Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska ujawnia lukę VAT w aferze respiratorowej

Koalicja Obywatelska ujawnia lukę VAT w aferze respiratorowej

Koalicja Obywatelska przedstawiła wyniki blisko 10-miesięcznej kontroli poselskiej dotyczącej umowy na respiratory i wskazała na brak faktur VAT oraz możliwe uchylanie się od opodatkowania. Posłowie zapowiedzieli kontrolę w Ministerstwie Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej oraz powołali się na przepisy Kodeksu Karnego Skarbowego.

Najważniejsze ustalenia


Koalicja Obywatelska informuje, że w dokumentach związanych z umową Ministerstwa Zdrowia z handlarzem broni zamiast faktur VAT wystawiono cztery dokumenty fakturopodobne — faktury pro forma. Na ich podstawie zrealizowano przelewy o łącznej wartości 160 mln zł, a dostępne dokumenty nie zawierają rubryki VAT.

Brak faktur VAT i luka podatkowa


W umowie, jak podkreślają posłowie, zapisano obowiązek wystawienia faktury VAT i termin doręczenia jej do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu dostawy. Mimo to faktura VAT nie została wystawiona, co według Koalicji oznacza klasyczną lukę VAT-owską i brak odprowadzenia należnego podatku.

Pytania o odpowiedzialność karną i działania administracji


Koalicja wskazuje na możliwe naruszenia art. 54 oraz art. 62 Kodeksu Karnego Skarbowego i zapowiada szczegółowe sprawdzenie, czy nie doszło do uchylania się od opodatkowania lub nierzetelnego wystawienia dokumentów. Posłowie zapowiedzieli skierowanie pytań do Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej oraz oczekują wyjaśnień od odpowiedzialnych urzędników.

