Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej (druki nr 30 i 583).
Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministry! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga mam przyjemność wygłosić oświadczenie w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej, druk nr 583.
Sejm na 4. posiedzeniu w dniu 25 stycznia 2024 r., zgodnie z art. 39 ust. 2 regulaminu Sejmu, skierował powyższy projekt ustawy do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w celu rozpatrzenia. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny rozpatrywała powyższy projekt ustawy na posiedzeniach w dniach 5 marca, 10 kwietnia i 25 lipca 2024 r.
Renta socjalna, choć często świadczenie niedoceniane, odgrywa zasadniczą rolę w systemie zabezpieczenia społecznego, zapewniając stabilność finansową osobom w trudnej sytuacji życiowej. Dziś tym projektem ustawy wkraczamy w sferę decyzji, które będą nie tylko kształtować naszą rzeczywistość prawnofinansową, ale przede wszystkim definiować naszą empatię i wartości. Ten projekt nie jest jedynie propozycją wsparcia finansowego, to manifest solidarności społecznej, wyraz empatii wobec tych, którzy napotykają wyjątkowe trudności i przeszkody. To konkretny projekt aktu prawnego, który przeciwdziała nierównościom społecznym. Ten projekt nie jest jedynie kwestią etyki, ale także zdolności społeczeństwa do zrozumienia i realizowania potrzeb współobywateli. Przed nami projekt obywatelski, który nie tylko podnosi etyczne standardy społeczeństwa, ale rzuca wyzwanie niewrażliwości i obojętności, bo sprawiedliwość społeczna nie jest jedynie frazą. To kluczowy element funkcjonowania państwa prawa.
Wysoki Sejmie! Komisja sejmowa pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Osobie uprawnionej do renty socjalnej, całkowicie niezdolnej do pracy lub do samodzielnej egzystencji będzie przysługiwał dodatek dopełniający w wysokości 2520 zł, wypłacany wraz z rentą socjalną. Kwota dodatku dopełniającego będzie corocznie, od dnia 1 marca podlegała waloryzacji polegającej na pomnożeniu kwoty dodatku dopełniającego przez wskaźnik waloryzacji stanowiący średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym. Przyznanie dodatku dopełniającego będzie następowało z urzędu i nie będzie wymagało wydania decyzji.
Ponadto projekt zakłada, że w przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej z uprawnieniami do renty rodzinnej lub świadczenia pieniężnego przyznanego na zasadach określonych w ustawie o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo z podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia, kwota renty socjalnej także ulega obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 300% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Natomiast renta socjalna nie będzie przysługiwała, jeżeli kwota renty rodzinnej lub wymienionego świadczenia pieniężnego przekroczy 300% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W przypadku obniżenia renty socjalnej kwota dodatku dopełniającego będzie ulegała obniżeniu o taki sam procent, o jaki obniżono rentę socjalną. Podobnie w razie osiągnięcia przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego na zasadach określonych w art. 104 ustawy emerytalnej zawieszeniu lub zmniejszeniu będzie ulegała nie tylko renta socjalna, ale i dodatek dopełniający. Zakłada się, że ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
Wysoki Sejmie! Biorąc powyższe pod uwagę, Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga będzie głosował za przyjęciem proponowanego projektu ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)