Oświadczenia.
Dziękuję.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W niedzielę 28 stycznia odbędzie się 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przez te wszystkie lata i finały fundacja wspierała różne dziedziny medycyny, m.in. onkologię dziecięcą, neonatologię, ortopedię, traumatologię, psychiatrię czy geriatrię - ten temat dzisiaj tu poruszaliśmy. W trakcie dotychczasowych 31 finałów WOŚP-owi udało się zebrać blisko 2 mld zł i kupić dla polskich szpitali blisko 71,5 tys. urządzeń. Według szacunków z 2020 r. co piąty sprzęt znajdujący się w polskich szpitalach nosi serduszko WOŚP-u.
W najbliższą niedzielę kilkadziesiąt tysięcy wolontariuszy wyruszy na ulice. W wielu zakątkach Polski organizowane będą koncerty, festyny, festiwale i happeningi, na które zapraszane będą gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, a także artyści zagraniczni. Często odbywają się różne imprezy kulturalne i sportowe organizowane przez lokalne sztaby WOŚP-u. Na szczególne słowa uznania zasługują co roku wolontariusze, którzy niezależnie od pogody wyruszają na ulice nie tylko po to, aby wspierać zbiórkę środków finansowych do puszek, ale przede wszystkim po to, aby dzielić się i szerzyć dobro. Pamiętajmy o nich tego dnia.
Mottem tegorocznej akcji jest hasło: ˝Tu wszystko gra OK!˝. Hasło 32. finału WOŚP to: ˝Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!˝. Na specjalnych aukcjach można nabyć przedmioty, ze sprzedaży których dochód będzie przeznaczony na WOŚP. Wśród nich jest m.in. kolekcjonerski egzemplarz Konstytucji RP z podpisami posłów m.in. Koalicji Obywatelskiej. Serdecznie zachęcam do udziału w tej aukcji.
Chciałbym jeszcze dodać, że w najbliższy poniedziałek formalnie rozpoczynają ferie, a właściwie rozpoczynają je już dzisiaj, uczniowie, młodzież i dzieci z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Drodzy uczniowie, wypoczywajcie bezpiecznie. Pamiętajcie o rozważnym spędzaniu wolnego czasu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
(Głos z sali: Brawo!)