Jarosław Kaczyński: NIE dla jednego państwa europejskiego
Jarosław Kaczyński ostrzega przed przekształceniem Unii w jedno państwo, w którym dominować będą Niemcy. Podkreśla, że to bezpośrednie zagrożenie dla polskiej suwerenności.
blokowanie inwestycji portowych, opóźnienia w energetyce jądrowej, droższą energię i atak na polski węgiel. Zwraca uwagę na wpływ tych decyzji na budżety i perspektywy przyszłych pokoleń.
Apel Jarosława Kaczyńskiego to wezwanie do obrony niepodległości i szybkich decyzji inwestycyjnych, które wzmocnią pozycję Polski i zabezpieczą jej rozwój.
Wypowiedź z 25-01-2026 r.
Profil posła:
https://videoparlament.pl/poslowie/jaroslaw-kaczynski
W swojej wypowiedzi wskazuje na konkretne skutki gospodarcze:
blokowanie inwestycji portowych, opóźnienia w energetyce jądrowej, droższą energię i atak na polski węgiel. Zwraca uwagę na wpływ tych decyzji na budżety i perspektywy przyszłych pokoleń.
Apel Jarosława Kaczyńskiego to wezwanie do obrony niepodległości i szybkich decyzji inwestycyjnych, które wzmocnią pozycję Polski i zabezpieczą jej rozwój.
Wypowiedź z 25-01-2026 r.
Jarosław Kaczyński - Konferencja prasowa
Profil posła:
https://videoparlament.pl/poslowie/jaroslaw-kaczynski
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Jarosław Kaczyński: 'Lemur' na uczelni i apel o wolność
Jarosław Kaczyński: Koniec opozycji totalnej - apel o czyny
Jarosław Kaczyński: Tusk to 'czyste zło'
Jarosław Kaczyński: Polska wieś zasługuje na równość i godność
Jarosław Kaczyński: Krytyka wejścia do strefy euro i plan na kryzys
Jarosław Kaczyński wskazuje kandydatkę na premiera
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Karol Nawrocki
Karol Nawrocki: Pamięć to zobowiązanie wobec wolności
Karol Nawrocki
Karol Nawrocki: Mundur polskiego żołnierza jest święty
Karol Nawrocki
Karol Nawrocki: Polska razem z Litwą i Ukrainą dla bezpieczeństwa
Roman Giertych
Roman Giertych: Tarczyński pochwala zabójstwo
Konfederacja
B. Pejo: Rekordowa ukraińska grupa przestępcza w Polsce
Karol Nawrocki
Karol Nawrocki dziękuje za spotkanie w Trójkącie Lubelskim
Artykuły
Artykuł
Nawrocki wetuje SAFE - Kaczyński chwali, rządzący atakują
Artykuł
Ceny paliw: Kaczyński zarzuca rządowi celowe podnoszenie cen
Artykuł
Spór o Czarnka, OZE i SAFE dla armii - o czym mówiono w Radiu ZET
Artykuł
[Wywiad] Kaczyński ogłasza Przemysława Czarnka kandydatem na premiera
Artykuł
Mentzen pyta o politykę PiS. Czarnek obiecuje odpowiedź i dialog
Artykuł
Kaczyński zaprasza na konwencję w Krakowie: czas zejść z kursu na katastrofę
Transkrypcja
Ja Polska! Ja Polska! Ja Polska! Dziękuję bardzo, dziękuję. Szanowni Państwo. O, to już dawno tego nie słyszałem, dziękuję. Otóż tutaj, pan rzecznik, pan Rafał Bochenek już troszkę mi zabrał. No, ale jakoś sobie dam radę. Otóż, szanowni Państwo, jeżeli chcemy wyjść z tej rzeczywiście niełatwej sytuacji, w której się znajdujemy, w tej sytuacji, którą ja już niejeden raz podczas takich spotkań nazwałem duszeniem Polski i duszeniem Polaków, to musimy mieć najpierw choćby taką skrótową diagnozę, no bo gdyby ta diagnoza była rozbudowana, to oni tym innym bym tu nie mógł mówić i też bym nie skończył. A więc mamy takie rodzaje duszenia, jeśli Państwo pozwolą, że będę używał właśnie tego określenia. Pierwsze z tych duszeń, no w efekcie najgroźniejsze, to jest próba budowy, próba już dzisiaj zaawansowana, budowy jednego państwa europejskiego. Zmiany Unii Europejskiej