Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Marta Wcisło pyta o wsparcie samorządów przy granicy z Ukrainą

Marta Wcisło pyta o wsparcie samorządów przy granicy z Ukrainą

Marta Wcisło mówiła podczas procedowania projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy i podziękowała polskim obywatelom, organizacjom pozarządowym, przedsiębiorcom i samorządom za udzieloną pomoc. Zapytała, jakie środki ministerstwo przeznacza dla samorządów najbliżej granicy z Ukrainą i czy w ustawie przewidziano środki dedykowane regionom przygranicznym.

Podziękowania dla obywateli i organizacji


Podziękowała polskim obywatelom, organizacjom pozarządowym, przedsiębiorcom i samorządom, które wzięły na siebie największy ciężar i najszersze spektrum tej pomocy. Wspomniała, że w Lublinie już 5 dni od napaści na Ukrainę ruszyły transporty i konwoje pomocy.

Pytanie o środki dla samorządów przygranicznych


Zapytała ministerstwo, jakie środki przeznacza dla samorządów, które są najbliżej granicy z Ukrainą, oraz czy w tej nowej ustawie przewidziano środki dedykowane dla regionów przygranicznych, takich jak Lubelszczyzna.

Sytuacja w Lublinie


Wskazała, że w mieście Lublin około 20% obywateli miasta to obywatele Ukrainy, co podnosi skalę wyzwań dla lokalnych samorządów.

Konieczność podziału ciężaru pomocy


Podkreśliła, że samorządy nie mogą same ponosić ciężaru gościnności naszych sąsiadów i że udzielanie pomocy nie może odbywać się kosztem obywateli.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dziś procedujemy projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Myślę, że w tym miejscu należy zacząć od podziękowania polskim obywatelom, polskim organizacjom pozarządowym, polskim przedsiębiorcom i polskim samorządom, które wzięły na siebie największy ciężar, najszersze spektrum tej pomocy, bo w Lublinie już 5 dni od napaści na Ukrainę ruszyły transporty, konwoje pomocy. W nawiązaniu do samorządów chciałabym zapytać, jakie środki ministerstwo przeznacza dla tych samorządów, które są najbliżej granicy z Ukrainą, dla Lubelszczyzny. Chciałabym zapytać, czy w tej nowej ustawie przewidzieliście środki, które są dedykowane dla regionów przygranicznych, ponieważ w tych samorządach, w mieście Lublin około 20% obywateli naszego miasta to obywatele Ukrainy. Samorządy nie mogą same ponosić ciężaru gościnności naszych sąsiadów i nie może się to odbywać kosztem naszych obywateli.