Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska: Bezpieczeństwo energetyczne i Unia Energetyczna

Koalicja Obywatelska: Bezpieczeństwo energetyczne i Unia Energetyczna

Koalicja Obywatelska poinformowała o stanie bezpieczeństwa energetycznego Polski i omówiła decyzje Rady Europejskiej dotyczące budowy Unii Energetycznej. Stwierdziła, że działania mają zmniejszyć zależność od dostaw ze wschodu, zwiększyć dywersyfikację źródeł i wprowadzić mechanizmy solidarnościowe w razie przerw w dostawach.

Decyzje Rady Europejskiej


Koalicja Obywatelska wskazała, że Rada Europejska zleciła Komisji przygotowanie studium wprowadzenia solidarnościowego systemu energetycznego - celem jest obniżenie zależności od importowanej energii, zwiększenie dywersyfikacji oraz intensywne negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie dostaw gazu i ropy. Obietnica zwiększenia dostaw została również podkreślona przez prezydenta Obamę.

Podstawa prawna działań


Mówca przypomniał, że prawne możliwości wspólnej polityki energetycznej wynikają z Traktatu Lizbońskiego - art. 122 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej daje podstawę do podejmowania takich decyzji na szczeblu europejskim. Bez tych zapisów, zdaniem mówcy, ostatnie decyzje Rady byłyby niemożliwe.

Zabezpieczenia krajowe i infrastruktura


Koalicja Obywatelska podkreśliła, że Polska jest już dzisiaj zabezpieczona - ponad 2,5 miliarda metrów sześciennych gazu jest zmagazynowane, powstała sieć międzynarodowych kolektorów z Niemcami, Słowacją i Czechami, a wynegocjowano mechanizmy rewersu dostaw. Wspomniano także o uruchomieniu gazoportu i budowie naftoportu jako elementach wzmocnienia bezpieczeństwa.

