PiS wspiera referendum ws. odwołania prezydenta Miszalskiego
Politycy PiS ogłosili przyłączenie się do obywatelskiej inicjatywy referendalnej w sprawie odwołania prezydenta Aleksandra Miszalskiego i całej Rady Miasta Krakowa.
W wystąpieniu przed krakowskim ratuszem wskazali na brak wizji rozwoju, narastające zadłużenie (prawie 3 mld zł do końca 2026 r.), masowe przyjmowanie kadry według klucza oraz brak efektów inwestycyjnych i dialogu społecznego.
PiS zadeklarował aktywne wsparcie przy zbieraniu podpisów oraz postawił na rozliczenie władz miasta, podkreślając konsekwencje decyzji ratusza dla budżetów mieszkańców i kondycji Krakowa.
W wystąpieniu przed krakowskim ratuszem wskazali na brak wizji rozwoju, narastające zadłużenie (prawie 3 mld zł do końca 2026 r.), masowe przyjmowanie kadry według klucza oraz brak efektów inwestycyjnych i dialogu społecznego.
PiS zadeklarował aktywne wsparcie przy zbieraniu podpisów oraz postawił na rozliczenie władz miasta, podkreślając konsekwencje decyzji ratusza dla budżetów mieszkańców i kondycji Krakowa.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Anna Gębicka wyjaśnia zmiany emerytalne dla rolników
Zbigniew Ziobro zaprzecza zamiarom użycia siły przy doprowadzeniu
PiS ostrzega o demontażu PKP Kargo i braku nadzoru
Waldemar Anzel pytał, dlaczego nie zestrzelono rosyjskich dronów
Mariusz Gosek krytykuje chaos w zarządzaniu OSP podczas powodzi
PiS: Kaczyński w Radiu Maryja - ujawnił kandydata na premiera?
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Leszek Czarnobaj
Leszek Czarnobaj: Politycy zrujnowali wymiar sprawiedliwości
Michał Wójcik
Michał Wójcik: Zawiadomienie ws. ustawiania składów sądowych
Włodzimierz Czarzasty
Włodzimierz Czarzasty: Polska dla bezpiecznej Europy i Ukrainy
Krzysztof Kwiatkowski
Krzysztof Kwiatkowski: Przywrócić niezależność KRS
Krzysztof Kwiatkowski
Krzysztof Kwiatkowski: PiS zdemolowało wymiar sprawiedliwości
Senat RP
Senat: Oświadczenia senatorów
Artykuły
Artykuł
Co prasa pisze o polskiej scenie politycznej: tydzień 19–26 kwietnia 2026
Artykuł
Debata o 500+: rozdawnictwo czy realne wsparcie dla rodzin
Artykuł
Spór o autorstwo projektu depenalizacji marihuany: zarzuty o 'polityczne zawłaszczenie'
Artykuł
Paliwa, wizyta Nawrockiego i spór o armię - ostra debata w Radiu ZET
Artykuł
Ceny paliwa: Sejm wprowadził ceny maksymalne, posypała się krytyka
Artykuł
Debata o ETS, wyroku NSA i ryzyku zaangażowania w konflikt - spór w Radiu ZET
Transkrypcja
tutaj parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości i samorządowców radnych Rady Miasta Krakowa. Szanowni Państwo, spotykamy się dzisiaj w nieco innym onturażu, w nieco innym miejscu, bo przed krakowskim ratuszem i też w szczególnym momencie, dlatego że, jak Państwo wiecie, właśnie wczoraj został złożony wniosek związany z inicjatywą referendalną w sprawie odwołania pana prezydenta Aleksandra Miszalskiego, prezydenta Miasta Krakowa i całej Rady Miasta, która wspiera jego działania na przestrzeni ostatnich miesięcy i lat. Wniosek ten został złożony przez stronę społeczną, przez ludzi z różnych tak naprawdę środowisk, o różnym wykształceniu, z różnymi zainteresowaniami i bardzo często są to osoby również o różnych poglądach politycznych. Ale to, co łączy te wszystkie osoby zaangażowane w Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Referendalnej, to jednoznacznie krytyczny stosunek wobec tego, co tutaj od prawie dwóch lat w tym ratuszu robi pan Aleksander Miszalski i cała jego ekipa. Cały Komitet Inicjatywy Referendalnej negatywnie ocenia, i to wynika z różnych publikacji, publicznych wypowiedzi tych osób zaangażowanych, brak jakiejkolwiek wizji, pomysłu na rozwój Miasta Krakowa, brak realizacji obietnic kampanijnych przez prezydenta Aleksandra Miszalskiego, wywodzącego się z Platformy