Koalicja Obywatelska: Geotermia Rydzyka podniesie rachunki torunian
Koalicja Obywatelska ostrzegła, że podłączenie geotermii ojca Tadeusza Rydzyka do elektrociepłowni PGE Toruń spowoduje wzrost rachunków za ciepło. Przedstawiciele zapowiedzieli wniosek do prezesa URE o ponowne przeanalizowanie zatwierdzonych taryf.
Inflacja w Polsce sięga już 18%, a do tego dochodzą wzrosty cen energii i ciepła. Mówca podkreślił, że mieszkańcy Torunia dowiedzieli się, iż podłączenie geotermii do PGE Toruń przełoży się na wyższe opłaty dla odbiorców.
Geotermia Toruń ma zasilać około 8-9% ciepła miasta, a PGE Toruń jest zobowiązane do odbioru tego ciepła. Zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki taryfy dla przedsiębiorstwa geotermii zostały opisane jako horrendalnie wyższe - około 500% wyżej w opłatach stałych i ponad 60% w opłatach zmiennych.
Inwestycja była finansowana m.in. ze środków unijnych i środków państwowych za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na kwotę przekraczającą 50 milionów złotych. Wskazano problemy techniczne - zbyt słona i zbyt niska temperatura wody wymusza jej dogrzewanie, co według mówcy oznacza spalanie ponad 2000 m3 gazu na godzinę i emisję około 4,5 tony butlenku węgla, co podważa efekt ekologiczny inwestycji.
Koalicja zapowiedziała skierowanie wniosku do prezesa URE o wznowienie procedury i ponowną analizę taryf powołując się na art. 45 Prawa Energetycznego, który ma chronić stabilność i bezpieczeństwo mieszkańców. Radni złożyli też interpelację do prezydenta miasta w związku z udziałem miasta (4,57%) w spółce PGE Toruń i żądają wyjaśnień, czy prezydent był świadomy tych ustaleń.
Najważniejsze ustalenia
Inflacja w Polsce sięga już 18%, a do tego dochodzą wzrosty cen energii i ciepła. Mówca podkreślił, że mieszkańcy Torunia dowiedzieli się, iż podłączenie geotermii do PGE Toruń przełoży się na wyższe opłaty dla odbiorców.
Podwyżki taryf i zasięg inwestycji
Geotermia Toruń ma zasilać około 8-9% ciepła miasta, a PGE Toruń jest zobowiązane do odbioru tego ciepła. Zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki taryfy dla przedsiębiorstwa geotermii zostały opisane jako horrendalnie wyższe - około 500% wyżej w opłatach stałych i ponad 60% w opłatach zmiennych.
Finansowanie i skutki ekologiczne
Inwestycja była finansowana m.in. ze środków unijnych i środków państwowych za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na kwotę przekraczającą 50 milionów złotych. Wskazano problemy techniczne - zbyt słona i zbyt niska temperatura wody wymusza jej dogrzewanie, co według mówcy oznacza spalanie ponad 2000 m3 gazu na godzinę i emisję około 4,5 tony butlenku węgla, co podważa efekt ekologiczny inwestycji.
