Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijSprawozdanie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (druki nr 808 i 865).
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt przedstawić w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, druki sejmowe nr 808 i 865.
Projekt ustawy wpłynął do Sejmu 3 grudnia 2020 r. Został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu, które odbyło się 9 grudnia. Projekt został skierowany do Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Sprawozdanie z prac komisji znajduje się w druku sejmowym nr 865.
Procedowana dzisiaj zmiana ustawy - Prawo energetyczne zakłada, o czym mówiłem wcześniej, m.in. wprowadzenie w Polsce inteligentnego opomiarowania do 2028 r., tak aby objąć nim ok. 80% liczników, które będą licznikami zdalnego odczytu pomiaru. Jest to szansa na infrastrukturalny rozwój, na wykonanie milowego kroku w kierunku stworzenia nowych standardów rynku energii w Polsce. Dzięki temu wprowadzone zostaną nowe rozwiązania regulacyjne, takie jak np. taryfy dynamiczne, w wyniku czego odbiorcy będą uzyskiwali bonifikaty za przerwy w dostawach energii czy za niewłaściwą jakość dostarczanej energii. Dzięki tej ustawie ułatwiona zostanie zmiana dostawcy energii elektrycznej. Skrócony został czas zmiany dostawcy. Priorytetem ustawy jest ochrona konsumentów poprzez wprowadzenie mechanizmów zabezpieczających przed nieuczciwym dostawcą umowy. Muszą być zawierane w siedzibie firmy. Uniemożliwi ona zawieranie umów na odległość, np. telefonicznie.
W trakcie posiedzenia komisji zgłoszono 12 poprawek. Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość i komisja rekomendują przyjęcie 9 poprawek. Jednocześnie, proszę państwa, chciałbym złożyć na ręce pana marszałka poprawki, które mają na celu doprecyzowanie projektowanych rozwiązań oraz uzupełnienie przepisów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania nowych systemów wymiany danych z liczników oraz nowego modelu działania magazynów energii. Stanowią one wyjście naprzeciw oczekiwaniom zgłaszanym przez sektor energetyczny podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz uwagom legislatorów, które odnosiły się do wprowadzenia koniecznego doprecyzowania. Z uwagi na celowość dalszych prac nad niektórymi zagadnieniami, np. instalacjami hybrydowymi OZE, poprawki wykreślają te zmiany celem przekazania tej tematyki do dalszych prac rządowych. Dziękuję bardzo. (Oklaski)