Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. - Prawo o zgromadzeniach oraz niektórych innych ustaw (druk nr 26).
Pani Marszałek! Panie Ministrze! Drodzy Panie i Panowie Posłowie! Zanim głos zabierze prawdopodobnie jedna z przedstawicielek wnioskodawców, chciałabym przypomnieć, że w zeszłym roku ulicami polskich miast przeszło ponad 30 kolorowych, wesołych, pokojowych i radosnych marszów równości. Nie wiem, czy pan poseł był na marszu i czy chciałby nam coś o tym powiedzieć, bo nie widzieliśmy się, a byłam na wielu marszach równości.
(Poseł Roman Fritz: Byłem, widziałem.)
Parada Równości w Warszawie odbywa się od 2001 r. i my wszyscy jako posłowie koalicji rządzącej bywamy tam. Często spotykamy się też na marszach w dużych i mniejszych miastach. Chodzimy tam z naszymi rodzicami, mniejszymi i większymi dziećmi, czasami dorosłymi. Jak widać, nasze rodziny nie ucierpiały, a od wielu lat spotykamy się na ulicach polskich miast.
To, co państwo tutaj uprawiają w tej ustawie, która w mojej ocenie rzeczywiście - a potwierdził to wnioskodawca - nie jest ustawą o zgromadzeniach, jest ustawą o szczuciu i nienawiści, pokazuje, że na tym chcecie opierać swój przekaz. Ale ja wam powiem, że w małych i mniejszych miejscowościach z roku na rok ludzi, którzy dołączają do tych marszów, jest naprawdę coraz więcej. Ci ludzie przychodzą, bo czują, że chcą być sojusznikami tych, którzy mają prawo, tak jak wszyscy inni, walczyć na ulicach polskich miast o swoje prawa.
Chciałabym jeszcze zwrócić się do pana ministra Wosia: tak, wszyscy mają prawo maszerować (Oklaski) - czy to ze względu na Święto Niepodległości, czy to będzie pielgrzymka, czy to będą katolicy, którzy będą chcieli zamanifestować ważne dla nich wartości. My nie mamy z tym problemu.
Na tym właśnie polega wolność zgromadzeń, wolność manifestowania, wolność walczenia o swoje prawa. Przestańcie kłamać, że tutaj chodzi o coś więcej niż tylko o próbę ograniczenia praw człowieka, praw jednej grupy społecznej, która wycierpiała od was wiele przez ostatnie 8 lat.
Do zobaczenia na marszach równości. Widzimy się w Warszawie i w innych mniejszych miastach. Będziemy się wszyscy świetnie bawić. (Oklaski)