Ocena bezpieczeństwa i doświadczenia kryzysowe


Mówca zapewnił, że polska gospodarka i gospodarstwa domowe mogą spać spokojnie, wskazując na doświadczenia z kryzysu 2009 roku i działania rządu - przez 6 lat zbudowano magazyny i wprowadzono mechanizmy reagowania, które dziś zwiększają odporność na ewentualne przerwy w dostawach.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzień dobry Państwu. Chcieliśmy Państwu udzielić kilku informacji na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski w związku z wydarzeniami ostatnich tygodni i miesięcy. Ja chcę zacząć od tego, że mamy bardzo dobre wiadomości z Brukseli. Jak Państwo zapewne wiedzą, na ostatniej Radzie Europejskiej podjęto decyzję o przygotowaniach do budowy czegoś, co można nazwać Unią Energetyczną w Europie. I nikt nie ukrywał, że te działania podjęte są głównie w związku z sytuacją na wschód od naszych granic. Sytuacja ta potencjalnie może tworzyć sytuację nadmiernego uzależnienia od dostaw źródeł energii z Federacji Rosyjskiej. Unia Europejska postanowiła podjąć działania, które tę zależność zmniejszą. Rada Europejska zaleciła Komisji Europejskiej przygotowanie studium wprowadzenia w Europie solidarnościowego systemu energetycznego, który polega na tym, po pierwsze, że zależność od importowanej energii w Europie będzie obniżona. Po drugie, zostanie zwiększona dywersyfikacja źródeł zakupu, przede wszystkim tak, aby zmniejszyć uzależnienie od dostaw ze wschodu. Po trzecie, rozpoczęte będą intensywne rokowania i negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi w celu korzystania z dostaw amerykańskiego gazu i amerykańskiej ropy. Ta obietnica zwiększenia tych dostaw padła także z prezydenta Obamy. Po czwarte, wprowadzamy solidarnościowy system wspomagania państw członkowskich w sytuacji, gdyby państwa członkowskie Unii Europejskiej znalazły się w sytuacji niedoboru energii z powodu przerwania dostaw z jakiegokolwiek kierunku. Wówczas inne państwa będą w stanie przyjść z pomocą i uzupełnić te dostawy. Chcę powiedzieć, że ten projekt budowy Solidarnej Unii Energetycznej w Europie jest wynikiem intensywnych zabiegów dyplomatycznych Polski, która od kilku lat działała na rzecz tego właśnie rozwiązania, wskazując partnerom europejskim, że Europa jest nadmiernie i ryzykownie uzależniona od jednego dostawcy, mianowicie od Federacji Rosyjskiej. Można powiedzieć, niestety wydarzenia ostatnich miesięcy potwierdziły tutaj słuszność polskich obaw i słuszność polskich działań w tym obszarze. Dzięki temu udało się w tej chwili przekonać partnerów europejskich do tego, żeby takie działania podjąć jak najszybciej. Po drugie chcę powiedzieć, że działania te stały się możliwe z punktu widzenia prawno-traktatowego na podstawie tego, że Traktat Lizboński wprowadził zapis w artykule 122 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej o tym, że energia jest obszarem, w którym Unia Europejska może prowadzić wspólną politykę. Gdyby nie zapisy Traktatu Lizbońskiego, tego typu decyzje Rady, jakie zapadły w ostatnich dniach, byłyby niemożliwe. Polska dzięki temu będzie, ale także wszystkie inne państwa członkowskie Unii Europejskiej, będzie jeszcze bardziej bezpieczna, jeśli chodzi o dostawy energii, bezpieczeństwo energetyczne. Ale chcę też Państwu powiedzieć, że już dzisiaj jesteśmy zabezpieczeni w bardzo skuteczny sposób przed ewentualnymi przerwami w dostawach. Polska gospodarka, polskie rodziny, polskie gospodarstwa domowe mogą tutaj spać spokojnie. To bezpieczeństwo jest zapewnione, a o tych wszystkich właśnie sprawach związanych z bezpieczeństwem już naszego kraju będzie mówił Pan Poseł Czerwiński. Bardzo dziękuję. Może o wszystkich to się nie da powiedzieć, ale o tych najważniejszych. Bo rzeczywiście, tak jak Pan Przewodniczący Rossati powiedział, mamy dużo zapytań od ludzi, od firm, przedsiębiorców, też od dziennikarzy. Jak to jest rzeczywiście z tą energią w naszym kraju? Czy rzeczywiście jest zagrożenie, że to co się dzieje w Rosji, na Ukrainie grozi nam w jakiś tam sposób? Krótko mówiąc, zamieszanie w Rosji na pewno będzie mogło mieć jakieś konsekwencje. To nie ma co o tym mówić, ale nasz kraj jest bezpieczny energetycznie. Po pierwsze dlatego, że już od wielu lat Komisja Europejska oceniła nasz poziom jako wysoki, ze względu na to, że podstawowym źródłem energii w naszym kraju jest węgiel. Myśmy przyjęli pewne zobowiązania Unii co do redukcji węgla poprzez likwidację emisji dwutlenku węgla. To co Pan Premier powiedział, skoncentrujemy się na 15% do 2020 roku i to ma być tyle. To chcemy zrealizować. W tej sytuacji, o której mówił też Pan Przewodniczący, będzie trzeba negocjować z Unią Europejską i z pozostałymi krajami, żeby z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa też to dojście, tę mapę drogową do 2050 roku po prostu zbudować na nowo. Też chciałbym wyraźnie powiedzieć, że