Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Przemysław Czarnek ogłasza zmiany na egzaminach 2021

Przemysław Czarnek ogłasza zmiany na egzaminach 2021

Przemysław Czarnek poinformował, że podpisał rozporządzenie dotyczące zmian na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 roku, zapowiadając jednorazowe uproszczenia związane z pandemią. Ogłosił zniesienie obowiązkowej matury ustnej w 2021 i uznanie przystąpienia do poziomu rozszerzonego za nieobowiązkowe; szczegóły przedstawił podsekretarz stanu Maciej Kopeć.

Najważniejsze ustalenia


Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie określające jednorazowe zmiany w formule egzaminów, które mają się odbyć w maju 2021 roku. Zaznaczył, że działania są realizowane zgodnie z wcześniej przedstawionym harmonogramem i mają charakter jednorazowy.

Przyczyna i harmonogram


Zmiany wynikają z pandemii koronawirusa i związanym z nią przejściem na nauczanie zdalne. Proces przygotowania obejmował analizę wyników z września 2020 roku, konsultacje, kaskadowe szkolenia dla nauczycieli od 14 grudnia oraz egzaminy próbne w marcu i właściwe w maju 2021.

Konkretne modyfikacje egzaminów


W rozporządzeniu przewidziano uproszczenie formuły egzaminów i ograniczenie zakresu wymagań - m.in. zawężenie listy lektur na języku polskim, zmiany w punktacji i strukturze zadań (wskazano maksymalnie 45 punktów dla języka polskiego, część czytania i argumentowania do 25 pkt). Podkreślono również ograniczenie wymagań z matematyki w obszarach takich jak geometria i pierwiastki.

