Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijPrzepraszam, że zadaję to pytanie. Mogłem je wcześniej zadać.
(Wicemarszałek Bogdan Borusewicz: Proszę nie przepraszać, tylko kontynuować.)
Chciałbym zapytać pana ministra o kwestię tego, jaka jest liczba firm, które obsługują branżę paliw lotniczych oraz paliw dla okrętów i które nie przygotowały się do tej możliwości elektronicznego dokumentowania obrotu. Bo w tej ustawie proponujemy, że można będzie ten obrót dokumentować i w formie elektronicznej, i w papierowej.
Wicemarszałek Bogdan Borusewicz:
Dziękuję.
Proszę bardzo, Panie Ministrze.
Ta ustawa ma bezpośredni wpływ na 75 tysięcy podatników. Rozumiem, że to pytanie dotyczy tych firm, które się nie przygotowały. Mamy informację, że to są największe firmy, głównie spółki podporządkowane tym największym firmom, które w gruncie rzeczy zajmują się różnego rodzaju handlem paliwem lotniczym. Są też kwestie związane z… Są coraz większe wątpliwości w zakresie stosowania tej ustawy przez firmy, które transportują paliwo rurociągami. Powiem szczerze, że tych firm nie jest dużo, bo jest ich pewnie kilkanaście, ale skala ich aktywności jest dosyć spora.
Wicemarszałek Bogdan Borusewicz:
Proszę bardzo, pan senator Kleina.
Jeszcze jedno pytanie. Na pytanie dotyczące tego problemu pan odpowiedział na posiedzeniu komisji, ale wydaje mi się, że dobrze byłoby wyartykułować to też na naszym posiedzeniu plenarnym. Jest taka kwestia, że minister finansów zobowiązał się, że odbiorcy indywidualni, którzy korzystają z oleju opałowego jako źródła ciepła, nie będą zobowiązani do tego, żeby przeprowadzać tę całą procedurę zgłaszania elektronicznego, i że ten dotychczasowy system będzie utrzymany jeszcze w przyszłym roku. To jest dość istotne, bo to dotyczy odbiorcy indywidualnego, a tych ludzi są pewnie setki tysięcy.
Tak, chodzi o… Akurat w przypadku systemu EMCS chodzi o ten gaz, który jest gazem butlowym, czyli propan-butan stosowany do ogrzewania domów, bo w systemie EMCS jest właśnie… Olej opałowy jest w systemie SENT i to jest jakby oddzielny system, a ta ustawa dotyczy tego towaru, który jest w systemie EMCS, czyli właśnie propanu-butanu do ogrzewania domów transportowanego w butlach. Absolutnie ta ustawa odnosi się również do osób fizycznych, właścicieli gospodarstw domowych, którzy ogrzewają domy w ten sposób, i przyjmując tę ustawę zwalniamy ich z obowiązku stosowania tylko i wyłącznie systemu elektronicznego od 1 stycznia 2020 r.
(Przewodnictwo obrad obejmuje wicemarszałek Stanisław Karczewski)
Wicemarszałek Stanisław Karczewski:
Proszę bardzo, Panie Senatorze.
Panie Ministrze, jeszcze była informacja – ale to jest poza ustawą, jakby niezależnie od ustawy – o odbiorcach oleju opałowego w gospodarstwach domowych, o tym, że to jest, że tak powiem, taki prezent za to, że tę ustawę przyjmujemy, i że ten prezent dla odbiorców oleju opałowego w gospodarstwach domowych jest taki, że otrzymają teraz nie, że tak powiem, tysiące litrów oleju opałowego, ale uproszczoną procedurę dokumentacyjną. Choć…
Wicemarszałek Stanisław Karczewski:
Dziękuję, Panie Senatorze.
Bardzo proszę, Panie Ministrze.
Dziękuję bardzo.
Chodzi o to… Rzeczywiście podczas dyskusji w Sejmie zadeklarowaliśmy przeprowadzenie analiz w taki sposób, żeby ten mechanizm potwierdzania właśnie dostawy gazu w formie butlowej odbywał się w systemie EMCS, a dostarczania oleju opałowego właśnie w systemie SENT, tak żeby uspójnić i rzeczywiście przeprowadzić wszystkie analizy w zakresie generalnie systemu SENT. System SENT jest bardziej restrykcyjny z takiej racji, że w zakresie oleju opałowego zdiagnozowano więcej nieprawidłowości. Tak więc absolutnie postaramy się przeanalizować tę kwestię, żeby uspójnić te zasady potwierdzania. Bo w systemie SENT – był taki głos – wymagane jest posiadanie smartfonu, co nie zawsze jest korzystne z punktu widzenia… Byli właśnie wspomniani przysłowiowi emeryci, dla których może być to jakiś kłopot. To jest właśnie ta kwestia, o której rozmawialiśmy na posiedzeniu komisji, a o której mówił pan przewodniczący, czyli kwestia tego, żeby uspójnić ten system. I jako Ministerstwo Finansów zadeklarowaliśmy już w Sejmie, że sprawdzimy, w jaki sposób funkcjonuje potwierdzanie dla gospodarstw domowych w systemie SENT i w systemie EMCS.