Jarosław Kaczyński: Polska musi być gotowa na najgorsze
Jarosław Kaczyński podkreśla pilną potrzebę podniesienia gotowości obronnej Polski - także poprzez aktywizację OSP i przygotowanie społeczeństwa.
W wystąpieniu wskazuje na konieczność umacniania sojuszy, zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi i partnerami ze Skandynawii, oraz rozwój własnego, nowoczesnego przemysłu obronnego.
Apeluje o mobilizację moralną i praktyczną:
silna, przygotowana Polska to najlepsza gwarancja pokoju i bezpieczeństwa kolejnych pokoleń.
Wypowiedź z 25-01-2026 r.
Profil posła:
https://videoparlament.pl/poslowie/jaroslaw-kaczynski
W wystąpieniu wskazuje na konieczność umacniania sojuszy, zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi i partnerami ze Skandynawii, oraz rozwój własnego, nowoczesnego przemysłu obronnego.
Apeluje o mobilizację moralną i praktyczną:
silna, przygotowana Polska to najlepsza gwarancja pokoju i bezpieczeństwa kolejnych pokoleń.
Wypowiedź z 25-01-2026 r.
Jarosław Kaczyński - Konferencja prasowa
Profil posła:
https://videoparlament.pl/poslowie/jaroslaw-kaczynski
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Jarosław Kaczyński: Węgiel sortowany kruszy się w transporcie
Jarosław Kaczyński - ślubowanie z 13.11.2023
Jarosław Kaczyński: Nauka to siła państwa - czas na ustawę
Jarosław Kaczyński o 25 latach w NATO i rozbudowie armii
Jarosław Kaczyński przedstawia kandydata na prezydenta Warszawy
Jarosław Kaczyński: Nie ma afery, to nawet nie jest aferka
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Karol Nawrocki
Karol Nawrocki: Pamięć to zobowiązanie wobec wolności
Prezydent
Wojciech Kolarski: Polska, Litwa i Ukraina - wspólny hołd i przyszłość
Konfederacja
B. Pejo: Rekordowa ukraińska grupa przestępcza w Polsce
Karol Nawrocki
Karol Nawrocki dziękuje za spotkanie w Trójkącie Lubelskim
Karol Nawrocki
Karol Nawrocki: Polska razem z Litwą i Ukrainą dla bezpieczeństwa
Roman Giertych
Roman Giertych: Tarczyński pochwala zabójstwo
Artykuły
Artykuł
Nawrocki wetuje SAFE - Kaczyński chwali, rządzący atakują
Artykuł
Ceny paliw: Kaczyński zarzuca rządowi celowe podnoszenie cen
Artykuł
Spór o Czarnka, OZE i SAFE dla armii - o czym mówiono w Radiu ZET
Artykuł
[Wywiad] Kaczyński ogłasza Przemysława Czarnka kandydatem na premiera
Artykuł
Mentzen pyta o politykę PiS. Czarnek obiecuje odpowiedź i dialog
Artykuł
Kaczyński zaprasza na konwencję w Krakowie: czas zejść z kursu na katastrofę
Transkrypcja
Szanowni Państwo, bardzo proszę o pytania. Jest, jest, jest, jest. Ale jeśli Pan uważa, że ja źle mówię... Szanowni Państwo, bardzo proszę, pytania. Proszę bardzo, proszę wstać, przedstawić się, proszę bardzo. Pytania, były żołnierz WOT, jako były żołnierz WOT biorałam gotowość bojową. Teraz jestem strażakiem OSP i często bywa tak, że nasza jednostka jest pierwsza na akcji zdarzenia. Kiedy będzie gotowość dla OSP? A to ja nie rozumiem, powiedziesz, żeby podniesienie OSP do stanu pełnej gotowości, tak? No wie Pani, w tej chwili my nie rządzimy, my uważamy, że w tej chwili ta gotowość wobec tej wojny hybrydowej, także tej przy pomocy dywersji wewnątrz Polski, bo te pożary i tak dalej, nie miejmy żadnej wątpliwości, że to jest dywersja, powinna być podniesiona jak najszybciej. I w