Konsultacje i dalsze kroki


Minister wskazał, że podczas konsultacji zgłoszono blisko 2,5 tysiąca opinii, które uwzględniono przy ostatecznym kształcie rozporządzenia. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ma przedstawić harmonogram przeprowadzenia egzaminów, a aneksy do informatorów mają być publikowane w zapowiedzianych terminach.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Są z nami minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Witamy serdecznie panie ministrze. Jest z nami również podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć. Drodzy Państwo, rozpoczniemy od części, o której opowie nam pan minister Czarnek. Następnie przejdziemy już do kwestii szczegółowych dotyczących omawianych zmian, o których poinformuje pan minister Maciej Kopeć. Zapraszam serdecznie pana ministra. Bardzo dziękuję. Szanowni Państwo, zgodnie z zapowiedzią podpisałem właśnie rozporządzenie dotyczące zmian na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 roku. Wszystko robimy w sposób wcześniej zaplanowany i zakomunikowany państwu. Wszystko zgodnie z terminarzem, który został wcześniej nakreślony. Chciałbym podkreślić w pierwszej kolejności raz jeszcze, że Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie, który określił zasady przeprowadzania egzaminów w roku szkolnym 2020-2021. Wszystko w związku z pandemią koronawirusa i sytuacją, w jakiej znaleźli się uczniowie klas maturalnych i klas ósmych w szczególności. No i tym problemem, który dotyka całą oświatę, a zatem przejściem na naukę zdalną w związku z sytuacją pandemiczną. Ta zmiana, którą zaproponowaliśmy i którą wydyskutowaliśmy, wykonsultowaliśmy dotyczy kilku punktów. Po pierwsze, jednorazowa zmiana. Jest to zmiana dotycząca egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego, który odbędzie się w maju 2021 roku. Po drugie, będzie to zdecydowanie prostsza formuła egzaminu ósmoklasisty i zwłaszcza egzaminu maturalnego. Po trzecie, określiliśmy jasne wymagania egzaminacyjne, które za chwilkę Państwu przedstawimy, które są w rozporządzeniu i w załącznikach. I po trzecie, już w ślad za tym rozporządzeniem ruszyły kaskadowe szkolenia dla nauczycieli, po to, żeby przygotować naszą kadrę pedagogiczną do tych egzaminów w 2021 roku. Mamy, proszę Państwa, podążamy według ściśle zaplanowanego harmonogramu wcześniej przedstawionego, podchodzimy w sposób bardzo systemowy do tego zagadnienia, po to, żeby wszystko było jasne, w szczególności dla uczniów, dla maturzystów, dla ósmoklasistów. Wrzesień 2020 roku analiza wyników egzaminu ósmoklasisty i maturalnego, która dała podstawę do tego, ażeby prace zespołów przedmiotowych mogły się rozpocząć i bazować właśnie również na tej analizie. Następnie mieliśmy konsultację projektu, możliwość zgłaszania uwag, no i podpisanie rozporządzenia, które właśnie Państwu komunikujemy. A jednocześnie od 14 grudnia ruszyły szkolenia metodyków i nauczycieli. Wszystko po to, ażeby w marcu 2021 roku odbyły się egzaminy próbne, a w maju 2021 roku już egzaminy właściwe. W czasie konsultacji zgłoszono 2,5 tysiąca, blisko 2,5 tysiąca opinii. Te opinie były zgłoszone do ministerstwa, ale to są również opinie, które zbieraliśmy podczas naszych wizyt w różnych częściach kraju. Wizyt, jakie składałem ja osobiście, ale również wiceministrowie edukacji narodowej, a także nauki i szkolnictwa wyższego, te opinie w liczbie 2,5 tysiąca były uwzględniane przy ostatecznym kształcie rozporządzenia, które właśnie podpisałem. Efektem tych konsultacji i opinii jest kilka bardzo ważnych zmian, bardzo ważne decyzje. Jedna z nich nie będzie w tym roku obowiązkowej matury ustnej. Takie były postulaty zgłaszane przez środowiska nauczycielskie, środowiska uczniów, środowiska rodziców. Przychylamy się do tych opinii i postulatów egzaminu maturalnego w formie ustnej. Nie będzie tak, jak nie było go również w roku 2020, w roku bieżącym. Druga ze zmian bardzo ważnych dotyczy przystąpienia do egzaminu na poziomie rozszerzonym. To przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym maturalnego będzie nieobowiązkowe. Cała reszta zmian, która w szczególności dotyczy okrojenia materiału, który będzie potrzebny do zdania egzaminu maturalnego i egzaminu ósmoklasisty, zawarta jest w rozporządzeniu, a szczegóły przedstawi pan minister Maciej Kopacz. Bardzo dziękuję panu ministrowi. Panie ministrze, zapraszam serdecznie. Opowiedzmy o tych szczegółach dotyczących egzaminów. Zgodnie z tym, jak pan minister mówił, te działania są oczywiście przeprowadzone zgodnie z harmonogramem i zgodnie z przyjętymi