Cezary Grabarczyk alarmuje o wzroście marży spółek o 7000%
Cezary Grabarczyk w Łodzi mówił o rekordowym wzroście marży producentów energii i zarzuca, że spółki Skarbu Państwa zwiększają zyski kosztem obywateli. Wezwał rząd do poparcia projektu ustawy gwarantującego preferencyjne stawki dla gospodarstw domowych i MŚP.
- Przedstawiono wykres pokazujący wzrost marży producentów energii o 7 tysięcy procent w ciągu roku. Mówca podkreśla, że spółki Skarbu Państwa osiągały rekordowe zyski liczone w miliardach, które są wypracowywane na Polakach.
- Złożony w Sejmie projekt przewiduje koszty 0,45 zł za kWh dla gospodarstw domowych i 0,60 zł za kWh dla małych i średnich przedsiębiorstw (450 zł i 600 zł za MWh). Autorzy oczekują, że punkt zostanie wprowadzony do porządku dziennego i uchwalony, by ulżyć rodzinom, firmom i samorządom.
- Wskazano, że to rady nadzorcze i zarządy spółek decydują o wysokości marż, a ich skład jest powoływany przez organy wskazywane przez rząd. Mówca sugeruje, że rząd pozwolił spółkom na podnoszenie marż, co przekłada się na wyższe wpływy z dywidend, ale także na mniejsze środki w kieszeniach obywateli.
- Działacze zbierali podpisy pod petycją o obniżenie cen prądu i próbowali ją wręczyć prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, lecz nie zostali dopuszczeni. Mówca domaga się przeprosin po obraźliwych wypowiedziach wobec działaczy i podkreśla społeczne skutki skokowych podwyżek rachunków.
Wzrost marż i jego skala
- Przedstawiono wykres pokazujący wzrost marży producentów energii o 7 tysięcy procent w ciągu roku. Mówca podkreśla, że spółki Skarbu Państwa osiągały rekordowe zyski liczone w miliardach, które są wypracowywane na Polakach.
Propozycja stawek w projekcie ustawy
- Złożony w Sejmie projekt przewiduje koszty 0,45 zł za kWh dla gospodarstw domowych i 0,60 zł za kWh dla małych i średnich przedsiębiorstw (450 zł i 600 zł za MWh). Autorzy oczekują, że punkt zostanie wprowadzony do porządku dziennego i uchwalony, by ulżyć rodzinom, firmom i samorządom.
Odpowiedzialność za decyzje i mechanizmy
- Wskazano, że to rady nadzorcze i zarządy spółek decydują o wysokości marż, a ich skład jest powoływany przez organy wskazywane przez rząd. Mówca sugeruje, że rząd pozwolił spółkom na podnoszenie marż, co przekłada się na wyższe wpływy z dywidend, ale także na mniejsze środki w kieszeniach obywateli.
Reakcje lokalne i polityczne kontrowersje
- Działacze zbierali podpisy pod petycją o obniżenie cen prądu i próbowali ją wręczyć prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, lecz nie zostali dopuszczeni. Mówca domaga się przeprosin po obraźliwych wypowiedziach wobec działaczy i podkreśla społeczne skutki skokowych podwyżek rachunków.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Arkadiusz Sabat: Mysłowice to bomba ekologiczna blisko mieszkańców
Koalicja Obywatelska żąda wyjaśnień kto chciał wysłać wojsko
Marek Sobak krytykuje zawieszenie programu Czyste Powietrze
Koalicja Obywatelska: Domaga się komisji ws. maili o zakupie dronów
Borys Budka: Inauguracja 'Kierunek przyszłość' i apel o dialog
Radosław Sikorski krytykuje zakaz mediów na granicy
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Michał Gramatyka
Michał Gramatyka ostro o Instytucie Rozwoju Języka Polskiego
Ryszard Galla
Ryszard Galla apeluje o zmianę rozporządzenia - obrona dzieci
Małgorzata Pępek
Małgorzata Pępek krytykuje Instytut Rozwoju Języka Polskiego
Ryszard Galla
Ryszard Galla o subwencjach na naukę języków mniejszości
Senat RP
Senat RP: 'Skok na kasę NFZ' to zamach na zdrowie
Franciszek Sterczewski
Franciszek Sterczewski krytykuje Instytut Rozwoju Języka Polskiego
Artykuły
Artykuł
Co prasa pisze o polskiej scenie politycznej: tydzień 19–26 kwietnia 2026
Artykuł
Prognoza wyborów do Sejmu 2027 — co mówią dane?
