Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska krytykuje RFG i opóźnienia w Jurajskim Agro Fresh Parku

Koalicja Obywatelska krytykuje RFG i opóźnienia w Jurajskim Agro Fresh Parku

Koalicja Obywatelska skrytykowała działania Regionalnego Funduszu Gospodarczego i spółek zależnych, wskazując na opóźnienia inwestycji, brak efektów programu Mieszkanie Plus oraz nepotyzm. Posłowie zapowiedzieli zawiadomienie Najwyższej Izby Kontroli i dalsze kontrole dokumentów finansowych.

Najważniejsze ustalenia


Regionalny Fundusz Gospodarczy to spółka należąca w 100% do Skarbu Państwa. Koalicja wskazała, że od 2016 roku zarząd spółki tworzą działacze Prawa i Sprawiedliwości i ich rodziny, a zapowiadane inwestycje i program Mieszkanie Plus nie przyniosły oczekiwanych efektów. W Częstochowie nie powstało ani jedno mieszkanie; zamiast tego powstała spółka Częstochowa Wiolinowa, która według posłów sprzedała miód, wycięła 841 drzew i zasadziła gryka.

Opóźnienia inwestycji Jurajski Agro Fresh Park


Koalicja przypomniała, że w 2018 roku zarząd RFG zlecił studium i zapowiedziano powstanie Jurajskiego Agro Fresh Parku jako hubu spożywczo-rolnego. Posłowie usłyszeli na miejscu, że zarząd nie potrafi podać konkretnego terminu zakończenia inwestycji; etap pierwszy był wcześniej zapowiadany na 2021 r., potem 2023 r., a obecnie najwcześniejszy start budowy ma nastąpić dopiero w przyszłym roku.

Zastrzeżenia dotyczące przejrzystości i wynagrodzeń


Kontrola ujawniła odwołania Rady Nadzorczej i wiceprezesa RFG oraz częste zmiany prezesów. Koalicja zarzuca praktyki nepotyczne i wysokie wynagrodzenia menedżerów przy braku wymiernych efektów. Posłowie podkreślili, że spółki zasłaniały się regulaminem i tajemnicą przedsiębiorstwa, przez co nie otrzymali dokumentów finansowych za 2021 rok.

