Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Sejm: Burzliwe obrady komisji ds. ochrony zwierząt

Sejm: Burzliwe obrady komisji ds. ochrony zwierząt

Minister Jacek Czerniak przedstawił ramy prawne dotyczące schronisk, podkreślając, że w Polsce istnieją konkretne przepisy regulujące ich funkcjonowanie.
W wystąpieniu wskazano na nowelizację prawa (wejście w życie 18 marca) oraz obowiązek zgłoszenia schroniska i kontroli powiatowego lekarza weterynarii w ciągu 7 dni przed rozpoczęciem działalności.
Omawiano też rolę gmin, procedury interwencji organizacji społecznych oraz szczegółowy raport pokontrolny dotyczący schronisk w Sobolewie i Bytomiu.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Otwieram posiedzenie Nadzwyczajnej Komisji do Spraw Ochrony Zwierząt. Witam Państwa posłów, przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, sekretarzem stanu panem Jackiem Czerniakiem na czele. Dzień dobry panie ministrze. Przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, sekretarzem stanu panem Tomaszem Szymańskim na czele. Dzień dobry. Witam przedstawiciela Głównego Inspektoratu Weterynarii z głównym lekarzem weterynarii, panem ministrem Pawłem Mejerem na czele. Jak również przedstawicieli pozostałych organizacji oraz wszystkich przybyłych gości. Na podstawie listy obecności stwierdzam forum. Porządek dzisiejszego posiedzenia został Państwu dostarczony i obejmuję. Rozpatrzenie informacji ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz głównego lekarza weterynarii na temat sytuacji, aktualnej sytuacji w stroniskach dla zwierząt w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem działań w Sobolewie i Bytomiu. Raport pokontrolny. Czy są uwagi do porządku obrad? Nie widzę. Uważam porządek obrad za przyjęty. Przystępujemy do realizacji porządku dziennego. Jeszcze zanim zaczniemy proszę Państwa, bo widzę, że dosyć sporo osób jest, którzy jest pierwszy raz uczestniczy w naszej komisji. Chciałabym przypomnieć zasady. Pozwalamy wypowiedzieć się każdemu. Każdy ma prawo do swoich opinii i swojego zdania. Bardzo tylko proszę, żeby nie obrażać nikogo, ani nie dezawołować jego wypowiedzi. Wszyscy wszystkich wysłuchamy, a posłowie, którzy są obecni na sali wyciągną wnioski z tego, co usłyszą, bo każda nasza komisja kończy się naszymi wnioskami, które przekładają się w zapisy ustawowe. Pierwsze dam głos ministerstwom, później będą mogli się wypowiedzieć posłowie. Bardzo proszę o konkretne wypowiedzi mieszczące się w odpowiednim czasie. Później będzie trona społeczna. Będę prosiła pani sekretariatu, pani Anna, będzie zapisywała osoby chętne do zabrania głosu. Chcę jeszcze raz przypomnieć, jeśli ktoś z nas obecnych na sali będzie przemawiał i będzie obrażał kogokolwiek, to bardzo przepraszam, ale odbiorę głos. Bardzo proszę o trzymanie się czasowe wypowiedzi i takie zwięzłe wypowiedzi, żebyśmy się po kolei nie powtarzali. Mamy około dwóch i pół godziny. Myślę, że wszyscy, którzy będą chcieli się wypowiedzieć, będą się mogli wypowiedzieć. Więc zaczynamy. O zabranie głosu i przedstawienie informacji poproszę może jako pierwszy minister rolnictwa i rozwoju wsi, pan Jacek Czerniak. Bardzo proszę, panie ministrze. Bardzo dziękuję, pani przewodnicząca, wysoka komisjo. Szanowni państwo, dzisiaj w porządku obrad Komisji Nadzwyczajnej jest informacja dotycząca dwóch konkretnych schronisk. Po pierwsze schronisko w Sobolewie, a po drugie sytuacja w schronisku w Bytomiu. Otóż ja państwa pragnę poinformować w swoim krótkim wystąpieniu o ramach prawnych, o funkcjonującym w systemie prawa, czyli ustawach i rozporządzeniach w tym zakresie, bo mam niestety wrażenie, że w przestrzeni publicznej powyjawiło się takie przekonanie, że my jako państwo polskie nie mamy konkretnych przepisów dotyczących ochrony praw zwierząt. Otóż stwierdzam, że te przepisy są. Te przepisy są sformowane w ustawach, które są źródłem prawa i rozporządzeniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi, który reguluje kwestie dotyczące wszystkich norm związanych z prowadzeniem schronisk. Przypomnę państwu, posłom i sobie osobiście, że przyjęliśmy ostatnio ustawę. Ustawa, która jest ustawą o zdrowiu zwierząt, która wchodzi 18 marca i ta ustawa między innymi daje nam delegację do tego, żeby tak jak wcześniej, ponieważ rozporządzenie w sprawie tych kwestii technicznych obowiązuje, tak jak i wcześniej, żeby te sprawy techniczne schronisk były jasno i precyzyjnie sformułowane. Więc jeszcze raz powtarzam, moja konkluzja jest zupełnie podstawowa i zupełnie, że tak powiem, konkretna. Jest prawo, są przepisy prawa w Polsce, które dotyczą funkcjonowania schronisk, organizacji schronisk i wszystkich spraw związanych z tym, kto prowadzi schroniska. Otóż przypomnę państwu i sobie, że to jest zadanie własnej gminy, wójta burmistrza czy prezydenta. To zadanie jest realizowane przy pomocy ewentualnie tychże jednostek, które wchodzą jako jednostki samorządu terytorialnego, ale wójt może w ramach umowy powierzyć to zadanie w prowadzeniu podmiotem gospodarczym i jego rolą jest, żeby ta umowa, którą podpisze w ramach