Obywatelskiej, co nie jest w tej sytuacji bez znaczenia, brak rozwoju miasta i generalnie chaos decyzyjny. Ale wszyscy moglibyśmy sobie zadać takie pytanie, dlaczego tak się dzieje? Jedną pewnie z odpowiedzi jest kwestia kadry i osób, które dzisiaj są masowo przyjmowane do Urzędu, bardzo często według klucza partyjnego, bez kwalifikacji, bez kompetencji, po różnych niejasnych bardzo często układach. Są organizowane fasadowe konkursy, potem okazuje się, że zupełnie osoby inne wygrywają, biorąc pod uwagę to, jak wypadają inni kandydaci, dużo bardziej kompetentni. Oni są odrzucani, a przyjmowani ci, którzy na przykład mieli zdjęcia, czy pokazywali się publicznie z politykami Platformy Obywatelskiej. To oczywiście ma wpływ na to, że dzisiaj nie ma żadnych inwestycji w Krakowie, miasto przestało się rozwijać, a wnętrz jest zwijane. Dodatkowo jest bardzo mocno zadłużane, bo prędkość przyrastającego długu tutaj w Krakowie jest po prostu zatrważająca. Już na koniec 2026 roku to będzie kolejne 3 miliardy złotych, prawie 3 miliardy złotych zadłużenia. No ale biorąc pod uwagę to, co powiedziałem przed momentem, to jest pewnie jeden z powodów, dla którego tych pieniędzy po prostu w kasie miasta na inwestycje jest mniej i powodem tym oczywiście jest między innymi wzrastający koszt utrzymania całej rozbudowanej aparatury urzędniczej i różnego rodzaju bardzo często niejasnych stanowisk z niejasnymi kompetencjami. Miasto się zadłuża, miasto jest zwijane, miasto jest po prostu degradowane. Nie ma także dialogu społecznego, szanowni państwo. Są organizowane niby jakieś konsultacje, ale właściwie nic kompletnie z nich nie wynika. Mieszkańcy Krakowa w sposób jednoznaczny mówią, że zgłaszają uwagi, ale one nie są zupełnie brane przez władze ratusza pod rozwagę. Nikt nie liczy się z tymi różnego rodzaju prośbami, wnioskami mieszkańców w ramach różnego rodzaju procedur konsultacyjnych, a zupełnie co innego obiecywano w trakcie kampanii wyborczej tutaj do samorządu. Szanowni państwo, my stając tutaj przed państwem jako przedstawiciele środowiska prawa i sprawiedliwości chcielibyśmy powiedzieć, że my przyłączymy się do tej inicjatywy referendalnej, pomożemy w procesie zbierania podpisów, będziemy wspierać ten projekt, ponieważ od lat bardzo krytycznie oceniamy działania tutaj w Krakowie, a zwłaszcza od tych dwóch lat obecnego prezydenta Aleksandra Miszalskiego i całego jego zaplecza i elity, którą po prostu się w ratuszu otoczył. Nasze środowisko, zgodnie z decyzją kierownictwa naszej partii będzie także zbierało podpisy pod tą inicjatywą referendalną. Ja teraz pozwolę sobie oddać głos ludziom, którzy są bardzo mocno związani z tym, co tutaj się dzieje w Krakowie. Od lat przyglądają się tym różnego rodzaju sprawom. Jest tutaj z nami pani poseł Magorzata Wasermann. Pani poseł, bardzo proszę. Dziękuję bardzo serdecznie. Proszę państwa, półtora roku prezydentury i odpowiedzmy sobie wszyscy, jakie są nasze odkrycia. Po półtora roku rządzenia przez pana Aleksandra Miszalskiego ja mam takie odkrycie, że w zasadzie wzrosły tylko zakazy, nie wolno nam wjeżdżać i wzrosły nakazy. Mamy za wszystko płacić. Płacimy za strefę, płacimy za wjazd do miasta, płacimy za wjazd do strefy w weekendy, płacimy więcej za bilety, płacimy więcej za woda. Co dostaliśmy w zamian? W zamian dostaliśmy utratę powagi naszego miasta. Mamy prezydenta, który nie kojarzy się nam z żadną poważną decyzją, z poważną inwestycją. Mamy prezydenta, który kojarzy nam się z zachowaniami niepoważnymi, z nagrywaniem w zasadzie z działalnością internetową i to można powiedzieć na poziomie niemalże licealisty. Mam na myśli bieg licealisty, a nie oczywiście osobę. Szanowni Państwo, wszyscy baliśmy się tej prezydentury, natomiast nie spodziewaliśmy się, że ona będzie aż tak dramatycznie