Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Tomasz Kostuś: Sukces i audyt po odwołaniu najgorszego wojewody

Tomasz Kostuś: Sukces i audyt po odwołaniu najgorszego wojewody

Przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej podkreślił sukces posła Tomasza Kostusia i poinformował o odwołaniu wojewody Adriana Czubaka. Zażądał audytu otwarcia urzędowania nowego wojewody Sławomira Kłosowskiego oraz wyjaśnień dotyczących zatrudnienia, nagród, wniosków o odznaczenia i zarzutów mobbingu.

Najważniejsze ustalenia


- Mówca ocenił odwołanie wojewody za skutek presji kontroli poselskich i kompromitującej konferencji prasowej, wskazując na serię zachowań, które - jego zdaniem - podważały wiarygodność urzędu i doprowadziły do decyzji o odwołaniu.

Zakres żądań audytu


- W wystąpieniu zażądano od nowego wojewody Sławomira Kłosowskiego przeprowadzenia audytu otwarcia urzędowania oraz podsumowania okresu Adriana Czubaka. Audyt ma objąć m.in. stan zatrudnienia na umowy, proporcję kadry kierowniczej do zwykłych urzędników, liczbę asystentów i doradców oraz koszty tych zatrudnień.

Pytania o odznaczenia i mobbing


- Mówca domaga się przekazania treści wniosku o odznaczenie Tomasza Greniucha oraz wyjaśnień dotyczących roli Adriana Czubaka w tej sprawie. W piśmie poselskim zawarto też żądanie informacji, czy w urzędzie odnotowano przypadki mobbingu, rzucania przedmiotami lub krzyków oraz jakie podjęto postępowania i jaki był ich finał.

