Zgłoś uwagi
Pytania w sprawach bieżących
 
Posłowie Cezary Grabarczyk, Katarzyna Lubnauer, Joanna Frydrych, Aleksandra Gajewska, Iwona Hartwich, Ewa Kołodziej, Iwona Maria Kozłowska, Michał Krawczyk, Jagna Marczułajtis-Walczak, Marzena Okła-Drewnowicz, Monika Rosa, Marta Wcisło, Adam Cyrański, Joanna Kluzik-Rostkowska, Maciej Lasek, Czesław Mroczek, Kazimierz Plocke, Paweł Poncyljusz, Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz, Andrzej Szewiński i Cezary Tomczyk - KO
w sprawie obniżenia wysokości wpływów z emerytur m.in. służbom mundurowym w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu

Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player

Ściągnij
80 wyświetleń
0

Stenogram

12. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Cezary Grabarczyk:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Polski Ład miał być bramą do krainy mlekiem i miodem płynącej, a jest płacz i zgrzytanie zębów. Są recenzje: klęska Polskiego Ładu, Polski Ład uderzył w najsłabszych. Ale są też reakcje naszych wyborców, wyborcy listy piszą. Pan Zbigniew: Jestem jednym z tych szczęśliwców, którzy na PiS-owskim Polskim Ładzie stracili. Jestem emerytem mundurowym, przepracowałem w Policji 30 lat, moja emerytura w porównaniu z grudniem 2021 r. zmniejszyła się o 98 zł netto. Informacja pochodzi z Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA.

    Drugi: Nazywam się Mirosław i jestem emerytowanym oficerem Wojska Polskiego. Przez ponad 30 lat wiernie służyłem ojczyźnie, aby w lutym 2020 r. odejść na emeryturę. W styczniu 2022 r. moje świadczenie emerytalne zostało zmniejszone o 389 zł. Zgodnie z wyjaśnieniem udzielonym przez pracownika Wojskowego Biura Emerytalnego w Warszawie dowiedziałem się, że zmniejszenie mojej emerytury jest skutkiem zmian podatkowych Polskiego Ładu. Ponadto poinformowano mnie, że w połowie roku stracę prawdopodobnie jeszcze więcej.

    Panie Ministrze! Polski Ład miał być sukcesem rządu, jest klęską, ale najgorsze jest to, że nie chroni (Dzwonek) praw nabytych. Prawa nabyte to świętość. Polska konstytucja chroni prawo nabyte każdego emeryta, każdego rencisty. Co rząd zrobi, żeby ochronić emerytury i renty tych, którym na Polskim Ładzie obniżono świadczenia? Dziękuję.

12. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jan Sarnowski:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W pierwszych słowach chciałbym gorąco podkreślić, że rzeczywiście Polski Ład przyczyni się do szybkiego rozwoju naszej gospodarki niezależnie od tego, co przeczytamy w prasie czy usłyszymy od szanownych państwa. To jest dobry program, korzystny dla wielu, wielu milionów Polaków.

    Przypomnę tylko liczby. 18 mln Polaków pod koniec roku będzie zadowolonych ze skutków naszej reformy, w tym osoby najmniej zarabiające, w tym emeryci i renciści. 9 mln osób od 1 stycznia nie płaci już PIT-u. To osoby otrzymujące płacę minimalną i aż 2/3 emerytów. Kolejna liczba: 600 tys. To jest liczba osób, które w tym roku nie zapłacą 32-procentowego podatku, ponieważ limit zastosowania tej stawki został podniesiony o 40%. Kolejne 0,5 mln to są ludzie, którzy pierwszy raz rozliczą się wspólnie z małżonkiem, bo wcześniej takiej możliwości nie mieli, a zasady zostały zliberalizowane. Dalej: 64 tys. 64 tys. to jest liczba rodzin, które skorzystają z ulgi PIT-0 dla rodzin 4+. To są osoby, które wychowują co najmniej czwórkę dzieci.

    To jest wielka reforma, reforma niepozbawiona trudności, szczególnie na początku działania, ale reforma słuszna, sprawiedliwa i przede wszystkim prospołeczna.

    Przechodzę już do odpowiedzi na konkretne pytania. Zgodnie z założeniem podatkowych zmian Polskiego Ładu, które będziemy bardzo stanowczo realizowali, więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach 90% emerytów i rencistów, czyli ponad 8 mln osób.

