Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 602).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Branża transportowa obejmująca transport, spedycję i logistykę to bardzo ważna część naszej gospodarki. Szacuje się, że jest z nią związane ok. 6% miejsc pracy, czyli ok. 950 tys. ludzi może w niej pracować, a generuje ok. 7% polskiego PKB, co oznacza ok. 350 mld zł. Przez lata naszej obecności w Unii Europejskiej mieliśmy okazję obserwować, jak ważne dla innych państw w Unii są ich branże transportowe oraz jak potrzebne są regulacje unijne i krajowe, które poprawiają warunki konkurencyjności lokalnych transportowców. Dotyczyło to również polskich przewoźników, którzy musieli dostosowywać się do tych regulacji oraz kosztów przez nie powodowanych. W latach 2023-2024 byliśmy świadkami wyjątkowo silnych protestów przewoźników domagających się od polskiego rządu regulacji chroniących ich konkurencyjność. W ostatnich latach są oni coraz bardziej narażeni na konkurencję ze strony przewoźników spoza Unii Europejskiej, którzy nie są objęci tak szerokimi regulacjami, w związku z tym kosztami, co umożliwia im przejmowanie rynku transportu w Polsce.
Projekt rządowy wprowadza długo wyczekiwane rozwiązania mające na celu wyrównanie warunków konkurencji na rynku polskiego transportu drogowego. Proponuje on rozszerzenie obowiązku rejestracji i zgłaszania przewozów oraz udostępniania danych geolokalizacyjnych również na przewoźników spoza Unii Europejskiej. Dodatkowo projekt m.in. rozszerza kompetencje naczelników urzędów celno-skarbowych, aby ułatwić procedury karania za naruszenia przez przewoźników spoza Unii Europejskiej.
W projekcie ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw zawarto również rozwiązania problemów zgłoszonych przez ośrodki szkolenia kierowców i instruktorów, które znalazły się w ślepym zaułku przepisów grożących uniemożliwieniem im działania od przyszłego roku. Projekt przewiduje także skrócenie vacatio legis, aby mógł wejść w życie przed końcem tego roku.
Klub Lewicy popiera ten projekt. Dziękuję. (Oklaski)