Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk nr 32).
Szanowna Pani Marszałek! Pani Minister! Wysoka Izbo! Renta wdowia to odpowiedź na oczekiwania społeczne kilkuset tysięcy Polek i Polaków. Aż 200 tys. obywateli podpisało się pod obywatelskim projektem ustawy. Debatujemy dziś nad projektem, który za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości w poprzedniej kadencji niestety nie ujrzał światła dziennego. Gdy spotykam się z seniorami, zawsze jestem pytana o rentę wdowią, o to, kiedy i czy ta ustawa wejdzie w życie, a przede wszystkim o to, kiedy będzie procedowana. Właśnie z uwagi na nadzieje i oczekiwania wdów i wdowców uważam, że ta ustawa powinna ujrzeć światło dzienne i powinniśmy nad nią wreszcie pracować. Z uwagi na to, że wielokrotnie wdowom i wdowcom, z traumą po stracie bliskiej osoby, brakuje na leki, żywność, godne utrzymanie, uważam, że dobrze się stało, że ta ustawa jest procedowana przez Sejm X kadencji i że trwa nad nią dyskusja. Sytuacja emerytów i rencistów po 8 latach rządów PiS wcale nie jest tak kolorowa, jak państwo przedstawiacie. Jak mówią statystyki, skrajne ubóstwo dotyka przede wszystkim seniorów. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w 2022 r. emerytów pobierających emerytury niższe od minimalnej było 15 razy więcej niż w 2011 r. Właśnie dlatego należy procedować nad tym projektem ustawy.
Mam pytanie do pani minister. Czy projekt ustawy (Dzwonek) zakłada próg wiekowy dla osób, które mogłyby otrzymać to świadczenie? Bardzo dziękuję.