Kwestia środków publicznych i rozliczeń


Według przekazanych przez Koalicję dokumentów, do Ministerstwa Zdrowia nie wróciło 70 mln zł, a kwota VAT obliczona z 160 mln zł (23%) wynosi 36,8 mln zł, która również nie trafiła do budżetu. Organizacja krytykuje stosowanie dokumentów fakturopodobnych i podkreśla konieczność wyjaśnienia rozliczeń oraz uregulowania kwestii podatkowych.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzień dobry, witamy Państwa. Możemy zaczynać. Tak jest. Dzień dobry, witamy serdecznie na kolejnej konferencji prasowej, która podsumowuje kontrolę poselską, którą z panem posłem Jońskim prowadzimy już od blisko 10 miesięcy. Temat dotyczy afery respiratorowej, temat dotyczy tego, że Ministerstwo Zdrowia podpisało umowę z handlarzem bronią, ale pojawiają się nowe ustalenia, które chcielibyśmy Państwu dzisiaj zaprezentować. Szanowni Państwo, bardzo dużo mówi się o tak zwanej luce VAT-owskiej. Ta luka VAT-owska to jest tak naprawdę unikanie opodatkowania, unikanie wnoszenia środków na rzecz Skarbu Państwa w sytuacji, kiedy jest ona obowiązkowa, powinna być realizowana. I rzeczą kompletnie niezrozumiałą, rzeczą niedopuszczalną jest to, że wtedy, kiedy jedną ze stron umowy jest Skarb Państwa, reprezentowany w tym przypadku przez Ministerstwo Zdrowia, te płatności związane z podatkiem VAT nie są realizowane. Tak jest, Szanowni Państwo, w naszej opinii w sprawie dotyczącej umowy na respiratory. Szanowni Państwo, nie tak dawno wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział, że sprawa zakupu respiratorów jest zakończona, że temat został zakończony. Otóż, po pierwsze, Szanowni Państwo, warto podkreślić, nie wróciło 70 milionów do dnia dzisiejszego do Ministerstwa Zdrowia. Ten temat nie jest zakończony, ale otwieramy dzisiaj nowy wątek, bardzo istotny i ważny, dotyczący właśnie luki VAT-owskiej. Szanowni Państwo, kiedy handlarz bronią podpisywał umowę w Ministerstwie Zdrowia, w umowie jest bardzo jasny i klarowny zapis co do faktury. Otóż w warunkach płatności są dwa punkty, które to bardzo precyzyjnie regulują. Punkt pierwszy, płatność ceny wymienionej w artykule 2 nastąpi w terminie określonym na fakturze VAT. Podkreślam, na fakturze VAT. I punkt drugi, z tytułu realizacji umowy wykonawczej, wykonawca wystawi zamawiającemu fakturę VAT i doręczy ją zamawiającemu nie później niż do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu dostawy objętej fakturą VAT. Szanowni Państwo, dostaliśmy z Panem Posłem Szczerbą wszystkie te, nie wiem jak to nazwać, dokumenty fakturopodobne. O, to chyba najlepsza nazwa. To są faktury pro forma, Szanowni Państwo, które zostały wystawione. I to jedyne dokumenty finansowe, które są w Ministerstwie Zdrowia, o czym za chwilkę powiemy. Na tej fakturze pro forma jest wszystko, ale nie ma rubryki VAT. Od kwoty 160 milionów złotych, Szanowni Państwo, handlarz bronią nie zapłacił VAT-u. Do dziś nie zapłacił VAT-u. Szanowni Państwo, jest to sytuacja bulwersująca. Po pierwsze dlatego, że wystawiono tak zwane dokumenty fakturopodobne, które fakturami pro forma nie są. W oparciu o te cztery faktury pro forma, przelano 160 milionów złotych. Następnie, zgodnie z umową, handlarz był zobowiązany do wystawienia faktury VAT-owskiej. Szanowni Państwo, ta faktura nie została wystawiona, a tym samym nie został odprowadzony podatek VAT. Jest to klasyczna luka VAT-owska. Szanowni Państwo, w związku z tym, dzisiaj z Panem Posłem Jońskim rozpoczynamy kontrolę w Ministerstwie Finansów, w Krajowej Administracji Skarbowej. Szanowni Państwo, prawdopodobnie mamy tutaj do czynienia z podejrzeniem, jeśli chodzi o naruszenie dwóch istotnych przepisów Kodeksu Karnego Skarbowego. Ja zaprezentuję artykuł 54 Kodeksu Karnego Skarbowego, uchylanie się od opodatkowania. Podatnik, który uchylając się od opodatkowania nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega określonej prawem karze. To jest rzecz bardzo, bardzo szanowni Państwo, poważna i będziemy dzisiaj sprawdzać, czy w tym przypadku handlarz bronią nie popełnił artykułu 54 Kodeksu Karnego Skarbowego. Szanowni Państwo, za czym odczytam drugi artykuł Kodeksu Karnego Skarbowego, to jeszcze powiem o jaką kwotę chodzi, bo to jest dość duża kwota, 160 milionów VAT 23% to jest kwota 36 milionów 800 tysięcy. No jeśli premier Morawiecki wychodzi i mówi, że zrobili wszystko, nawet nazywa się VAT-manem, no to pytanie, dlaczego spod nosa wyprowadzono prawie ponad 36 milionów złotych i do dzisiaj nikt w tej sprawie nie odpowiada. A wicepremier Kaczyński mówi, że temat jest zamknięty. 