Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Borys Budka: Apeluje o obronę wyborów i popiera Konrada Fiołka

Borys Budka: Apeluje o obronę wyborów i popiera Konrada Fiołka

Borys Budka wystąpił na konferencji w Rzeszowie, udzielając poparcia kandydatowi Konradowi Fiołkowi i apelując o mobilizację wyborczą. Zajął stanowisko przeciwko próbom anulowania wyborów i skrytykował działania rządzących, które - jego zdaniem - deprecjonują samorząd.

Poparcie dla Konrada Fiołka


Konrad Fiołek jest według Budki kandydatem „stąd”, samorządowcem wskazanym przez mieszkańców Rzeszowa. Budka podkreślił, że Fiołek nie został „przywieziony z Warszawy” i że jest to kandydat obywatelski wspierany przez opozycję.

Krytyka prób anulowania wyborów


Budka oskarżył rządzących o próbę anulowania wyborów i przywołał przykłady słów marszałek wskazujące na chęć unieważnienia plebiscytu. Zwrócił uwagę, że takie działania odbierają szacunek mieszkańcom i niszczą „święto demokracji” w Rzeszowie.

Zmiany w sejmiku i obawa o niezależność samorządu


Przemówienie zawierało krytykę propozycji zmian w regulaminie sejmiku województwa podkarpackiego, które - zdaniem Budki - uniemożliwią przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej zapraszanie ekspertów. Wskazał to jako przykład traktowania samorządu jak poligon starcia politycznego.

