Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska: E-protokoły przyspieszą pracę sądów

Koalicja Obywatelska: E-protokoły przyspieszą pracę sądów

Koalicja Obywatelska przedstawiła założenia dotyczące e-protokołu i informatyzacji sądów. Organizacja podkreśliła, że rząd rozpoczął szeroki proces informatyzacji mający na celu przyspieszenie postępowań i zwiększenie dostępności do sądów.

Zasięg informatyzacji


- Do października zarejestrowano ponad 43 tysiące rozpraw, a od początku funkcjonowania elektronicznego zapisu podlegało rejestracji prawie 300 tysięcy posiedzeń. Proces objął około tysiąca sądów, a do końca tego roku ma ich być 1013; dotyczy to przede wszystkim sądów apelacyjnych, okręgowych i wszystkich sądów rejonowych w apelacji dolnośląskiej. Przewiduje się, że do końca 2017 roku wszystkie sądy cywilne, a do końca 2018 roku również sądy karne będą objęte informatyzacją.

Korzyści z e-protokołu


- E-protokół ma przyspieszyć orzekanie, zwiększyć efektywność i skrócić czas postępowań. Umożliwia przesłuchiwanie świadków na odległość przez wideokonferencję, eliminuje kontrowersje w protokole i zwiększa dyscyplinę na sali rozpraw. Materiały są udostępniane stronom oraz sądom apelacyjnym, a portal informacyjny daje 24-godzinny dostęp do akt — obecnie zdigitalizowanych jest ponad 2 miliony dokumentów, z których dziennie korzysta około 1300 osób.

