Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (druki nr 665 i 667).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam przyjemność w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga przedstawić sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Powyższy projekt ustawy wpłynął do Sejmu w dniu 18 września 2024 r. 20 września został skierowany do pierwszego czytania do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz skierowany do zaopiniowania do organizacji samorządowych. Dotychczasowe przepisy umożliwiają zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności do czasu wydania kolejnego orzeczenia, jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia został złożony w okresie ważności odpowiednio: orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia 6. miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność. Zachowanie ważności orzeczenia o niepełnosprawności jest jednak ograniczone przez wiek osoby niepełnosprawnej nie dłużej niż do dnia ukończenia przez taką osobę 16. roku życia, stąd potrzeba wprowadzenia poprawki odnośnie do zmiany tych przepisów.
Obecnie projekt ustawy dotyczy uchylenia regulacji art. 6bb ust. 2 ustawy o rehabilitacji obowiązującej od dnia 3 sierpnia br., która aktualnie umożliwia zachowanie ważności orzeczenia o niepełnosprawności w okresie trwania procedury ubiegania się o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie dłużej niż do dnia ukończenia przez osobę niepełnosprawną 16. roku życia. Potrzeba wprowadzenia tej zmiany wynika z ujednolicenia sytuacji prawnej osób poniżej 16. roku życia z pozostałymi osobami, których orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności tracą ważność po okresie, na który zostały ustalone.
Projekt ustawy dotyczy również zabezpieczenia prawa m.in. do świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, zasiłków dla opiekunów na podstawie decyzji lub rozstrzygnięć podejmowanych na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Wejście w życie ustawy nie będzie wymagać wydania aktów wykonawczych. Projekt ustawy jest zgodny z prawem Unii Europejskiej, a ustawa ma wejść w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 30 września 2024 r.
W związku z powyższym klub Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga będzie głosował za przyjęciem proponowanego projektu ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)