VideoParlament raportuje: 202 zakażenia i nowe ogniska w kopalniach
VideoParlament przedstawił najnowsze dane o zakażeniach koronawirusem, wskazując na 202 przypadki, z czego 170 pochodzi ze Śląska, oraz nowe ogniska w kopalniach Zofiówka i Ziemowit. Zaznaczył, że sytuacja na Śląsku pozostaje poważna, prowadzone są przesiewowe badania, a większość zakażonych górników przechodzi infekcję bezobjawowo.
VideoParlament podał, że dzienny bilans to 202 nowe zakażenia, z dużą dominacją przypadków ze Śląska. Wskazał, że wyniki wzrosły głównie z powodu dwóch nowych ognisk w kopalniach.
Występują dwa nowe ogniska w kopalniach Zofiówka i Ziemowit, w których przybliżenie to po około 500 zakażonych górników w każdej. Łącznie na Śląsku zanotowano 4150 zakażeń wśród górników, z czego ponad 3400 wykryto w badaniach przesiewowych.
Na Śląsku przeprowadzono około 47 tysięcy testów wśród górników, a łącznie 82 tysiące badań w 12 laboratoriach. Prowadzone są także wymazy u rodzin zakażonych górników, z wydajnością sięgającą 1400 pobrań próbek dziennie.
VideoParlament zaznaczył, że poza Śląskiem ogniska występują sporadycznie i są szybko wykrywane oraz wygaszane. Podkreślił, że resort zdrowia rozpoczyna analizę kolejnego etapu poluzowywania obostrzeń, w tym kwestii maseczek w przestrzeni otwartej, a decyzje dotyczące otwierania granic i kwarantanny pozostają jeszcze do podjęcia.
Poinformowano, że obowiązuje nadal limit 50% łóżek przeznaczonych jako typowe miejsca dla pacjentów COVID-owych. Na dziś możliwa jest likwidacja jedynie dwóch szpitali jednoimiennych i ich przekształcenie, przy jednoczesnym przywracaniu pozostałych oddziałów do obsługi pacjentów niezwiązanych z COVID-19 po dezynfekcji.
Najważniejsze ustalenia
VideoParlament podał, że dzienny bilans to 202 nowe zakażenia, z dużą dominacją przypadków ze Śląska. Wskazał, że wyniki wzrosły głównie z powodu dwóch nowych ognisk w kopalniach.
Ogniska w kopalniach
Występują dwa nowe ogniska w kopalniach Zofiówka i Ziemowit, w których przybliżenie to po około 500 zakażonych górników w każdej. Łącznie na Śląsku zanotowano 4150 zakażeń wśród górników, z czego ponad 3400 wykryto w badaniach przesiewowych.
Skala badań i badania rodzin
Na Śląsku przeprowadzono około 47 tysięcy testów wśród górników, a łącznie 82 tysiące badań w 12 laboratoriach. Prowadzone są także wymazy u rodzin zakażonych górników, z wydajnością sięgającą 1400 pobrań próbek dziennie.
Sytuacja w pozostałych województwach i poluzowania obostrzeń
VideoParlament zaznaczył, że poza Śląskiem ogniska występują sporadycznie i są szybko wykrywane oraz wygaszane. Podkreślił, że resort zdrowia rozpoczyna analizę kolejnego etapu poluzowywania obostrzeń, w tym kwestii maseczek w przestrzeni otwartej, a decyzje dotyczące otwierania granic i kwarantanny pozostają jeszcze do podjęcia.
Szpitale jednoimienne i łóżka COVID
Poinformowano, że obowiązuje nadal limit 50% łóżek przeznaczonych jako typowe miejsca dla pacjentów COVID-owych. Na dziś możliwa jest likwidacja jedynie dwóch szpitali jednoimiennych i ich przekształcenie, przy jednoczesnym przywracaniu pozostałych oddziałów do obsługi pacjentów niezwiązanych z COVID-19 po dezynfekcji.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Teresa Glenc przypomina ofiary katastrofy smoleńskiej
VideoParlament ogłasza powstanie koła Europejscy Demokraci
Jan Majchrowski: Zespół ekspertów kończy prace nad raportem
Marcin Romanowski: PE rozpatruje azyl i niewykonanie ENA
Stanislaw Lamczyk: Chwali program 10+ i domaga się pakietu kontrolnego LOTOS
[PKW]: OFICJALNE WYNIK WYBORÓW
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Artykuły
Artykuł
Gdyby wybory odbyły się dziś — co mówią dane?