prowadzenia tego schroniska, była konkretnie realizowana, więc te wszystkie kwestie, które my przedstawiamy w przepisach prawa, były realizowane. Po pierwsze, chciałem państwu poinformować, że w znowelizowanej ustawie zmieniliśmy definicję schroniska. Nie ma możliwości nadinterpretacji, co to jest schronisko, jaka jest definicja, więc wcześniej ta definicja była dość ogólna, jeżeli mogę powiedzieć, natomiast dzisiaj jest ona precyzyjnie sformułowana, przepraszam, w zmienionym artykule 108 i ona mówi schroniska dla zwierząt, rozumie się przez to zakład w rozumieniu rozporządzenia parlamentu i rady. Oczywiście proszę państwa, jeżeli te kwestie są znane, ja przepraszam za ten, że tak powiem, truizm, ja przepraszam te kwestie, które dzisiaj są zapewne powszechnie znane, ale one podlegają, że tak powiem, przypomnieniu i to w tych kategoriach, proszę mi wybaczyć, że te truizmy, być może dla niektórych z państwa, ale chciałem to uświadomić, że te przepisy, te regulacje po prostu są. I również, proszę państwa, zmieniło się prawo w zakresie prowadzenia schronisk. Dzisiaj, jeżeli ktokolwiek będzie prowadził schronisko po wejściu tej nowelizacji w życie tej ustawy, będzie musiał to schronisko przede wszystkim zgłosić, ale musi ono być, i tu jest element bardzo istotny, różniący, zatwierdzona przez decyzję w ramach kontroli powiatowego lekarza weterynarii. Nie może być wpisany tylko do rejestracji, zgłaszam sobie, przepraszam za takie uproszczenie, trywialność, że zgłaszam sobie w schronisko do rejestracji i to schronisko działa. Nie. Otóż ono musi być sprawdzone, skontrolowane w ramach kontroli powiatowego lekarza weterynarii i ta kontrola, proszę państwa, musi się odbyć w przeciągu 7 dni od dnia zgłoszenia tejże informacji, że to schronisko będzie miało funkcjonować. I ta kontrola jest w formie nie decyzji administracyjnej, ale protokołu kontrolnego. Czyli uproszczenie tej administracyjnej ścieżki jest tutaj bardzo znaczące i bardzo istotne z punktu widzenia funkcjonowania prawa, jak i przestrzegania praw zwierząt. Bo dzisiaj, proszę państwa, czy organizacje społeczne, czy też inspekcja weterynaryjna, wszyscy muszą realizować też zadania zgodnie z prawem i na podstawie prawa. I tu nie ma, że tak powiem, odejścia od tego, że ktoś ma inne możliwości realizacji niż te, które są w przepisach wprost napisane. To jest, proszę państwa, i to musi być jasno wybrzmiałe na tej komisji, ponieważ każdy z nas zapewne generalizuje, kocha zwierzęta, każdy jest zwolennikiem, żeby te zwierzęta miały określone prawa, ale to musi być w granicach prawa, które jest przyjęte przez parlament, a później przez te kwestie dotyczące rozporządzeń, o których państwu mówiłem. Proszę państwa, również interwencja organizacji społecznych w sprawie odbierania zwierząt jest również opisana w przepisach prawa. To nie może się odbywać na zasadzie takiej, że organizacje w sposób dobrowolny zabierają te zwierzęta i później realizują jakieś tam, że tak powiem, swoje określone cele. To jest określone w przepisach prawa. Przepis ten mówi, że interwencja może się odbyć w przypadku zagrożenia życia i zdrowia zwierząt. I takie prawo państwo, organizacje macie, zapewne korzystacie z tego prawa, tylko proszę państwa za tą interwencją, zgodnie z przepisami prawa, są określone decyzje, które podejmuje później wójty i burmistrz, który musi być powiadomiony o tym, który musi podjąć decyzję o tym, żeby te zwierzęta, które są, że tak powiem, zabrane, że one im życie zagraża, muszą być, ta informacja do wójta burmistrza prezydenta. Również ustawodawca, czyli parlament nałożył określone zadania na wójta, ponieważ jeżeli lekarz powiatowy podejmie decyzję o tym, że, decyzję o zamknięciu schroniska w danym powiecie, w danej gminie, to w ślad za tym musi iść decyzja o tym, żeby te zwierzęta zostały zabezpieczone z tego chroniska, które zostało zamknięte. I zabezpieczenie podlega, musi być w decyzji wójta, który musi być powiadomiony o tym decyzji, że jest zamknięcie schroniska. Oczywiście zamknięcie schroniska też w podstawie, na podstawie przepisów prawa, określone przesłanki muszą być spełnione, żeby powiatowy lekarz weterynarii taką decyzję podjął. To więc jeszcze raz podkreślam, żeby to zabrzmiało w sposób bardzo zasadniczy, wszystko musi być zgodnie z prawem. I te przepisy, które my określamy, ja nie będę państwu cytował ani całego rozporządzenia ministra rolnictwa w tym zakresie, jeżeli państwo jesteście zainteresowani, oczywiście podam źródło dotyczące strony, czy też, żebyśmy nie zabierali sobie czasu z tymi sprawami, które są z punktu widzenia publicznego transparentne i dostępne dla poszczególnych osób, które chcą to uczynić, ale te wszystkie kwestie są zawarte w regulacjach prawa, więc nie zgadzam się z takim określeniem, które gdzieś tam powstało w przestrzeni publicznej, że państwo polskie nie działa w tym zakresie. Otóż państwo polskie działa, państwo polskie proponuje pewne rozwiązania i takim kolejnym przykładem, o które zapewne państwo już wiedzą, jest projekt ustawy o krajowym rejestrze oznaczonych psów i kotów.

---