założeniami, tak aby faktycznie uczniowie wszystko wiedzieli dostatecznie szybko. Równocześnie rozporządzenie, które podpisał pan minister, daje także dyrektorowi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej możliwość dalszego działania. I tak jak widzimy, ta możliwość dalszego działania polega na tym, aby do 23 grudnia przedstawić harmonogram przeprowadzenia egzaminów i do 31 grudnia, tak jak zresztą zapowiadaliśmy, opublikowanie aneksów do informatorów o egzaminie ósmoklasisty, o egzaminie maturalnym. A więc chodzi dokładnie o te zmiany, które nastąpią na egzaminach, chociażby listy lektur, które będą przygotowane, które będą potrzebne do egzaminu. I tak jak widzimy, ta aktualizacja nastąpi do 31 grudnia, ale o szczegółowych zasadach będziemy informować od razu. Czyli dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej od razu będzie informował o tych najważniejszych zmianach. Tutaj przedstawiamy tylko część z nich. A więc zaczynając z egzaminu ósmoklasisty, jeżeli chodzi o język polski, to jest kwestia ograniczenia listy lektur. To jest równocześnie zmiana punktacji, która łączy się ze zmianą zadań. A więc widzimy, że to będzie maksymalnie 45 punktów. Dalej widzimy, że w tych obu częściach egzaminu i czytania ze zrozumieniem, argumentowaniem i tak dalej, będzie 25 punktów możliwych do zdobycia. Istotne też są jakby te proporcje, a więc liczba zadań otwartych i procent punktów, która jest możliwa do zdobycia za zadania otwarte. W drugiej części też widzimy takie ustawienia, więc 20 punktów możliwych do zdobycia. Zmiany także są na egzaminie z matematyki, a więc też ograniczony zakres wymagań. To przede wszystkim dotyczy geometrii i pierwiastków. Dalej widzimy, że kwestia jest również ważna dotycząca zadań otwartych, zadań zamkniętych, liczby punktów do zdobycia z tych 25, a więc 15 i 10 i także zmiana liczby zadań, a więc kwestia tej proporcji między zadaniami otwartymi a zamkniętymi. Czyli też widzimy, że ta liczba zadań po prostu otwartych się zmienia. I język obcy nowożytny, a więc tutaj też widzimy jakby kilka takich kwestii, czyli poziom biegłości językowej. Ta tutaj zmiana też jest ważna. Także kwestie, które dotyczą kwestii gramatyki. I także mniejsza liczba zadań otwartych, czyli też taka zmiana dotycząca języka obcego, nowożytnego. Tak jak powiedziałem, te szczegóły będą przedstawiane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. I egzamin maturalny, a więc też patrząc na matematykę jako przedmiot obowiązkowy, czy język polski też widzimy zmiany. A więc i kwestia ograniczenia samych wymagań. Też istotna jest kwestia punktacji za poszczególne części. I chyba jedna z tych istotniejszych zmian, czyli trzy tematy wypracowania do wyboru. I też jeden temat rozprawki z lekturą obowiązkową. Drugi temat z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych. Myślę, że to są też ważne informacje dla uczniów. I oczywiście, tak jak mówił o tym pan minister, część ustna nieobowiązkowa. A więc matematyka. Tutaj też mamy te ograniczenia. One dotyczą, tak jak widzimy, też tych kwestii związanych z figurami, a więc i grania stosłupy, i figury obrotowe. A więc też mamy kwestię, która dotyczy punktacji za zadania zamknięte, za zadania otwarte. I też, tak jak widzimy, zmiana proporcji liczby zadań otwartych do zamkniętych, jako też ważna informacja dla uczniów. Język obcy. Też widzimy ten oczekiwany średni poziom biegłości językowej. Też mamy struktury gramatyczne ograniczone. I tak jak mówił pan minister, część ustna nieobowiązkowa też. To jest jedna z kluczowych zmian, jaka następuje w egzaminach. Bardzo dziękuję panu ministrowi za te szczegóły dotyczące poszczególnych przedmiotów i zarówno egzaminu ósmoklasisty, jak i maturalnego. Drodzy państwo, poprosiliśmy redakcję o nadesłanie pytań drogą mailową. Ja pozwolę sobie teraz na odczytanie tych pytań. Podzieliliśmy je na bloki. Poproszę teraz o udzielenie odpowiedzi na ten blok dotyczący kwestii egzaminacyjnych pana ministra Macieja Kopcia. Panie ministrze, redakcja Polityki pyta, czy liczba zadań na maturze z języka polskiego zostanie zmniejszona tak, jak zostało to zapowiedziane w odniesieniu do matematyki? Jeżeli chodzi o język polski i egzamin maturalny, tutaj ta liczba nie zostanie zmniejszona. O tych zmianach w przypadku egzaminu polskiego mówiłem przede wszystkim, ona dotyczy tych trzech tematów i tego, w jaki sposób będzie można do nich podejść, a więc do lektur obowiązkowych, nieobowiązkowych. Natomiast zmiana po prostu mogłaby wpłynąć po prostu ta liczba na obiektywizm tego egzaminu. Stąd