Koalicja Obywatelska: 14‑latce z Podlasia odmówiono pomocy
Koalicja Obywatelska alarmuje, że 14‑letniej dziewczynce z Podlasia, zgwałconej przez członka rodziny, lekarze w podlaskich szpitalach odmówili pomocy, zasłaniając się klauzulą sumienia. Ruch zapowiedział interwencje poselskie wobec dyrektorów szpitali i przygotowuje projekt zmiany ustawy dotyczącej klauzuli sumienia.
Działaczki i działacze Koalicji Obywatelskiej przypominają, że ofiara miała intelektualną niepełnosprawność i nie otrzymała pomocy w pierwszym szpitalu, do którego się zgłosiła. Dopiero w Warszawie, przy wsparciu organizacji pozarządowej, dziewczynka otrzymała pomoc medyczną; w dokumentacji była też zaświadczenie prokuratorskie o prawie do przeprowadzenia zabiegu.
Koalicja wskazuje, że lekarze z podlaskich szpitali powołali się na klauzulę sumienia i że to symptom szerszego zjawiska - prawa określonego jako drakońskie, klimatu zastraszania i systemowego przyzwolenia na odmowy pomocy. Mówcy krytykują sytuację, w której prawo i praktyka pozwalają instytucjom i regionom deklarować brak dostępu do aborcji.
Koalicja Obywatelska zapowiada wystosowanie interwencji poselskich do wszystkich szpitali w województwie podlaskim z pytaniami o liczbę przypadków po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku oraz o to, ile razy powoływano się na klauzulę sumienia. Domaga się wyjaśnień od dyrektorów szpitali i ujawnienia placówek, w których odmówiono pomocy.
Koalicja przygotowuje projekt zmian, które mają ograniczyć klauzulę sumienia wyłącznie do osób fizycznych, a nie do instytucji. Zapowiada też przygotowanie rozwiązań prawnych, które po wyborach umożliwią przerywanie ciąży do 12 tygodnia w bezpiecznych warunkach oraz zmiany prawa mające poprawić ochronę kobiet i ich prawa wyboru.
Zgłoszenie i odmowa pomocy
Działaczki i działacze Koalicji Obywatelskiej przypominają, że ofiara miała intelektualną niepełnosprawność i nie otrzymała pomocy w pierwszym szpitalu, do którego się zgłosiła. Dopiero w Warszawie, przy wsparciu organizacji pozarządowej, dziewczynka otrzymała pomoc medyczną; w dokumentacji była też zaświadczenie prokuratorskie o prawie do przeprowadzenia zabiegu.
Klauzula sumienia w praktyce
Koalicja wskazuje, że lekarze z podlaskich szpitali powołali się na klauzulę sumienia i że to symptom szerszego zjawiska - prawa określonego jako drakońskie, klimatu zastraszania i systemowego przyzwolenia na odmowy pomocy. Mówcy krytykują sytuację, w której prawo i praktyka pozwalają instytucjom i regionom deklarować brak dostępu do aborcji.
Działania parlamentarzystów
Koalicja Obywatelska zapowiada wystosowanie interwencji poselskich do wszystkich szpitali w województwie podlaskim z pytaniami o liczbę przypadków po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku oraz o to, ile razy powoływano się na klauzulę sumienia. Domaga się wyjaśnień od dyrektorów szpitali i ujawnienia placówek, w których odmówiono pomocy.
Postulaty legislacyjne
Koalicja przygotowuje projekt zmian, które mają ograniczyć klauzulę sumienia wyłącznie do osób fizycznych, a nie do instytucji. Zapowiada też przygotowanie rozwiązań prawnych, które po wyborach umożliwią przerywanie ciąży do 12 tygodnia w bezpiecznych warunkach oraz zmiany prawa mające poprawić ochronę kobiet i ich prawa wyboru.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Koalicja Obywatelska apeluje o szczepienia na Lubelszczyźnie
Paweł Olszewski pyta o pomoc psychologiczną dla dzieci po powodzi
Koalicja Obywatelska: Mobbing w kieleckim KRUS. Żąda nadzoru ministra
Raimond Miller pyta o zabezpieczenie leków dla uchodźców
Robert Tyszkiewicz żąda zwiększenia sankcji wobec Białorusi
Koalicja Obywatelska: 24 dni katastrofy na Odrze - rząd nie działa
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Grzegorz Braun
Grzegorz Braun oskarża polityków o zgubę polskiego mleczarstwa
Grzegorz Braun
Grzegorz Braun ostro krytykuje centralizację służby zdrowia
Krzysztof Gawkowski
Krzysztof Gawkowski pyta o kryteria akredytacyjne i procedury cyfrowe
Krzysztof Gawkowski
Krzysztof Gawkowski: Krytyka chaosu w administracji, apel o reformę
Lewica
Lewica: Krytyka opóźnień ustawy wiatrakowej i apel o kompromis
Tadeusz Tomaszewski
Tadeusz Tomaszewski pyta o wynagrodzenia w Agencji Płatniczej
Artykuły
Artykuł
Co prasa pisze o polskiej scenie politycznej: tydzień 19–26 kwietnia 2026
Artykuł
Prognoza wyborów do Sejmu 2027 — co mówią dane?
