Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijWysoki Senacie! Panie Ministrze!
Panie Ministrze, ja mam takie pytanie, taką wątpliwość. Pan minister zapewnia nas, że te pieniądze będą przeznaczone na ochronę naszego zdrowia i życia. Zapewnia nas pan o tym. Ale nie wiem, czy pan wie, że chwilę temu była omawiana ustawa, rodzaj umowy, którą rząd zawarł z osobami z niepełnosprawnościami i ich opiekunami i obiecał, że fundusz, który stworzyliście, będzie przeznaczony tylko dla nich, nigdy nikt im tych pieniędzy nie zabierze ani ich od nich nie pożyczy. Nawet z takiej umowy się państwo nie wywiązaliście. Zlikwidowaliście to w sposób… Rozdrobniliście ten fundusz.
Dlatego moje pytanie brzmi: dlaczego… Chcieliśmy prosić o zapewnienie, ale tego zapewnienia nie ma, a nawet w drugim czytaniu, na posiedzeniu Sejmu odrzuciliście państwo poprawkę, która mówiła o tym, żeby te środki były przeznaczone na finansowanie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Dlaczego nawet w ten sposób nie potraficie nam państwo dać pewności, że te pieniądze rzeczywiście będą tak kierunkowane i będą szły na ochronę naszego zdrowia i życia? Dziękuję.
To, że ta poprawka została odrzucona, wynika właśnie z faktu, że budżet państwa jest… Zasada gospodarki budżetowej według ustawy o finansach publicznych jest właśnie taka, że nie przypisuje się konkretnym dochodom konkretnych wydatków, czyli nie można powiedzieć, że jeżeli są jakieś środki z jakiegoś podatku, to one są przypisane do… To jest sprzeczne z ustawą o finansach publicznych. Niezależnie od tego zakładamy, można powiedzieć, że rząd proponujący budżet państwa i później parlament, który go akceptuje, zakłada, że mamy konkretne wydatki, na które musimy znaleźć pokrycie, wynikające właśnie z… To są wydatki zdrowotne. Jeśli istnieje diagnoza, że chcemy podjąć decyzję, tak w obiektywny sposób patrząc, no, w ten sposób to się dzieje, że chcemy podnieść wydatki chociażby na zdrowie, na armię czy na coś innego i widzimy, że te naturalne wzrosty, chociażby wzrost dochodów w zakresie podatku PIT czy ZUS… znaczy składek na VAT, tzn. dochody z podatku VAT nie w pełni wystarczają na pokrycie tych wydatków, to należy poszukiwać innych źródeł. I w tym sensie jest też, jak rozumiem, przeprowadzana taka analiza, aby znaleźć dodatkowe finansowanie, w tym przypadku rosnących wydatków na zdrowie.
Oczywiście jest tutaj… To, co mogę odpowiedzieć, to nie ma… Niekwestionowalne jest to, że wydatki na zdrowie rosną, wynika to chociażby z faktu, że istnieje ustawa dotycząca 6%. W związku z tym, że ta ustawa istnieje, wytwarza ona, że tak powiem… jest powodem do tego, żeby obowiązkiem być może nałożonym na ministra finansów, na każdego ministra finansów było znalezienie środków na pokrycie tych wydatków, żeby te środki, dochody pokryły wydatki związane z ochroną zdrowia.
W związku z tym pytanie pani senator jest takie: czy te wydatki mogą zostać… czy ten wzrost z dochodów z akcyzy może trafić w inne miejsce? Na pewno jest tak, że oczywiście nie ma przypisania, tak jak już mówiłem wcześniej, zapewnienia, że te dochody z akcyzy trafiają akurat w to miejsce, ale na pewno, dopóty dopóki obowiązuje ustawa 6%, rząd jest zobowiązany do tego, żeby tyle środków przeznaczać na zdrowie. To jest jakby fundament, fundament tej sytuacji, że pieniądze z budżetu trafiają na ochronę zdrowia, ustawa dotycząca 6% i oczywiście również inne deklaracje polityczne, decyzje polityczne, które polegają na tym, że rząd chce przeznaczać środki na zdrowie. I dopóki rząd, politycy chcą, akceptują tę sytuację, dopóty ona obowiązuje. Oczywiście to wszystko podlega procedurze demokratycznej. Z tej racji wydaje się, że jakby uzasadnieniem, dla którego tyle środków trafi na zdrowie, jest przede wszystkim ustawa dotycząca 6%.