Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w 2023 r. wraz ze sprawozdaniem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (druki nr 621 i 696).
Pani Marszałkini! Panie Rzeczniku! Wysoka Izbo! Dzieci i młodzież jako obywatele, obywatelki Rzeczypospolitej Polskiej zasługują na naszą szczególną troskę i uwagę. Szczególnie nowe wyzwania, jakie wynikają z otoczenia, ze świata cyfrowego, są dla nas bardzo trudne, bo jako dorośli często po prostu nie rozumiemy tego świata. Stąd wynika moje pytanie: Jakie pan rzecznik widzi zagrożenia, ale też przede wszystkim jakie są narzędzia prawne, które możemy wykorzystać do ochrony dzieci przed dostępem do patostreamingu, do szkodliwych, niosących nienawiść i przemoc treści tworzonych przez influencerów, do treści nieodpowiednich, np. pornografii? Czy wystarczająco mocno są za to odpowiedzialne platformy cyfrowe, na których te treści są przekazywane młodym osobom? Chodzi także o drugą stronę: Czy prawo pracy chroni dzieci, które pracują w sieci, w mediach społecznościowych albo dla firm, dla swoich rodziców, dzieci, których wizerunek wykorzystywany jest do promocji albo które same stają się influencerami, których wizerunek i (Dzwonek) praca są po prostu kapitalizowane?
Chciałam podziękować także za pana zaangażowanie, interwencję w kwestii gali Fame MMA, które odbywały się w Warszawie.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję bardzo, pani poseł.
Poseł Monika Rosa:
Chciałam również zapytać o narzędzia prawne, które mogą sprawić, że skala takiej patologii będzie mniejsza. Dziękuję. (Oklaski)