Wezwanie do mobilizacji i dalsze kroki


Budka zaapelował o pełne zaangażowanie, by Konrad Fiołek mógł wygrać w pierwszej turze, niezależnie od terminu głosowania. Zapowiedział także udział parlamentarzystów i Rady Krajowej w działaniach wspierających kandydata oraz podkreślił wagę obrony samorządności.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Konrada Fiołka. Po raz kolejny dziękujemy bardzo, że tak licznie przyszli Państwo na naszą konferencję. Dziś mamy zaszczyt gościć przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, Pana Borysa Budkę. Przyjmując naszą dotychczasową konwencję, w pierwszej kolejności jednak poproszę o zabranie głosu naszego kandydata Konrada Fiołka. Dziękuję Karolino. Szanowni goście, szanowni Państwo, jak doskonale wiecie, w ostatnich dniach ukazały się bardzo dobre dla Rzeszowian i Rzeszowa sondaże. Sondaże w decydującym momencie, który nas czeka, w decydującym momencie i święcie demokracji w Rzeszowa, który to z Rzeszów chce wybrać sobie prezydenta. Mam nadzieję zatem, że to święto demokracji w Rzeszowie odbędzie się w wyznaczonym terminie i bardzo dziękuję Panu Przewodniczącemu i Panu Posłowi za to, że przyjechali do Rzeszowa także upomnieć się o to, aby to święto demokracji w Rzeszowie mogło się odbić w normalnym terminie. Dziękuję bardzo, Panie Przewodniczący i zapraszam przed mikrofonem. Szanowni Państwo, jesteśmy tutaj właśnie dlatego, żeby pokazać wielki szacunek, jaki mamy dla mieszkańców Rzeszowa, dla ludzi, którzy sami wybrali swojego kandydata. Konrad Fiołek jest osobą, która nie została przywieziona przez nikogo w teczce z Warszawy. Jest osobą, która nie musi udawać, że nie przynależy do żadnej partii politycznej albo wstydzi się swojego promotora ministra sprawiedliwości. Wreszcie nie jest osobą, która do niedawna starała się o mandat poparcia do Sejmu Rzeszowian, a potem z tego mandatu zrezygnowała. I wreszcie nie jest osobą, dla której wybory prezydenckie są tylko poligonem starcia i nie kandydował na prezydenta Gdańska, a teraz zdecydował się na Rzeszów. Konrad Fiołek jest osobą stąd, samorządowcem, ale przede wszystkim człowiekiem wskazanym przez mieszkańców Rzeszowa. I dzisiaj ugrupowanie rządzące, widząc to, jak dużymi krokami zbliża się porażka wyborcza, próbuje zrobić mechanizm, który znamy z Sejmu. Pamiętacie Państwo słowa marszałek Witek, musimy anulować, bo przegramy. Właśnie do tego dążą rządzący. Oni widząc to widmo klęski, próbują anulować te wybory. Ale najgorsze, że w ten sposób, bez żadnego szacunku, traktują mieszkanki i mieszkańców Rzeszowa. Czy im chodzi o dobro tego miasta? Czy im chodzi o to, by samorząd był przykładem tego, jak można ponad wszelkimi partyjnymi podziałami rozwijać miasto? Nie. Im chodzi o to, że Rzeszów traktują jak poligon starcia. Poligon starcia pomiędzy Kaczyńskim a Ziobro. Poligon starcia pomiędzy tymi, którzy nienawidzą samorządu. Którzy najchętniej chcieliby, żeby ten samorząd był wyeliminowany. I pamiętacie Państwo, jak po drugiej stronie kilka tygodni temu obiecałem Wam w imieniu Koalicji Obywatelskiej, że kandydat popierany przez koalicję będzie kandydatem wspólnym opozycji. W dodatku wybranym tutaj, przez Was. I tego słowa dotrzymaliśmy. Ale dzisiaj jesteśmy tutaj wspólnie z posłankami, posłami Koalicji Obywatelskiej, z radnymi, żeby pokazać, że ten sukces jest bardzo blisko, ale wymaga wielkiego wspólnego wysiłku. Tak, można wygrać wybory w Rzeszowie w pierwszej turze, ale pod warunkiem, że wszyscy się zaangażujemy. Dlatego jeszcze w czwartek odbędzie się tutaj Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej, gdzie będziemy pokazywać, jak ważny jest samorząd. Dlatego tutaj będą obecni parlamentarzyści nie po to, by uprawiać politykę, ale by pokazać, jak wielki szacunek mamy do Was, do mieszkańców