ogóle uważamy, że trzeba po prostu Polaków z powrotem ubojowić, tak można to powiedzieć, ale nie w sensie politycznym, tylko w tym sensie takim, który odnosi się do niebezpieczeństwa wojny, bo czym bardziej nasz naród będzie ubojowiony, tym bardziej wojna będzie mniej prawdopodobna. Pamiętajcie Państwo, że to jest tak, chcesz pokoju, szykuj wojnę. A szykowanie wojny to także szykowanie społeczeństwa, szykowanie no szczególnie mężczyzn, bo tu jeszcze się, no Ukraina, wojna ukraińska pokazała jednak, że to mężczyźni walczą na froncie, do tego, że może przyjdzie taki czas, że trzeba walczyć, bo to po prostu jest droga do tego, żebyśmy te następne dziesięciolecie, bo na dalszy czas to nie ma co planować, bo to się jeszcze nigdy nikomu nie udało, po prostu będziemy żyli w pokoju. To jest ogromna wartość ten pokój, ale o ile były takie rzeczywiście lata, że ten pokój można było utrzymać bez większego wysiłku, to teraz niestety te lata się skończyły. Putin, no jak każdy ma coraz więcej lat, tam 73 zdaje się w tej chwili, na pewno nawet 73, w tym roku będę miał 74, to szczególnie ja nie powiem, że to jest dużo, bo ja mam więcej, ale proszę Państwa, to jest tak, że no jemu, on mówił to różnym ludziom, naprawdę Kwaśniewskiemu, no jemu zależy na tym, bardzo zależy, to jest cel jego życia, żeby przejść do historii jako wielki władca i odbudować imperium, a na razie do tej odbudowy długo, dlatego no bo ta wojna miała na Ukrainie trwać krótko, czy Putin tak uważał, to ja nie wiem, bo ja wiem, to i to wiem z dobrego źródła bezpośredniego, że on sam mówił, że ta wojna może trwać nawet do 2030 roku. Czyli brał pod uwagę, że ona może być długa i ciężka, tylko że to pewnie byłoby w innym wariancie, ten wariant też znam, nie są dla pewnej grupy ludzi jakąś wielką tajemnicą, ale no już nie ma czasu w tej chwili o nim opowiadać, ale w każdym razie brał pod uwagę długą wojnę, ale Ukraina to jest bardzo ważny krok w tym kierunku, w którym mam się zmierzać, ale no to nie jest krok jedyny i pamiętajcie Państwo, że dalej na tej liście to są na pewno, tak jak mój świętej pamięci brat mówił, tyblisy państwa bałtyckie, no ale już dalszym krajem to będzie Polska, może to będzie w ogóle w tym samym czasie. Krótko mówiąc trzeba umacniać sojusze, szczególnie ze Stanami Zjednoczonymi, ale też na przykład ze Skandynawią, bo ona potencjalnie może być silna militarnie, a Szwecja ma na przykład bardzo duże możliwości technologiczne, więc można także stworzyć taki mechanizm wraz z nami, z innymi, żeby w produkcji broni własnej uczynić ogromne postępy tej najnowocześniejszej broni oczywiście i w ten sposób no szanse Putina będą coraz mniejsze, bo no to jest polityk skłonny do ryzyka, no bo ta wojna była jednak pewnym ryzykiem, no ale to nie jest, przynajmniej tak się wydaje, nie jest szaleniec, znaczy to nie jest człowiek, który będzie już mówił, że wszystko jedno, niech Rosję, najprościej mówiąc diabli wezmą, bo wojna atomowa to w Rosji nic nie ma, Amerykanie mają w tej chwili na podorędziu rakiety, które mają piętnastomegatonowe głowice, jedna taka głowica jest w stanie zniszczyć Moskwę z okolicami, to jest 15-16 milionów ludzi, przedtem dla zniszczenia tego terenu planowano 23 uderzenia nuklearne, a teraz wystarczy jedno, oni