Artykuł
Debata o 500+: rozdawnictwo czy realne wsparcie dla rodzin
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: baterie Patriot nie będą przenoszone
Artykuł
Spór o autorstwo projektu depenalizacji marihuany: zarzuty o 'polityczne zawłaszczenie'
Artykuł
Paliwa, wizyta Nawrockiego i spór o armię - ostra debata w Radiu ZET
Transkrypcja
Tutaj w Łodzi jest ze mną Cezary Grabarczyk. Jesteśmy tu w sprawie, która właściwie dotyczy wszystkich nas, dotyczy wszystkich Polaków. Chodzi o wzrost cen energii. Jesteśmy przed siedzibą Polskiej Grupy Energetycznej, która ma w tej sprawie wiele do powiedzenia. Słyszeliśmy w ciągu ostatnich miesięcy, w ciągu ostatnich tygodni od rządu jedną oto wiadomość, że rząd ma niewiele wspólnego z cenami energii w Polsce. Że tak naprawdę to polski rząd nie odpowiada za to, ile płacimy za prąd każdego dnia. Że to albo zła Unia, albo zła opozycja, albo że wojna. To są argumenty, które padają ze strony rządowych. Chciałbym pokazać Państwu, jak wyglądają naprawdę ceny prądu i z czego wynika, że są one dzisiaj tak wysokie. To jest wykres, który pokazuje, jak wygląda wzrost marży producentów energii w ciągu ostatniego roku. O 7 tysięcy procent wzrosła marża producentów cen energii w Polsce spółek Skarbu Państwa, które dzisiaj łupią obywateli każdego dnia i wysyłają coraz to wyższe rachunki za prąd. I wystarczy sobie odpowiedzieć na pytanie. Jak to jest, że spółki energetyczne w naszym kraju w ciągu pierwszych miesięcy tego roku inkasowały rekordowe zyski idące w miliardy, dziesiątki miliardów złotych? No bo przecież to nie jest tak, że spółki Skarbu Państwa energetyczne zarabiają na Szwedach, albo zarabiają na Holendrach, albo zarabiają na Amerykanach. No nie, one zarabiają na Polakach. Więc jeżeli spółki Skarbu Państwa energetyczne mają kilkadziesiąt miliardów zysku, to ten zysk jest wypracowywany na polskich obywatelach. 7 tysięcy procent wzrost marży producentów energii w naszym kraju spółek Skarbu Państwa. I to jest sytuacja bez precedensu. No bo my się wszyscy zastanawiamy, każdy polski obywatel tutaj w Łodzi, w Sieradzu, w Pabienicach, jak sprawić, żeby ludzi w ogóle mogło być stać na to, żeby zapłacić rachunki za prąd. Każdego dnia miasta w naszym kraju dostają kolejne wyliczenie. Siedemset procent, osiemset procent, tysiąc procent. I nawet kolejne dziwne zabiegi ministra Sasina, które mają spowodować, że te podwyżki będą nieco mniejsze, nie powodują, że miasta na to stać. W związku z tym zabraliśmy się tutaj i o tym powie pan minister Grewarczyk. Prosimy do mnie. Szanowni Państwo, że możemy płać już mniej za energię elektryczną, ale w porzenie. Wystarczy, żeby rządzący poparli projekt ustawy, który został przygotowany i złożony, podkreślam, złożony, wniesiony do Laski Marszałkowskiej w ubiegłym tygodniu. Ten projekt przewiduje, że za kilowatogodzinę gospodarstwo domowe ponosiłoby koszt w wysokości 45 groszy. A mały i średni przedsiębiorca 60 groszy. To za megawatogodzinę daje 450 zł i odpowiednio 600 zł. Ten projekt jest w Sejmie. W tym tygodniu dodatkowe posiedzenie i oczekujemy, że pani marszałek Witek wprowadzi ten punkt do porządku dziennego. Będziemy mogli uchwalić ten punkt i zaspokoić Polek i Polaków, bo wszyscy czekają. I gospodarstwa domowe, i małe i średnie firmy, i samorządy, bo ta preferencyjna stawka będzie obejmowała też podmioty wrażliwe w szpitale, w szłobki, w przedszkolu. I jeszcze jedna uwaga. Wczoraj nasz region odwiedził prezes Jarosław Kaczyński. Działacze Platformy Obywatelskiej od wielu dni zbierali pod petycją właśnie o obniżenie cen prądu, podpisy. I chcieli wczoraj Jarosławowi Kaczyńskiemu tę petycję wręcić. Nie dość, że nie udało się, nie zostali dopuszczeni do prezesa Kaczyńskiego, a przecież przyjechał na spotkanie z mieszkańcami regionu, powiatu babianickiego. Mało, że nie zostali dopuszczeni do wręczenia to jeszcze w niewybredny sposób pan prezes Kaczyński wypowiedział się o tych działaczach Platformy porównując do partii niemieckiej. To pokazuje, że pan prezes Jarosław Kaczyński albo już nie panuje nad emocjami, albo panuje. i to gorsze. Panuje i w sposób świadomy obraża swoich rywali politycznych. Żądamy przeprosin. Panie prezesie Jarosławie Kaczyńskim. Tak się nie gorszy. Jeśli są jakieś pytania do nas, to bardzo