pozostanie to bez zmiany. Bardzo dziękuję. Jak rozstrzygnięta zostanie kwestia porównywalności wyników matury w 2021 roku z wynikami matur z wcześniejszych lat w trakcie rekrutacji na studia? Znaczy tutaj się nic nie zmienia, czyli ten wynik maturalny podawany jest w skali i procentowej i centylowej. On służy po prostu wymaganiom rekrutacyjnym i taki pozostanie. Dziękuję. Dziękuję. Czy po 18 stycznia restrykcje związane z epidemią zostaną złagodzone na tyle, aby było możliwe zorganizowanie w szkołach matur próbnych? Czy przesunięty zostanie termin, w którym trzeba ostatecznie zadeklarować, które przedmioty będzie się chciało zdawać na maturze? Na razie to 7 lutego. Uczniowie zwykle ostatecznie potwierdzali deklarację po wynikach pierwszych matur próbnych. Tak jak o tym była mowa, tutaj mamy to potwierdzenie w deklaracjach, tak jak jest to przewidziane w lutym. Natomiast oczywiście formuła egzaminu próbnego będzie zależała od sytuacji pandemicznej. Pamiętamy, że w poprzednim roku polegało to na tym, że były pobierane materiały ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnych. Takich pobrań było około 6 milionów pewnie ponad, gdyby policzyć łącznie z egzaminem zawodowym, nie tylko dla egzaminu maturalnego i egzaminu ósmoklasisty. Natomiast oczywiście, czy będzie możliwa inna formuła przeprowadzenia tego egzaminu, będzie oczywiście zależało od sytuacji pandemicznej, od rozwoju pandemii w naszym kraju. Dziękuję panie ministrze. Pytanie dotyczące systemu informatycznego obsługującego egzamin ogólnokształcący. Kiedy zacznie działać ten system? Z punktu widzenia formalnego, razem z podpisaniem przez pana ministra rozporządzenia, ten system po prostu rozpocznie swoją działalność i będzie można uzupełniać dane do egzaminu. Bardzo dziękuję. Mamy kolejną porcję pytań. Redakcja miastopociech.pl. Co z egzaminem dla uczniów obecnych siódmych klas? Czy zapadła już decyzja o rezygnacji z egzaminu z dodatkowego przedmiotu 2022 roku? To jest oczywiście bardzo ważne pytanie. Ten temat jest przez nas analizowany. Natomiast patrząc z punktu widzenia samych przepisów covidowych, one rozstrzygają to, co będzie w roku 2021. Na pewno analizujemy te sytuacje. To też będzie zależało od tego, jak po feriach będzie wyglądała nauka w polskich szkołach. Dziękuję. Czy w arkuszu z języka polskiego dla ósmoklasistów pojawiają się zadania związane z krótszymi wypowiedziami psennymi, takimi jak zaproszenie, ogłoszenie czy życzenia? Taka formuła pozostanie, więc tych krótkich odpowiedzi także. Dziękuję, panie ministrze. Ile zadań otwartych mogą spodziewać się uczniowie na egzaminie ósmoklasisty z matematyki? O tym już mówiliśmy, o tej zmniejszonej liczbie, czyli z sześciu do czterech. Panie ministrze, kolejne pytanie. Czy planowane jest obniżenie progu zdolności tegorocznych egzaminów zawodowych? Nie, takiej zmiany nie ma, czyli patrząc na ten egzamin, który rozpocznie się teraz w styczniu i ten czerwcowy, nie ma takich decyzji. Panie ministrze, kolejna porcja pytań. Pani redaktor Karolina Słowik z Gazety Wyborczej pyta, czy rozszerzenie listy lektur dla ósmoklasistów od klasy czwartej będzie przesunięte? Znaczy, do końca jakby trudno jest powiedzieć, jaki jest cel tego pytania i jakiej należy tu udzielać odpowiedzi. To jest oczywiście jakby kwestia nieadekwatna do tematu, którym się zajmujemy. Panie ministrze, co z uczniami, którzy okrojony przez MEN i CKM materiał już przerobili? Znaczy, ja się bardzo cieszę, że materiał został, mówiąc tak w cudzysłowie, przerobiony. To oczywiście pozwoli lepiej przygotować się do egzaminu. Tutaj jesteśmy przekonani, że nauczyciele, dyrektorzy będą starali się, żeby faktycznie cały ten zakres, który wynika z wymagań, które podpisał pan minister, będzie do egzaminu z uczniami używając tego określenia przerobiony i to pozwoli na osiągnięcie jak najlepszych wyników. Ostatnie pytanie. Dlaczego ministerstwo i CKM proponują rezygnację z obowiązku przystąpienia do przedmiotu rozszerzonego na maturze, skoro i tak nie ma tam progu zdawalności? Jeżeli chodzi o ten egzamin, oczywiście to jest kwestia takiej zmiany, która jest w szczególności ważna dla uczniów, którzy mają swoją strategię dostawalności na uczelnie wyższe. To jest ważne w przypadku uczniów technikum, którzy muszą przystąpić nie tylko do matury, ale także do egzaminów zawodowych. Część z nich zaplanowała, te egzaminy czy szkół zaplanowała już na styczeń. Czyli dla tych uczniów, a więc sporej części maturzystów jest to bardzo ważne dogodnienie. Też wynikało to z różnych dyskusji, konsultacji, uwag, które też