po prostu w jedno państwo. Państwo, w którym dominować będą Niemcy, no z jakimś tam udziałem Francji. Raczej gdzieś na południu Europy będzie ten udział Francji, ale czasem może oddziaływać także i tutaj. Powtarzam, to jest sprawa odpowiedzi na pytanie. Czy to, co zaczęło się w 89 roku, no sfinalizowało nieco później, bo tak naprawdę ta niepodległość sensu z cyklu została uzyskana nie w 89 roku, jeżeli ktoś to widział z bliska, tylko trochę właśnie później, bo był taki krótki okres, który można było określić jako finlandyzacją. Polska nie była już komunistyczna, nie była już tak uzależniona, ale troszkę miała status podobny do Finlandii, ale to było naprawdę krótko, to było liczone w miesiącach. Natomiast ten okres, tak jak żeśmy wtedy wierzyli, sądzę, że dzisiaj wierzymy, to tym jest nasza siła, ma po prostu trwać w historii dalej, dalej i jeszcze dalej. Jak się będzie toczyła historia za kilkaset lat, to my tego nie wiemy, ale to na pewno nie może być tak, żeby to był kolejny incydent, bo niepodległość okresu międzywojennego to był incydent. No dwadzieścia, troszeczkę powyżej dwudziestu lat, niespełna dwadzieścia jeden. I to historycznie jest niewiele, ale nawet czterdzieści lat, to też historycznie jest niewiele. My chcemy niepodległości, można powiedzieć, na zawsze. Chcemy suwerenności i to chcemy w imię naszej godności narodowej, no bo to, że trzydziestokilkumilionowy, niestety, dziś jest zmniejszający, a nie zwiększający, mamy nadzieję, że jakoś to odwrócimy, naród europejski, który nie jest niepodległy, no to jest dla tego narodu po prostu hańba, no tak to trzeba jasno określić. To znaczy, że jest słaby, marny, nic nie warty, bo inaczej tego by się określić nie dało. Jednocześnie ten naród, my Polacy, będziemy po prostu na tym także w zupełnie osobistym wymiarze strasznie tracili, bo ja wiem, że w Polsce jest troszkę takich ludzi, którzy mają tak mało oleju w głowie, że im się wydaje, że jak tutaj będą Niemcy rządzili, to będzie równie dobrze albo nawet lepiej. Otóż, szanowni państwo, no wystarczy wziąć pod uwagę te decyzje, które Tusk w interesie niemieckim podjął w ciągu ostatnich miesięcy czy ostatnich dwóch lat, żeby zobaczyć, że będzie gorzej. To jest oczywiste, jeżeli to będzie dominacja niemiecka, to będzie to też bezwzględna dominacja niemieckich interesów, a te interesy w wielu punktach są w oczywisty sposób sprzeczne z polskimi. W naszym interesie jest spławna odra, dlatego że to umacnia Szczecin, umacnia Świnoujście, daje nam duże szanse gospodarcze, tworzy tą nową linię połączeń, przesyłów, które prowadzą do tego, że można rolę polskich portów, a to jest naprawdę bardzo dobry interes, tam się zdobywa rocznie dziesiątki miliardów złotych do budżetu, umacniać. I to samo zresztą dotyczy tego portu, który już został wyśmiany, portu Haller, który ostatnio żeśmy zaproponowali. Ten port mógłby też być zakończeniem takiej drogi, która znów by nas właśnie w tej dziedzinie umacniała. I to, jeżeli chodzi o tą odrę, już jest właśnie w trakcie zablokowania i władze to popierają. No Haller, to jest tylko plan, ale plan mający bardzo dobre uzasadnienie, gdzie wiele inwestycji związanych z budową elektrowni atomowej i tak musi być podjęte, a one będą służyły także temu portowi. No też już jest przedmiotem ataku. Czy, proszę państwa, budowa w Polsce elektrowni atomowych nam się nie opłaca? Nie, one są konieczne. No Niemcy to kwestionowali dzisiaj, co