Działania lokalne i wnioski prawne
Koalicja zapowiedziała skierowanie wniosku do prezesa URE o wznowienie procedury i ponowną analizę taryf powołując się na art. 45 Prawa Energetycznego, który ma chronić stabilność i bezpieczeństwo mieszkańców. Radni złożyli też interpelację do prezydenta miasta w związku z udziałem miasta (4,57%) w spółce PGE Toruń i żądają wyjaśnień, czy prezydent był świadomy tych ustaleń.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Koalicja Obywatelska: Apel o pilne działania dla zdrowia dzieci
Koalicja Obywatelska: dekompozycja sieci - pytanie do ministra energii
Koalicja Obywatelska: Apel do kobiet — ich głos może zmienić Polskę
Krystyna Szumilas: Polska w czołówce PISA, gimnazja wyrównują szanse
Joanna Frydrych pyta o efekty programu Aktywny Rodzic
Mirosława Nykel: żąda zamrożenia cen energii dla przedsiębiorców
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Henryka Krzywonos-Strycharska
Henryka Krzywonos-Strycharska pyta o emerytury ratowników
Małgorzata Pępek
Małgorzata Pępek o regulacjach dla ratowników medycznych
Wanda Nowicka
Wanda Nowicka apeluje o wcześniejszą emeryturę dla ratowników
Krystyna Skowrońska
Krystyna Skowrońska dziękuje ratownikom i krytykuje opłaty
Jarosław Sachajko
Jarosław Sachajko popiera ustawę o zawodzie ratownika
Rafał Adamczyk
Rafał Adamczyk pyta o podwyżki i emerytury ratowników medycznych
Artykuły
Artykuł
Co prasa pisze o polskiej scenie politycznej: tydzień 19–26 kwietnia 2026
Artykuł
Prognoza wyborów do Sejmu 2027 — co mówią dane?
Artykuł
Debata o 500+: rozdawnictwo czy realne wsparcie dla rodzin
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: baterie Patriot nie będą przenoszone
Artykuł
Spór o autorstwo projektu depenalizacji marihuany: zarzuty o 'polityczne zawłaszczenie'
Artykuł
Paliwa, wizyta Nawrockiego i spór o armię - ostra debata w Radiu ZET
Transkrypcja
Szanowni Państwo, spotykamy się w szczególnych okolicznościach. Przed chwilą zostały opublikowane najświeższe dane dotyczące wzrostu inflacji. Niestety przybijamy i kolejny smutny rekord. Inflacja w Polsce sięga już 18%. Wiele na to wskazuje, że po raz pierwszy od wielu, wielu, wielu lat wskaźnik inflacji będzie wyższy niż wskaźnik inwestycji w relacji do PKB. Polska znajduje się w coraz gorszej kondycji, a za to wszystko płacą Polacy za nieudolność rządu premiera Morawieckiego i polityki prowadzonej przez pana prezesa Adama Glapińskiego. Na to wszystko nakładają się wzrosty cen związane z energią, z ciepłem i nie bez powodu spotykamy się dzisiaj, chociaż okres jest dość szczególny, ale sytuacja jest nagła i niezwykle istotna. Otóż mieszkańcy miasta dowiedzieli się, że w wyniku podłączenia do elektrociepłowni toruńskiej, do PGE Toruń geotermii ojca Tadeusza Rydzyka dostaną większe rachunki za ciepło. Przypomnijmy, że geotermia Toruń ma zasilać około 8-9% ciepła naszego miasta, a nasz główny operator, czyli PGE Toruń jest zobowiązany do tego, żeby to ciepło z geotermii ojca Rydzyka odbierać. Zostały zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki taryfy dla przedsiębiorstwa geotermii, które jak się okazuje są horrendalnie wyższe niż stawki, które oferuje PGE Toruń. Te horrendalnie wysokie stawki to są w wysokości około 500% za opłaty stałe i ponad 60% za tzw. opłaty zmienne, czyli podwyżka i ten wzrost cen wydaje się być przesądzony. Wszyscy pamiętamy usta pełne frazesów polityków PiSu ojca Tadeusza Rydzyka, że dzięki tej inwestycji w Toruniu miało być taniej. Gigantyczne środki, jakie zostały wpompowane w tą inwestycję ze środków unijnych, bezpośrednio z budżetu państwa za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska sięgały przecież ponad 50 milionów złotych, a dzisiaj okazuje się, że nie tylko nie jest taniej, ale nawet jest drożej. W związku z tym będziemy kierowali wniosek do prezesa URE, żeby ponownie został przeanalizowany wniosek złożony przez przedsiębiorstwo Geotermia SPZO z siedzibą w Toruniu o zatwierdzeniu tak wysokich taryfów. Jest artykuł 45 ustawy Prawo Energetyczne, który stanowi, że wysokość taryfów nie może uderzać w stabilność i bezpieczeństwo mieszkańców danego obszaru. Zatwierdzanie taryfy, która jest 500% wyższa niż taryfa oferowana przez największego operatora, to jest jakiś pusty śmierć. Więc nie wydaje nam się rzeczą niemożliwą, żeby URE nie mogło tej procedury wznowić i wydać tej decyzji ponownie, ewentualnie decyzji odmownej, tak, żeby Polacy nie musieli ponosić kosztów robienia biznesu przez ojca Tadeusza Rydzyka. Oddaję głos naszym radnym, panu Pana Szymańskim. Pana Szymański, radny Koalicji Obywatelskiej w Toruniu. No właśnie, już wydaliśmy miliony złotych z polskich pieniędzy, które poszły na odwierty, na ciepłownie, na rurociągi i teraz będziemy musieli płacić za bardzo drogą energię. Z jednej strony wydaje się, że energia geotermalna powinna obniżać te koszty, natomiast tutaj w Toruniu jest odwrotnie. Odwrotnie dlatego, że zbyt słona woda zbyt niska temperatura powoduje konieczność odgrzewania jej, co z jednej strony przestaje być już ekologiczne, właściwie tak zamazuje ten efekt ekologiczny, bo w ciągu godziny trzeba spalić ponad 2000 metrów sześciennych gazu, co emituje do atmosfery znacznej ilości zanieczyszczeń, w tym około 4,5 tony butlenku węgla, co mogłoby być jakby takim przełożeniem, jakby tam przejeżdżało w ciągu godziny czyli 75 tysięcy samochodów. To już jest absurdalne. A teraz jeszcze dochodzi do tego kwestia taka, że mieszkańcy, wszyscy mieszkańcy, zapłacą za to słonymi rachunkami. Całe szczęście, że jest to tylko udział 8% w całym ogrzewaniu miasta, ponieważ gdyby to był mniejszy obszar, to by się to bardziej przełożyło, ponieważ to 500% to jest jakiś w ogóle aberracja. Tutaj mamy taką ulotkę, która trafiła do mieszkańców jednego z osiedli toruńskich, ale to jest dopiero początek. Takie informacje prawdopodobnie dotąd do wszystkich, bo wszyscy za to zapłacimy. Z tej ulotki dowiadujemy się właśnie, co wskazuje samo PGE, że opłata stała jest o 500% droższa niż PGE Toruń, a zmienna o 64%. To w ogóle zaprzecza sensowności w ogóle tej inwestycji. No ja może właściwie już wszystko powiedziano o tej inwestycji. Ja tylko powiem, że pamiętam, jakie początki tej inwestycji, potem przerwa, potem znowu i właśnie takim hasłem było, że będzie dzięki temu, będzie taniej w Toruniu. I rzeczywiście większość społeczeństwa tak uważała i dlatego jest takie ogromne zaskoczenie i właściwie możemy powiedzieć, że potwierdza się. Rzeczywiście ojciec dyrektor jest świetnym menedżerem, bo pamięta o sobie. Przede wszystkim o sobie. Nie o mieszkańcach, ale o sobie. Dziękuję. Ja się tak powiem, że to wygląda na klasyczne prywatyzowanie prywatyzowanie zysków i uskładzianie kosztów. Jak to mówił znany redentorysta, tutaj o którym wspominamy, ale wujaj do przodu. To 500% do przodu. A jeszcze tak dodam, że razem z radnymi