Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk nr 31).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Warto przypomnieć, od czego to wszystko się zaczęło, warto przypomnieć rok 2016, wystąpienie pana ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi: Procedura, która budzi ogromne kontrowersje. Procedura, która wywołuje sprzeciw dużej części polskiego społeczeństwa. Widzicie państwo, jak duża część polskiego społeczeństwa wybrała, jak 15 października opowiedziała się m.in. za tym, żeby ta procedura była refundowana dla wszystkich, którzy tego potrzebują, dla wszystkich, którzy tego chcą.
Warto w tym miejscu podziękować wszystkim tym, którzy angażowali się w walkę o to, aby procedura in vitro była dostępna dla Polek i Polaków. Warto wspomnieć samorządy lokalne. Tylko na moim ukochanym Śląsku w Mysłowicach, w moich rodzinnych Tychach czy w województwie śląskim: Sosnowcu, Częstochowie... W Częstochowie do końca sierpnia 2023 r. urodziło się dzięki procedurze in vitro 80 dzieci. Warto wspomnieć wszystkich tych, którzy walczyli o tę procedurę, o możliwość refundacji tej procedury, umieszczając ją w budżetach obywatelskich. Warto podziękować organizacjom pozarządowym, np. Nasz Bocian, ale nie tylko, wszystkim NGOs, które angażowały się w udostępnienie tej procedury dla Polek i Polaków.
I jeszcze jeden fragment z wypowiedzi ówczesnego ministra zdrowia - oby historia o nim zapomniała: Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego musi być oparty o aktualną wiedzę medyczną. I będzie, będzie dzięki autorkom i autorom tego projektu ustawy.
I na marginesie. Cieszą mnie niektóre głosy z prawej strony sali, osób, które mają na tyle (Dzwonek) odwagi i na tyle otwartości, żeby powiedzieć, że zagłosują za tą ustawą. Wielki szacunek dla was. (Oklaski)