Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Jarosław Pakuła: Samorządy stracą na Polskim Ładzie - alarm

Jarosław Pakuła: Samorządy stracą na Polskim Ładzie - alarm

Przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej skrytykował rządowy program Polski Ład jako obciążenie finansowe dla samorządów i przedsiębiorców. Wyraził sprzeciw wobec zapisów ustawy o PIT i CIT, alarmując o utracie 145 miliardów złotych przez lokalne budżety.

Skala strat dla samorządów


Przedstawiciel wskazał, że 145 miliardów złotych stracą polskie samorządy z tytułu zapisów ustawy o Polskim Ładzie. Wskazał przykładowe wyliczenia: miasto Lubli straci około 147 milionów złotych, Puławy blisko 13,500, Kraśnik 6,900, Lubartów 6 milionów, Świdnik 10 milionów, Dęblin 4,200, Janów Lubelskich 3,300, Bychawa 1,800, Bełżyce 2,400.

Konsekwencje podatkowe dla przedsiębiorców i podatników


Mówca alarmował, że wprowadzenie składki zdrowotnej od dochodu o 9% spowoduje wzrost obciążeń podatkowych - podatek może wzrosnąć z 19% do 28%, a osoby na podatku liniowym będą musiały płacić 28%. Podkreślono, że przedsiębiorcy już zgłosili protesty i złożyli ponad 20 tysięcy podpisów.

Odniesienia do konstytucji i ustawy o samorządzie


Przypomniał artykuły konstytucyjne dotyczące ustroju terytorialnego i udziału samorządów w dochodach publicznych (art. 15 i art. 167). Zacytował też fragment ustawy o samorządzie gminnym mówiący, że przekazanie nowych zadań wymaga zapewnienia koniecznych środków finansowych.