70 milionów nie wróciło, dodatkowo 36 milionów powinno się znaleźć w budżecie, tego też nie ma. No więc tak jak powiedział poseł Szczerba, dzisiaj w Ministerstwie Finansów, a jest sekretarz stanu, która odpowiada za KAS, Krajową Administrację Skarbową, zapytamy co KAS w tej sprawie zrobił, bo wiemy jak nadgorliwie czasami skarbówka działa i te instytucje skarbowe, jak szybko reagują, a tutaj za chwilę, w kwietniu minie rok, Szanowni Państwo. Ja cytując zapisy ustawy pokazywałem, że nie było mowy w ustawie o żadnych fakturach pro forma, było o fakturach VAT-owskich, które nie wpłynęły do dzisiaj. Jest jeszcze jeden artykuł, artykuł 62, paragraf pierwszy i paragraf drugi. Paragraf pierwszy, który mówi, kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku, wystawia je w sposób wadliby albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych, paragraf drugi, mówi, idzie jeszcze dalej, kto fakturę lub rachunek wystawia w sposób nierzetelny albo takim dokumentem się posługuje, podlega karze grzywny do 270 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności na czas niekrótszy od roku albo obu tym karom łącznie. Zapisy są dość precyzyjne w tej sprawie. Pieniędzy nie ma, faktury też nie ma. Żeby nie być gołosłowny, otrzymaliśmy od wiceministra informację na piątek. Jak wyglądają i jakie wpłynęły faktury do ministerstwa? Szanowni Państwo, tak, że to wstrzymaliśmy potwierdzenie, że te cztery tak zwane faktury pro forma są jedynymi dokumentami finansowo-księgowymi, w oparciu o które zrealizowano te łączne przelewy na kwotę 160 mln zł. Co jest jeszcze bardzo istotne, w żadnym z dokumentów, które otrzymaliśmy z Ministerstwa Zdrowia, czy to jest umowa, czy to jest umowa wykonawcza, czy to są te faktury pro forma, nie ma wskazanej stawki VAT. Pan poseł przedstawił, jakby to wyglądało w przypadku stawki 23-procentowej. Natomiast tak naprawdę my do końca nie wiemy w tym momencie, jaka ta stawka powinna zostać zapłacona. Chcielibyśmy, żeby również tę kwestię wyjaśniła Krajowa Administracja Skarobowa. Jest czymś kompletnie niepojętym, że jednego dnia skąd Ministerstwa Zdrowia wypływa 160 mln zł. Do tej pory handlarz bronią zalega 70 mln zł. Mimo tego, że pojawiają się również bardzo dziwne informacje, często niesprawdzone, niepotwierdzone chociażby w ramach Polskiej Agencji Prasowej, bez podania źródła, które mówią, że następują jakieś zajęcia, zabezpieczenia. Szanowni Państwo, sprawdziliśmy to dokładnie w piątek. Ani złotówka, ani euro nie wróciło na konto Ministerstwa Zdrowia. Cały czas ten dług wynosi 70 mln zł. Jakby tej sprawy nie zaklinać jakimiś komunikatami, depeszami, nic się w tej sprawie kompletnie nie zmieniło. Szanowni Państwo, dzisiaj o godzinie 12.30 rozpoczynamy kontrolę poselską w Ministerstwie Finansów. Oczywiście będziemy Państwa informować. To jest taki drugi etap tej całej kontroli zakupu respiratorów i to nie kończy oczywiście w Ministerstwie Finansów. Mamy już kolejne zapowiedziane, o czym chcemy Państwa już poinformować na kolejnej konferencji prasowej. Jeszcze jest jedna kwestia, którą chcielibyśmy poruszyć. Wiesz, to jest kwestia również, która wywołuje emocje i to emocje całkowicie uzasadnione. Pamiętajcie Państwo, że w tym samym czasie, kiedy my prowadziliśmy już kontrolę poselską, w tym samym czasie, kiedy pokazywaliśmy te znikające miliony złotych, skąd Ministerstwa Zdrowia handlarz bronią podejmował współpracę z Danielem Obajtkiem, podejmował współpracę ze spółką Orlen, wyposażając tę spółkę w maseczki, dla maseczki nie tylko na sprzedaż na stacjach benzynowych, które można do dzisiaj kupować, ale również wyposażając przede wszystkim pracowników tej spółki. Mamy pytanie do Pana Daniela Obajtka, kto rekomendował handlarza bronią do współpracy z jego spółką, kto go przyprowadził i chcielibyśmy również zapytać, jaka kwota, jaką kwotę uzyskał handlarz bronią w wyniku tej współpracy ze spółką Orlen. Chcielibyśmy, żeby te pieniądze po prostu wróciły do Ministerstwa Zdrowia. Jeżeli będą prowadzone działania o charakterze komorniczym, egzekucyjne, to warto, żeby również kwota, którą handlarz bronią ma uzyskać, czy już uzyskał ze spółpracę z Orlenem, trafiła do pacjentów, trafiła do medyków, a nie do prywatnej kieszeni. Tak, Szanowni Państwo, dzisiaj Pan Profesor Horban zwrócił uwagę, że to dziwne, że w 40-milionowym kraju nie możemy produkować maseczek. Dziwne, tym bardziej, że zapowiadał to rząd już rok temu, ale dziwne w kontekście również Orlenu, który kupuje od handlarza bronią, który ten zakupuje znowu w Chinach i sprzedaje je na Orlenie. Ten wątek dotyczący sprzedaży po tej porażce, która miała miejsce w Ministerstwie Zdrowia z respiratorami, oczywiście musi zastanawiać, bo przecież zarówno prezes, jak i członkowie zarządu, którzy odpowiadają za tę spółkę, czytali gazety i wiedzą doskonale, że te respiratory nie trafiły, że pieniądze zostały stracone, a pomimo tego podjęli decyzję o podpisaniu współpracy z handlarzem bronią i te maski, można, maseczki były do kupienia przez wiele miesięcy. Ta sprawa absolutnie musi być wyjaśniona również w kontekście Orlenu i prezesa Obajtka. Ten wątek również będziemy chcieli zweryfikować, jak również będziemy chcieli dowiedzieć się, jaki podatek od tych maseczek, które zostały sprzedane do Orlenu, został zapłacony przez firmę handlarza bronią, bo mamy podejrzenia, że i tutaj mogą być pewne problemy z płatnościami. Na dzisiaj jesteśmy gotowi z umową, z fakturami, które posiadamy i z pismami, które podpisali ministrowie zdrowia i takie dokumenty zostaną w Ministerstwie Finansów dzisiaj przedstawione. Będziemy wnioskować o pełną kontrolę tej sprawy. Nie może być tak, że są święte krowy, które dzięki znajomościom z politykami PiSu i prezesami z PiSu unikają opodatkowania. Ta sprawa musi być do końca wyjaśniona. Stąd nasza interwencja w Krajowej Administracji Skarbowej. Dziękuję bardzo.