teraz sprawdzałam sobie w Internecie, 130 tys. pracowników na chwilę obecną. To jest rzeczywista ochrona miejsc pracy, na to pójdą te środki i tych pieniędzy nie zabraknie.
Nie zabraknie tych środków również dla pracodawców, którzy podejmą decyzję o przestoju ekonomicznym. I oczywiście to wsparcie, które dotyczy zwolnienia ze składek ZUS-u. Wyraźnie dzisiaj powiedzieliśmy, że nie tylko dotyczy to mikroprzedsiębiorców, ale także rozszerzamy to wsparcie o małych przedsiębiorców, zatrudniających do 49 pracowników - 50% zwolnienia ze składki ZUS.
Nie zapomnieliśmy o samozatrudnionych, umowach o dzieło, umowach-zleceniach. Postojowe zostaje przedłużone na kolejne 3 miesiące. To właśnie na tym nam przede wszystkim zależy, aby polska rodzina miała szerokie wsparcie.
Pozwolę sobie wspomnieć, jak państwo krytykowaliście program 500+. Dziś wymiar tego programu jest zupełnie inny. W tej trudnej sytuacji, nie sytuacji spowodowanej przez rząd, ale sytuacji, która jest od nas całkowicie niezależna, świadczenie to pozwala dodatkowo wesprzeć polskie rodziny w bieżącym funkcjonowaniu.
Wspomniane tutaj bezrobocie wzrosło, jak już usłyszałam, o 500 tys. Szanowni państwo, bądźmy precyzyjni i posługujmy się danymi. Na dziś bezrobocie nie wzrosło o 500 tys. Ono rzeczywiście może w jakimś czasie o taką liczbę wzrosnąć. Dzisiaj nie ma takich danych. My te dane, tak jak państwu powiedziałam, każdego dnia zbieramy, zbieramy je w systemie, nie tworzymy tych danych sami.
Jeżeli chodzi o kolejne wsparcie, które na pewno znajdzie się w kolejnej lub jeszcze następnej tarczy, to analizujemy sytuację na rynku. A więc nie zostawimy naszych rodzin bez wsparcia. Jeżeli w wyniku tej analizy będzie potrzeba wsparcia, wzrostu zasiłku dla bezrobotnych, to my ten projekt mamy już gotowy, tylko musi nadejść odpowiedni moment, kiedy to wprowadzimy.
Tak że, szanowni państwo, nasze działania są wyprzedzające. Przede wszystkim mają służyć wsparciu pracodawców i pracowników, zachowaniu płynności firm. Te wszystkie mechanizmy są zawarte w tej tarczy, która była przedstawiona tydzień temu. Kolejne wsparcia wprowadzamy w tym dokumencie.
Dlatego też prosimy państwa o wsparcie naszych wspólnych działań, abyśmy przede wszystkim działali w tej trudnej sytuacji - dla każdego z nas, dla każdej rodziny, dla każdego przedsiębiorcy - w zgodzie i porozumieniu i abyśmy podejmowali takie działania, które przede wszystkim będą służyły Polkom i Polakom, i wyszli z tej trudnej sytuacji w jak największym stopniu suchą nogą. Dziękuję bardzo. (Oklaski)