prawda Merz zmienia zdanie, mówi, że to zniszczenie czy tam zatrzymanie, likwidacja tych elektrowni w Niemczech była błędem, ale czy sprzyjają oni elektrownią w Polsce? Z całą pewnością nie. Elektrownią tego typu, z całą pewnością nie sprzyjają. No i też to w gruncie rzeczy zostało w wypadku tej elektrowni w Paku zatrzymane w ogóle. Mieliśmy to odbudować z Koreańczykami, a jeżeli chodzi o tą drugą elektrownię, to jest to odwlekane, to jest tak, jak to się mówi, ad kalendars grekas. A potrzebujemy tej energii, bo ona na krótką metę jest droga, bo budowa takich elektrowni jest droga i długo trwa, ale później to jest elektrownia, która działa naprawdę na bardzo niskich, że tak powiem, wymogach, jeżeli chodzi o wydatki. I to się arcyopłaca. Właśnie cała Francja na przykład opiera się na takich elektrowniach, zdecydowana większość ich energetyki i to ich stawia w tej chwili w dobrej bardzo sytuacji. Jak jeżeli ktoś dba o te kwestie klimatyczne, to one są zeroemisyjne. To także jest tutaj istotne. W każdym razie ma jakąś tam wartość, chociaż wiara w to, że to człowiek doprowadza do zmiany klimatu, no jest zupełnie oderwana od faktów. Klimat choćby w dziejach Polski, tych znanych, historycznych, pisanych dziejach Polski, zmieniał się kilkakrotnie przynajmniej i to wyraźnia udział człowieka w tym. Nie ma co do tego żadnej wątpliwości zerowej. Czyli te interesy w tych sprawach, czy choćby w tych zakupach ostatnich, w tej decyzji, że to Siemens będzie budował te szybkie pociągi. Teraz jest ostatnio nowa, taka mniejsza transakcja. To się nieustannie powtarza. Będziemy po prostu na tym tracić, tracić jak obywatele. Będą tracić nasze budżety, będą tracić perspektywy naszych dzieci, wnuków. Krótko mówiąc, wszystko będzie gorzej, a nie lepiej z tego powodu. I już jest zresztą gorzej pod wieloma względami. A więc to jest to najważniejsze duszenie. Ale jest także to duszenie doraźne, gospodarcze, które już tak bezpośrednio z Niemcami, pośrednio ma, ale bezpośrednio w związku nie ma. No to jest taki przykład, no wszyscy go znamy, Markosur, to jest to. Nasz to jest cały zielony ład. To są ceny energii, te wszystkie podatki, przecież my w tej chwili, jeżeli płacimy za energię, to w większości to są podatki, a nie prawdziwa cena produkcji energii. Ten atak na węgiel, to wszystko nas uderza, ale nie tylko przez ceny, które tam trzeba raz na miesiąc, czy zaraz mam dwa miesiące zapłacić, ale także przez ceny towarów, przez ceny wszystkiego, przez nasze szanse rozwojowe, przecież my byśmy mogli mieć naprawdę tanią energię, bo najtańsza jest to z węgla. My mamy tego węgla dużo. Mamy dużo go także, jeżeli chodzi o węgiel bardzo wysokiej jakości na Lubelszczyźnie. Można go wydobywać. On jest znacznie lepszy niż ten, który w tej chwili jest wydobywany na Śląsku, chociaż tam też są nowe złoża. Jest najwyższej jakości, oni mają numery, którymi się to mówi o górnikach, ocenion, to jest 34, to jest prawie koks, ale niektóre dochodzą do 37, to już jest świetny koks, a koks jest naprawdę dzisiaj ciągle czymś, na co jest ogromne zapotrzebowanie. I to duszenie i rolnictwa, i przemysłu, tutaj energia jest niewątpliwie najważniejsza, jest czymś ogromnie odczuwalnym. Dzisiaj już bardzo mocno to odczuwamy, gdyby tego nie było, to nasz rozwój tu i tak jest niezły, ale byłby dużo szybszy, nasze ceny niższe, nasze życie lepsze. No tak to trzeba jasno określić. No i wreszcie jest to, o czym...
---
---