Artykuł
Co prasa pisze o polskiej scenie politycznej: tydzień 19–26 kwietnia 2026
Artykuł
Prognoza wyborów do Sejmu 2027 — co mówią dane?
Artykuł
S. Cenckiewicz podał sie do dymisji
Artykuł
Debata o 500+: rozdawnictwo czy realne wsparcie dla rodzin
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: baterie Patriot nie będą przenoszone
Transkrypcja
Przechodząc do meritum, mamy dzisiaj 202 przypadki zakażeń, w tym 170 ze Śląska. Dość istotna rzecz, bo jak zapowiadaliśmy, te liczby na Śląsku powinny spaść do końca tygodnia. Wczoraj ten spadek był, dzisiaj niestety go nie ma, mamy bowiem dwie kopalnie Zofiówka i jeszcze jedną kopalnię, w której mamy zakażenia. I to są takie dwa nowe zidentyfikowane ogniska, chodzi, przepraszam, o kopalnię Ziemowit, czyli Ziemowit i Zofiówka, mamy tam po około 500 osób w tej chwili zakażonych, po około 500 górników zakażonych. Prowadzone były tam przesiewowe badania, niestety w tych przesiewach wyszło dość dużo osób zakażonych. Mamy więc zamkniętych pięć ognisk dotychczas w innych kopalniach, a niestety Zofiówka i Ziemowit to są kopalnie, w których będziemy musieli ponownie przeprowadzić testy. Stąd ten wynik dzisiejszy jest bardzo wzrostowy. Pewnie dzisiaj po południem nie odnotujemy większego wzrostu, ponieważ te kolejne badania w obu kopalniach zaczynają się od jutra, stąd pewnie od jutra będziemy Państwa informować o nowych zakażeniach w tych dwóch kopalniach. Podkreślam, jest tam obecnie po około 500 górników zakażonych. Łącznie na Śląsku mamy 4150 górników zakażonych, w tym z samych przesiewów to jest ponad 3400 zakażonych osób. Na Śląsku do tej pory przeprowadziliśmy w granicach 47 tysięcy testów wśród górników, czyli w samych kopalniach mamy ponad 47 tysięcy testów. Na Śląsku ogólnie 12 laboratoriów przeprowadziło 82 tysiące badań. Wymazywane są nadal rodziny górników, którzy są zakażeni i mają COVID-19. Ta przepustowość w badaniu rodzin wzrosła do 1400 pobieranych próbek dziennie. No i niestety, podkreślam, w najbliższych dniach niestety ta Zofiówka i Ziemowit, te dwie kopalnie będą rzutowały jeszcze na te wyniki. Liczymy, że jak najszybciej uda nam się zamknąć te ogniska, tak jak w pozostałych pięciu wcześniejszych kopalniach. Co do ognisk w innych województwach, to one w tej chwili praktycznie nie występują. Są to drobne przypadki w poszczególnych fabrykach, czy to w Małopolsce, czy w Świętokrzyskim. Jednak nie odnotowujemy tam większej liczby zakażeń. Od razu w każdym ognisku, gdzie pojawia się jedno, dwa zakażenia, są prowadzone badania testowe wśród pozostałej załogi, tak żeby wykluczyć zakażenia u pozostałych pracowników zakładów produkcyjnych. Stąd też te ogniska są dość szybko wyłapywane i dość szybko zamykane. Na chwilę obecną poza Śląskiem, jak Państwo zauważyliście, chociaż w tym porannym SMS-ie, no gdyby nie Śląsk, to byśmy mieli 32 zakażenia na poranek. Także pozostałe województwa od zakażeń są wolne. W weekend mieliśmy 20, blisko 6 tysięcy w piątek badań w ciągu doby, w 16,5 w sobotę. Pewnie poniedzieli będzie też gdzieś w granicach 15 tysięcy badań, tak jak każdego weekendu. Te wyniki weekendowe są trochę niższe. Potem od poniedziałku notujemy już wzrosty liczby przeprowadzonych testów. Niepotująca sytuacja na Śląsku, mówi Pan o nowych ogniskach koronawirusa. Kilka dni temu minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił o tendencji spadkowej. Patrząc na większość obszaru naszego kraju, bo rzeczywiście w innych województwach niż w Śląskim są pojedyncze przypadki