Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (druki nr 277 i 290).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga mam przyjemność przedstawić projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, druk nr 277.
Jest to projekt, który ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej polegającego na umożliwieniu podmiotom dokonującym obrotu wyrobami tytoniowymi niebędącymi wyrobami akcyzowymi stosowania na opakowaniach jednostkowych odpowiednich zabezpieczeń. Projekt ustawy wpłynął do Sejmu w dniu 29 marca 2024 r. Następnie został przekazany do pierwszego czytania w Komisji Finansów Publicznych w dniu 4 kwietnia br., a w dniu 10 kwietnia projekt był procedowany w komisji finansów, która rekomendowała przyjęcie projektu ustawy bez poprawek.
Celem nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, którą przygotowało Ministerstwo Finansów, jest wprowadzenie możliwości stosowania w odniesieniu do wyrobów tytoniowych niebędących wyrobami akcyzowymi zabezpieczenia umieszczonego na opakowaniu jednostkowym, które aktualnie funkcjonuje i jest stosowane dla wyrobów tytoniowych w wolnych obszarach celnych, tzw. duty-free, sprzedawanych podróżnym udającym się do krajów trzecich. Z dniem 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem track&trace, który gromadzi dane dotyczące przemieszczania, zamawiania, fakturowania oraz płatności za papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów, zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi, jak np. tytoń do żucia, tytoń do nosa. Mając na uwadze, że na ww. wyroby nie są nakładane znaki akcyzy będące podstawowym zabezpieczeniem, konieczne jest określenie dla nich odpowiedniego zabezpieczenia.
Wyroby tytoniowe są produktem legalnie dostępnym na rynku i ich używanie należy do sfery prywatnych decyzji konsumenckich. Jednak ze względu na ich uzależniający charakter oraz wysoką szkodliwość zdrowotną, a także ponoszenie przez publiczną służbę zdrowia kosztów leczenia chorób odtytoniowych współczesne państwa, w tym również Polska, podejmują aktywne działania w celu przeciwdziałania uzależnieniu od używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ochrony zdrowia przed jego następstwami.
Podstawowym aktem prawnym określającym politykę państwa wobec wyrobów tytoniowych jest ustawa dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Zgodnie z tą ustawą celem polityki antynikotynowej jest przede wszystkim ochrona praw osób niepalących poprzez stworzenie środowiska wolnego od dymu tytoniowego, sprawowanie kontroli nad szkodliwymi substancjami znajdującymi się w produktach tytoniowych oraz tworzenie środowiska ekonomicznego i prawnego kontrolującego konsumpcję tytoniu. W projekcie procedowanej obecnie ustawy dokonuje się zmiany ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych w zakresie obowiązku implementacji przez państwa członkowskie dyrektywy delegowanej Komisji Unii Europejskiej z dnia 29 czerwca 2020 r. zmieniającej dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE w odniesieniu do zniesienia niektórych zwolnień w przypadku podgrzewanych wyrobów tytoniowych.
Projekt modyfikuje jeden z artykułów ustawy o ochronie przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, uwzględniając zmianę unijnej dyrektywy oraz dodając do tej ustawy definicję podgrzewanego wyrobu tytoniowego. Ponadto w projekcie ustawy zaproponowano wprowadzenie dla prezesa Biura do spraw Substancji Chemicznych uprawnienia do żądania od producentów i importerów nowatorskich wyrobów tytoniowych przeprowadzenia dodatkowych badań lub przekazania dodatkowych informacji, co umożliwi uzyskanie większej wiedzy w zakresie właściwości fizycznych i chemicznych nowatorskich wyrobów tytoniowych.
Projektowane zmiany powinny wejść w życie z dniem 20 maja 2024 r. Projekt ustawy jest zgodny z prawem Unii Europejskiej i nie będzie podlegał procedurze notyfikacji.
Klub Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga będzie głosował za przyjęciem ww. projektu ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)