    Tak jak wspominałem, aż 2/3 z nich, czyli ponad 6 mln osób w ogóle przestanie płacić podatek dochodowy od osób fizycznych. Emeryci o wyższych świadczeniach zapłacą podatek tylko od pierwszej złotówki świadczenia ponad wysokość emerytury przekraczającej 2,5 tys. zł. Przy czym pamiętajmy, że 2,5 tys. zł to jest najczęściej wypłacana w Polsce emerytura, średnia emerytura. Średnia emerytura wypłacana kobietom wynosi ok. 2 tys. zł brutto, mężczyznom - 3 tys. zł brutto.

    W przypadku emerytów pobierających wyższe świadczenia emerytalne, te, o których mówił pan poseł, czyli do kwoty 12 800 zł, również chcemy, żeby żaden z nich nie stracił na Polskim Ładzie. Od 8 stycznia obowiązuje już rozporządzenie, na podstawie którego taki emeryt, również ten otrzymujący wyższe świadczenie do wysokości 12 800 zł brutto, nie płaci z miesiąca na miesiąc ani złotówki więcej. W ten sposób reforma staje się korzystna lub neutralna już nie dla 95% emerytów, tylko dla 99,9% emerytów, dla wszystkich otrzymujących świadczenia do 12 800 zł brutto miesięcznie. Od przyszłego miesiąca będzie dla nich liczona wyższa emerytura, a przy wypłacie za luty otrzymają oni również zwrot nadpłaty za styczeń.

    Chcemy również, żeby taki emeryt otrzymujący świadczenie do 12 800 zł nie tracił na Polskim Ładzie nie tylko w rozliczeniu miesięcznym, ale również w rozliczeniu rocznym. Dlatego pracujemy nad rozwiązaniem systemowym podobnym do ulgi dla klasy średniej, z której obecnie korzystają pracownicy i przedsiębiorcy. Stosowne przepisy zostaną przedstawione Wysokiej Izbie już na następnym posiedzeniu Sejmu. Przy czym chciałbym gorąco podkreślić: te realne pieniądze na kontach emerytów to nie jest teoria, to już nie są tabelki w excelu, to nie jest prezentacja PowerPoint, tylko to są realne fakty, które dzieją się na naszych oczach.

    (Poseł Cezary Grabarczyk: To też są fakty, panie ministrze.)

    Według najnowszych danych z ZUS wynika, że już w styczniu tego roku w wyniku Polskiego Ładu wyższe emerytury otrzyma ponad 8150 tys. emerytów i rencistów. Już prawie połowa z tych osób otrzymała te wyższe świadczenia, ponieważ świadczenia wypłacane są cyklicznie, praktycznie co 5 dni: do pierwszego, do piątego, do dziesiątego. Za 2 dni, piętnastego kolejna grupa emerytów dostanie te wyższe świadczenia. Te wyższe świadczenia styczniowe dostanie ponad 95% wszystkich świadczeniobiorców i tylko w styczniu na ich kontach pojawi się dodatkowe 860 mln zł, szczególnie potrzebne teraz, w trudnej sytuacji inflacyjnej. Już teraz ponad połowa tej sumy pojawiła się na ich kontach, w ich portfelach. To są realne pieniądze, szczególnie potrzebne właśnie teraz, realne pieniądze po prostu wpływające na ich konta praktycznie co 5 dni wraz z wysyłaniem każdej kolejnej transzy wypłat emerytalnych za styczeń. Bardzo dziękuję.

    (Poseł Cezary Grabarczyk: Co z zasadą praw nabytych?)

12. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Katarzyna Lubnauer:

    Po pierwsze, to tylko wy potraficie tak zrobić, że jeżeli według GUS-u na koniec 2020 r. emerytury w Polsce pobierało 7089 tys. emerytów, to u was 8 mln zyskuje.

    (Poseł Cezary Grabarczyk: Ha, ha, ha!)