Artykuł
Debata o 500+: rozdawnictwo czy realne wsparcie dla rodzin
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: baterie Patriot nie będą przenoszone
Artykuł
Spór o autorstwo projektu depenalizacji marihuany: zarzuty o 'polityczne zawłaszczenie'
Artykuł
Paliwa, wizyta Nawrockiego i spór o armię - ostra debata w Radiu ZET
Transkrypcja
Zawsze się podwyższam, to chętko. Musimy czekać na sygnał. Możemy już? Możemy. Szanowni Państwo, 14-letnia dziewczynka z Podnasia została zgwałcona przez członka swojej rodziny. Jeśli myślicie Państwo, że to był koniec jej traum, to jesteście w ogromnym błędzie. Kolejny dramat zafundowały jej politycy Zjednoczonej Prawicy. Popowiedzmy sobie otwarcie. To drakońskie prawo. Klimat zastraszania i fałszywie rozumiana obrona życia, która dotyczy tylko płodu, a nie dotyczy w żaden sposób matce, pozwoliła lekarzom w podlaskich szpitalach odmówić pomocy 14-letniej dziewczynce. Mamy w tej tragicznej historii jedno bardzo ważne słowo. Sumienie. To właśnie za klauzulą sumienia schowali się lekarze z podlaskich szpitali, którzy zdecydowali, że ich sumienie jest ważniejsze niż pomoc dziecku, pomoc 14-latce, która ma intelektualną niesprawność. I nawet nie zdawała sobie sprawy z tego, jakie są konsekwencje tego dramatu, który miało w jej życiu mieli. To jej lekarze odmówili pomocy, zasłaniając się klauzulą sumienia. Sumieniem wycierają sobie usta również politycy Prawa i Sprawiedliwości. To oni składają ręce przed ołtarzem, a potem wskazują cierpiące kobiety, cierpiące dzieci na kolejny dramat. I my się na to nie zgadzamy. Chcemy sprawdzać, czy to jest system krzywdzenia kobiet w całej Polsce. Czy klauzula sumienia może być wykorzystywana przez polskich lekarzy, żeby nie udzielać pomocy? Czy sumienie lekarzy jest ważniejsze niż zdrowie i życie nas kobiet? Ta sytuacja, która miała miejsce na Podlasiu jest tragiczna i będziemy walczyć o to, żeby ani jedna kobieta więcej nie miała z nią styczności. To jest niebywały skandal, że kilka dni temu zgwałcona 14-letnia dziewczynka przez swojego dwójka nie mogła doprosić się pomocy w podlaskich szpitalach. My tej sprawy jako Koalicja Obywatelska tak nie zostawimy. Dlatego jeszcze dzisiaj w gronie tu obecnych posłów i posłanek chcemy wystosować interwencję poselskie do wszystkich szpitali w województwie podlaskim z pytaniami, Ile takich przypadków było po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku? Ile razy lekarze w podlaskich szpitalach powoływali się na tzw. klauzulę sumienia przy zabiegach aborcyjnych? Tej dziewczynce powinno pomóc się w pierwszym szpitalu, do którego się zgłosiła. Niestety takiej pomocy w województwie podlaskim nie otrzymała. Dopiero otrzymała ją w Warszawie. Jest to niebywały skandal, dlatego będziemy żądali od dyrektorów podlaskich szpitali wyjaśnień, w których to szpitalach ta dziewczynka nie uzyskała pomocy. I mam nadzieję, że już niedługo dowiemy się, które szpitale i którzy lekarze są za to odpowiedzialni. Bo nie ma naszej zgody na to, żeby w tak drastycznej sytuacji lekarze powoływali się na klauzulę sumienia. Bo chyba oni po prostu nie mieli sumienia, jeżeli ta dziewczynka się do nich zgłosiła. Nie zostawimy tak tej sprawy. Polskie prawo dziś drakońskie i barbarzyńskie jasno stanowi, że w przypadku czynu zabronionego, a tym jest gwałt na 14-latce, dopuszcza aborcję. I ten obowiązek spoczywa na szpitalu, do którego stawia się osoba, która ma, tak jak w tym przypadku, również zaświadczenie prokuratorskie o prawie do wykonania zabiegu przerwania ciąży. W tej sytuacji lekarze złamali prawo, ponieważ mieli obowiązek pomóc kobieciem. Ale przyczyną złamania prawa jest po pierwsze szczucie na kobiety od lat i zastraszanie i kobiet i lekarzy. Jest systemowe dopuszczenie do całkowitego zakazu aborcji, mimo że prawo stanowi inaczej. Jest systemowe działanie, wspierane przez ministra zdrowia, na przyzwolenie na tego typu barbarzyństwo. Lekarz, który wybiera sumienie, a nie wybiera serca, też powinien zastanowić się nad swoim powołaniem. Ale lekarze mają dzisiaj w Polsce prawo do klauzuli sumienia. Natomiast od 2015 roku, od kiedy Trybunał Konstytucyjny, wtedy prawdziwy Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok dotyczący uregulowania kwestii klauzuli sumienia, prawo w Polsce jest dziurawe. Mianowicie, dziwnym trafem od wielu lat prawo do klauzuli przysługują sobie nie tylko lekarze, ale również instytucje. Ba! Całe województwa. I deklarowały się, że są wolne od aborcji. Co to oznacza? To oznacza, że takie dziewczyny, jak właśnie to 14-letnie zgwałcone przez wujka zboczeńca dziecko, nie ma jak znaleźć pomocy najbliżej. Dlatego też Koalicja Obywatelska przygotowuje projekt zmiany ustawy dotyczącej klauzuli sumienia. Domagamy się, by ona dotyczyła wyłącznie osób fizycznych, lekarzy, a nie instytucji. Takie przepisy regulujące to przedstawimy w najbliższych dniach. Kiedy słyszymy o tym, że 14-letnia dziewczynka z niepełnosprawnością intelektualną zostaje zgwałcona przez swojego wujka w wyniku tego czynu zabronionego, zachodzi w ciążę i nie znajduje nigdzie pomocy, to ja nie znajduję słów oburzenia. Zawiodło państwo, zawiedli lekarze z Podlasia, pomogła organizacja pozarządowa. A wszystko to przez, przypomnę, pseudowyrok Trybunału Konstytucyjnego, który spowodował, że ciążę dziś w Polsce prowadzi nie lekarz, tylko prokurator. Te tragiczne zdarzenie z Podlasia, kolejne już, pokazuje, że lekarze mniej przejmują się pacjentkami, a boją się prokuratora, boją się księdza i boją się polityków PiSu. Szanowni państwo, ja jestem po rozmowie z prezeską Federy Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Obiecałam jej wczoraj w rozmowie, że wszędzie tam, gdzie będziemy mogli, będziemy mówili, że my mamy, my jako Platforma Obywatelska, jako Koalicja Obywatelska, mamy przygotowane rozwiązania na powyborach. Jesteśmy gotowi, aby zmienić prawo tak, żeby każda Polka w Polsce czuła się bezpiecznie, i aby mogła dokonywać prawa wyboru i przygotujemy takie rozwiązania prawne, które umożliwią przerywanie ciąży do 12 tygodnia życia w bezpiecznych warunkach. To jednak po wyborach. Musimy poczekać, aż wygramy z PiS-em, z PiS-em, który kobiet nienawidzi, pokazał to wiele razy przez swoje ponad 7 lat rządów. Tymczasem, oprócz tego, że będziemy przygotowywać rozwiązania prawne, które będziemy składać oczywiście w tej kadencji, niestety nie liczymy na to, że będą rozpatrywane, ale zaraz po wyborach będziemy je procedować. Postaramy się zwołać w trybie artykułu 152 posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia, aby odpytać ministra zdrowia, jak się mają rzeczy i co zamierza zrobić z klauzulą sumienia u lekarzy, którzy stosują je w sposób oburzający. Dziękuję. Jeśli nie ma wpływ. Proszę proszę na pnp24.pl. Jak rozumiem, poza oczywistym opłocieństwem tej sytuacji, główny problem w państwa ocenie stanowi to, że prawo nie jest wypełniane, chociaż w tej akurat materii uchodzi za najbardziej restrykcyjne w Unii Europejskiej z pominięciem może Malty, no ale wiem, że Malta była jakimś państwem kościelnym, czy ściśnij zakonnym i pewna jej tradycja jest respektowana przez unijne organy. Czy to jest ten główny problem tutaj? Głównym problemem jest problem absolutnie systemowy, czyli po pierwsze bardzo restrykcyjne prawo, po drugie nawet to restrykcyjne prawo rozszerzane znacznie dalej, bo ta dziewczynka miała prawo do bezpiecznej, legalnej, bezpłatnej aborcji w państwowym publicznym szpitalu. Były na to zaświadczenia również dokumenty od prokuratora, który stwierdzał, że zaszedł czym zabroniony. I państwo, które odmawia pomocy w takiej sytuacji, a właściwie jego instytucje w postaci szpitali, do których ta dziewczyna się zgłaszała, które jej nie odsyłały tam, gdzie by uzyskała pomocy, bo to jest obowiązek udzielić pomocy ofierze przestępstwa i tego nie udzielono. Tutaj diagnozujemy największy problem. Nie dość, że restrykcyjne prawo, to jeszcze nadmiernie rozszerzane, wykorzystywane i wprowadzona atmosfera zastraszenia. Doszło do tego, szanowni państwo, że lekarze w Polsce boją się udzielać pomocy dla 14-letniego dziecka. Apelujemy do lekarzy, nie bójcie się, nie bójcie się tego opresyjnego państwa. Wy działacie w granicach prawa, to oni je łamy. Jeszcze chciałem spytać o aferę Tomasza Lisa. Konkretnie o to, że jest on dzisiaj gwiazdą mediów. Publicznie obraża kandydata na prezydenta, który uzyskał 14% w demokratycznych wyborach. Chociaż nie tak dawno wybitny dziennikarz Szymon Jadczak, demaskator powiązań kryminalnych czy gangsterskich kiboli Wisły Kraków zarzucił mu mopping, zarzucił mu molestowanie seksualne. Jeżeli są te sprawy, to są tu ofiary. Czy jakaś reakcja z państwa strony na stoł? My od lat opowiadamy się za realnymi przepisami pomagającymi ofiar takich przestępstw jak mobbing, jak molestowanie seksualne, jak nadużycie władzy w miejscach pracy. Również rozwiązania dotyczące przemocy ekonomicznej. I każda taka sprawa, bez względu na to, kto jest sprawcą, wymaga wyjaśnienia. I będziemy też tego oczekiwali od właściwych organów. Jeszcze jedno do pytania, Justyna Żuczek, redakcja Tata Polska, o właśnie tematów dzisiejszej konferencji. Jakie możliwości są, jeśli chodzi o tego typu przypadki dla kobiet, dla dziewczyn? Gdzie mogą się zgłosić w takiej sytuacji? Czy mogą Pani przypomnieć te organizacje, które pomagają? Wspomniałam już na dzisiejszej konferencji, że z pewnością jest to Federa, czyli fundacja na rzecz kobiet i planowania rodziny. Działa od wielu lat. Jest to Centrum Praw Kobiet, które działa nie tylko w Warszawie, ale w kilku innych wojewódzkich miastach. Tam kobiety mogą szukać pomocy i wsparcia. Są też nieformalne sieci, na przykład Aborcja bez granic, które również pomagają kobietom. I to z bólem, bo ja oczekuję, żeby to państwo polskie, Rzeczpospolita pomagała Polkom, a nie oczekiwała, że pracę za państwo zrobią organizacje pozarządowe. No ale to w tych przypadkach, jak ten konkretny, o którym dzisiaj mówiliśmy podczas tej konferencji, to publiczne placówki i lekarze w nich zatrudnieni mają obowiązek udzielenia pomocy albo wskazania innego lekarza lub szpitala, który udzieli pomocy. To, co zadziało się w szpitalach na Podlaszu, jest łamaniem prawa. Nie może klauzula sumienia być wyższa i zwalniać lekarzy od ratowania życia i zdrowia 14-letniej dziewczynki. I to w ogóle nie powinno mieć miejsca. Więc każda kobieta, która znajduje się w takim konkretnym przypadku, która została zgwałcona, ma prawo ubiegać się o legalną, bezpłatną, bezpieczną aborcję w publicznych placówkach w Polsce. I będziemy o to walczyć i będziemy monitorować szpitale publiczne w Polsce, czy wywiązują wszyscy swoich obowiązków i sprawach, które przysługuje każdej Polsce. A jeśli mają takie problemy i chciałyby też naszej pomocy, to posłanki i posłowie Koalicji Obywatelskiej są do dyspozycji. To jest jedna rzecz, a czy będzie jakiś może wniosek do podróży z strony tej organizacji? Ciężko nam odpowiadać w tej chwili za federację na rzecz kobiet i planowania rodziny, za rodzinę tej dziewczynki i jej przedstawicieli prawnych, ale my ze swojej strony tej sprawy tak nie zostawimy. Dlatego też te pytania, które wraz z posłem Truskolaskim, posłanką Gańską, posłanką Bielichowską kierujemy do szpitali podlaskich, bo musimy wyjaśnić tę sprawę dogłębnie. Dziękujemy. Dziękujemy.