z koalicji złożyliśmy również do prezydenta interpelację w celu wyjaśnić, jak do tego doszło, ponieważ jako Toruniu mamy 4,57% udziałów w spółce PGE Toruniu i chcielibyśmy się dowiedzieć, czy prezydent wiedział o tym i czy zamierza cokolwiek z tym zrobić, jeżeli ma o tym udział. Dziękuję. My, jeżeli są pytania, to jest do dyskusji. Wiem, że zajmowałeś się barku solonką, która ma być niby rzekomo spuszczana do Wisły. Jakie progresje tej sprawy? Wszyscy nabierają wody w usta. Ja wysłałem zapytanie, czy właściwie wniosek o informację w trybie dostępu do informacji publicznej na temat tego, co się dzieje z solonką i czy ona na przykład nie jest spuszczana do Wisły. Takie sygnały uzyskałem od mieszkańców i do tej pory od razu, bo praktycznie w ciągu tytornia odpowiedział Rdoś i Wioś, natomiast mowy polskie nie odpowiedziały do dzisiaj. Ja ostatnio umówiłem to zapytanie i okazało się, że mój list trafił do stanu. Bardzo przepraszają i niezgłośnie udzielam odpowiedzi. No ale rozumiem, że teraz znowu liczy się podobnie ten termin ustawowy, czyli pewnie kolejne dwa miesiące, miesiąc, które trzeba nam to, żeby uzyskać odpowiedź. Panie pośle, bo słyszałem, że Pan tutaj mówił o HPO, czy mógłby Pan jakoś rozwinąć temat, bo dzisiaj jest jakiś termin, jakby Pan powiedział coś krótko na ten temat. Do końca października premier Morawiecki zobowiązał się przed Polakami, że złoży tak zwany pierwszy wniosek o płatność, czyli mówiąc potocznie fakturę, którą Komisja Europejska winna zapłacić na rzecz polskiego rządu. Tylko niestety ten wniosek o płatność nie został do dzisiaj przygotowany i nie zostanie złożony. W związku z tym nie wiemy, czy w rządzie nie ma osób, które potrafiłyby tego typu wnioski o płatność formułować, czy też, co gorsza, jest tam brak dobrej woli do tego, żeby o te środki faktycznie się starać, bo jak wiemy, z obozu rządzącego dobiegają takie włosy, jak chociażby ze środowiska Solidarnej Polski, czy Pana Ministra Budy, że brak tych środków będzie dla rządu korzystny w perspektywie zbliżającej się kampanii parlamentarnej, no bo wówczas to Unia Europejska, jak to twierdzą, byłaby takim naturalnym i łatwym atakiem, przedmiotem ataku, a po uzyskaniu tych środków tak naprawdę temat by się wyczerpał. A czy jak stoimy z tymi funduszami samorządowymi, które Unia ogłosiła, że może zablokować? Czy coś wiem o różnym temat? Na razie te informacje, które były kilka dni temu, na razie się nie potwierdzają i oby tak się stało, że fundusze strukturalne, czyli przede wszystkim fundusz spójności, nie zostanie okrojony o choćby jedno euro. Wiemy doskonale, że co kilka tygodni Komisja Europejska w wyniku niewykonywania przez polski rząd wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości potrąca Polsce kolejne miliony euro. To już są przecież setki milionów euro. Niemniej te pieniądze są do odzyskania. Wystarczy mieć odrobinę dobrej woli i osoby kompetentne w rządzie. Ja bym chciał zapytać tak was wszystkich o historię tutaj lokalną, która już zrobiła się krajowa. To znaczy mówię o tej 17-latce, co pisała kredyt i została brutalnie rozczona przez policję. Sytuacja teraz wygląda w taki sposób, że osoby, które solidaryzowały się z tą dziewczyną i poszły pod komisariat policji i napisały kredyt że policja jest brutalna dostały teraz zezwania na policję za to, że pisały kredyt pod policją. Co sądzicie o takim działaniu tutaj kruńskiej policji, która, no nie wiem, chyba