Działania kontrolne i dalsze kroki


Koalicja Obywatelska zapowiedziała złożenie wniosku o doraźną kontrolę do Najwyższej Izby Kontroli oraz dalsze kontrole poselskie, aby wyjaśnić, na co idą publiczne środki i dlaczego pojawiają się opóźnienia. Posłowie deklarują, że będą dążyć do pełnej jawności wydatków i udostępnienia oczekiwanych dokumentów.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Regionalny Fundusz Gospodarczy to spółka należąca w 100% do Skarbu Państwa. Od roku 2016 zarząd tej spółki stanowią działacze Prawa i Sprawiedliwości i ich rodziny. W warstwie propagandowej słyszymy od tych kilku lat, że spółka przeprowadzi ogromne inwestycje, że zadba o rolników z terenu Częstochowy i okolic, że zadba o mieszkańców. Słyszeliśmy zapowiedzi o tym, że powstanie kilkaset, chyba sześćset mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. No niestety program zdaje się zakończył już swój żywot. Najwyższa Izba Kontroli uznała za całkowicie nieudany. Tymczasem w Częstochowie nie powstało ani jedno mieszkanie, natomiast powstała spółka Częstochowa Wiolinowa, wdzięczna nazwa, ale zdaje się, że jedyne osiągnięcia tej spółki na razie to sprzedaż nie wiem ilu litrów tego miodu, ale jedyne co się udało spółce zrobić to wyciąć 841 drzew i zasadzić tam bodajże grykę. I ta przenośna pasieka zdaje się jest tym jedynym sukcesem na razie spółki Wiolinowej. Spółka Wiolinowa to jest kolejny zarząd, to są kolejni prezesi, to jest kolejna rada nadzorcza. W 2018 roku zarząd RFG zlecił wykonanie studium i zapowiedział ustami wiceministra rolnictwa, zapowiedział wielką inwestycję. Mieliśmy się stać hubem spożywczo-rolnym, miał powstać Jurajski Agro Fresh Park. Mamy rok 2022, już połowa prawie. Dzisiaj z panem posłem Dariuszem Miońskim na kontroli w spółce RFG i w spółce Jurajski Agro Fresh Park dowiedzieliśmy się, że zarząd spółki nie jest w stanie powiedzieć właściwie kiedy ta inwestycja się zakończy. Ona jest ogromna, bardzo trudna i właściwie z zapowiedzi, że pierwszy etap skończy się najpierw w 2021 roku, później była mowa o 2023 roku. Znacznie się ten pierwszy etap w połowie przyszłego roku. Jednocześnie, Szanowni Państwo, na początku, właściwie nie na początku tego roku, tak, na początku roku odwołano Radę Nadzorczą RFG, później w takim natychmiastowym trybie odwołano wiceprezesa tej spółki, byłego radnego PIS-u oczywiście. W związku z tym i z doniesieniami medialnymi doszliśmy do wniosku z panem posłem Miońskim, że jednak publiczne pieniądze muszą być wydawane w sposób transparentny i przejrzysty. I nepotyzm, do którego przyzwyczailiśmy się, że on panuje właściwie wszędzie, we wszystkich spółkach Skarbu Państwa i w całej sferze publicznej, w czasach rządu PIS-u, no niech by chociaż przynosił jakieś wymierne, konkretne rezultaty no i niech by lokalna społeczność coś z tego rzeczywiście miała. Tymczasem mam wrażenie, że od kilku już lat powyłowane spółki Córki i całe RFG funkcjonuje tylko po to, żeby były im kratne posady dla, powtórzę to, działaczy PIS-u i ich rodzin. Panie Sła, tak jak pani poseł przed momentem powiedziała, prowadzimy taką wielowątkową kontrolę poselską w tych budżetach. Przyjechaliśmy zapytać, jak się ma ta obietnica wybudowania przede wszystkim domów dla 600 rodzin. Ja muszę powiedzieć, że jestem mocno wzziwiony, bo słyszałem, że faktycznie w tym miejscu, gdzie miały powstać te bloki, to jest uprawiona gryka przez spółkę. Nie spotkałem się, szczerze mówiąc, na żadnej kontroli, żeby do takich sytuacji dochodziło, tym bardziej, że to już kolejny rok. Pamiętam polityków PIS-u Jarosława Taczyńskiego, który obiecywał, że to Mieszkanie Plus będzie takim sztandarowym projektem. No to chcę powiedzieć, że tutaj w Krzestochowie mamy taki przykład właśnie realizacji tego standardowego projektu, jakim było Mieszkanie Plus. Zamiast mieszkań, 600 mieszkań, które miało być, wycięto drzewa i rośnie, czy też jest uprawiana gryka. No i sprawa oczywiście tego wielkiego hubu spożywczego, tej giełdy rolno-spożywczej, żeby była jasność, sam pomysł jest dobry. My co do pomysłu w ogóle nie dyskutujemy. Uważamy, że rolnicy powinni mieć takie miejsce, gdzie będą sprzedawać i inni powinni kupować, tym bardziej w dobie drożyzny inflacji byłoby to potrzebne. No ale pamiętamy zapewnienia polityków PIS-u, że pierwsza hala miała być oddana w 2021. No dzisiaj na spotkaniu usłyszeliśmy, że najprawdopodobniej pierwsza łopata zostanie wbida dopiero w przyszłym roku. No to nie usłyszeliśmy terminu końcowego, bo to zależy, czy Rada na wzorsza przyjmie, czy nie przyjmie, czy będą decyzje, czy nie decyzje. No ale znowu, przecież my o tym słyszeliśmy w zapowiedzi medialnej, bo my już kilka lat temu. To, że się zmienił właściciel, to, że otworzyła kolejną spółkę córkę, to przecież ludzi nie interesuje. Rolnicy nie chcą czekać 15 lat, czy 10, jak zostanie to zbudowane, tylko