otrzymywał minister edukacji w ramach konsultacji, ale także przed konsultacjami to też wynikało z analizy wyników egzaminów wcześniej. Bardzo dziękuję, panie ministrze. Drodzy państwo, teraz otrzymaliśmy też kilka pytań, które dotyczą tego, co dalej z uczniami po feriach, jaki będzie scenariusz. Ja poproszę o udzielenie odpowiedzi pana ministra Przemysława Czanka. Dziękuję, panie ministrze. Panie ministrze, portal Miasto Pociech dopytuje, czy maturzyści i ósmoklasiści będą mogli po feriach wrócić do nauki stacjonarnej bez względu na rozmiar epidemii, tak by móc rozpocząć przygotowanie do egzaminów. Jest jeden z pięciu wariantów, które opracowaliśmy w Ministerstwie Edukacji Narodowej. W ramach jednego z tych pięciu wariantów jest również założenia, żeby ósmoklasiści, maturzyści wrócili po feriach, ale szanowni państwo, wszystko zależy od rozwoju pandemii koronawirusa. Mamy spadek zachorowań, mamy spadek zakażeń, ale on dalej jest bardzo wysoki na poziomie mniej więcej średnio około 10 tysięcy dziennie. To jest bardzo duża liczba zachorowań i zakażeń. Wszystko będzie zależało od naszej odpowiedzialności, całego społeczeństwa w okresie świątecznym i feryjnym. O tą odpowiedzialność i zastosowanie się do wszystkich obostrzeń, które są za radą epidemiologów i wirusologów wprowadzane. O tą odpowiedzialność apeluję, bo od tego zależy to, co się będzie działo po 17 stycznia, czyli po zakończeniu ferii. Ważna jest dynamika rozwoju pandemii koronawirusa. Nie sama liczba zakażeń i zachorowań, ale dynamika rozwoju. A na tę dynamikę będzie się składało nasze zachowanie i odpowiedzialność w czasie świąt Bożego Narodzenia oraz w czasie ferii. Jest tu podobna seria pytań zarówno z redakcji RMF, jak i Radia Tok FM. Kiedy będzie możliwy powrót uczniów do szkoły? Czy starsze klasy ósme i maturalne wrócą wcześniej? I co po 17 stycznia? Jaki jest najbardziej prawdopodobny scenariusz dla szkół? Najbardziej prawdopodobny scenariusz, jeśli utrzyma się sytuacja taka, jaką mamy obecnie i nie będzie się rozwijała na niekorzyść, jeśli chodzi o rozwój pandemii koronawirusa. Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że po 17 stycznia wrócą w pierwszej kolejności do szkoły klasy 1-3, dla których nauka zdalna jest najmniej efektywna. Jest to zupełnie oczywiste, ale tych wariantów mamy pięć. Mamy nadzieję, że sytuacja się jeszcze bardziej poprawi, ale to jeszcze raz powtarzam, zależy od naszej wspólnej odpowiedzialności. Najbardziej prawdopodobny scenariusz powrót do szkół klas 1-3, oczywiście w odpowiednim reżimie sanitarnym, przy wymogach i pewnych zaleceniach, które opracowaliśmy razem z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i z Ministerstwem Zdrowia, a jednocześnie przy zabezpieczeniu jak najbardziej, najdalej idącym nauczycieli przed możliwością zarażenia się koronawirusem. To będą te bańki, o których już mówiliśmy, w bańkach, tak zwanych bańkach wrócą nasi uczniowie. Jeśli będzie to możliwe oczywiście z uwagi na sytuację pandemiczną do szkół. Natomiast nauczyciele, wczoraj została podjęta decyzja na Radzie Ministrów o tym, że będą w pierwszej grupie, której będą oferowane szczepienia na koronawirusa, a jednocześnie dziś na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego ostatecznie ustaliliśmy, że ci z nauczycieli, którzy będą wracać do szkoły wraz z uczniami, w tym wariancie najbardziej prawdopodobnym klas 1-3, będzie im z kolei zaproponowane badanie na obecność koronawirusa przed powrotem do szkoły. Szczegóły właśnie są opracowywane. Za chwilkę spotkanie z kuratorami oświaty w tej sprawie, za chwilkę również kontakt po tym naszym spotkaniu z dyrektorami szkół, po to, żeby omawiać tę kwestię. Chcemy zabezpieczyć i uczniów, i nauczycieli najbardziej, jak to jest możliwe, przed możliwością zarażenia się koronawirusem, wówczas, kiedy będą wracali do szkół po 17 stycznia. Bardzo dziękuję. Pan minister odpowiedział również na kolejne pytanie redakcji RMF, czyli co ze szczepieniami, co z badaniami przesiewowymi. Myślę, że ta odpowiedź w zupełności wyczerpuje to pytanie. Drodzy Państwo, Szanowni Panowie Ministrowie, Szanowni Państwo, na tym kończymy naszą konferencję. Bardzo dziękuję za uwagę. Szczegóły dotyczące zmian na egzamini ósmoklasisty i egzaminie maturalnym znajdą się zarówno w komunikacie na stronie internetowej i Ministerstwa Edukacji Narodowej, jak i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Oczywiście również znajdzie się tam rozporządzenie podpisane dzisiaj przez pana ministra. Bardzo dziękuję za uwagę. Do widzenia. Dziękuję za uwagę. Dziękuję za uwagę.