idzie w zaparte zamiast przyznać się do błędu tak wygląda to trochę tak z zewnątrz zamiast przyznać się do błędu a idzie w zaparte trochę. Sprawa na pewno wymaga wyjaśnień, ponieważ jak wiemy dofinansowujemy patrole policji razem z patrolami z draży miejskiej z budżetu miasta więc jest to taka trochę kuryzalna sytuacja gdzie płacimy za to, żeby tak powiem brutalnie bałowano niewinne nastolatki czy nie wiem czy zajmowano się sprawami tego, że ktoś rysuje coś po pochodniku. To jest jakieś na zaprzeczanie dla wszystkich. Z tego co sądzi ta dziewczyna jeden ze strażników miejskich nie policja strażnik miejski czyli podpowiadający pod prezydentem powiedział, że takiej dziewczyny jak ona powinna być poławana. Czy w tym momencie jakaś sprawa dyscyplinarna toczy się przeciwko strażnikowi miejskiemu czy coś wiemy w ogóle czy jakaś sprawa wyjaśniana jest no jest to trochę niegodne zachowanie strażnika miejskiego. Zresztą nie nie wiem nic na temat tego czy się prowadzi czy toczy się jakaś sprawa ale to jest skandaliczna sytuacja jeżeli miejskie opłacane jest podatki tutaj lokalnych w ten sposób zwraca się do punktu lokala. Oczywiście nie mogę nie zapytać o Kamerimicz bo teraz jest sprawa w prokuraturze nie wiadomo jeszcze ona gdzieś potoczy czy według pana posła ona jakoś rzutuje tutaj na festiwal Kamerimicz to nie wiem czy pan w ogóle jest zaznajmiony tą sprawą. Czy każde tego typu wydarzenie każda sytuacja dotycząca podejrzenia defraudowania środków publicznych czy nieprawidłowego wykorzystywania ich zawsze rzutuje czy na projekt na miasto na organizację z którą te osoby są związane. Mam nadzieję że ta sprawa zostanie po prostu wyjaśniona żebyśmy wyszli ze sfery podejrzeń a weszli w sferę pewności czy faktycznie do tego doszło. Jeżeli tak no to oczywiście tą sytuację trzeba ktoś musi odpowiedzieć a jeżeli te podejrzenia się nie potwierdzą no to przechodzimy do porządku dziennego. Nie byłbym sobą który nie zapytał o Halloween jakie macie zdania o Halloween tak czy nie? Krótka odpowiedź. Tak, oczywiście. Ale niestety nie ubraliśmy się. Bo wiem że to są duże kontroversy wśród osób bardzo wierzących przepłynie przed księży i tak dalej. A oczywiście też muszę zapytać bo minęła druga rośnica od wyroku Trybunału Konstytucyjnego proaborcji zakładając że opozycja wygra za rok wybory no i będzie taki wniosek w Sejmie żeby liberyzacja aborcji poprzeć czyli 12 tygodni decyduje kobieta czy może czy zrobić czy nie zrobić no to jest pytania do Pania pośle czy Pan sobie zagłosuje za takim projektem ustawy Wsze stanowisko Platformy zostało w tej sprawie wyartykowane już wielokrotnie Ja wiem ale to ja tutaj pytam osobiście tutaj obecny natomiast osobiście nie miałbym problemu z poparciem projektu ustawy który liberalizuje obecne przepisy przy czym ja zawsze kładę nacisk na te konsultacje lekarsko-psychologiczne bo zbyt wczesku miałem do czynienia też z osobami które musiały podejmować albo czasami rozważały tak dramatywne decyzje i one nie są łatwe i one też rzutują na przyszłość kobiety więc dobrze jeżeli Państwo by w tej sprawie zrobiło wszystko żeby kobieta miała pełne normalne warunki do podjęcia tej decyzji A jakie jakieś refleksje macie po tych dwóch latach? No dużo się wydarzyło przez te pierwsze pierwsze roki po wydaniu nawet po wyborstwie wszedmy na osobne spotkanie może na konferencję super dzięki wielkie nie wiem czy znowu czy znowu czy znowu czy znowu hope to