Ocena wizerunkowa i oczekiwane konsekwencje


- W ocenie mówcy dotychczasowe działania wojewody szkodziły wizerunkowi rządu i nie pasowały do zapowiadanych planów rządowych, dlatego oczekuje się rzetelnego rozliczenia poprzedniego urzędowania. Mówca podkreślił, że urząd powinien reprezentować wszystkich mieszkańców regionu i oczekuje odpowiedzi na wniosek kontroli poselskiej.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
To jest ogromny sukces posła Tomasza Kostusia i mój osobisty odwołanie najgorszego wojewody w historii opolszczyzny. Nasza presja kontroli poselskich, która pokazywała jego słabość urzędniczą, doprowadziła do tego, że nie wytrzymał ciśnienia i ostatecznie po kompromitującej konferencji prasowej w zeszły piątek został odwołany. Ale uważam, że to nie koniec tych kompromitacji, ponieważ jak dowiadujemy się dzisiaj o godzinie 13 w tym budynku ma się odbyć konferencja prasowa pana wojewody, byłego już wojewody Czubaka. Stąd zadaję pytanie. Na jakiej podstawie chce on angażować zasoby i środki Urzędu Wojewódzkiego, jeżeli zgodnie z decyzją premiera od 7.30 wojewodą jest Sławomir Kłosowski? Czy nie jest to przypadkiem? Kolejny przykład takiego bizancjum pisowskiego, gdzie oni nie patrzą kto pełni jaką funkcję, ale z kim się zna i kto może samochód zaparkować na tym oto placu. Dlatego występuję do nowego wojewody pana Sławomira Kłosowskiego z tym oto pismem. Żądam od niego w ramach mojej kontroli odpowiedzenia na następujące pytania w postaci przeprowadzenia audytu otwarcia urzędowania nowego wojewody, podsumowania czasu urzędowania Adriana Czubaka. Chcę się dowiedzieć, jaki był stan zatrudnienia na wszelkiego rodzaju umowy od początku urzędowania Adriana Czubaka do czasu jego zakończenia w porównaniu do tego, co zastał, kiedy został wojewodą. Jaki jest odsetek kadry kierowniczej dyrektorskiej w stosunku do zwykłych pracowników, zwykłych urzędników? Bo na mieście mówi się, że w tym oto budynku za moimi plecami przypada jeden dyrektor na jednego urzędnika. Co dalej? Ile osób pełniło funkcję asystentów, doradców pana wojewody? Ile pieniędzy zostało na te cele wydane? Jak również żądam, aby w ramach tego audytu otwarcia nowy wojewoda, pan Sławomir Kłosowski, podsumował poprzedniego wojewodę Czubaka w następującym zakresie. Przekazał do opinii publicznej treści wniosku o odznaczenie Tomasza Greniucha kompromitującej sprawy. Chcę poznać zaplecze tej decyzji i udział pana Czubaka w tym wszystkim. Chcę również dowiedzieć się w ramach mojego pisma poselskiego do nowego wojewody, czy w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim od czasu objęcia tego urzędu przez Adriana Czubaka odnotowano jakiekolwiek nieprawidłowości w stylu mobbingu. Czy prawdą jest, że zdarzały się tu sytuacje rzucania w urzędników przedmiotami, krzyczenia na nich? Czy były prowadzone w tym zakresie jakiekolwiek postępowania i jaki one miały swój finał? Dodatkowo na zakończenie mojego wniosku chcę się dowiedzieć od nowego wojewody w ramach jego audytu otwarcia urzędowania o to, jakie nagrody otrzymał pan Adrian Czubak za okres swojego urzędowania, ile otrzymał odprawy oraz jakie były jego dodatkowe składniki wynagrodzenia. Nie pozwolę na to, drodzy państwo, żeby ten urząd za naszymi plecami był po prostu takim pisowskim gniazdem do zasady dzieli rząd. To ma być urząd, który reprezentuje wszystkich Opolan. Także cieszę się dzisiaj bardzo i wszystkim Opolanom gratuluję. Najgorszy wojewoda już nie urzęduje. Jaki będzie nowy? Może się domyślać. Niech najpierw odpowie na mój wniosek kontroli poselskiej. Dziękuję bardzo. Jesteśmy przekonani, że kontrola, gdzie no niestety pan wojewoda, już mówiąc naprawdę komicznie, nie wytrzymał ciśnienia chlorowanej wody przypalonych naleśników i kuriera maseczek, po prostu zachowywał się tak irracjonalnie, że nie wytrzymał tego. Jego konferencje były żenujące, jego nerwowość, brak jakiejkolwiek klasy, drodzy państwo, to był naprawdę urząd, który miał tutaj wspaniałych wojewodów w swojej historii, niezależnie od opcji, spowodował, że miarka się przebrała w ostatni piątek. Dosyć kompromitacji o polszczyzny na arenie ogólnopolskiej i taki jest finał. Wojewoda, kiedy robił tę konferencję, nie wiedział wcale, że będzie odwołany. Nic na to nie wskazywało. To się stało po jego kabaretowym występu. Panie redaktorze, odpowiadając na pytanie, powiem tak, na Nowogrodzkiej, czy też w Komitecie Politycznym Rady Ministrów w Warszawie, przecież też przeglądają, przecież też monitorują to, co się dzieje w województwach, również w województwie opolskim. I pewnie ktoś odniósł nieodparte wrażenie, że ten wojewoda, przedstawiciel rządu w terenie, przypominam, wnosi więcej szkód niż pożytku. Innymi słowy, wizerunkowo jest obciążeniem dla Zjednoczonej Prawicy, zwłaszcza o czym mówiłem na początku dzisiejszej konferencji. Za kilka dni rząd będzie przedstawiał swój strategiczny program Nowy Ład i twarzą tego programu, bez wątpienia, nie może być ktoś taki, jak pan Adrian Czubak, odchodzący właśnie do województwa opolskiego. Dziękuję bardzo. Nie wiem, czy ktoś z państwa redakcji bardzo... Dziękuję. Dziękuję.