zakażenia. Co przed nami, co mówią epidemiolodzy, jakie są analizy ministerstwa zdrowia, jak ta sytuacja epidemiologiczna będzie wyglądać? Jak widzimy po pozostałych województwach ta liczba zakażeń spada. Mieliśmy drobne ogniska na Mazowszu, czy też w województwie świętokrzyskim. One zostały szybko wyłapane, szybko zamknięte i już jak Państwo widzicie w tych choćby dzisiejszych danych nie ma mowy o ogniskach w pozostałych województwach. Więc tam sytuacja jest wygaszona i w tej chwili w pozostałych województwach te wyniki, choćby na dzisiejszy poranek są marginalne. Mamy ten Śląsk. To są kolejne dwie kopalnie, podkreślam kolejne pięć ognisk. We wcześniejszych kopalniach zostały te ogniska już zamknięte, ale w związku z tym, że testujemy przesiewowo górników w poszczególnych kopalniach i tu województwa decyduje o wymazach w kolejnych kopalniach, tak żeby zidentyfikować każde możliwe źródło zakażania. Musimy też wziąć pod uwagę to, co cały czas podkreślamy. Większość górników, ponad 95%, przechodzi koronawirusa bezobjawowo. I to jest ten fakt, który skłonił do badań przesiewowych. Z uwagi na to, że nie odnotowywano objawów zakażenia koronawirusem, poza indywidualnymi przypadkami, to była ta decyzja o przeprowadzeniu przesiewu, żeby te wszystkie osoby bezobjawowe wyłapać. No i tu kolejna decyzja o przesiewie w Zofiówce i w Ziemowicie. No i niestety tam też zakażenia bezobjawowe, głównie bezobjawowe. Stąd na Śląsku ten wzrost jeszcze mamy. Liczymy, że szybko go postaramy się wygasić, tak jak i pięć wcześniejszych ognisk. W pozostałych części kraju naprawdę te przyrosty są minimalne. I po ostatnim poluzowaniu nie zaobserwowaliśmy nic spektakularnego, co pokazywałoby, żeby te wyniki nam wystrzeliły. Oczywiście w tym tygodniu zaczynamy analizę dotyczące kolejnego etapu poluzowywania obostrzeń, choćby braku maseczek w przestrzeni otwartej, gdzie dystans między osobami może być większy. A kiedy możemy spodziewać się rekomendacji resortu zdrowia co do otwierania granic? Poczekajmy. Przed chwilą były rekomendacje dotyczące poluzowania jednych obostrzeń. Poczekajmy jeszcze na kolejne rekomendacje. Czy nie wyzniesiemy kwarantanny do przyjeżdżających do kraju kosztów? Zapewne w kolejnym etapie, ale za wcześnie jeszcze, żeby przesądzać. Na dziś nie mamy kwarantanny dla wszystkich osób, które podróżują w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Ile szpitali jednoimiennych wychodzi na normalnej pracy? Czy ten wymóg dotyczący połowy mórzek dla pacjentów COVID-owych został utrzymany? Będzie utrzymany, wszystko na to wskazuje, ten limit 50% łóżek, które muszą zostać jako typowe łóżka COVID-owe. Pozostała część szpitala po dezynfekcji, odkażeniu będą te pozostałe miejsca wracały już do obsługi innych pacjentów niezwiązanych z COVID-em 19. Na dziś mamy możliwość likwidacji jedynie dwóch szpitali jednoimiennych i przekształcenia ich w typowo szpitale wielooddziałowe. Pozostałe szpitale będą obsługiwały w 50% możliwie pacjentów z COVID-em 19, a w 50% pozostałych będą obsługiwały pozostałych pacjentów. Chciałem jeszcze dopytać o to, co chciałem dopytać, te dwa szpitale jednoimienne? Z tego, co pamiętam, to Radom jest jednym z takich szpitali, który najprawdopodobniej zostanie przekształcony w szpital wielooddziałowy. Życzył Pan wszystkim dzieciom dzisiaj jak najlepiej. Dzisiaj mamy Dzień Dziecka. Mówiąc też o wakacjach, stąd pytanie, jak te wakacje mogą wyglądać dla nas wszystkich, ale przede wszystkim dla najmłodszych pod kątem zagrożenia koronawirusa. Te rozwiązania dotyczące wakacji są wypracowywane. Jak Państwo zauważacie w przestrzeni pojawia się wiele informacji mówiących o możliwych rekomendacjach, o tych, które będą dotyczyły wakacji, zarówno tych wakacji spędzanych rodzinnie, jak i tych możliwych wakacji w zakresie organizowania obozów czy kolonii. Na pewno chcielibyśmy, żeby po tym roku szkolnym, który nie wyglądał tak jak prawdziwy rok szkolny w tych miesiącach od marca, więc chcielibyśmy, żeby te wakacje choćby były jakąś namiastką wakacji, które miały dzieci co roku. One na pewno nie będą wyglądały tak jak wyglądały wcześniejsze wakacje. Trudno wrócić do takiej pełnej normalności, jaka nas obowiązywała, więc zapewne z pewnymi restrykcjami, z pewnymi obostrzeniami dzieci będą mogły te wakacje spędzić choćby na obozach i koloniach, ale podkreślam, tu restrykcje sanitarne będą miały kluczowe znaczenie. Czy wiadomo, że gdzieś więcej o testach, co się w ogóle dla społeczeństwa, czy kto miałby być testowany? Tak jak podkreślałem na ostatniej konferencji prasowej, mamy 150 tysięcy na chwilę obecną testów serologicznych, czyli testów wykrywających przeciwciała mamy w dyspozycji, mamy zakupione. Podobnie jak inne państwa europejskie, przymierzamy się do tego, żeby przeprowadzić w najbliższych miesiącach przesiew dotyczący tego, ile osób mogło przejść koronawirusa bezobjawowo. Bo to, że osoby przechodzą koronawirusa bezobjawowo widzimy choćby po Śląsku, więc wskazane by było po pewnym etapie przeprowadzić takie testy, żeby zdiagnozować, ile osób mogło rzeczywiście przejść koronawirusa, ile z tych osób nie musiało się zgłosić do lekarza z uwagi na bezobjawowy przebieg choroby. Na pewno będziemy państwa wkrótce informować o tym. To jest wypracowywane w tej chwili przez specjalistów, zarówno z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, jak i Państwowego Zakładu Higieny, gdzie dokładnie skierować. Pamiętajmy, że my już takie wstępne przesiewy, weryfikacje prowadziliśmy choćby w województwie podlaskim, czy w Krakowie, gdzie diagnozowaliśmy, ile tych osób mogłoby być niewyłapanych, tu mówimy o dodatkowym, w granicach wyniku procent do półtora procenta. Można poprowadzić te informacje ze Śląska, bo 170 przypadków dzisiaj właśnie z województwa śląskiego i już z nich dotyczy górników. Duża część dotyczy kopalni Zofiówka i pozostała część dotyczy rodzin górników, które są cały czas wymazywane. 500 górników powiedział Pan wcześniej, tak? 500 górników w kopalni Zofiówka i około 500 górników w kopalni Ziemowit, czyli łącznie około 1000 osób w tych dwóch kopalniach mamy w tej chwili zdiagnozowanych jako pozytywne. Stąd też będą tam dalej prowadzone w obu kopalniach testy. Jeszcze chcielibyśmy zapytać o tę informację podaną dzisiaj przez posła Szczerwę, gdzie żona Łukasza G, instruktora narciarstwa, miała sprzedać bazie rezerw Ministerstwa Zdrowia 3,5 tysiąca przybit za 170 tysięcy złotych, a tego samego dnia miała je kupić za ponad 50 tysięcy złotych. Pani redaktor, my o tym skąd kupiliśmy, ile kupiliśmy, to ta informacja jest ogólnie dostępna i wisi na stronie internetowej, więc Pan Poseł nie dotarł do jakichś spektakularnych, tajemniczych informacji. Mógł je przeczytać w ubiegłym tygodniu na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia jako informację w pełni jawną, udostępnioną przez samo Ministerstwo Zdrowia. Są tam wszyscy dostawcy sprzętu, które kupiło Ministerstwo Zdrowia. Skąd sprzęt jest u dostawcy, Ministerstwo Zdrowia nie docieka. My kupowaliśmy w