Rzeszowa. Chcemy wspierać i wspieramy najlepszego kandydata. Właśnie dlatego, że jesteśmy całym sercem po stronie samorządu. I dzisiaj w tym gmachu będzie miał miejsce kolejny zamach na elementarne reguły demokratycznego samorządu. Wyobraźcie sobie Państwo, że w tej chwili na sesji sejmiku województwa podkarpackiego próbuje się dokonać kolejnej niedemokratycznej zmiany. Ustawodawca zapewnił, że to opozycja w Komisji Rewizyjnej ma kontrolować władzę. I co proponują pisowscy radni? Otóż taką zmianę regulaminu, że przewodniczący Komisji Rewizyjnej nie będzie już mógł zapraszać ekspertów. Będzie to robiła cała Komisja, oczywiście zdominowana przez partię rządzącą. Ale to jest tylko przykład tego, jak PiS traktuje polski samorząd. Niestety, dokładnie tak jak obywateli. Jako przedmiot, a nie podmiot. I dlatego raz jeszcze z tego miejsca chcę zaapelować. Moi drodzy, zróbmy wszystko. Bez względu na to, czy wybory odbędą się 9 maja, tak jak powinny się odbyć. Czy 13. Żeby obywatelski kandydat, żeby Konrad Fiołek wygrał w pierwszej turze. Żeby Wrocław przestał być tym eksperymentem na żywej tkance. Polem bitwy pomiędzy Kaczyńskim a Ziobro. By wygrał kandydat obywatelski. Wspierany przez wszystkie demokratyczne ugrupowania opozycyjne. I w imieniu Koalicji Obywatelskiej deklaruję, że zrobimy wszystko, by wspólnym wysiłkiem Rzeszów pozostał w rękach prawdziwego samorządowca. Dziękuję bardzo. Dziękuję panie przewodniczący za ten głos, bardzo ważny głos w sprawie święta demokracji. Tego co w Rzeszowie mam nadzieję wkrótce nastąpi. Święta także samorządu i tej idei polskiej samorządności. Ale skoro o tym mówimy, szanowni państwo, to chciałbym również dzisiaj przedstawić państwu i powitać bardzo serdecznie. Gościa specjalnego, znakomitego polskiego polityka, stratega, ale przede wszystkim mojego kolegę z Rzeszowskiego Podwórka, Pawła Kowala. Pawle, dziękuję ci bardzo za przybycie. Bardzo proszę o głos. Dziękuję bardzo. Panie i panowie, dla mnie jest to wielki zaszczyt, że mogę dzisiaj poprzeć Konrada. My wiemy, o czym mówimy, bo myśmy chodzili po tych chodnikach jeszcze wtedy, kiedy były niewyremontowane i kiedy czekały na środki z Unii Europejskiej. My wiemy, o czym mówimy, bo mamy tutaj swoich bliskich. My się rozumiemy, kiedy sobie wymieniamy nazwy osiedli i wiosek, które kiedyś były oddzielne, a dzisiaj są już w Rzeszowie. I my dobrze wiemy, jak Rzeszowi potrzebna jest zmiana. A ja wiem najlepiej, że osobą, która tej zmiany naprawdę może dokonać, jest Konrad. Konrad Fiołek może zmienić Rzeszów. Konrad Fiołek może Rzeszowowi dać nową szansę. Rzeszów potrzebuje nowej wizji. Rzeszów potrzebuje jeszcze jednego skoku cywilizacyjnego. Rzeszów potrzebuje być polską bramą na wschód. Dlatego, że Rzeszów ma swoje ambicje i aspiracje. I tych ambicji i aspiracji nie można zaspokoić w ten sposób, że przyjedzie ktoś, kto jeszcze wczoraj myślał o swojej karierze gdzieś tam w Warszawie albo za granicą, ale zresztą to nieważne. Ja chciałbym powiedzieć tylko pozytywnie. Dzisiaj Konrad Fiołek może zaspokoić nasze ambicje. Ambicje nas, Rzeszowian. Tych, którzy mieszkają dzisiaj w Rzeszowie i tych, którzy pamiętają i z sentymentem tutaj wracają. Te aspiracje to dać Rzeszowowi siłę miasta o znaczeniu strategicznym. Te aspiracje to dać Rzeszowiankom i Rzeszowianom możliwości rozwoju, studiowania na najwyższym poziomie, realizowania swoich indywidualnych pasji. Wiem, że Konrad jest w stanie taki program dla miasta zbudować. I wiem, że Konrad myśli niepartyjnie. Dzisiaj w Polsce rakiem demokracji, demokracji, która upada, jest myślenie partyjne. Dzisiaj w Polsce nie myśli się o dobru wspólnym, o racji stanu. A myśmy tutaj w Rzeszowie od dziecka się uczyli, że trzeba myśleć szerzej. Że trzeba myśleć bardziej długofalowo. I mam poczucie, że Konrad