Sceptycyzm wobec rekompensat i dotacji


Złożono interpelację do premiera z pytaniem, czy przewidziane są rekompensaty dla samorządów. Wyrażono brak zaufania do zapewnień o dotacjach, powołując się na doświadczenia z Rządowym Funduszem Inwestycji Lokalnych i ostrzegając, że zmiany mogą prowadzić do ograniczenia zadań samorządów i wzrostu kosztów usług komunalnych.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Szanowni Państwo, z niepokojem, z wielkim niepokojem patrzymy na rządowy program Polski Ład, który powinien się nazywać Polski Ład z naszych podatków, z naszych wkład kosztem wsi, kosztem miast. Bo w myśl zapisów ustawy, która została przedstawiona, w myśl zapisów ustawy o PIT i CIT, część Polskiego Ładu zostanie sfinansowany właśnie z pieniędzy samorządu. 145 miliardów złotych stracą polskie samorządy z tytułu zapisów ustawy o Polskim Ładzie i to wszystkie, nieważne kto w nim rządzi, czy jedna, czy druga, czy trzecia opcja, wszyscy obywatele na tym niestety stracą. Stracą także przedsiębiorcy, którzy alarmują, że o blisko 50% wzrosną podatki, a myślę tutaj o wzroście składki zdrowotnej od dochodu o 9%, co daje wzrost podatku do 28% z 19%. Wszystkie osoby będące na podatku liniowym będą musiały płacić podatek 28%, jeśli ta ustawa przejdzie. Nie ma na to, szanowni państwo, zgody. Nie zgodzimy się na drastyczny wzrost podatków i na ograbianie samorządu, bo to bezpośrednio przekłada się na wyższe usługi komunalne. Może się przełożyć na wyższy wzrost wody, ścieków, transportu miejskiego, ale także na większe zadłużenie samorządów i na mniejsze inwestycje, na mniejsze pieniądze, na oświatę, kulturę dla seniorów, na opiekę społeczną. W myśl zapisów ustawy i wyliczeń Związku Miast Polskich, miasto Lubli straci szanowni państwo około 147 milionów złotych, Puławy blisko 13,500, Kraśnik 6,900, Lubartów 6 milionów, Świdnik 10 milionów, Dęblin 4,200, Janów Lubelskich 3,300, Bychawa 1,800, Bełżyce 2,400. Każdy samorząd, każda wieś, każde miasteczko, każda duża aglomeracja straci z tytułu podatku PIT i CIT. W tej sprawie przygotowałam interpelację do pana premiera Mateusza Morawieckiego, stawiając pytania, czy mają wyliczenia, czy te pieniądze będą rekompensowane samorządom. To jest gwóźdź do trumny dla polskich samorządów, a także dla polskich przedsiębiorców, którzy w proteście przeciwko zapisom ustawy już na dziś złożyli ponad 20 tysięcy podpisów, o czym informuje rzecznik małych i średnich firm. Szanowni Państwo, to nie jest Polski Ład, to jest Polski Bez Ład. Ubolewamy nad tym i apelujemy do rządzących, aby zmienił zapisy Polskiego Ładu. Są z nami samorządowcy. Bardzo proszę, pan przewodniczący Jarosław Pakuła. Drodzy Państwo, te kwoty, które Państwo pokazujemy są bardzo ważne, ale ja przyniosłem na tę konferencję dzisiaj w Konstytucję Rzeczpospolitej. Przyniosłem ustawę o samorządzie gminnym. Pozwólcie Państwo bardzo krótko, że ja zacytuję dwa artykuły w Konstytucji. Artykuł 15. Ustrój Terytorialny Rzeczpospolitej Polskiej zapewnia decentralizację władzy publicznej. To jest jeden i drugi. Artykuł 167. Jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań. Zmiany w zakresie zadań i kompetencji jednostek samorządu terytorialnego następują wraz z odpowiednimi zmianami w podziale dochodów. A teraz ustawa o samorządzie gminnym. Bardzo krótko. Przekazanie gminie w drodze ustawy nowych zadań wymaga zapewnienia koniecznych środków finansowych na jej realizację w postaci zwiększenia dochodów własnych gminy i subwencji. Gmina otrzymuje środki finansowe w wysokości koniecznej do wykonywania zadań. Drodzy Państwo, dlaczego ja o tym mówię? Mówię o tym dlatego, że środki w odpowiedniej wysokości przekazywane nie są. Subwencja oświatowa to jest coś, co się ciągnie od lat, aczkolwiek ostatnio niedobory osiągają horrendalne rozmiary. Wprawdzie rząd stwierdzi, że w ostatnich latach subwencja została zwiększona na przykład dla Lublina o ponad 110 milionów złotych, ale koszty związane z oświatą wzrosły o ponad 180 milionów złotych. Jeżeli dziś system oświaty w Lublinie kosztuje 800 milionów złotych, a my dostajemy 600, to znaczy, że nasi podatnicy płacą za to, co powinno być sfinansowane z pieniędzy rządowych. To, o czym przed chwilą mówiła Pani Poseł, wprowadzenie nowego ładu, to są kolejne pieniądze tracone przez samorządy. Nie chcemy przez to powiedzieć, że obniżka podatku jest zła dla ludzi. Oczywiście dla ludzi jest dobra i tak powinno być. Ale jeżeli zwiększa