Oświadczenia.
Panie Marszałku! Trudno pozostać obojętnym na pozaprawne działania w naszym kraju, działania wobec polskiej publicznej telewizji, które mamy nieszczęście obserwować w ostatnim czasie. Trudno w tej sytuacji nie postawić publicznie pytań z dość oczywistymi odpowiedziami. Czy nowa koalicja rządząca ma prawo mieć swoją wizję funkcjonowania Telewizji Polskiej? Oczywiście tak. Czy może dokonywać w niej zmian, również zmian personalnych? Oczywiście tak. Jednak czy dążąc do realizacji swojej wizji, ta koalicja powinna przestrzegać obowiązującego prawa, czy może jest z tego zwolniona? Nie słyszałam, żeby powstał jakikolwiek prawny, a nawet pozaprawny akt, który zwolniłby ich z tego obowiązku, a więc powinna. Czy podejmując rozwiązania siłowe - a takimi niewątpliwie są zmiana kadr z pominięciem ustaw, zablokowanie przez tychże uzurpatorów dostępu do pracy części pracowników, przepychanie się z ochroną czy wreszcie wyłączenie sygnału Telewizji Polskiej po raz pierwszy od dziesięcioleci i po raz pierwszy w wolnej Polsce - działa legalnie? Oczywiście nie.
Przyjęta przez Sejm głosami Polski 2050, Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy uchwała wyraża wolę polityczną zmian w TVP, lecz oczywiście nie jest źródłem prawa. Wszelkie działania podejmowane obecnie przez wysłanników Donalda Tuska podejmowane są właśnie na podstawie tej uchwały, czyli na podstawie politycznej woli zmian. Sytuacja więc nie dotyczy kwestii, czy ktoś lubi, czy nie lubi Telewizji Polskiej, czy uznaje przekazywane przez nią treści, czy nie ani jak ocenia jej funkcjonowanie w ostatnich latach, a kwestii, czy dzisiaj mamy możliwość i mamy prawo do tego, aby zmieniać instytucję siłowo, przejmować ją siłowo (Dzwonek) i czy ta polityczna wola zmian zastąpiła konstytucję.
Wciąż wielu nie widzi skali kłamstwa dotychczasowej opozycji totalnej, dziś władzy totalnej, nie widzi, do czego taka narracja była im potrzebna i wciąż nie widzi, że prawdziwa anarchia dzieje się właśnie teraz. Popieranie tego oznacza zgodę na pozaprawną zmianę ustroju naszego państwa z państwa prawa na państwo autorytarne, z demokracji na dyktaturę. Złe dla Polski skutki tego działania przyjdą - z czasem, ale przyjdą. Niestety, oby nie było dla nas za późno. (Oklaski)
(Głos z sali: Brawo, pani minister!)
(Przewodnictwo w obradach obejmuje marszałek Sejmu Szymon Hołownia)