proszę. Dlaczego to wynika, że ta marża jest teraz tak duża, a na przykład te koszty emisji są tak niewielkie? Koszty są stałe. Natomiast marża się zmieniła. Przed chwilą na tym drugim wykresie, na tej planszy pokazaliśmy, jak marsza urosła o 7 tysięcy razy. Dlaczego nie małyśmy? Decydują ci, którzy kierują spółkami energetycznymi. Spółki energetyczne to spółki Skarbu Państwa. To ministrowie decydują, kto zasiada w radach nadzorczych. I zgodnie z instrukcjami ministru, rady nadzorcze powołują zarządy. A te zarządy podejmują decyzję o wysokości marszy. My możemy tylko domniemywać, że rząd pozwolił spółkom energetycznym na śrubowanie marsz, na podnoszenie ich w górę, po to, by zwiększać zyski. Większe zyski spółek energetycznych to mniej pieniędzy w kieszeniach Polaków. Ale jednocześnie są to dodatkowe wpływy z dywidendu. To przecież zyski udzielone są w bilansie i stanowią dodatkowy dochód budżetu państwa. Czy konferencja nie jest drobinę spóźniona? Dzisiaj są to, że nie są na ruchu. Nie ducham, 24 rano. Tam była pani Michaela Mielewicz. Po pierwsze jest tak, że rząd dzisiaj podmiotą do licencji na poziomie wyższą niż propozycji przedstawionej przez Platformę. Po drugie, ja przed chwilą rozmawiałem z prezydentem Radomia. To jest ten słynny przykład, na którym kupił się Donald, który był wtedy, kiedy był w Radomiu. Tam koszty miały wzrostuć po 900%. Według tej propozycji rządowej tak naprawdę koszty wzrosną po 300%. Tak miasta śletych miast na to. Jesteśmy dzisiaj w Łodzi. Mogą Państwo przejść do jakiegokolwiek lokalu i zapytać, jak wyglądają marże w sklepie czy w restauracji? Wszyscy wiemy, że jest sytuacja. Każdy próbuje sobie z tym jakoś radzić. Ale podniesienie marszy po 7000% to jest po prostu rozwój w biały dzień. O ile podniósł marżę Ormlew? Ile on jest wtedy, kiedy jeszcze istniał? O 3000%. To jest głupienie polskich obywateli. A Pan zadał pytanie, dlaczego to robią? Bo mogą. Bo są monopolistami. Bo w Polsce nie ma nikogo innego, kto może wyprodukować energię w znaczący sposób, która wejdzie w skład tego bilansu energetycznego w całym kraju. Bo mogą. Dlatego, że są monopolistami. I jeżeli dzisiaj winują ceny tak wysoko, jeżeli dzisiaj zwiększają marżę o 7000%, to dlatego, że mogą. I powinniśmy sprzeciwiać się temu monopolowi, bo on działa na niekorzyść każdego z nas. A w sprawie energii? PG nie jest na to. Jest tam prywatne koncerny. Nerka, Auron. To czy też były do jakiejś zmowy pomiędzy tymi wszystkimi marżowej zmowy? Większość spółki Skarbu Państwa, jak sama nazwa wskazuje, należą do Skarbu Państwa. One de facto typtują w Polsce ceny. Jeżeli są jacyś producenci energii, oni dostosowują się do cen, które są pokazywane przez spółki Skarbu Państwa. Jest to naturalne, robię tak jak w przypadku każdego innego monopolu. Dzisiaj sprawa jest jasna i wystarczy spojrzeć na ten prosty wykres, żeby dowiedzieć się, skąd są takie wysokie ceny prądu. Tutaj pan minister Gierwarczyk pokazuje ten drugi wykres. On w bardzo jasny sposób objaśnia, że te ceny zmieniły się w sposób zasadniczy właśnie przez działalność Spółki Skarbu Państwa. Kto dzisiaj zawiaduje spółkami Skarbu Państwa? Pan Sasin. Jeżeli ktoś mi jest w stanie skazać z Państwa, chociaż jedno przedsięwzięcie, które się Sasinowi udało, no to legal. To jest rzut ogłowy energią. Zresztą na portalach, tak, na portalach energetycznych, na portalach energetycznych i na portalach, które zajmują się energetyką w naszym kraju bardzo łatwo dotrzeć do kluby informacji. To jest bardziej, że informacja o marżach, zarówno w Orlenie, jak i w spółkach energetycznych jest pokazywana i jest przekazywana w opinii publicznej, tak, żeby też akcjonariusze mieli do tego dostęp. Jest jedno, bo na pewno nie jest spóźniona projekta krecja, bo w tym tygodniu jest to tak, że projekt płynął do sejmu. Oczekujemy, że ten projekt będzie procedowany. I od mediów zależy, czy będzie wystarczająca presja na większość. Presja ma sens, bo więcej pieniędzy może zostać w portfelach Polaków. W przypadku wejścia w życie ewentualnego państwa pomysłu, no to obywatele nie tracą, to nie będą jakieś kamuflowane koszty, które uderzą z czasem poprzez inflację czy coś innego, to po prostu stracą. Koncerny energetyczne nie będą miały takich zysków na marżach. No oczywiście. Dziękuję.