Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska: Niekontrolowana prywatyzacja Orlenu i Lotosu

Koalicja Obywatelska: Niekontrolowana prywatyzacja Orlenu i Lotosu

Koalicja Obywatelska ostrzega przed fuzją Orlenu z Lotosem i ryzykiem niekontrolowanej prywatyzacji oraz sprzedaży kluczowych baz paliwowych. W wystąpieniu przed terminalem w Olszanicy wskazuje na warunki Komisji Europejskiej, skalę możliwych zbyć i zagrożenia dla bezpieczeństwa paliwowego.

Skala fuzji i liczby


Orlen oceniany był na około 25 miliardów złotych, Lotos na około 5 miliardów. Według wystąpienia Orlen ma około 30 tysięcy stacji paliwowych, Lotos 500, a obroty tych spółek to odpowiednio 111 i 30 miliardów złotych rocznie.

Wątpliwości co do zarządzania aktywami


Koalicja zwraca uwagę na wyniki giełdowe i zarządzanie - od momentu przejęcia władzy wzrost akcji Orlenu wyniósł 11%, podczas gdy OMV 84% i MOL 46%. Po objęciu stanowiska przez prezesa Obajtka autorzy wystąpienia wskazują, że Orlen stracił 40% wartości, a konkurenci odnotowali spadki 17% i 22% - to ich zdaniem budzi ogromną troskę o sposób zarządzania aktywami.

Warunki Komisji Europejskiej i proponowane zbycia


W materiale przypomniano, że Komisja Europejska postawiła wstępne warunki fuzji, które mogą wymagać zbycia wielu aktywów. Wymieniono m.in. Lotos Paliwa, Lotos Biopaliwa, Orlen Kolej, Lotos Asfalt, zakłady w Jaśle, Czechowicach i Dziedzicach, Lotos Infrastruktura, Lotos Terminale oraz około 400 stacji z 500 zarządzanych przez Lotos. Komisja ma wymagać utrzymania kontroli nad co najmniej 30% sprzedaży paliwa hurtowego, podczas gdy dziś Orlen i Lotos razem kontrolują ponad 90% sprzedaży hurtowej.

Pytania o przyszłość bazy w Olszanicy i bezpieczeństwo regionalne


Przed terminalem w Olszanicy Koalicja pyta, czy baza ta oraz inne bazy paliwowe nie zostaną sprzedane i jakie będą konsekwencje dla bezpieczeństwa paliwowego, w tym dla terminala w Balicach. Wystąpienie wzywa prezesa Obajtka i premiera do przedstawienia odpowiedzi na te pytania i wyjaśnień dotyczących planowanej oferty sprzedaży.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
... na Olszanickiej przy Terminalu Paliw w Olszanicy. Terminal odpowiada za przyjmowanie, magazynowanie, dystrybuowanie paliwa lotniczego. Jesteśmy tutaj dzisiaj z Państwem w związku z fuzją planowaną Orlenu z Lotosem. Krótkie przypomnienie. Dwie duże firmy w Orlenie 27% kapitału skarbu państwa, w Lotosie 54%. Orlen wartość szacowana na 25 miliardów złotych, ale Lotos również nie mało, bo 5 miliardów złotych szacowanej wartości. W sumie Orlen to 30 tysiące stacji paliwowych, Lotos 500 tych stacji, obroty spółek Orlen 111 miliardów, rocznie Lotos 30 miliardów. Czyli ten Lotos wcale nie jest aż taki mały. No i teraz Pan Prezes Obajtek chwali się i cieszy, że świetnie zarządza Orlenem. Natomiast to nie do końca prawda. Jeżeli spojrzeć na wartość Orlenu, jak ona się zmienia za ostatnie lata, to odkąd PiS przejął władzę w Polsce wzrost akcji 11%, ale OMV austriacki wzrost akcji w tym samym czasie 84%, a mol węgierski 46%. Więc widać, że na tle konkurencji tutaj z najczęściej Europy to te wyniki są mizerne. Odkąd Daniel Obajtek przejął władzę w Orlenie, OMV spadło 17%, mol 22%, a Orlen 40%. Takie są wyniki. W związku z tym my wyrażamy ogromną troskę o to, jak Prezes Obajtek i PiS zarządza naszymi aktywami. No i tutaj w kontekście fuzji Orlenu z Lotosem jest pewien problem. Mianowicie Komisja Europejska postawiła wstępne warunki. One są teraz na etapie doprecyzowania. No ale wydaje się, że bardzo duża część aktywów Orlenu i Lotosu będzie musiała być zbyta. Między innymi spółki Lotos Paliwa, Lotos Biopaliwa, Orlen Kolej, Lotos Asfalt, Zakłady w Jaśle, w Czechowicach, Dziedzicach, Lotos Infrastruktura, Lotos Terminale. 400 stacji Lotosu z 500, którymi stacja w sumie zarządza. 21 MOK-u. Także my tutaj teraz zadajemy sobie i Państwu pytanie, i przede wszystkim rządzącym, czy ta fuzja na tych warunkach ma sens? Czy to nie jest jednak pewnego rodzaju niekontrolowana prywatyzacja? Pod hasłami budowy czempiona energetyczno-paliwowego, największego w Europie Środkowo-Wschodniej, tak naprawdę mamy do czynienia z niekontrolowaną prywatyzacją, największą na przestrzeni ostatnich 20 lat. Dzisiaj przygotowuje prezes Obajtek wraz z premierem Morawieckim nie tylko listę stacji paliw, które zostaną zbyte, ale przygotowuje również listę baz paliwowych, które zostaną sprzedane. Czy jedną z tych baz będzie bazał w Olszanicy, to się za niedługo dowiemy. Natomiast nie może być naszej zgody na to, aby zamiast budowy i wzmacniania potencjału krajowego tak naprawdę doszło do jego radykalnego ograniczenia. Bo warunkiem, który stawia Komisja Europejska jest wyprzedaż co najmniej i kontrola co najmniej nad 30% sprzedaży paliwa hurtowego. Dzisiaj LOTOS wspólnie z Orlenem kontroluje ponad 90% sprzedaży hurtowej paliwa. Dlatego zaprosiliśmy do Państwa tutaj, do Krakowa, do Olszanicy, przed bazę, przed terminalem Orlenowskim, aby zadać to kluczowe pytanie. Czy w Małopolsce baza, która stanowi gwarancję, ale również pewne bezpieczeństwo paliwowe, choćby dla terminala Kraków w Balice, zostanie sprzedana? Jakie będą jej dalsze losy? Na te pytania dzisiaj prezes Obajtek wspólnie z premierem Morawieckim muszą dać odpowiedź. My doskonale wiemy, że obaj są wyjątkowymi specjalistami, jeśli chodzi o kwestie nieruchomości, zwłaszcza własnych nieruchomości. Potrafią je bardzo tanio nabywać, potrafią je pięknie ukrywać. Natomiast tutaj mamy do czynienia z majątkiem publicznym, majątkiem, który został wybudowany i zabezpiecza nam bardzo ważne bezpieczeństwo energetyczno-paliwowe. Dlatego te pytania stawiamy i również stawiamy tą tablicę, aby do tej oferty sprzedaży mógł bezpośrednio odnieść się prezes Obajtek wspólnie z premierem Morawieckim. Mógł odwiedzi w Zobaczmy.