Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy (druk nr 296).
Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić uwagi klubu Lewicy do projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy.
Prezentowana ustawa ma na celu wprost realizację konstytucyjnej zasady powszechności prawa wyborczego. Ustawa wprowadza możliwość głosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców. Głosowanie korespondencyjne będzie jednak wyłączone w wyborach do organów JST oraz wyborach wójta, jednakże osoby o znacznym oraz ograniczonym stopniu niepełnosprawności będą mogły również w tych wyborach uczestniczyć.
Pytanie: Dlaczego będą wyłączone wybory do organów JST, skoro możliwe są wybory do pozostałych organów? Nad tym, wydaje się, warto popracować. Jak rozumiem, celem tej ustawy jest upowszechnienie głosowania w ogóle. Oczekiwania wnioskodawcy są takie, że frekwencja w kolejnych wyborach będzie wzrastała.
Ustawa wprowadza wiele udogodnień, określa sposób oraz formę głosowania za pośrednictwem dokumentów przesłanych korespondencyjnie, uelastycznia i urealnia terminy głosowań, jak choćby w przypadku nagłej kwarantanny wyborczej, gdzie jest możliwość zgłoszenia chęci głosowania nie jak do tej pory na 13 dni przed faktycznym głosowaniem, ale skraca się to tak, że taki wyborca będzie mógł zgłosić chęć głosowania do 5 dni przed. W różnych krajach Europy, od Czech i Danii aż po Niemcy, głosowania są mniej lub bardziej dostępne w ten sposób, przy czym w Czechach i Danii w ogóle nie ma głosowań korespondencyjnych, natomiast w Niemczech może korespondencyjnie zagłosować każdy.
Ważne w tej ustawie jest również to, że koszty głosowania korespondencyjnego pokrywane są w 100% przez budżet państwa i nie obciążają one organizatorów głosowania.
Wybory korespondencyjne muszą być dobrze przygotowane, dlatego odpowiednio wcześniej wprowadzamy te zmiany do ustawy, nie na ostatnią chwilę, jak to robił PiS, na dodatek wskazując salki katechetyczne, jednocześnie likwidując punkty głosowań za granicą, gdzie ta frekwencja była coraz niższa.
Wasze propozycje - mówię tutaj do pana Łukasza Schreibera, przedstawiciela PiS-u - były antyfrekwencyjne, nasze są profrekwencyjne.
Klub Lewicy będzie głosował za przyjęciem tego projektu ustawy, jednocześnie licząc na to, że zostaną wprowadzone kolejne przepisy umożliwiające głosowanie w wyborach do organów JST, a być może w przyszłości też wprowadzenie głosowania internetowego. Dziękuję bardzo.