Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Jarosław Kaczyński: Żadnych sojuszy z Braunem - zagrożenie dla Polski

Jarosław Kaczyński: Żadnych sojuszy z Braunem - zagrożenie dla Polski

Jarosław Kaczyński stanowczo odrzuca jakiekolwiek sojusze z Grzegorzem Braunem, ostrzegając przed konsekwencjami takiego kroku dla bezpieczeństwa kraju.
Kaczyński wskazuje, że współpraca z Braunem kompromituje Polskę na arenie międzynarodowej, wyklucza współpracę ze Stanami Zjednoczonymi i zagraża budowaniu realnego bezpieczeństwa.
Lider podkreśla też ryzyka społeczno-ekonomiczne proponowanych rozwiązań: płatna oświata i służba zdrowia, prywatyzacja lasów oraz propozycje podatkowe, które mogą doprowadzić do rozpadu państwa.

Wypowiedź z 25-01-2026 r.

Jarosław Kaczyński - Konferencja prasowa


Profil posła:
https://videoparlament.pl/poslowie/jaroslaw-kaczynski

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Jeżeli chodzi o sprawę sojuszu, to trzeba sobie jasno powiedzieć. I wiem, że być może niektórych z Państwa to zaskoczy, ale to jest mój obowiązek jako Polaka, jako polskiego polityka. O żadnych sojuszach z Braunem nie ma mowy. Kto chce zawierać albo głosować na Brauna, to głosuje w gruncie rzeczy na Tuska. To głosuje na Putina. Taka jest prawda. I to jest, proszę Państwa, poza jakimkolwiek wątpliwościem. I powtarzam, ja wiem, że on dobrze mówi, jest sprawnym retorem, że on jest człowiekiem, który często trafia w realne problemy, że często w realne emocje Polaków trafia. To ja wszystko to wiem. Ale to jest, proszę Państwa, robione w sposób, który kompromituje nas straszliwie na arenie międzynarodowej, wyklucza współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. To musicie sobie Państwo z tego zdawać. Czyli wyklucza polskie bezpieczeństwo. Bo zanim my zbudujemy armię, która sama odstraszy Rosję, to jednak musimy taką zbudować, ale to jednak trochę czasu potrwa. I to można powiedzieć, że nie trochę, a sporo. I dlatego chciałem to Państwu powiedzieć, bo pewnie i na tej sali są tacy, którzy są zafascynowani Braunem. To jest, proszę Państwa, droga donikąd. Droga do nieszczęścia dla Polski. Skrajnego nieszczęścia. Więc to jest sprawa pierwsza. Z tą inną konfederacją, tą drugą, to już można rozmawiać, chociaż tam też jest męcem, który głosi dar wini społeczny, który głosi dar wini społeczny polegający na tym, na przykład, że szkolnictwo ma być płatne, przynajmniej wyższe, ale także i być może średnie, że służba zdrowia ma być płatna, każdy ma dostać tam parę tysięcy złotych w takim jakby talonie, jeśli użyć określenia, które starsi z nas pamiętają z okresu komunistycznego, bo wtedy były talony. Proszę Państwa. I ma tam te 4 czy 5 tysięcy na leczenie. Otóż jak ciężko chóruje, to nawet na jedynie szpitala nie wystarczy. A co dalej? No to po prostu ogromna większość Polaków zostaje bez leczenia. A lasy sprywatyzowane? Męczeń mówił tylko prywatnie premierowi Morawieckiemu, ale mówił. Co znaczy, że przeciętny człowiek nie będzie mógł sobie po prostu wejść do lasu, bo to natychmiast rozrabują, co do tego nie ma wątpliwości. Lasy mają ogromną wartość, tam jest bardzo wiele różnych rzeczy, ma ogromną wartość jako gwarancja dla kredytów. Więc krótko mówiąc, można ogromne sumy pożyczyć pod zastaw lasów. A później nawet ich wcale nie zwróci, tylko one po prostu zostaną zabrane, ale nie pieniądze, tylko lasy. Więc to musimy pamiętać. Tu jest kwestia tego, czy program prospołeczny, o którym mówiłem wczoraj, czy Polska naprawdę demokratyczna, czyli dająca równe szanse, czy Polska, która się rozsypie, bo gdyby ten program zrealizowano, to Polska by się rozsypała. Polacy by się nie zgodzili na to, żeby nie mieć służby zdrowia, nie mieć bezpłatnej oświaty, nie pójść do lasu i jeszcze do tego pewnie płacić równe podatki. Wszystko jedno, czy ktoś zarabia milion miesięcznie, czy zarabia 3600 miesięcznie, to i tak ma płacić taki sam procent podatku. Bo tego rodzaju idei równości podatkowej, 3 razy 15, pamiętacie państwo pewnie, przynajmniej niektórzy tą ideę, to było stawiane. Czyli właśnie tak na poważnie to pozostaje Bosak i jego grupa, grupa narodowa. To jeszcze w niektórych sprawach różnimy, ale jak jest sojusz, to się zawsze sojusznicy różnią, muszą się jakoś porozumieć. Ale przede wszystkim, proszę państwa, trzeba dążyć do tego, żeby jedyna partia, która potrafiła, że można zmieniać Polskę, potrafiła i to można pokazać przy pomocy liczb, można pokazać po tym, co uczyniła, jak pchnęła Polskę do przodu, czyli Prawo i Sprawiedliwość. Partia, która była przedmiotem, przedmiotem, proszę państwa, niebywałej po prostu kampanii, niebywałej, niebywałej także swoim chamstwie, te 8 gwiazdek, to odrzucenie wszelkich przyzwoitości, jakiegoś przyzwoitego języka, to było charakterystyczne i to, proszę państwa, przypominało metody z czasów niemieckiej okupacji. To tak wtedy Polaków też traktowano. Też próbowano Polaków sprowadzić do poziomu lumpenproletariatu. Wtedy tak było. To jest hańba, że coś takiego stosowano. I są winni, a najbardziej winni jest Tusk.

---