E-uzasadnienie i uproszczenia


- Projekt przewiduje wprowadzenie e-uzasadnienia, gdy rozprawa jest nagrywana elektronicznie: sąd może dokonać ustnego uzasadnienia, a transkrypcja zostanie doręczona stronie na jej wniosek wraz z wyrokiem. Dodatkowo planowane są uproszczenia dla sądów drugiej instancji oraz wprowadzenie uzasadnień uproszczonych, co ma zmniejszyć obowiązki sędziowskie, ograniczyć formalizm i przyspieszyć bieżące rozpatrywanie spraw.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzień dobry, witam Państwa serdecznie na naszej kolejnej konferencji. Dzisiaj będziemy mówili o dobrych sprawach, które ułatwią funkcjonowanie sądów, ułatwią działanie sądów. Powiemy o e-protokołach. Dzień dobry Państwu. Dostępność do sądu, sprawność wymiaru sprawiedliwości to jest miara również skuteczności funkcjonowania Państwa. Dlatego też Rząd Platformy Obywatelskiej rozpoczął bardzo szeroki proces informatyzacji sądów. I tak jak Państwo będziecie mieli za chwilę okazję zapoznać się ze slajdem i otrzymaliście również bezpośrednio informację dotyczącą zakresu prac, jakie były wykonane w tymże okresie. A więc ja nie będę ich omawiał, ale widać bardzo wyraźnie, że kwestia informatyzacji i szybkości postępowania jest realizowana w oparciu właśnie o te narzędzia. Kolejny w związku z tym etap, etap mówiący o rejestracji rozpraw. Powoduje to skrócenie bardzo istotne tychże procedur. I jak wynika z kolejnego slajdu, tych rozpraw mamy rejestrowanych z miesiąca na miesiąc coraz więcej. E-protokół będzie omawiany w drugiej kolejności. Natomiast do dnia, w październiku tych rozpraw było ponad 43 tysiące. Czyli od początku funkcjonowania ustawy, która prowadziła możliwość elektronicznego zapisu tych ustaw, tych rozpraw, podlegało rejestracji prawie 300 tysięcy posiedzeń. Tym procesem informatyzacji objęto tysiąc sądów. Do końca tego roku będzie to 1013 sądów. Dotyczy to przede wszystkim sądów apelacyjnych i sądów okręgowych. I wszystkich sądów rejonowych w apelacji dolnośląskiej. Przewidujemy, że do końca roku 2017 wszystkie sądy cywilne będą objęte tą informatyzacją, jak również sądy, które zajmują się sprawami o wykroczenia. A do końca roku 2018 również tym procesem będą objęte sądy karne. Kwestia e-protokół. Bardzo proszę Pan Przewodniczący Robert Kropiewnicki. Dziękuję bardzo. E-protokół funkcjonuje już w oparciu o przepisy z roku 2010 roku o nowelizację kodeksu postępowania cywilnego. I to już jest taka praktyka, która się coraz bardziej przyjmuje właściwie w sądach. I sądy coraz chętniej korzystają z tej możliwości. Jest to przede wszystkim przyśpieszenie orzekania, zwiększenie efektywności orzekania, skrócenie czasu orzekania. To jest też możliwość przesłuchiwania świadków na odległość. Czyli nie zawsze świadek musi dojeżdżać. Można poprzez to wideokonferencję właściwie, metodami wideokonferencji przesłuchiwać świadków na odległość. To jest też eliminacja kontrowersji w protokole. I to jest też zwiększenie dyscypliny na sali rozpraw. To wszystko zostaje w dokumentach i jest umożliwiane i udostępniane zarówno stronom, sądowi, jak i sądom apelacyjnym. Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni z tego rozwiązania, z tego jak ono funkcjonuje. Ale też rozwijany jest portal informacyjny. Też w oparciu o tę nowelizację, którą będziemy składać dzisiaj. Będzie możliwość takiego bieżącego dostępu do akt sprawy przez strony. Strony będą mogły w każdej chwili po zalogowaniu się mieć dostęp do pełnych akt sprawy, którą są zainteresowane. Czyli zamiast iść do sądu, prosić o teczkę. Ktoś musi tę teczkę udostępnić, otworzyć. Czasami ktoś sędzia bierze teczkę. Czyli jest większy kłopot z dostępem do akt. Tutaj będzie to online w dostępie do 24-godzinnym. W każdej chwili strona będzie mogła mieć dostęp do pełnych materiałów sprawy. Myślę, że to jest bardzo dobre rozwiązanie. Już dzisiaj dziennie z tego korzysta około 1300 osób. Czyli 1300 osób zamiast iść do sądu, prosić o wyciągnięcie akt, o sprawdzenie tego i spędzanie tam czasu. Robi to przy swoich biurkach, na komputerach w kancelarii czy w domu. Jest już obecnie zdigitalizowanych ponad 2 miliony dokumentów na portalu informacyjnym, który funkcjonuje. Myślę, że to jest bardzo dobre narzędzie, które też działa w oparciu o rozwiązania legislacyjne, które zaproponowaliśmy i będziemy to rozwijać. To o czym mówił Pan Przewodniczący Kropiewnicki, to jest część projektu, który dzisiaj zostaje przedłożony do Pani Marszałek. A więc mówiącego o dalszym usprawnianiu funkcjonowania sądów. Dodatkowo, poza możliwością pozyskiwania, bez wychodzenia z domu, bez angażowania właśnie pracowników sądu czy sędziów, możliwością uzyskania dokumentów, wprowadzamy takie usprawnienie polegające na możliwości elektronicznego uzasadnienia. A więc dzisiaj wprowadzamy, chcemy wprowadzić tak zwane e-uzasadnienie. W sytuacjach, gdzie rozprawa jest nagrywana elektronicznie, sąd, sędzia może zdecydować o tym, że dokona uzasadnienia ustnego, nie będzie wówczas zobowiązany do sporządzania tego uzasadnienia na piśmie i zapis, transkrypcja tego uzasadnienia w przypadku, kiedy wniesie o to strona, zostanie jej doręczona wraz z wyrokiem. A więc kolejne uproszczenie, kolejne przyspieszenie i ograniczenie tych obowiązków sędziowskich w konsekwencji możliwość podjęcia przez sędziów zajmowania się bieżącymi sprawami. Takie odstąpienie od konieczności uzasadniania z kolei przewidujemy w przypadku sądów drugiej instancji, sądów apelacyjnych, tam gdzie nieznacznie tylko zmieniono wyrok. Lub również dodatkowo wprowadzamy tak zwane uzasadnienia uproszczone. A więc mniej obowiązków na sędziów, mniej formalizmu, szybsze postępowania. W konsekwencji, myślę, zdecydowanie podniesiony standard funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Dziękujemy bardzo. Czy są pytania? Jeżeli nie ma, to bardzo Państwu dziękujemy. Dziękujemy.