ówczesnym czasie każdy dostępny sprzęt. Jeżeli była oferta sprzedaży masek, jeżeli ta oferta dotyczyła masek certyfikowanych, jeżeli była oferta sprzedaży przyłbic, to wszystkie takie oferty, z wszystkich takich ofert korzystaliśmy. Naprawdę zamawiający nie docieka, skąd dostawca w tej chwili ma sprzęt. Oczywiście poza wskazaniem w przypadku sprzętu certyfikowanego, podkreślam w przypadku sprzętu certyfikowanego, certyfikatów i dokumentów, z której fabryki pochodzi dany sprzęt. Tak jak było to w przypadku choćby maseczek zakupionych przez Ministerstwo Zdrowia, gdzie była wskazana firma, która produkuje od 1996 roku. Kupowaliśmy każdy dostępny sprzęt, który mógł służyć medykom. Jeżeli pojawiła się oferta przyłbic, to z takiej oferty korzystaliśmy. Niezależnie od tego, kto taką ofertę zaprezentował. W ówczesnym czasie tych ofert nie było zbyt dużo. I proponowałbym tu niektórym politykom powrót do ówczesnego czasu, kiedy mieliśmy informacje z Włoch, Hiszpanii, Francji o tym, jak tam wygląda sytuacja epidemiologiczna, ile osób choruje, ile lekarzom brakuje sprzętu. Proponowałbym powrót do tamtych czasów i wówczas wspólnie z Ministerstwem Dokonywania Zakupów. Dzisiaj posługujemy się tylko i wyłącznie tym, co ministerstwo samo ujawnia. Więc pan poseł nie wykrył nic spektakularnego. O tych zakupach poinformowaliśmy, jaka była cena. My tą cenę przedstawiliśmy. Skąd dostawca miał sprzęt? Ważne, że ten dostawca miał sprzęt i go nam dostarczył. My nie żyjemy, nie kupowaliśmy dzisiaj. My kupowaliśmy wtedy, kiedy cały świat nie miał sprzętu. Kiedy pojawiały się w przestrzeni medialnej informacje o tym, że w Japonii brakuje sprzętu ochrony osobistej, we Włoszech brakuje sprzętu ochrony osobistej, chciałbym się zapytać, gdzie wtedy byli politycy, którzy dzisiaj mówią o tym, że można było kupić inny sprzęt. Trzeba było wtedy przyjść do ministerstwa i kupować ten sprzęt, bo tego sprzętu nie było. Mówimy, że Ministerstwo Zdrowia domaga się w tej chwili od Łukasiewie zwrotu tych 5 milionów złotych. Na jakim etapie w tej chwili jest ta sprawa? Bo wiemy, że sprawa trafia do prokuratury. Toczy się sprawa w prokuraturze. Zostało złożone doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Ministerstwo Zdrowia. Pragnę wskazać, że to my złożyliśmy doniesienie i to my rozmawialiśmy z panem Łukaszem Gie o zwrocie 5 milionów złotych za sprzęt, który nie... Panie przewodniczący nie chce oddać 5 milionów złotych i zwrócił się w tej sprawie do mecenasa Giertycha o pomoc. Oczywiście, co lecz jest, jak on się do tego odniesie? Rzeczywiście przeczytałem tą informację dzisiaj o możliwej współpracy pana Łukasza Gie z mecenasem Romanem Giertychem. Ja z punktu widzenia takiego czysto obywatelskiego chciałbym wiedzieć, chciałbym poznać odpowiedź, jak wyglądała sprawa tej publikacji, gdzie ona powstała. Ja jako Wojciech Andrusiewicz i chciałbym, żeby to było wyjaśnione. A co do interesów i tego, kto kogo miał bronić, to pozostawiam tym dwóm panom. Ale ciekawa jest rzeczywiście kwestia tego, gdzie powstawała taka publikacja. Ja jeszcze chciałam zapytać o przyszłość, najbliższą, za kilka miesięcy jesień, choć cieszymy się na razie słońcem i dobrą pogodą, zaraz przed nami lato. Czy epidemiolodzy spodziewają się drugiej fali zachorowań jesienią? I co ze szczepionką przeciw grypie? Czy ministerstwo zaleca szczepienia? Jesień może być tym okresem rzeczywiście, gdzie pojawi się nawrót epidemii koronawirusa. On może, temu nawrotowi może towarzyszyć dodatkowo wzmożona fala