    Natomiast chciałam zadać pytania. Pierwsze pytanie brzmi: Jak będzie wyglądała sytuacja emerytów, i to tych emerytów, którzy mają najniższą emeryturę, w sytuacji, w której likwidujecie czternastą emeryturę, co do której, przypominam, obiecywaliście, że będzie już rozwiązaniem systemowym na zawsze? Jak to wygląda, jeśli chodzi o zyski emerytów z Polskiego Ładu w stosunku do tego, ile otrzymywali w ramach czternastej emerytury? Czy to wychodzi na zero, czy to wychodzi trochę na minus?

    Kolejna kwestia jest związana z tym, że jednak ci ludzie, którzy już nie mają wpływu na swoje życie, nagle się dowiedzieli, że dostali mniej na swoje konta, jeśli chodzi o emerytury. I pytania: Dlaczego od początku nie objęto emerytów ulgą dla klasy średniej? Od kiedy rozporządzeniem można zmieniać ustawę, bo jak wiemy, rozwiązanie ma charakter ustawowy, a nie charakter rozporządzenia? (Dzwonek)

    I ostatnia kwestia: Kiedy plik jednolity z kształtem całej ustawy o dochodach osób indywidualnych będzie na stronie rządowej? Bo na razie mamy dokument z czerwca 2021 r. i 14 różnych poprawek. (Oklaski)

12. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jan Sarnowski:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Odnośnie do liczb poruszonych przez panią poseł chciałbym gorąco podkreślić, że dane, które otrzymaliśmy z ZUS-u, dotyczą nie tylko emerytów, których rzeczywiście jest ponad 7 mln, mniej niż 8 mln, ale również rencistów, tak że mówimy tutaj o tych dwóch grupach razem.

    Świadczeniem, które miało być wypłacane cyklicznie, corocznie jest trzynasta emerytura, a nie czternasta.

    (Poseł Adam Szłapka: No jak?)

    Przy czym chciałbym gorąco podkreślić, że...

    (Poseł Katarzyna Lubnauer: Przecież właśnie udowodniono pani Arent, że kłamała. Pan Motyka udowodnił pani Arent, że kłamała. Była mowa, że to jest systemowe.)

    Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:

    Przepraszam bardzo, pani poseł, teraz jest czas na odpowiedź pana ministra. Pani będzie mogła zadać pytanie dodatkowe.

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jan Sarnowski:

    Przy czym dla osób, które osiągają najczęstszą emeryturę, czyli 2500 zł, korzyść wynikająca ze zmian podatkowych Polskiego Ładu wynosi na rękę 2200 zł i jest to wypłacane comiesięcznie, w wysokości ok. 200 zł co miesiąc. Tak że jest to realne wsparcie, i to nie takie incydentalne, wypłacane raz do roku, tylko wsparcie, które pojawia się na kontach emerytów po prostu wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebne, kiedy dokonywane są wydatki na życie.

    Tekst jednolity ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych publikowany jest na stronie sejmowej, tak że... Jeśli jest potrzebny tekst jednolity również na stronach Ministerstwa Finansów, to jesteśmy otwarci na to, żeby go po prostu opublikować. Bardzo dziękuję.

    (Poseł Katarzyna Lubnauer: Proszę o pytanie dodatkowe.)

12. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Katarzyna Lubnauer:

    Dziękuję panu marszałkowi.

    Po pierwsze, chciałam powiedzieć, że nie usłyszałam dokładnej odpowiedzi na pytanie, jaka jest różnica między tym, co otrzymywano z czternastki, a tym, co wynika z Polskiego Ładu.

    Po drugie, już została pani Arent sprawdzona, jeśli chodzi o tę wypowiedź. Dokładnie na konwencji w Płocku w 2019 r. zabrzmiało to tak: W kolejnym roku też już na stałe będzie także czternasta emerytura. I to jest wypowiedź pana Jarosława Kaczyńskiego. W związku z tym chcę powiedzieć, że to zostało sprawdzone i proszę nie powtarzać tego kłamstwa.

    Natomiast ja prosiłam o konkretną odpowiedź na pytanie, jaka jest różnica.

12. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jan Sarnowski:

    Informacje na temat konkretnej różnicy możemy państwu przedstawić na piśmie, ponieważ wymaga to po prostu przeliczenia w zależności od konkretnej kategorii emeryta, od wysokości jego świadczenia. Dziękuję.

    (Poseł Katarzyna Lubnauer: Ja prosiłam po prostu: najniższa emerytura, bardzo konkretnie, jeden typ.)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.