jest osobą, która umie myśleć w kategoriach dobra wspólnego, w kategoriach rozwoju tego miasta, które leży nam na sercu, tego regionu, w kategoriach przyszłości. Konradzie, z całego serca, popieram Cię. Jeżeli trzeba będzie, będę uczestniczył w tej kampanii, ile sił. Wiem, jak tego potrzebuje Rzeszów, ale nie chcę tu być, proszę Państwa, patetyczny. Wiem, jak tego zwycięstwa Konrada potrzebuje dzisiaj Polska, żeby się to udało. Dzięki. Dzięki, Paweł. Nie ma jak. Szanowni Państwo, kończąc, chciałbym jeszcze powiedzieć jedno zdanie. Zdanie do moich kochanych Rzeszowian. Jak wiecie w tej kampanii pogoda nas nie rozpieszcza, często pada deszcz, śnieg, ale jak też widzicie od wczoraj nad Rzeszowem zaświeciło słońce. Słońce, które jest nie tylko zjawiskiem pogodowym, ale także to słońce, które Państwo zaświeciliście nad naszym miastem, tak wysoko i mocno popierają moją kandydaturę. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim Rzeszowianom za to ogromne poparcie, jakiego od Was doświadczam. Za te wspaniałe gesty poparcia i sympatii na rzeszowskich ulicach. Za ten wysoki dla Rzeszowa sondaż. Ale chciałbym jednocześnie bardzo serdecznie poprosić. Bardzo, bardzo proszę jeszcze o wsparcie, o kolejne rozmowy, o kolejne przekonywania. Możemy bowiem wygrać już w pierwszej turze. Dziękuję bardzo. Szanowni Państwo, teraz jeżeli są pytania, bardzo prosimy. Pamiętacie Państwo w zeszłym roku, jak Sasin wyrzucił w błoto 70 milionów złotych na wybory, które się nie odbyły. Wówczas PiS dokładnie tak samo instrumentalnie traktował wyborców i sprawy pandemii, jak robi to dzisiaj. Dzisiaj PiSowi nie chodzi o to, że myśli o ludziach tutaj, że myśli o ludziach w innych miejscach Polski. PiS myśli o tym, jak odwlec w czasie swoją klęskę. My jesteśmy gotowi na wybory 9 maja. Jesteśmy gotowi na wybory 13 czerwca, ale jak najszybciej Rzeszów powinien mieć prawdziwego gospodarza. I w tym przypadku rząd powinien kierować się realnymi ekspertyzami prawdziwych fachowców w tej dziedzinie. Natomiast jeżeli pan premier Morawiecki po raz kolejny posłucha Sasina, czy posłucha tych, którzy się absolutnie na tym nie znają, no to ja jestem najgorszej myśli. Najważniejsze jest zdrowie i życie Polaków, ale od ponad roku widzimy, że ono te zeszło na plan dalszy. Tam, gdzie wybory są potrzebne szybko, tam PiS działa, tam, gdzie chce odwlec, tam odwleka. A gdzie tu dobro Polaków? Niech każdy sobie sam odpowie. A gdyby wybory miałby się odbyć na PiS, jakie państwo macie plany na dalszą kampanię, dlatego że za chwilę panu są na doku zaznacznie usiedli do odwlecania. To zrobimy drugą rundę. Kochani, ja jestem maratończykiem, ja się cieszę, że Konrad ma wiele sił. Moi drodzy, to tak wygląda, jak już się dobiega do mety, jest się pierwszym i ktoś, który trzyma tę szarfę, usilnie ucieka, bo liczy na to, że Konradowi zabraknie sił. Nie! Kochani, nam sił nie zabraknie. My jesteśmy przygotowani, bo jesteśmy tutaj po to, by walczyć o polski samorząd. I czy Kaczyński z Ziobro traktują Rzeszów poważnie, narażając na te niemiłe sceny, gdy nie rozmawia się o programie Rzeszowa, tylko o tym, który z ich kandydatów ma być lepszy? Nie! My mówimy, Konrad wygra te wybory, czy to będzie 9 maja, czy to będzie 13 czerwca, czy przesuną to na lipiec. Natomiast sił nam nie zabraknie, ale również wielki apel do was, do wszystkich, którzy pomagają Konradowi. Namawiajcie innych, jeżeli odwiedził wszystkie osiedla, to on zrobi drugą rundę. Poczekaj, bo ty jednej rzeczy nie wiesz. My tutaj, kiedyś, tu Pan, Jan Wywrowski, kiedyś napisał taką piosenkę, którą Pani pewnie zna. Rzeszów to nie takie znów małe miasteczko, także my znajdziemy jeszcze te osiedla, proszę się nie martwić. Rzeszów to, że ja chciałem zastać, że w kolejnym porozumieniu, jak Pan to oceni? Z Pana zdaniem, co