Pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. (druk nr 57).
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Debatujemy dzisiaj nad powołaniem trzech niezwykle ważnych, potrzebnych i oczekiwanych przez miliony Polaków komisji śledczych, komisji demaskujących afery z udziałem ludzi PiS-u. Oczywiście politycy Zjednoczonej Prawicy mówią, że nie, że te komisje są niepotrzebne, że to, co robili, robili zgodnie z literą prawa i obowiązującymi przepisami i że właściwie żadnych afer nie było. Ale wszyscy wiemy, że to nieprawda.
Mam dwie publikacje dotyczące tych afer.
(Głos z sali: ˝Auto Świat˝.)
Jedna ujmuje i przedstawia 100 afer PiS-u.
(Głos z sali: To jakiś psychiatryk...)
Druga, bardziej szczegółowa, ujmuje...
(Głos z sali: ˝Süddeutsche Zeitung˝.)
Proszę państwa, proszę o uwagę.
...1168 afer związanych z państwa działalnością. I, drodzy państwo, nawet gdyby przyjąć, że ten, kto ten wykaz robił, miał za bardzo wyostrzony ołówek, i gdyby chcieć podzielić liczbę tych afer tak jak przysłowiowy włos na czworo, to afer do wyjaśnienia jest nadal prawie 300. Tego nie zrobimy przy pomocy komisji śledczych, bo to oczywiście jest nieuzasadnione i organizacyjnie, i finansowo, bo komisje kosztują. Ale już niedługo będziemy mieli niezależną prokuraturę, służby specjalne, Policję, organy administracji rządowej (Dzwonek), organizacji publicznej, które te afery wyjaśnią, rozliczą, a winnych pociągną do odpowiedzialności. Bo, drodzy państwo, im to się po prostu należy. Dziękuję. (Oklaski)