Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Mirosław Suchoń proponuje skrócenie zwrotu podatku do 25 dni

Mirosław Suchoń proponuje skrócenie zwrotu podatku do 25 dni

Mirosław Suchoń przedstawił stanowisko Koła Parlamentarnego Polska 2050 w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Opowiedział się za uatrakcyjnieniem faktur ustrukturyzowanych i zgłosił poprawkę skracającą termin skróconego zwrotu podatku z 40 do 25 dni.

Kluczowe założenia


Mówił, że projektowane rozwiązanie wprowadza możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych jako jednej z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji obok faktur tradycyjnych i faktur elektronicznych. Zwrócił uwagę, że rozwiązanie ma swoje plusy, ale także minusy.

Obawy o niezawodność systemu


Podkreślił, że ministerstwo nie rozwiało wszystkich wątpliwości dotyczących niezawodności działania systemu odpowiedzialnego za obrót i ewidencję. Wskazał zagrożenia związane z awariami, sprawnością funkcjonowania oraz możliwością rzeczywistej realizacji obrotu w systemie udostępnianym przez ministra.

Proponowana poprawka


Polska 2050 złożyła poprawkę mającą zwiększyć atrakcyjność rozwiązania dla firm. Poprawka przewiduje skrócenie terminu skróconego zwrotu podatku z 40 dni do 25 dni, co zdaniem autora powinno skłonić podatników do wdrożenia faktur ustrukturyzowanych.

Konsekwencje dla firm i systemu


Zwrócił też uwagę na koszty dostosowania systemów księgowych do wymagań nowego rejestru oraz potencjalne korzyści dla uszczelnienia systemu podatkowego, jeśli przedsiębiorcy chętniej przyjmą to rozwiązanie. Apelował o poparcie poprawki przez posłów Wysokiej Izby.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Bardzo dziękuję, Szanowna Pani Marszałek, Panie Ministrze, Wysoka Izbo. Mam przyjemność przedstawić stanowisko Koła Parlamentarnego Polska 2050 w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw po przedstawieniu sprawozdania Komisji. Szanowni Państwo, tak jak to już zostało tutaj powiedziane, to projektowane rozwiązanie wprowadza możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych jako jednej z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji oprócz faktur tradycyjnych oraz faktur elektronicznych. Oczywiście ma to swoje plusy, natomiast ma również swoje minusy. I w toku prac parlamentarnych ministerstwo nie zdołało rozwiać tych wszystkich wątpliwości, które mamy, a które dotyczą między innymi niezawodności działania tego systemu, który będzie odpowiedzialny za obrót i za tę ewidencję. Mamy pełną świadomość tego, że ten system będzie tak samo wrażliwy na różnego rodzaju awarie, jak pozostałe systemy, które leżą w gestii odpowiedzialności urzędu ministra. I stąd płyną różnego rodzaju zagrożenia. Po pierwsze zagrożenia dotyczące sprawności funkcjonowania, po drugie możliwości rzeczywistej realizacji tego obrotu w ramach systemu udostępnianego przez ministra. Oczywiście za tym idą również koszty związane z koniecznością dostosowania systemów księgowych do wymagań nowego rejestru. W związku z tym, tak jak już mówiłem podczas pierwszego czytania, te zachęty, ponieważ będzie to rozwiązanie na tym etapie nieobowiązkowe, zachęty do korzystania przez firmy z tego rozwiązania powinny być zdecydowanie bardziej wychodzące naprzeciw oczekiwaniom firm. Dlatego Polska 2050 składa poprawkę, żeby uatrakcyjnić to rozwiązanie. Będziemy proponować, aby ten termin skróconego zwrotu podatku z 40 dni, to co zaproponowało ministerstwo został w ustawie określony na 25 dni, czyli 15 dni krócej. Wydaje się, że to jest takie rozwiązanie, które wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników będzie skutkowało tym, że będą mieli większą skłonność do wdrożenia tego rozwiązania u siebie, co z punktu widzenia uszczelnienia systemu podatkowego będzie również miało znaczenie. W związku z tym przekazuję na ręczę Pani Marszałek tę bardzo dobrą poprawkę i zwracam się o poparcie tej poprawki do posłów Wysokiej Izby. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo Pani pośle. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję.