Koalicja Obywatelska: rząd sprzedał Rafinerię Gdańską za bezcen
Koalicja Obywatelska oskarża rząd o sprzedaż 30% Rafinerii Gdańskiej Saudi Aramco za bezcen oraz o zawyżanie cen paliw w 2022 roku. Klub zapowiada wnioski o zwołanie komisji i dalsze dochodzenie, nazywając transakcję "złodziejską prywatyzacją" i "sabotażem gospodarczym".
Koalicja wskazuje, że ostatnia wycena Lotosu wynosiła 21 miliardów złotych, a 30% udziałów w Rafinerii Gdańskiej sprzedano Saudyjczykom za niewiele ponad miliard złotych. W materiale mówca określa tę operację jako "złodziejska prywatyzacja" i podkreśla, że tworzenie koncernu multienergetycznego odbywa się kosztem aktywów państwowych.
Klub Parlamentarny Koalicji Obywatelskiej złożył wnioski o zwołanie Komisji Aktywów Państwowych Energii i przeprowadził wysłuchanie eksperckie. Zapowiedziano interpelacje poselskie dotyczące powiązań Orlenu z Saudi Aramco oraz możliwość powołania komisji śledczej i analizy umowy w trybie tajnym, jeśli zwykłe procedury nie wyjaśnią sprawy.
Koalicja oskarża Orlen o stosowanie nadwymiarowych marż na stacjach paliw w ostatnich miesiącach, co według mówcy przyczyniło się do wzrostu cen dla konsumentów i bogacenia koncernu. Wskazano też, że przedsiębiorcy stracili na nieodliczaniu VAT, a paliwo przed świętami było tańsze w Czechach o około 60 groszy na litrze.
Koalicja domaga się wyjaśnień od Ministerstwa Aktywów Państwowych i rządu, czy działania Orlenu były kontrolowane, czy istniały zgody polityczne oraz odpowiednie decyzje ministerstwa i rządu. Wystąpienie zawiera zarzuty o brak nadzoru służb i krytykę chaosu w działaniach władz.
Główne zarzuty
Koalicja wskazuje, że ostatnia wycena Lotosu wynosiła 21 miliardów złotych, a 30% udziałów w Rafinerii Gdańskiej sprzedano Saudyjczykom za niewiele ponad miliard złotych. W materiale mówca określa tę operację jako "złodziejska prywatyzacja" i podkreśla, że tworzenie koncernu multienergetycznego odbywa się kosztem aktywów państwowych.
Działania parlamentarne
Klub Parlamentarny Koalicji Obywatelskiej złożył wnioski o zwołanie Komisji Aktywów Państwowych Energii i przeprowadził wysłuchanie eksperckie. Zapowiedziano interpelacje poselskie dotyczące powiązań Orlenu z Saudi Aramco oraz możliwość powołania komisji śledczej i analizy umowy w trybie tajnym, jeśli zwykłe procedury nie wyjaśnią sprawy.
Skutki ekonomiczne
Koalicja oskarża Orlen o stosowanie nadwymiarowych marż na stacjach paliw w ostatnich miesiącach, co według mówcy przyczyniło się do wzrostu cen dla konsumentów i bogacenia koncernu. Wskazano też, że przedsiębiorcy stracili na nieodliczaniu VAT, a paliwo przed świętami było tańsze w Czechach o około 60 groszy na litrze.
Żądania wobec rządu
Koalicja domaga się wyjaśnień od Ministerstwa Aktywów Państwowych i rządu, czy działania Orlenu były kontrolowane, czy istniały zgody polityczne oraz odpowiednie decyzje ministerstwa i rządu. Wystąpienie zawiera zarzuty o brak nadzoru służb i krytykę chaosu w działaniach władz.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Koalicja Obywatelska. Rekomendacje dla leczenia nerek w Polsce
Paweł Kowal pyta o bezpieczeństwo kraju i wsparcie dla Ukrainy
Jakub Rutnicki oskarża prezesa PKO-lu Piesiewicza o 10 mln zł
Zofia Grudzińska: Porozumienie dla Edukacji i krytyka debat MEN
Izabela Leszczyna: Ostrzeżenie o rosnącej drożyźnie
Małgorzata Rozenek-Majdan o przywróceniu refundacji in vitro
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Robert Kropiwnicki
Robert Kropiwnicki krytykuje zmiany w Kodeksie wyborczym
Łukasz Mejza
Łukasz Mejza: Atak medialny miał zasięg ponad miliard
Tomasz Grodzki
Tomasz Grodzki: Senat przygotuje poprawki, by odblokować KPO
Janusz Korwin-Mikke
Janusz Korwin-Mikke: krytyka procedury wobec Michała Sakaszilego
Mirosław Suchoń
Mirosław Suchoń: Rząd zmarnował szansę na praworządność
Marcin Duszek
Marcin Duszek dziękuje publiczności po wystąpieniu
Artykuły
Artykuł
Gdyby wybory odbyły się dziś — PiS odbija mandaty kosztem Konfederacji
Artykuł
Co prasa pisze o polskiej scenie politycznej: tydzień 19–26 kwietnia 2026
Artykuł
Prognoza wyborów do Sejmu 2027 — co mówią dane?
Artykuł
Debata o 500+: rozdawnictwo czy realne wsparcie dla rodzin
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: baterie Patriot nie będą przenoszone
Artykuł
Spór o autorstwo projektu depenalizacji marihuany: zarzuty o 'polityczne zawłaszczenie'
Transkrypcja
Przypomnę Ci zapowiedzieć, że nie odpuścimy też tematów, które bulwersują Polaków od wielu tygodni. Informujemy, że Klub Parlamentarny Koalicji Obywatelskiej składa wnioski o zwołanie Komisji Aktywów Państwowych Energii dotyczące Orlenu i jego działań w ostatnich miesiącach. To są dwa wnioski dotyczące dwóch działań prezesa Obajtka. Pierwszy dotyczy przejęcia, a jak powiedziałby klasyk, złodziejskiej prywatyzacji gdańskiego lotosu, przejęcia rafinerii gdańskiej przez Saudi Aramco. Myśmy w tym tygodniu przeprowadzili wysłuchanie eksperckie. Można się było z niego dowiedzieć, że tak naprawdę ostatnia wycena lotosu to jest 21 miliardów złotych. A przypomnę, że 30% udziałów w rafinerii gdańskiej sprzedano za niewiele ponad miliard złotych Saudyjczykom. To jest tyle, co praktycznie dywidenda jest z jednego roku z zysku lotosu, którą mógłby dostać koncert Aramco, gdyby była wypłacana za rok ubiegły. To jest złodziejska prywatyzacja, jak mówi klasyk. I nie zostawimy tej sprawy i będziemy drążyć ją przez najbliższe też tygodnie. I oczekujemy od Ministerstwa Aktywów, od rządu informacji, czy te działania podejmowane przez Orlen były działaniami, które były przez rząd kontrolowane. Czy były na to zgody polityczne, czy były na to także dokumenty w postaci decyzji ministerstwa, czy całego rządu. Drugi element to oczywiście złodziejskie marże, które były przez ostatnie miesiące na stacjach w związku z monopolistyczną działalnością Orlenu stosowanej w łupieniu Polaków. O tym powie pani poseł Miłokowa Mykiel. Szanowni Państwo, to co zrobił dominat PiSu o Bajtek, tworząc tak zwany koncert multienergetyczny, na panelu ekspertów nazywano wpłonięciem od lotosu, przejęciem, rozbiorem, a ja to nazywam sabotażem gospodarczym. Sabotażem o dużym wymiarze. Dlatego jako Komisja Gospodarki i Rozwoju postanowiliśmy wezwać pana premiera, żeby powiedział, kto za ten deal Obajtka odpowiada. To, co zostało powiedziane, obiecane przez Obajtka, że będzie pilnował cen, że będą niższe ceny dla Polaków, minęło się z prawdą już w listopadzie i grudniu ubiegłego roku, gdzie marże nadwymiarowe szły do PKN Orlen, a Polacy płacili swoimi pieniędzmi i bogacili ten koncert. Tak miał wspomagać Obajtek Polaków. Ma to też wymiar gospodarczy, bo przedsiębiorcy stracili na nieodliczaniu sobie VAT-ą. Proszę sobie wyobrazić, że paliwo na stacjach benzyna w Czechach przed świętami było, pomimo, że nie mieli tarczy antyinflacyjnej, tak jak w Polsce, czyli nie było VAT-u narzuconego, było o 60 groszy tańczy na litrze, jak w Polsce, a tam właścicielem, mówimy o stacjach, gdzie jest właścicielem PKN Orlen. Obajtek zrobił deal życia i trzeba rzeczy nazywać po imieniu i nie odpuścimy tego, będziemy pytać o to, kto nadzorował, w jakim celu, a proszę sobie jeszcze wyobrazić, że służby niestety nie miały nad tym kontroli, bo pod tak zwaną głąb covidową w 2020 roku wprowadzono zapis, że służby nie muszą mieć nad tego typu transakcjami kontrolę. To jest sabotaż gospodarczy, nie odpuścimy tego, dlatego oczekujemy odpowiedzi, kto za to odpowiada. Szanowni Państwo, pytamy się, czy rząd polski jeszcze rządzi. Wydaje się, że w tej chwili cechą najważniejszą tego rządu jest chaos. Chaos. Chaos i brak konsekwencji w działaniu. Bo jeśli słyszymy od ministra aktywów państwowych, że oni nigdy nie sprywatyzują srebr rodowych, a szczególnie spółek energetycznych, po czym robią to ewidentnie i na twardo, bezwzględnie, to powstaje pytanie, kto właściwie w tym rządzie