zachorowań na grypę, więc do tego okresu się przygotowujemy. Ale tu wszystkie procedury mamy wypracowane, choćby w sprawie szpitali jednoimiennych, choćby bieżącego zaopatrywania szpitali jednoimiennych i wszystkich szpitali zakaźnych w sprzęt. Więc tu te procedury zostały wypracowane, jesteśmy przygotowani, ale cały czas też przygotowujemy się do tych możliwych wzrostów też z powodu grypy. Na pewno na jesieni wzrost zachorowań będzie. Chciałam do śląska, bo mamy informację od rodzin górników z Ziemowita, którzy twierdzą, że oni nie są jeszcze badani. No i pytanie, co w tej chwili mają zrobić, ponieważ mają informację o tym, że również od środy kopalnia ma stanąć. Jak tam w tej chwili ta sytuacja będzie wyglądała? Dopiero zdiagnozowane zostało to ognisko, dopiero wyizolowani zostali górnicy, u których został stwierdzony wynik dodatni, więc zaręczam, że w najbliższych dniach wymazywane będą rodziny górników. Jest to rzecz standardowa, najpierw zostali wymazani górnicy, jeżeli tam stwierdzone zostało zakażenie, w następnej kolejności wszystkie osoby z kontaktu będą wymazywane, w tym właśnie rodziny górników. Jeszcze mamy informację o zarażeniu jednej z pracownic urzędu dzielnicy Bemowo w Warszawie. Czy mają Państwo informację, jak to w stolicy wygląda? Jest to dla mnie w tej chwili informacja nowa. Te zakażenia pojawiają się, Szanowni Państwo, w różnych częściach kraju, w różnych firmach, w różnych zakładach pracy. Najważniejsze jest to, żeby wojewódzka stacja sanitarno-epidemiologiczna, czy powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna szybko przeprowadziła diagnozę pod kątem epidemiologicznym i izolowała osoby z możliwego kontaktu. Jeszcze pytanie o pielgrzymki w tym roku. Czy będą możliwe, czy będą organizowane? Poczekajmy do kolejnego etapu i rekomendacji Ministerstwa Zdrowia. A jak wygląda zajęcie łóżek w szpitalach jednoimiennych? W tej chwili łóżka zajęte to jest w granicach 1900 cały czas łóżek. Tutaj nam spektakularnie nie wzrasta liczba łóżek. Czyli to jest 1900 łóżek na dotychczasowe 11,5 tysiąca wszystkich łóżek, które mieliśmy przygotowane. W granicach 90 zajętych respiratorów na 1500 respiratorów, które przygotowaliśmy dla pacjentów z COVID-19. Więc jak widzimy i obłożenie pod kątem łóżek i obłożenie respiratorów jest znikome. Czy wciąż będzie możliwe zredukowanie połowy wszystkich szpitali jednoimiennych w najbliższym czasie? Tak, będzie to możliwe. Pamiętajmy, że to są decyzje wojewodów, bo to wojewodowie tworzyli szpitale jednoimienne. Czy wciąż obowiązują rekomendacje ze strony Ministerstwa Zdrowia o naszej odpowiedzialności i o zachowaniu reżimów sanitarnych, dbania o higienę? Mamy polżowanie obostrzeń, zdjęliśmy maski w przestrzeni otwartej, w przestrzeni publicznej? Zdecydowanie nadal zalecamy ten dystans społeczny. Czyli jeżeli wychodzimy na dwór, idziemy bez maseczki, zachowajmy dystans dwóch metrów od innych osób. Zachowujmy ten dystans wszędzie, tam gdzie możemy go zachować. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zachować tego dystansu, zalecamy noszenie maseczek. We wszystkich zamkniętych pomieszczeniach, poza miejscem wykonywania obowiązków służbowych, gdzie pracodawca ma obowiązek zapewnić na bezpieczeństwo, we wszystkich tych miejscach zamkniętych zaleca się, obowiązek jest noszenia maseczek. Jeszcze pytanie o wybory. Jakie tutaj rekomendacje, czy one się utrzymują? No bo jednak dyskusja na temat wyborów wciąż trwa. Nic się na dzień dzisiejszy nie zmieniło odnośnie rekomendacji