Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijSprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (druki nr 514 i 517).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu klubu Koalicji Polskiej - PSL - Kukiz15 przedstawić stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, zawartych w drukach sejmowych nr 517 i 514.
Proponowana zmiana dotyczy ustawy z dnia 15 lutego 2015 r. i ma na celu w szczególności zapewnienie podstaw prawnych wdrożenia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020... Ma na celu również ujęcie tymczasowego wsparcia dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz niektórych średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19, o których mowa w art. 39b, jak mówił pan przewodniczący, rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z dnia 17 grudnia 2013 r.
Szanowni Państwo! Dzięki uruchomieniu tego działania rolnicy prowadzący działalność, których gospodarstwa najbardziej ucierpiały w wyniku kryzysu, będą mogli otrzymać wsparcie finansowe, tak jak tutaj zostało powiedziane, do wysokości 7 tys. euro. Obecnie skutki COVID są coraz częściej i mocniej odczuwalne, dlatego konieczne jest zastosowanie wyjątkowych środków wspierających. Sektory rolny i spożywczy w czasie obostrzeń zgłaszały wiele trudności, m.in. w przemieszczaniu się zwierząt w krajach Unii Europejskiej, jak również trudności, które wynikały z zamykania sklepów, targowisk, restauracji i innych zakładów gastronomicznych. Wszystkie te zakłócenia gospodarcze w sektorach rolnym i spożywczym doprowadziły do problemów z płynnością finansową rolników. Ten problem może poważnie zagrozić funkcjonowaniu działalności rolniczej teraz i, myślę, w najbliższym czasie.
Proponowane formy wsparcia mają charakter jednorazowej płatności ryczałtowej dla rolników spełniających kryteria dostępu określone w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Bardzo ważne w tym działaniu jest sprawne przekazanie środków finansowych, tak aby nie powtórzyła się sytuacja, w jakiej znaleźli się rolnicy dotknięci skutkami suszy z 2019 r., którzy wsparcia nie otrzymali w czasie, w którym oczekiwali. Dlatego w tym przypadku pieniądze muszą być przekazane szybko, a procedura musi być uproszczona i jasna. Wszystko oczywiście po to, aby było to realne wsparcie, a nie tylko dla wybranych. Jeśli chodzi o listopad i grudzień, to rzeczywiście termin musi być dotrzymany, dlatego że wielu rolników ma zobowiązania finansowe, kredyty i to z kolei utrudnia im płynność finansową, zakłóca ich działalność i może skutkować trudnościami w dalszej działalności rolniczej. Koalicja Polska - PSL - Kukiz15 w pełni popiera każdy projekt, który niesie na wieś realne wsparcie finansowe, jednak oczywiście bacznie będziemy się przyglądać sytuacji i dystrybucji tych pieniędzy.
Szanowni Państwo! Wysoka Izbo! 9 lipca tego roku złożyłam interpelację w tej sprawie. Ona jest opatrzona numerem 8737. W tej interpelacji wyraziłam wielkie zadowolenie z takiego działania i z takiego kierunku wsparcia, natomiast tak jak tutaj już wcześniej wybrzmiało, niepokoi mnie, że w tak późnym czasie ta forma wsparcia rolnikom będzie przekazana. Tym bardziej na nas wszystkich ciąży obowiązek rzetelnego wywiązania się z tego obowiązku i realnej pomocy rolnikom.
Tak jak tutaj również zostało wspomniane, wsparcie uzyskają rolnicy z branży rolniczej, którzy hodują bydło mięsne, szczególnie chodzi o produkcję wołowiny, krowy mleczne, świnie, prosięta, lochy, owce, kozy, drób rzeźny, drób nieśny. Natomiast niepokoi mnie również, że pominięte zostały inne sektory rolnicze: ogrodniczy, sadowników, producentów owoców miękkich, producentów mleka i jajek.
I ja w swojej interpelacji zadałam wiele pytań do pana ministra. Mam nadzieję, że dostanę w odpowiednim czasie rzetelną odpowiedź na te pytania, ponieważ wynikają one z głębokiej troski społecznej i, myślę, z lokalnego patriotyzmu. I mam nadzieję, że tutaj rzeczywiście sprawy wsi, sprawy rolników i przyszłość rolnictwa będą ważne dla nas wszystkich i będą nas jednoczyły we wspólnym i sprawnym działaniu na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich. I mam nadzieję, że wszyscy, jak tutaj jesteśmy, doceniamy wagę i miejsce, i znaczenie rolnictwa w gospodarce narodowej. I mam nadzieję, że będzie to również dla nas forma, powiedziałabym, testu na zrozumienie wagi sprawy i na patriotyzm lokalny.
Koalicja Polska - PSL - Kukiz15, tak jak powiedziałam, cieszy się z każdej złotówki przekazanej na wieś, ponieważ jest to rzeczywiście realne wsparcie, realna pomoc i realne działanie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, samej działalności rolniczej i, myślę, naszej gospodarki narodowej. Uprzejmie dziękuję. Dziękuję bardzo.