Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska: Kontrola Funduszu Patriotycznego i wydatki dla Bąkiewicza

Koalicja Obywatelska: Kontrola Funduszu Patriotycznego i wydatki dla Bąkiewicza

Koalicja Obywatelska zakończyła kontrolę w Funduszu Patriotycznym i poinformowała, że stowarzyszenia Bąkiewicza otrzymały publiczne środki — 3 mln zł w ubiegłym roku i 850 tys. zł w tym roku. Posłowie twierdzą, że część wydatków wygląda jak zakup sprzętu o charakterze wojskowym i domagają się wyjaśnień.

Najważniejsze ustalenia


Koalicja Obywatelska przekazała wyniki kontroli Funduszu Patriotycznego, wskazując konkretne kwoty przekazane na rzecz stowarzyszeń Bąkiewicza. Wskazano, że w ubiegłym roku było to 3 miliony złotych, a w tym roku 850 tysięcy złotych.

Wydatki na sprzęt


Z dokumentów wynika, że środki miały być przeznaczone na pomoc medyczną, a w praktyce trafiły na elementy przypominające wyposażenie jednostek - komplety wyposażenia dla plutonu, noktowizja i termowizja za prawie 104 tys. zł, dwa agregaty za 34 tys. zł, dwa motocykle, jeden quad, systemy łączności oraz planowany zakup 8 dronów.

Inwestycja w nieruchomość


Koalicja zwróciła uwagę na kolejną dotację w wysokości około 450 tys. zł na modernizację posiadłości użytkowanej przez stowarzyszenie straż narodowa pod Warszawą. Środki mają iść na drogi wewnętrzne, pompę cieplną, wyposażenie kuchni i inne prace modernizacyjne.

Obawy o wykorzystanie sprzętu


Mówca wyraził zaniepokojenie, że zgromadzony sprzęt może zostać wykorzystany politycznie – wskazano ryzyko, że w razie porażki PiS organizacje te mogłyby zostać użyte do „obrony władzy”. W ocenie Koalicji środki publiczne powinny trafiać przede wszystkim do policji, wojska i straży pożarnej, a nie do stowarzyszeń związanych z Bąkiewiczem.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Kaczyński znowu karni Bąkiewicza. Zakończyliśmy kontrolę w Funduszu Patriotycznym i znowu Bąkiewicz, jego stowarzyszenia dostają pieniądze. W ubiegłym roku było to 3 miliony złotych, w tym roku już jest 850 tysięcy. Chcemy Wam powiedzieć na co państwo polskie wydaje nasze podatki. To właśnie, wielu z Was prowadzi stowarzyszenia, fundacje. Wiecie jak ciężko jest dostać jakiekolwiek dofinansowania. A tutaj proszę, idą narodowcy, nacjonaliści i dostają od rządu ogromne pieniądze. 3 miliony, teraz 850 tysięcy. No i z Michałem dzisiaj byliśmy sprawdzić na co dokładnie. I ku naszemu zdziwieniu czytamy, że tak de facto pod płaszczykiem pomocy medycznej kupują sprzęt wojskowy. Bo jak inaczej nazwać? Na przykład komplety wyposażenia dla plutonu. Dobrze słyszeliście? Dla plutonu. Noctowizja, termowizja prawie 104 tysiące złotych. Agregaty prądotwórcze dwa za 34 tysiące. Dwa motocykle, jeden quad, systemy łączności. To wszystko za nasze publiczne pieniądze. Ale to nie wszystko. Do tego chcą jeszcze kupić 8 dronów. Po co takiemu stowarzyszeniu, organizacji pozarządowej 8 dronów? Czy oni chcą nas kontrolować? Nie, to my jesteśmy od kontrolowania ich. Ale pamiętajmy jeszcze o jednej rzeczy. W ubiegłym roku Kaczyński z Glińskim zafundowali temu stowarzyszeniu, stowarzyszeniu straż narodowa. Czy dzibę, a dokładnie rezydencję, posiadłość, tak to trzeba nazwać, pod Warszawą. I dzisiaj dostają kolejne 450 tysięcy, żeby modernizować tę nieruchomość. Będą budować drogi wewnętrzne, będą, pokupują pompę cieplną, ale również wyposażenie, chociażby kuchni. No, wielu z Was pewnie zada sobie to samo pytanie, dlaczego? Dlaczego oni? Ja mogę sobie wyobrazić, że kiedy PiS będzie przegrywał wybory, Jarosław Kaczyński da rozkaz do obrony władzy PiS-u i będą organizacje, które będą chciały go bronić. No tak, ale te pieniądze powinny pójść na policję, na wojsko, na straż pożarną, to oni pomagają ludziom, a nie Bąkiewicz. Bąkiewicz jest usłużny wobec tej władzy i zrobi dla niej wszystko. I wtedy, kiedy przegrają wybory, to będzie wykorzystywał te motocykle, te drony, te kłady, ten cały sprzęt, który już w tej chwili zgromadził. Po co? Po to, żeby nie dopuści...