to miało być zbudowane dość szybko. A można to zrobić, tylko wydaje się, że trzeba by było chcieć. Więc w jednym miejscu zamiast mieszkań jest Gryka, w drugim miejscu mamy zmianę prezesów i wysokie wynagrodzenia prezesów. No, gdyby za tym jeszcze szły efekty, to byłoby dobrze. Proszę Państwa, tak jak powiedziała Pani Poseł Isabel Leszczyna, to są publiczne pieniądze, tak de facto. I one muszą być dokładnie sprawdzone. Chcemy Państwa poinformować, że zawiadomimy również Najwyższą Izbę Kontroli, żeby dokładnie dokonać kontroli tych wszystkich wydatków. I dla jej gospodarności nie pozostawimy tej sprawy. Będziemy dalej prowadzić kontrolę, tak żeby mieszkańcy dokładnie wiedzieli, na co idą te środki. I dlaczego są te opóźnienia. Czekamy też na dokumenty finansowe za 2021 rok. Dzisiaj zasłaniając się tajemnicą spółek, tych dokumentów nie otrzymaliśmy. Chwalne zgromadzenie, jak tylko przyjmiemy, mamy te dokumenty otrzymać. Czekamy w tej chwili na te informacje. Bardzo istotne, bo to są kolejne środki, które są wydatki. Jeszcze jedno zdanie. Tak jak powiedział Pan Poseł Joński, Będziemy składali wniosek o doraźną kontrolę do Najwyższej Izby Kontroli. Przede wszystkim dlatego, że w gruncie rzeczy pełniąca obowiązki prezesa RFG nie mogła, no tak, nie mogła udostępnić nam i nie udostępniła w zasadzie no prawie żadnych informacji, o które prosiliśmy. Zasłaniając się regulaminem spółki, regulaminem, który w zasadzie większość rzeczy uznaje za tajemnicę przedsiębiorstwa. No w związku z tym musimy złożyć ten wniosek do NIK. Pytali Państwo o poziom wynagrodzeń, bo mówicie tu wysokie wynagrodzenia. Na jakim poziomie są to wysokie wynagrodzenia? Proszę Państwa, dostaliśmy, to jest jawna informacja, wynagrodzenie z RFG. Poprosiliśmy od 16 do 22 roku. No więc jeśli chodzi o Pana Mirosława Matyszczaka, proszę bardzo, wynagrodzenie za okres 2017. I teraz jest kilka składowych, więc czytam po kolei. Wynagrodzenie za okres 2017 rok, 260 tysięcy, ale to nie koniec. Ekwiwalent za urlop 11 tysięcy, wynagrodzenie zmienne 86 tysięcy 607 i dodatkowe świadczenie 14 tysięcy, ponad 350 tysięcy. Artur Sokołowski 205 tysięcy 509, ekwiwalent za urlop 7 tysięcy 610, wynagrodzenie zmienne 68 tysięcy i dodatkowe świadczenie 11 tysięcy. Jeśli chodzi od 18 do 22 roku, w tej chwili już podziałów jest mniej, ale Pan Mirosław Matyszczak dał. W 2018 tysięcy 264 tysiące, dodatkowo wynagrodzenie zmienne 97 tysięcy. W 2019 tysięcy też 264 tysięcy i wynagrodzenie zmienne 86 tysięcy. i 2020 tysięcy 264 tysiące, w 2021 tysięcy 264 tysiące. Państwo, jak ktoś zarabia ćwierć miliona złotych albo więcej, to powinien coś po sobie zostawić. Mówię o tym, co miało zostać zbudowane. A wydaje się, że został wykarczowany las. Więc, Szanowni Państwo, proszę się nie dziwić, że będziemy jako parlamentarzyści opozycji patrzeć na ręce i patrzeć na obietnice i realizację tych obietnic. Bo jeśli chodzi o zatrudnianie polityków partii rządzącej w tych spółkach, zresztą nie tylko tych, ale w innych spółkach Skarbów Państwa, to idzie to świetnie, ale gorzej z realizacji. Wiecie Państwo, mamy takie projekty typu elektrownię Ostrołękę, na którą bezpowrotnie wydano miliard trzysta. Bezpowrotnie. Wydano, zburzono, miliard trzysta. Ale mamy też takie projekty jak tutaj, gdzie obiecano, wydano dość duże pieniądze na wynagrodzenia. Nie ma tego efektu, który miał być. Nie ma tych mieszkań, nie ma tego centrum rolno-spożywczego, który miał być. Gdyby Pan Minister powiedział, że to centrum, ta giełda rolno-spożywcza będzie w 2025, przyjechalibyśmy z Panią Poseł Leszczyną w 2025. Ale ponieważ powiedział, że pierwsza hala, o prawie powierzchni hektara, będzie oddana w 21, to przyjeżdżam w 22, pytamy, gdzie ona jest. I to chodzi przede wszystkim o publiczne pieniądze, tak jak mówię, i o te słowa, które wypowiadali politycy. Wiecie Państwo, jak my słyszymy, że w przyszłym roku ma być wbita łopata, albo przynajmniej, no to nie bez kozery mnie się kojarzy od razu wybory w 2023, bo też są wybory parlamentarne. I znowu będziemy słyszeli, że przez kolejne lata będą te giełdy budowane. A rolnicy pytają, dlaczego mają czekać tyle lat. Panie Kośle, jak ta sytuacja z tymi wynagrodzeniami ma się do walki z nepotyzmem i słów Jarosława Kaczyńskiego, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy? No właśnie, dokładnie tak, że jak patrzymy na to, co się dzieje spółka Skarbu Państwa, a nie tylko tu, bo patrzymy na wszystkie spółki. Tutaj jak przez soczewkę widać. No to dokładnie widać, że do polityki w PiSie się idzie dla pieniędzy. I to wydaje się ogromnych, bo 350 tysięcy złotych no to są, wydaje się, ogromne pieniądze za to, że nie zostały te mieszkania zbudowane. Miałoby 600 mieszkań, ani jednego nie ma. To są apartamenty zbudowane, 40. Jeśli nie macie Państwo więcej pytań, to dziękujemy bardzo. Kasia, solo? Tak, tak, solo.