przesuwa ludziom, co z terminą jest głupą, to zawieszenie broni? No ja, z Pana zdaniem, długo to zawieszenie broni posła, kiedy będzie potrzebne takie spotkanie, żeby zakupywać to, co z wojną? Ale przecież ich nic nie łączy żadne wartości, oprócz pieniędzy, stołków i władzy. Czy to, że się porozumieją, czy nie, czy to coś zmienia w tym obrazie, no proszę zobaczyć na piękny Rzeszów. Tu się okładają między sobą, tutaj udają, że nie są partyjni, kandydatka Kaczyńskiego i kandydat Ziobry. Szanowni Państwo, jeżeli rząd ma większość, to niech będzie zwołany Sejm, porozmawiajmy o planie odbudowy, porozmawiajmy o ratyfikacji. To jest prawdziwy dowód, czy ktoś ma dobre intencje, czy nie. Ja nie wierzę w to, że ten obóz zjednoczonej, tak zwanej prawicy, cokolwiek jeszcze łączy, aniżeli władza. Czy te wybory odbędą się teraz, czy odbędą się później, czy odbędą się w konstytucyjnym terminie, to tak czy tak oni władzę stracą. I dzisiaj tak naprawdę Polska powinna zastanawiać się, jak dobrze wydać środki europejskie, jak wspólnie zdecydować o przyszłości, jak ponad podziałami poprzeć ratyfikację, jak wpisać bezpieczniki, by nikt tych pieniędzy nie rozkradł. A czym zajmuje się premier odpowiedzialny za bezpieczeństwo? Czy rozmawiamy dzisiaj o dziesiątkach tysięcy zgonów spowodowanych nieudaną walką z pandemią? Czy rozmawiajmy o zapaści w służbie zdrowia? Czy rozmawiamy o wycieku danych polskich funkcjonariuszy? Co robi premier od spraw bezpieczeństwa? Otóż zajmuje się tym, by załatwić wewnętrzne spory. Nie zajmuje się zarządzaniem państwem. I zobaczcie, szanowni państwo, od roku, blisko od roku obserwujemy ten żenujący spektakl. Rekonstrukcję rządów, kolejne walki o wpływy, o stołki. Oni dzisiaj może przesuną egzekucję polityczną Gowina czy Ziobry ze strony Kaczyńskiego, ale tam już ich nic nie łączy. Im szybciej odbyłyby się wybory parlamentarne, im szybciej skończy się rząd Mateusza Morawieckiego, a naprawdę Jarosława Kaczyńskiego, tym lepiej dla Polski. My, jako Koalicja Obywatelska, jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. Ale chcę raz jeszcze podkreślić, że ten ewentualny efekt porozumienia Kaczyński-Ziobrogowin to tylko porozumienie czasowe, bo tam już nie ma żadnego spoiwa oprócz pieniędzy, władzy i stołków. Popatrzcie Państwo, jaką zgraną ekipą jesteśmy. Zobaczcie Państwo, w jaki sposób traktujemy wybory samorządowe, w jaki sposób traktujemy Polskę. Potrafimy rozmawiać ze sobą również o trudnych sprawach, ale dzisiaj najważniejsze jest przed nami. Dzisiaj najważniejsze, by ten dobry pomysł na Polskę prezentowany przez Koalicję Obywatelską trafił do umysłów i serc Polaków i tym ja się zajmuję. A to, że ktoś może mieć inne zdanie, to jest właśnie cecha Platformy Obywatelskiej. My rozmawiamy o wielu rzeczach. Tu głowy się nie ścina za to, że ktoś ma inne zdanie. Dlatego o sprawach wewnętrznych rozmawiamy podczas zarządów, rad krajowych i tam każdy może zabrać głos. Ale będziemy jeszcze w tym tygodniu tutaj w Rzeszowie właśnie, by pokazać, jak ważne jest to, by współpracować, by działać razem, by popierać najlepszych kandydatów. Czy podczas tej Rady Krajowej będzie na stanie zajmować? Rada Krajowa dotyczy samorządu, ale chcę powiedzieć o jednej rzeczy, którą wprowadziłem po wielu, wielu ponastu latach. Otóż każda Rada Krajowa, którą ja zwołuję, składa się również z części, na której każdy delegat, każdy członek Rady Krajowej może zabrać głos. I tak będzie zawsze, dopóki jestem przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Ta wewnętrzna dyskusja jest bardzo potrzebna, ale dyskusja właśnie w miejscach ku temu przeznaczonych, a nie w mediach. Dziękujemy. Do roboty. Jeżeli nie ma więcej pytań, dziękujemy bardzo i będziemy Państwa na bieżąco informować o kolejnych konferencjach i spotkaniach.