mają te samoloty B-2 i te samoloty przenoszą rakiety właśnie, one nie mają wielkiego zasięgu, 2,5 tysiąca kilometrów, ale to znaczy, że gdzieś znad Berlina można strzelić spokojnie w stronę Moskwy i trafić w stronę Petersburga, na przykład, więc Zachód już w tej chwili trochę się umocnił, dla Rosji taka wojna atomowa byłaby niebywale ryzykowna, bo umacniają się także mechanizmy obrony przeciwko rakietom i to wszystko, co się z tym wiąże, no w Polsce jest radzików, to jest do walki z rakietami strategicznymi, na nas wystarczą, na Polskę niestety wystarczą ten mniejszego zasięgu, Rosjanie zresztą te rakiety średniego zasięgu zaczęli dla straszenia, ale już nie Ukraińców, tylko właśnie takich krajów jak Polska używać, to są tak zwane Olszeniki, one mają 5,5 tysiąca kilometrów, bo zasięg średni to jest do 5,5 tysiąca kilometrów i rozrzucają ileś tam głowic, bo tak, no to już od lat 70-tych są te rakiety wielogłowicowe, to znaczy jest jedna rakieta, później wystrzeliwuje jakby kilka, a nawet czasem kilkanaście głowic, każda ma ładunek nuklearny. Obie strony się bardzo zbroją, ale zdaje się żadnej, nawet tej chińskiej, bo to już nie czasem Aut Setunga, który uważał, że niech kilkaset milionów Chińczyków zginie, aby tylko uparł kapitalizm, oni też już myślą zupełnie w innych kategoriach, żadnej niezależności na broni, na wojny nuklearnej. Zresztą późnemu Związkowi Sowieckiemu już też nie zależało, bo już wtedy też powstał plan podboju Europy przy pomocy wojny konwencjonalnej. To ówczesne kierownictwo Bogu dzięki stare, pamiętające II wojnę światową, jednak sobie tego nie życzyło i ten szef Sztabu Generalnego, który stworzył taki plan, został odwołany, ale tak to wyglądało. Ale jeszcze raz powtarzam, naszym polskim zadaniem jest takie wielkie ubojowienie Polski, żeby Rosjanie wiedzieli, że tu też będzie długa, straszna wojna i w związku z tym doszli do wniosku, że się nie opłaca. Wtedy będziemy żyć w spokoju. Jak będziemy słabi, wszystko jedno, czy pod względem uzbrojenia, wielkości armii, czy pod względem moralnym, to będziemy mieli wojnę. Nie miejcie do tego żadnych wątpliwości. Więc tutaj widzę młode pokolenie, chcecie żyć w spokoju, a nie lecieć w grobach, to bądźcie gotowi do służby. To jest konieczne. Wiem, że to może jest dzisiaj niepopularne, wiem jak jest wychowane. Dzisiaj jest orkiestra świątecznej pomocy, róbta co chceta i tak dalej, ale tego róbca, co chceta, to tylko Moskwa naprawdę na tym zaskuje. Więc pamiętajcie o tym. No i Tusk też. Ale czy Tusk jest samodzielny? Nie sądzę. Historycy to ustalą, ale ja osobiście nie sądzę. Krótko mówiąc, musimy to wszystko robić po to, żeby być bezpieczni, żeby właśnie przeżyć kolejne dziesięciolecia w pokoju, żeby w pokoju żyły także te zupełnie młode dzisiaj pokolenia, a nawet te, no niestety bardzo nieliczne, które dzisiaj przychodzą na świat. Skąd inny od, ja tu nie mówiłem o sprawach populacyjnych, ale Polska może zginąć także bo z wojny. Po prostu bez dzieci. Ale to jest zupełnie inna sprawa. Panie premierze, jeszcze jedno pytanie tutaj Pan się zgłosił. Bardzo proszę. To jakieś takie długie na kilka stron, to może skróćmy dobrze. Proszę się przedstawić. Babcio Mariusz, rolnik. Mam tutaj tak troszkę więcej tak wypisane, bo mamy czas.
---
---