przez 6 lat rządu tej koalicji nie czekaliśmy na wydarzenia nadzwyczajne. Wyciągnięte zostały pewne wnioski z kryzysu 2009 roku, wtedy gdy Rosja rzeczywiście zamknęła kurki, wtedy na forum międzynarodowym zmieniona została umowa o tym solidaryzmie międzynarodowym. Przypomnę, że to tylko jeśli jeden kraj będzie miał zakłócenia 10%, wtedy cała Unia, krótko mówiąc, musi reagować w tej sytuacji zagrożenia. Czyli widać, jeśli coś nam grozi, to nasi przedstawiciele w Parlamencie Europejskim nie są bezradni. Przez te 6 lat zbudowaliśmy powierzchnie magazynowe. W tej chwili mówię o źródle energii, jakim jest gaz. To jest najbardziej niebezpieczne i to jest z punktu widzenia Polski i to największy wpływ Rosji w naszym kraju, na naszym rynku może być. To już nie chodzi o przepisy prawne, czyli zobowiązanie ustawowe o zapasach obowiązkowych czy interwencyjnych, ale o możliwości fizycznym, technicznym magazynowaniu tego gazu. Na dzisiaj ponad 2,5 miliarda metrów sześciennych jest zmagazynowanych. Co więcej, powstała sieć międzynarodowych kolektorów z Niemcami, Słowakami, Czechami i też ze wschodem. Co więcej, jest wynegocjonowana zgoda na tak zwany rewers, czyli transfer tego gazu do nas na zachód i z powrotem, czyli w razie czego my też jesteśmy tym takim węzłem, który może służyć innym krajom. To generalnie pozwala na pewną elastyczność. Jak słyszeliśmy informację, że w tym roku będziemy mogli już korzystać z gazoportu, wczoraj też jedna z kluczowych informacji o rozpoczęciu budowy następnego przyjęcia ropy, czyli naftoportu. Czyli chodzi o gaz. Te rzeczy, które nam grożą są w naszym zasięgu i jesteśmy w dobrej sytuacji, żeby negocjować z Unią Europejską, również jeśli chodzi o powszechne zbadanie i późniejszy dostęp do gazu łupkowego. Jeśli chodzi o ropę naftową, tutaj bezpieczeństwo jest w miarę takie samo jak pozostałych krajów, pomimo, że ponad 90% ropy kupujemy z Rosji, ale z oczywistych względów ekonomicznych, możemy ją codziennie kupić, tę ropę na giełdzie w Amsterdamie. Stąd też przyszłościowo inwestujemy w następny gazoport. Trzecim źródłem, z którego ludzie powszechnie korzystają, to jest energia elektryczna. Tutaj jesteśmy najbardziej bezpieczni. Ci, którzy śledzą postępy i ustawowe, i organizacyjne widzą, że energia elektryczna w naszym kraju tanieje w obiektywny sposób. Czasem rachunki są większe, no bo to zależy od zużycia tej energii, ale jednostkowe ceny po prostu były obniżane. To jest uporządkowane, wynik uporządkowanego działania budowy rynku energii elektrycznej w naszym kraju. W sytuacjach zagrożenia będziemy w tej chwili się zastanawiać, czy nie przenieść lekko wagi budowania takiego konkurencyjnego rynku na silne firmy i negocjacji z pozycji silniejszego w naszym kraju warunków współdziałania na polu europejskim. Więc tu będzie jeszcze dyskusja u nas musiała być przeprowadzona, w jaki sposób skorygować tę politykę energetyczną do 2030 roku. Jeśli chodzi o ciepło, bez tego ludzie po prostu w zimie żyć nie mogą. Tutaj największe pole do działania mają samorządy, czyli komuś po prostu naprawdę sroga zima nie grozi. Jak wiemy skutki pewnych działań mogą być pewnie dopiero za rok, za dwa i tak dalej. Do tego możemy pewne korekty zrobić, ale z punktu widzenia organizacyjnego również parlament, a konkretnie nasza koalicja jest gotowa. Do tej pory w parlamencie funkcjonowało siedem zespołów parlamentarnych. Takie było zapotrzebowanie w tej kadencji na wymianę informacji o energetyce. W tej kadencji nasz klub i nasza koalicja powołała nadzwyczajną komisję do spraw energetyki. Możemy szybko reagować. Dzisiaj zakończyła się jedna z komisji, gdzie już jest opinia do ustawy o zapasach ropy, paliw i reagowania na wypadek kryzysu. Działamy. W przyszłym tygodniu najprawdopodobniej będzie już mogło być trzecie czytanie. Wniesiemy teraz, już mamy przygotowany projekt ustawy przez nasz klub o ochronę, rozszerzenie ustawy o ochronie odbiorcy wrażliwego, czyli ci, którzy nie mają zasobów na płacenie bieżące za rachunki już odpowiednią ustawą są chronieni. Wprowadzimy dalsze poprawki takie, aby w okresie zimowym, wtedy jak rzeczywiście jest największe zapotrzebowanie energii, nie było przypadków odłączania od źródeł ciepła. Z naszej strony, z klubu parlamentarnego jesteśmy gotowi też do dialogu, czyli do tego, co również opozycja by chciała wiedzieć, cośmy powinni zrobić. Zapraszamy ich do dyskusji. Mam nadzieję, że energetyka będzie traktowana w naszym parlamencie jako ważne narzędzie również umacniania naszego kraju i naszej pozycji na arenie też europejskiej i światowej. To, co pan premier Donald Tusk w ostatnim okresie zrobił, dowodzi, że można, jeśli się bardzo chce i ma tę determinację, osiągnąć zakładane cele. Bardzo dziękuję. Bardzo proszę. Jeśli są jakieś pytania, jesteśmy gotowi odpowiedzieć na ten temat. To dziękujemy bardzo. Dziękujemy bardzo.