Ministerstwa Zdrowia dotyczących wyborów. Wybory drogą korespondencyjną, które zalecamy, są wyborami na pewno najbezpieczniejszymi. Im więcej osób skorzysta z takiej drogi korespondencyjnej, tym lepiej i tym bezpieczniej. A takie wybory mieszane 28 czerwca będą bezpieczne? My zalecamy, jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości co do swojego bezpieczeństwa, zawsze zalecamy głosowanie korespondencyjne, które jest najbezpieczniejszą formą wyborów. Na dziś nie obserwujemy spektakularnego wzrostu zakażeń poza Śląskiem, które nakazywałoby wyłączać jakieś powiaty czy gminy i nakazywać tylko i wyłącznie głosowanie korespondencyjne, ale zalecamy wszystkim, którzy tylko mogą głosowanie korespondencyjne. Będzie możliwość, żeby w tych miejscach, gdzie będą większe ogniska, organizować tylko i wyłącznie wybory korespondencyjne? Taka możliwość jest. Jak teraz na Śląsku? Pamiętajmy, że jeszcze 28 czerwca nie mamy. Z problemu interwencji spadkowej na znacznym obszarze Polski, z wyjątkiem Śląska, to jak ta sytuacja w Polsce epidemiologiczna wypada na tle innych krajów europejskich? Na pewno pod kątem liczby zgonów, to tutaj można by rzec, że jesteśmy na szarym końcu. To znaczy, to jest informacja bardzo pozytywna, że jesteśmy na końcu, ponieważ u nas ta liczba zgonów kształtuje się na poziomie 27 osób na milion mieszkańców, gdzie Włochy, Francja czy Hiszpania to jest kilkaset zgonów na milion mieszkańców. Jak Państwo obserwujecie też po wynikach, oczywiście w innych państwach możemy mówić o bardziej spektakularnych spadkach zachorowań, tylko pamiętajmy, że tamte spadki to są z kilku tysięcy do tysiąca, dwóch tysięcy. U nas mówimy o pewnym utrzymywaniu się jeszcze tej skali zachorowań, tylko my nadal mówimy o zachorowaniach na poziomie 300 na dobę, a nie na poziomie kilku tysięcy na dobę. Więc porównywania mają sens i ma sens mówienie o spadkach, tylko odnieśmy to też do rzeczywistości, ile osób realnie w Polsce choruje. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w tej chwili wyzdrowiało w granicach 50% osób, dokładnie 47% osób, które zachorowały na COVID-19 już wyzdrowiało, to przyjmujemy, że jedynie w granicach 11-12 tysięcy osób nadal choruje. Więc nie możemy też mówić tylko o tym, że mamy 23-24 tysiące zachorowań, bo powinniśmy od tego odjąć 11 tysięcy osób, 11,5 tysiąca, które wyzdrowiały. Więc realnie mamy w tej chwili chorych w granicach 12-13 tysięcy. Tu jeszcze raz zapytam o tę kwarantannę. Czy zostanie zniesione w najbliższym czasie te dla przyjeżdżających? W najbliższym czasie będziemy o tym informować. Czy to jest część niestalności wśród Polaków wynika? Czy pojawiają się teorie też o tym, że Polacy, Słowianie są bardziej odporni na wirusa od innych nacji? To była bardzo ciekawa teoria o tym, że jako Słowianie jesteśmy bardziej odporni. Wolałbym się tą teorią nie posługiwać. Na pewno liczba zgonów jest świadectwem tego, jak mówią niejednokrotnie eksperci, o liczbie osób możliwie niezdiagnozowanych. Im mniej jest zgonów, tym to prawdopodobieństwo, że ta fala zachorowań jest dużo, dużo wyższa, jest mniejsze. Od początku, kiedy wybuchła epidemia, eksperci wszyscy mówili, że tak naprawdę liczba zgonów jest świadectwem tego, ile rzeczywiście w danej populacji osób jest chorych. Jeżeli w Polsce ta liczba zgonów kształtuje się w granicach 10 standardowo, tak średnio, chociaż czasami ona wynosi 3-4 przypadki, to znaczy, że tych przypadków niezdiagnozowanych mamy coraz mniej. Dziękuję. Czy ja mogę jeszcze pana zapytać?