Konferencja marszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego
Włodzimierz Czarzasty przestrzega przed erą polityki siły i apeluje o silną, zjednoczoną Unię Europejską, która potrafi mówić jednym głosem wobec wielkich mocarstw.
Podkreśla, że amerykańskie zaangażowanie w Europie może się zmniejszać i że Polska nie powinna liczyć na wyjątkową rolę - trzeba budować europejskie mechanizmy bezpieczeństwa i wspierać Ukrainę.
Wzywa do wzmocnienia UE i NATO oraz wykorzystania mechanizmu SAFE i 43 miliardów euro na polskie bezpieczeństwo, zamiast polegać na złudnych nadziejach unilateralnych sojuszy.
Podkreśla, że amerykańskie zaangażowanie w Europie może się zmniejszać i że Polska nie powinna liczyć na wyjątkową rolę - trzeba budować europejskie mechanizmy bezpieczeństwa i wspierać Ukrainę.
Wzywa do wzmocnienia UE i NATO oraz wykorzystania mechanizmu SAFE i 43 miliardów euro na polskie bezpieczeństwo, zamiast polegać na złudnych nadziejach unilateralnych sojuszy.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Czarzasty - Braun: Trójkąt weimarski wzmocni Europę
Włodzimierz Czarzasty: uruchamia procedurę obniżenia uposażenia po 18 dniach nieobecności
Włodzimierz Czarzasty - Jak zyskać spokój w życiu
Włodzimierz Czarzasty ostro o premierze i rządzie
Włodzimierz Czarzasty o premierze: niedoinformowany kłamczuchem
Włodzimierz Czarzasty: dlaczego był nieobecny 3 tygodnie
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Polska 2050
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz stawia na jedność i regiony
VideoParlament
Ministerstwo wzywa MŚP do ćwiczeń w systemie KSeF
Stefan Krajewski
Stefan Krajewski: Schroniska nie mogą być biznesem
Andrzej Domański
Domański i Klingbeil: Polska i Niemcy o konkurencyjnej gospodarce UE
PiS
PiS: Czarzasty odwraca uwagę od problemów Polaków
PiS
PiS: Polska z najdroższą energią w Europie — porażka rządu
Artykuły
Transkrypcja
Witam serdecznie Państwa na konferencji Marszałka Sejmu, tym razem poświęconej głównie sprawom międzynarodowym. Proszę Marszałka Sejmu o zabranie głosu. Dzień dobry Państwu. Proszę Państwa, świat stanął na progu epokowej zmiany. Ład oparty na prawie międzynarodowej, międzynarodowym odchodzi niestety powoli w przeszłość. Zaczyna w polityce międzynarodowej dominować siła. Siła to element systemu, którego Polska była wielokrotnie ofiarą. Podczas rozbiorów czy w roku 1939. To zła dla Polski polityka. Gdy supermocarstwa próbują dzielić świat na podległe sobie strefy wpływów, pozostałe państwa muszą zewrzeć szeregi. W tej sferze tego zwierania szeregów szczególną rolę ma koncepcja sojuszu państw w ramach Unii Europejskiej. Oczywiście Francja ma broń atomową, a Niemcy są potężnym eksporterem. Jednak wobec Chin czy Stanów Zjednoczonych żadne państwo europejskie nie jest wielkim mocarstwem. Takim mocarstwem jest, może być i powinna być Unia Europejska. Silna Unia Europejska i mówiąca jednym głosem. A nie podzielona na państwa, które zabiegają oddzielnie o względy Pana, bogatego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Proszę Państwa, łaska pańska na pstrym koniu jeździ. Kryzys, który mamy w tej chwili pokazał nam kolejny raz coś, co już wiemy. Że amerykańska obecność w Europie będzie się zmniejszać. Europa musi wziąć odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo. Ważne, aby ten proces odbywał się w przyjaznej atmosferze. Nie musimy wybierać albo Stany Zjednoczone, albo Europa. Tak naprawdę sami Amerykanie wybrali, że zaangażowanie w Europie będzie ich się zmniejszać. Niektórzy proszę Państwa w Polsce liczą na to, że proces ten nie będzie dotyczył naszego państwa. Że Amerykanie będą zmniejszać zaangażowanie w Europie, ale nie w Polsce. To myślenie magiczne. Nie będziemy żadną wysuniętą kasztelnią Trumpa. Nie będziemy niezatapialnym lotniskowcem Stanów Zjednoczonych. To myślenie ułudne o szczególnej roli Polski w stosunku do Stanów Zjednoczonych. Amerykanie są naszym sojusznikiem, a NATO jest gwarancją naszego bezpieczeństwa. Ale jesteśmy i będziemy w Europie. Europa to wspólnota wartości, ale w dzisiejszym świecie trzeba mieć siłę, aby bronić swoich wartości. I tę siłę trzeba budować. Temu służy mechanizm safe i 43 miliardy euro na polskie bezpieczeństwo. Miliardy z Europy, z Brukseli. Trudno mówić o bezpieczeństwie Polski bez Ukrainy. Ukraińcy walczą o nasze bezpieczeństwo. Nasz wróg jest na wschodzie, nie na zachodzie. Rosja to wróg śmiertelny, Zachód to sojusznicy. Unia Europejska to sojusznicy. Dlaczego trzeba wspierać Ukraińców w ich walce? Budowanie przez Stany Zjednoczone nowych platform, takich jak Rada Pokoju, jest moim zdaniem