rządzi. Wydaje się, że w tej chwili tak zwany imposybilizm, z którym wiązał się i prezes Kaczyński, i pan wójt Pcimia Obajtek, skończył się. Bowiem w tej chwili nic w tej chwili nie jest możliwe w tym rządzie. Wszystko wskazuje na to, że ten, który ma większą siłę przebicia, nagle podejmuje decyzje, decyzje, które są szkodliwe dla państwa polskiego. Szanowni państwo, to poprzednie posiedzenie Sejmu. Wyjeżdżaliśmy stąd i dotarła informacja o tym, co się wydarzyło z Orlenem i ze sprywatyzacją rafinerii gdańskiej w 30%. Było to wstrząsające. Tak jak kiedyś Rywin przyszedł do redaktora jednego z jednej gazet, żeby załatwić pewien deal, tak teraz tak samo wstrząsające jest to, co się wydarzyło w tym roku, w roku na przełomie 22-23, z tym, co zrobił prezes Obajtek. Koniecznie trzeba będzie powołać komisję śledczą, żeby wyjaśnić tę sprawę. Trzeba odkręcić, jeśli się da tę całą prywatyzację, to tworzenie multienergetycznego koncernu, który tak naprawdę jest tworzeniem koncernu tracącego aktywa, niszczącego to, co było jedną z większych zabezpieczających bezpieczeństwo energetyczne kraju inwestycji. Rafineria gdańska w 30% oddana Saudi Aramco za bezcen, to jest po prostu, jeśli to jest za zgodą rządu polskiego, to to jest po prostu coś, co wymaga rozliczenia. Najpierw będzie komisja w trybie zwykłym, ale jeśli się okaże, że w trybie zwykłym znowuż będzie zagadywanie, mówienie, że wszystko było dobrze, to zażądamy spotkania i analizy umowy w trybie tajnym, taka, żebyśmy mieli jasność i żebyśmy mogli przygotowywać się do rozwiązań ostatecznych, czyli do powołania w przyszłości komisji, która odpowie na te zasadnicze problemy. Póki co działamy również w inny sposób. Dzisiaj składamy jako klub interpelację poselską dotyczącą zarówno Orlenu w kontakcie z Saudi Aramco, ale także sprawy tankowania i marży rafineryjnej hurtowej Orlenu, która spowodowała, że my od być może kilku miesięcy jesteśmy oszukiwani na stacjach benzynowych. Tak więc, szanowni państwo, nie. Nie kategoryczne dla państwa chaosu, państwa, w którym nie ma szefa tego państwa, w którym premier nie zarządza aktywami wszystkimi i w którym nagle, tak jak w XVIII wieku, szarpieć się to sukno na wszystkie strony. Jeśli tak ewidentna i widoczna umowa, jaką była umowa między Orlenem a Saudi Aramco, tak widoczna i analizowana przez wszystkie media, była umową, która w swojej istocie jest umową niedobrą, niedobrą, zagrażającą interesom państwa polskiego, to co się dzieje w spółkach, spółeczkach, gdzie PiS położył swoją polityczną rękę na tych spółkach i spółeczkach. Co tam się dzieje, jeśli coś tak widocznego jest tak ewidentnie dla państwa polskiego niekorzystnego? A ja jeszcze tylko dodam, że skutkiem właśnie tego wchłonięcia i sprywatyzowania, czyli oddania za bezcen rafinerii gdańskiej, już przełożyło się na efekt wzrostu inflacji, bo jak nam mówili eksperci, od 1 do 1,5 punktu procentowego inflacja w grudniu mogła być niższa, przy tak wysokiej inflacji, jaką mamy obecnie w Polsce. Spowodowanie, że ta inflacja jeszcze wzrosła o 1,5 punkta procentowego jest wielką nieodpowiedzialnością, wielkim skandalem i wymiarów gospodarczych tej transakcji jest wiele. Natomiast my na tę chwilę musimy usłyszeć zdanie rządu i musimy usłyszeć, kto jest za to odpowiedzialny. To nie tylko my politycy, ale Polki i Polacy na to czekają. Dziękujemy Państwu bardzo. Jeżeli Pan Prezes Obajtek myśli, że tematem się znudzimy i damy mu spokój, to gwarantujemy, że nie będzie miał spokoju, że będziemy te sprawy badać. Tak jak pewnie nowa osoba w Radzie Nadzorczej Orlenu też będzie badała te sprawy i może się okazać, że już na wiosnę kto inny będzie tym koncernem zarządzał. Dziękujemy Państwu bardzo. Słuchajcie, możemy mikrofony w dół.