Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk nr 31).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! To ważny dzień, a ważny dlatego, że on wyraźnie pokazuje, że teraz żyjemy w państwie, które bardzo poważnie traktuje obietnice złożone swoim wyborcom i nie lekceważy głosu społecznego. Ta historyczna frekwencja, która była w ostatnich wyborach, dała obecnemu Sejmowi bardzo duży i silny mandat do realizowania woli obywatelskiej, a wola obywateli w sprawie in vitro jest liczbowo bardzo zgodna z frekwencją. Ponad 70% polskiego społeczeństwa popiera nie tylko metodę in vitro, ale również jej refundowanie z budżetu państwa.
Gdy stałam tu 5 miesięcy temu, miałam świadomość, że za chwilę rozpocznie się bardzo brutalna kampania wyborcza i że w poprzednim Sejmie nasz projekt obywatelski może nie znaleźć szczęśliwego zakończenia, ale tym bardziej doceniam to, że 5 miesięcy później stoję tutaj znowu, mając szansę ogłosić, że to państwo, rządząca obecnie większość mówi wprost do obywateli: słuchamy waszego głosu i szanujemy ten głos. (Oklaski)
Chciałabym bardzo serdecznie podziękować inicjatorce tego projektu, pani premier Ewie Kopacz, przewodniczącej Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej pani Agnieszce Pomaskiej, jak również chciałabym bardzo serdecznie podziękować wspierającemu od samego początku nasz projekt panu premierowi Donaldowi Tuskowi. (Oklaski) Wszyscy ci ludzie i wy bardzo dobrze rozumiecie, że in vitro i refundowanie in vitro jest przede wszystkim wyrównaniem szans dla wszystkich do tego, żeby zostać rodzicami, więc szans na szczęście.
Mnóstwo osób było zaangażowanych w zbieranie tych podpisów i my jeździliśmy - tak jak wielu z was już wspominało - w naprawdę trudnych warunkach atmosferycznych, ale tak naprawdę to nie był trud po naszej stronie, tylko trud był po stronie tych wszystkich ponad 500 tys. ludzi, którzy szukali nas i składali podpisy pod naszym projektem ustawy. Często osoby, które wspierały nasz projekt, miały już swoje dzieci, ba, miały nawet wnuki, mówiły wprost, że ten projekt nie tylko daje szansę na zostanie rodzicami, ale przede wszystkim jest takim symbolem powrotu do normalności. W imieniu tych wszystkich osób chciałabym wam bardzo serdecznie podziękować.
˝Tak˝ tej ustawie powiedzieli ludzie o bardzo różnych poglądach politycznych i mam naprawdę ogromną nadzieję, że ˝tak˝ tej ustawie powie każda strona tej Wysokiej Izby, jak również, że ˝tak˝ tej ustawie powie pan prezydent. Zanim bardzo serdecznie wam podziękuję i zanim będziemy świętować symbolikę i ważność tego momentu, chciałam ogłosić jako przedstawicielka społeczeństwa obywatelskiego, że pracujemy nad kolejnym projektem obywatelskim, tym razem dotyczącym mowy nienawiści i hejtu. (Oklaski) Niestety przykłady takiej mowy nienawiści i hejtu znajdują się również na sali plenarnej. Myślę, że pora skończyć z bezkarnym i - jak pokazuje historia parlamentarna - bardzo szkodliwym, nawet śmiertelnie, mówieniem bardzo nieprawdziwych i szkodliwych słów. Dziękuję bardzo. (Oklaski)