ułudne. Wzmacniać trzeba Unię Europejską, NATO, ONZ, WHO i siebie. W tym tkwi nasze bezpieczeństwo. Prezydent Trump moim zdaniem destabilizuje sytuację w tych organizacjach, reprezentując politykę siły i przy użyciu siły prowadzi politykę transakcyjną. To łamanie polityki zasad, wartości, często łamanie prawa międzynarodowego. Polityka ceł, inna interpretacja historii, na przykład dotycząca udziału polskich żołnierzy na misjach, instrumentalne traktowanie innych terytoriów, takich jak na przykład instrumentalne traktowanie Grenlandii. To wszystko, proszę Państwa, powoduje, że nie poprę wniosku o Nobla dla prezydenta Trumpa bo na niego nie zasługuje. Dziękuję serdecznie. Mamy czas na kilka pytań, więc bardzo proszę, tylko uprzejmie prośbę o przedstawienie się z redakcji również. Dzień dobry panie marszałku, Karol Kostrzewa z Polskiej Agencji Prasowej. Chciałem dopytać w temacie tego wniosku o nagrodę Nobla dla prezydenta Trumpa. To kiedy co nieformalna odpowiedź przesłana do Izby Reprezentantów, bo to inicjatywa przyjętego Izby Reprezentantów i Knesetu. Jak to tam będzie wyglądało od strony formalnej? Będzie wyglądało tak jak powiedziałem, brak poparcia. I dwa pytania, czy pan pozwoli w kwestiach krajowych. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, nową przewodniczącą Polski 2050. Czy pańskim zdaniem ma szansę odbudować partię i czy planowane są jakieś pańskie spotkania lub szersze z panią minister koalicyjne w celu omówienia współpracy? Po pierwsze gratuluję pani Pełczyńskiej-Nałęcz objęcia funkcji szefowej Polski 2050. A co do spotkań, to jeżeli pani Pełczyńska wystąpi z taką propozycją, to oczywiście tak, bo każdy szef partii koalicyjnej jest dla mnie ważny. Oczywiście, że będę współpracował z każdym szefem partii, które tworzą koalicję. W związku z tym również z panią Pełczyńską-Nałęcz. Ja nie oceniam pani Pełczyńskiej, że jest lepszą albo gorszą szefową. Jest szefową. Partia wybrała swojego szefa, a my jako koalicjanci, a ponieważ powinienem mówić za siebie tylko, jestem po to, żeby współpracować ze wszystkimi szefami partii koalicyjnych. I panie szefowie, jeszcze jedno pytanie. Mija dokładnie miesiąc od kiedy weszło nowe zarządzanie, jeżeli chodzi o liczenie tzw. kilometrówek poselskich. Czy już jakieś pierwsze wnioski, możemy się pokusić, czy to jeszcze jest za wcześnie? Nie, dlatego, żeśmy zapowiadali, pan minister Woźniak i Jerzy zapowiadał, że pierwsze podsumowanie będzie po półroczu, w związku z tym zrobimy to w miesiącu lipcu. Dziękuję. Dzień dobry panie marszałku, Karolina Bielińska, Telewizja Polska. Ja panie marszałku chciałam zapytać o kolejną wypowiedź Dominika Tarczyńskiego, europosła Prawa i Sprawiedliwości, dotyczącą AIS. Tym razem w telewizyjnym wywiadzie powiedział, że nie wycofa się z żadnego słowa i że wykonali dobrą robotę, a także mówi, że chciałby, aby podobne standardy obowiązywały w Polsce. To już druga wypowiedź na temat AIS, więc w związku z tym pytanie, czy powinny być jakieś konsekwencje ze strony Prawa i Sprawiedliwości, czy będą, jeżeli chodzi o takie wypowiedzi ich posła? Proszę pani, jedyną rzeczą, którą mogę zrobić, to potępić tego typu wypowiedzi. Nie wiem, czy Prawo i Sprawiedliwość, czy jakie nałoży w tej sprawie standardy. Nie jestem prezesem Prawa i Sprawiedliwości. Tak nawiasem, korzystając z okazji, życzę panu profesorowi Kaczyńskiemu zdrowia, bo wiem, że przebywa w szpitalu. Bez względu na to, jaki jest jego stosunek do pana Tarczyńskiego, to mój stosunek do pana Kaczyńskiego jest taki, że życzę mu z całego serca zdrowia. Zdrowia. Dzień dobry, Maciej Kluczka, TOG FM. Panie marszałku, chciałbym najpierw o Katarzynę Pełcińską na razie się zapytać, czy według pana naturalnym teraz rozwiązaniem powinno być to, że pani nowa przewodnicząca zostanie też wicepremierką w rządzie, no bo o to zabiegała, chociaż jak wiemy, Paulina Henning-Klosska już wrzuca inny pomysł, czyli Szymona Hołowni, ale według pana, jaki naturalny, naturalny ruch w tej sprawie powinien być wykonany przez premiera, czy może żaden? Proszę pana, musi być jakiś elementarny porządek w tych sprawach i jak wiecie państwo, stoję jako jeden ze zwolenników takiego porządku. W tej sprawie decyzję powinien podjąć pan premier Donald Tusk. To jest jego decyzja i będziemy czekali, jaką decyzję podejmie. Rząd rządzi. Liderem, jeżeli chodzi o rząd jest pan premier Donald Tusk. To są jego kompetencje. Tyle mam w tej sprawie do powiedzenia. Myślę, że jak po prostu prezydent chce zostać premierem albo ktoś chce narzucać swoje zdanie w sprawach, w których nie powinien mieć kompetencji, to się robi tylko bałagan.
---
---