słaba. W zasadzie dzisiaj trudno znaleźć kogokolwiek z jakiejkolwiek strony, który byłby w stanie wymienić chociaż jedną pozytywną rzecz, która się wydarzyła przez te półtora roku. Mamy, tak jak mówię, mamy prezydenta skaczącego po dachach, śpiewającego. Mamy ludzi, którzy w sposób wulgarny obrażają grupy, których oni jakby nie poważają. W zamian nie mamy nic. Nie mamy inwestycji, nie mamy ograniczenia długu w mieście. Mamy wreszcie ogromny wysyp kolesiostwa, to znaczy to, co się dzisiaj dzieje, to też Państwo relacjorecie na co dzień w spółkach miejskich i jak to wygląda, to jest nie do przyjęcia. I teraz w obliczu tej sytuacji finansowej miasta, bardzo trudnej, w obliczu podwyżek z każdej strony płynącej na nas, na mieszkańców, czytamy o tym, że prezydent przyznaje bardzo wysokie nagrody prezesom spółek miejskich, bardzo wysokie nagrody w stosunku do zarobków urzędników i w stosunku do zarobków przeciętnych ludzi. Proszę Państwa, tak się dłużej nie da. Bunt społeczny jest ogromny. Mało tego, wydaje mi się, że zarówno prezydent Wyszalski, jak i jego otoczenie kompletnie jest oderwane od rzeczywistości. Z jednej strony, tak jak mówię, prowadząc politykę w internecie na rolkach, a z drugiej strony nie czując w ogóle głosu społeczeństwa, które mówi o tym, że nie chce strefy czystego transportu. To jest dramat. Tego nie chce nikt. Nikt się nie spodziewał, że radni miasta Krakowa uchwalą takiego potwora. Szanowni Państwo, ustawodawca dał im do ręki możliwość chronienia choćby samego centrum z różnych względów. Zamiast tego dostaliśmy strefę w całym mieście. I teraz proszę popatrzeć, co jest jakby skutkiem. No przecież wiadomo, że nie ochrona powietrza, dlatego że jak zapłacisz, to możesz wjeżdżać i kopcić dowoli. Oczywistym jest, że to jest kolejna podwyżka, kolejne pieniądze wyciągane z pieniędzy mieszkańców Małopolski, bo tu jest nie tylko Krakowa, ale i Małopolski. Nie tego spodziewaliśmy się po osobach, które będą zarządzały w regionie. W związku z tym rzeczywiście jest przeciwodolny i również nas, bo my też tutaj mieszkamy. Jest ogromne rozczarowanie, bardzo wielkie. W związku z tym liczymy na to, że mieszkańcy Krakowa ocenią po półtora roku tą prezydenturę i na ten moment wydaje się, że ocena jest jednoznaczna, czyli negatywna. Bardzo proszę, jako przedstawiciele naszego klubu radnych w Radzie Miasta, pan radny Michał Drewniecki. Szanowni Państwo, dziękuję serdecznie. My jako radni z Klubu Prawa i Sprawiedliwości od samego początku, od tych prawie już dwóch lat, bardzo twardo sprzeciwiamy się złym decyzjom, złym projektom, ale także podejściu, które prezentuje prezydent Miszalski, Koalicja Obywatelska. Ja bym to skwitował w taki sposób, że tak wielkiej buty, pychy i arogancji, podlukrowanej właśnie ładnym słówkiem, pięknym filmikiem, jakąś dziwną rolką nie mieliśmy chyba w Krakowie nigdy. Projekty opozycyjne, nawet te kompletnie niepolityczne, niepartyjne, na niczego nie uderzają, były odrzucane i są masowo odrzucane przez Koalicję Obywatelską, tylko dlatego, że to nie oni zgłosili. Na ostatniej sesji doszło nawet do takiego absurdu, gdy radni opozycyjni złożyli projekt uchwały o tym, by wesprzeć pracowników Domów Pomocy Społecznej jako tej grupy osób, która ma jedne z najniższych zarobków, a praca jest nad wyraz ciężka. Koalicja Obywatelska skrytykowała, zarzuciła populizm, zarzuciła głupotę i co zrobili? Odrzucili projekt i na tej samej sesji złożyli bliźniaczo podobny, tylko swój, który przegłosowali. Do tego, drodzy państwo, dochodzi.
Nie generuj cytatów ani tonu emocjonalnego. Ustaw key_quote na pusty string, social_quotes na pustą listę, emotional_tone na pusty string.
---
Nie generuj cytatów ani tonu emocjonalnego. Ustaw key_quote na pusty string, social_quotes na pustą listę, emotional_tone na pusty string.
---