się zakres zadań, który jest przekazywany samorządom, to zgodnie z tym, co ja Państwu przed chwilą przeczytałem i z Konstytucji, i z ustawy o samorządzie gminnym, samorządy powinny dostawać pieniędzy więcej, a nie dostają. To słyszymy w telewizji, słyszymy, że będą dotacje. Drodzy Państwo, mamy prawo nie wierzyć w te zapewnienia. Już Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych pokazał, w jaki sposób te pieniądze są dzielone i nie chcemy, żeby to się powtórzyło i nie wierzymy w to, że te dotacje będą i że będą dzielone w sposób odpowiedni. Drodzy Państwo, patrzę na Was, Wy jesteście młodymi ludźmi w większości. Ja naprawdę pamiętam czasy, kiedy przyjeżdżał kacyk partyjny i obiecywał, rządził i Pan Wojewoda, czy Prezydent Miasta mało miał do powiedzenia, bo do powiedzenia najwięcej miał pierwszy sekretat. Czy w tym kierunku idziemy? Czy nowy ład ma spowodować właśnie to, że rola samorządu zostanie sprowadzona do roli administracyjnej? No przecież nie tak się umawialiśmy. Ja mówię, nie tak się umawialiśmy. Ten dokument jest dokumentem, na który zgodzili się wszyscy Polacy. I ten dokument jest dzisiaj wielokrotnie łamany i nie jest dotrzymywany. Ja powiem o jeszcze jednej rzeczy, może niedostyczącej bezpośrednio tego ładu, który nam obiecuje żony. Drodzy Państwo, mamy szerokie kontakty zagraniczne, dużo miast partnerskich na wschodzie. Ja i moi koledzy, spotykając się z kolegami samorządowcami z Ukrainy, od lat powtarzamy, uczymy, tłumaczymy, jak wygląda samorząd w Polsce. Chwalimy się tym samorządem. Niedawno, w czasie COVID-u, miałem delegację z Ukrainy, opowiadałem tym ludziom, skąd się biorą pieniądze w budżecie miasta Lublin i jak to wszystko powinno działać. Drodzy Państwo, naprawdę, z tym, co dziś w tym kraju się dzieje, idziemy w stronę Ukrainy. Tam w samorządzie pieniądze są, gdyż się by je przydzieli kibit. Jak ich by przydzieli, to ich nie ma. Te dotacje, o których nam opowiadają panowie w telewizji, to jest dokładnie to samo. Jak komuś padnie do głowy dać, Ludwinowi, to da. A jak nie padnie, żeby nie dać, to nie ma. Dziękuję bardzo. Bardzo proszę, Pani Radna Anna Rybka. Szanowni Państwo, ja trzymam w głoni tabliczkę, na której jest napisane, że Lublin straci 147 milionów złotych, jak rocznie, rocznie. Chciałabym powiedzieć jedną rzecz. Mieszkańcy Lublina oczekują od nas konkretnych działań, konkretnych inwestycji. Ta kwota to jest zabranie mieszkańcom Lublina dwóch szkół na ulicy Berynowej. A jak niezwykle potrzebne są inwestycje oświatowe, wszyscy wiemy, tego oczekują od nas mieszkańcy. Ja chciałam powiedzieć, że rząd jest w stanie nam zabrać dwie szkoły rocznie, wprowadzając zasady Polskiego Ładu. A nasi mieszkańcy na pewno na to się nie godzą i na pewno tego nie chcą. Więc to musimy im świadomić. To jest co rok zabrane dwie szkoły, które mogą być na wą inwestycję. Dziękuję. Cześć z Państwa. Bardzo proszę. Przewodniczący Komisji Budżetowej Miasta Lublin. Proszę Państwa, Polski Ład niestety daje tylko izolaryczną poprawę finansów dla Polaków, dlatego, że łatwo sobie wyobrazić, że te 9%, który będzie wyższy podatek dla przedsiębiorców, przedsiębiorcy przeniosą na ceny swoich towarów i usług. Także przez chwilę będziemy mieli 100-200 zł więcej w portfelu, natomiast za chwilę zapłacimy 500 zł więcej w sklepie. Natomiast wracając do podatków. Udział gmin i powiatów w podatkach, na przykład w podatku BIT, to jest 48%. Jeżeli rząd uważa, że te podatki, że ma stać go na to, żeby podatki zwiększyć kwotę wolną od podatku, to oczywiście może to zrobić, ale powinien wówczas zwiększyć udział samorządów, tak żeby nie psuć sytuacji, że samorząd będzie, tak jak już koledzy i kolszanki powiedzieli, będzie pozbawiony możliwości inwestycyjnych i będzie tylko zarządzać majątkiem. Także da się to zrobić, nie pobierając z twojej rządu pieniędzy z samorządu. Także jeżeli rząd zna to stać, to niech to zrobi z własnych pieniędzy. Dziękuję bardzo. Czy ktoś jeszcze? Bardzo proszę, pan radny Jukowski. Jestem już radnym trzecią kadencji i muszę powiedzieć, że to właśnie w samorządach nauczyłem się, jak wydawać środki finansowe. Wszystkie środki wydawane przez samorządy są racjonalne i dlatego działa to wszystko przeciwko samorządu. Dziękuję bardzo. Ktoś jeszcze? Czy są pytania? Ja tylko dodam, że na programie Polski Ład budżet państwa zyska około 27 miliardów złotych per saldo, a samorządy stracą. Dziękujemy bardzo. Dziękujemy. Dziękujemy. Dziękujemy. Dziękujemy.