11. Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw (druk nr 27).
12. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia emerytury stażowej (druk nr 187).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Chętnie odpowiem na pytania dotyczące tego, co rząd Prawa i Sprawiedliwości zrobił przez te ostatnie lata w polityce senioralnej. To dotyczy naszych przyszłych emerytur. Przede wszystkim pierwszym naszym działaniem było przywrócenie wcześniejszego wieku emerytalnego, który został podniesiony przez Platformę Obywatelską i PSL. Większość naszego społeczeństwa pamięta to z tamtych czasów. To było nasze pierwsze działanie, pierwszy projekt, który wprowadziliśmy w życie. (Oklaski)
Oczywiście w swoim wystąpieniu wymieniłem także rozwiązanie kwestii emerytur pomostowych, o które zabiegał też OPZZ. Chodzi o niewygasający charakter emerytur pomostowych. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził to w życie. Inne rozwiązania dotyczyły waloryzacji, wsparcia materialnego, trzynastej i czternastej emerytury. Wszystkie te działania szły w kierunku poprawienia sytuacji emerytów i przyszłych emerytów. Prowadziliśmy również dialog, w tym oczywiście dialog ze związkiem zawodowym ˝Solidarność˝, aby wypracować jak najlepsze rozwiązania. Liczymy na to, że teraz w tym zakresie uda się wprowadzić kolejne rozwiązania, które są potrzebne. Polityka senioralna ma to do siebie, że trzeba w niej realizować kolejne etapy.
Mam pytanie zarówno do przedstawiciela Lewicy, do pana prof. Marcina Zielenieckiego, jak i do strony rządowej. Mówiłem to też w swoim wystąpieniu. Pojawił się głos pani minister Kotuli dotyczący dyskryminacji. Jak to wygląda, jeśli chodzi o prawo europejskie? Z tego, co przedstawiałem, wynika, że zarówno Parlament Europejski, jak i (Dzwonek) Trybunał Sprawiedliwości jednoznacznie określiły, że te działania są wyłączone z dyskryminacji, czyli może być stosowany różny wiek emerytalny dla poszczególnych grup społecznych. (Oklaski)