Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska: Krytyka ministra za porażkę w sprawie Turowa

Koalicja Obywatelska: Krytyka ministra za porażkę w sprawie Turowa

Koalicja Obywatelska zgłosiła zawiadomienie do Najwyższej Izby Kontroli i wnioskuje o kontrolę postępowania koncesyjnego w sprawie Turowa. W swoim wystąpieniu podkreśliła brak konsultacji transgranicznych, wysokie koszty negocjacji z Czechami i odpowiedzialność rządu za kryzys.

Najważniejsze ustalenia


- Koalicja Obywatelska zarzuca rządowi nieudolność przy prowadzeniu sprawy Turowa, wskazując na brak dopełnienia obowiązków konsultacji transgranicznych oraz konsekwencje finansowe i polityczne tych zaniedbań.

Zawiadomienie do Najwyższej Izby Kontroli


- W wystąpieniu zapowiedziano złożenie zawiadomienia do Najwyższej Izby Kontroli z wnioskiem o kontrolę postępowania koncesyjnego. Autorzy oczekują pilnej kontroli doraźnej i ewentualnych dalszych wniosków do prokuratury wobec ministrów rządu.

Koszty negocjacji z Czechami


- Mówca przypomniał wcześniejsze ustalenia z 12 lutego wycenione na 38,5 mln (w transkrypcji przywołano zarówno zł, jak i euro) i zauważył, że obecna ugoda ma opiewać na 40-45 mln euro, co według wystąpienia oznacza stratę około 7 mln euro wynikającą z "buty i arogancji rządu". Wskazano też ryzyko kar i problem z zamknięciem kopalni bez porozumienia.

Skutki dla regionu i wezwanie do transformacji


- Koalicja Obywatelska postuluje przedstawienie konkretnych planów sprawiedliwej transformacji regionu turoszowskiego, dialog z pracownikami i mieszkańcami oraz odejście od przedłużania koncesji do 2044 roku, co zdaniem mówcy nie wpisuje się w cele klimatyczne i bezpieczeństwo energetyczne.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
W konferencji ministra porażki Jacka Sasina, który przed chwilą opowiedział o tym, jaki to sukces osiągnął w Bogatyni, że pierwszy raz jako minister aktywów państwowych pojechał do Bogatyni. I to jest porażka tego rządu. Jacek Sasin, który odpowiada za wybory kopertowe, za które zapłaciliśmy ponad 100 milionów złotych. Dzisiaj Jacek Sasin odpowiada za porażkę, za którą wszyscy zapłacimy ponad 200 milionów złotych. Na projekty transgraniczne, które będzie polska grupa energetyczna musiała inwestować w Czechach. I to jest skala nieodpowiedzialności. My dzisiaj składamy zawiadomienie do Najwyższej Izby Kontroli. Wnioskujemy o przeprowadzenie kontroli postępowania koncesyjnego w sprawie Turowa, bo uważamy, że nie dopełniono szeregu obowiązków konsultacji transgranicznych, przez które dzisiaj właśnie mamy problemy. Było ponad dwa lata na to. Było szereg spotkań międzynarodowych w Polsce, w Czechach, w Brukseli, w czasie których można było rozwiązać te problemy i byłoby to znacznie tańsze. Ale to zadufanie polskiego rządu, ta wiara w jakąś taką wielką potęgę pisowską powoduje, że na końcu zawsze płacimy więcej. Tak było przy wyborach kopertowych, których twarzą był Jacek Sasin. I tak jest przy porażce w sprawie Turowa, za którą również odpowiada w dużej mierze Jacek Sasin. Dzisiaj rząd polski negocjuje na kolanach. Dzisiaj na kolanach stoimy przed Czechami i prosimy ich wycofajcie ten wniosek. Wycofajcie, bo będziemy płacić kary, bo nie możemy zamknąć Turowa. Oczywiście, że nie możemy zamknąć Turowa i odpowiada za to rząd. Za te wszystkie błędy, do których doprowadzili. I dzisiaj Najwyższa Izba Kontroli powinna pilnie się zająć tą sprawą po to, żeby kolejny raz wykazać wszystkie nieprawidłowości w postępowaniu koncesyjnym. A na końcu być może złożyć kolejne wnioski do prokuratury przeciwko kolejnym ministrom tego rządu po to, żeby w przyszłości się te błędy nigdy nie powtarzały. Najwyższa Izba Kontroli ma duże pole do popisu, żeby sprawdzić wszystkie złe decyzje w trakcie tego postępowania koncesyjnego. Tak się kończy arogancja Jacka Sasina, tak się kończy arogancja ministra środowiska. Oczekujemy, że minister Banaś rozpoczę tę kontrolę jak najszybciej w trybie kontroli doraźnej. Szanowni Państwo, ten publiczny ping-pong pomiędzy polskim a czeskim rządem, który dzisiaj obserwujemy, a którego wyrazem jest konferencja ministra Sasina, jest po prostu kuriozalny. Dlaczego do tych rozmów pomiędzy stroną polską a czeską dochodzi dopiero dzisiaj? Dlaczego nie doszło do nich w 2019, w 2020 roku? Dlaczego nie doszło do porozumienia 12 lutego, gdy delegacja czeska przyjechała do Warszawy, by rozmawiać o turobie? Dzisiaj minister Sasin wychodzi i mówi, że rozmowy trwają, natomiast nie mówi, że jest jeszcze jakieś konkretne ustalenie. Co więcej, przyznał się, że delegacja polska chce spełnić wszystkie pięć warunków, które Czesi postawili nam już 12 lutego podczas wizyty w Warszawie. Dlaczego wtedy rząd nie chciał tych warunków spełnić? Ja tylko przypomnę, że te warunki to była budowa ekranu przeciwpyłowego, odszkodowania za utraconą wodę, szukanie alternatywnych źródeł wody, fundusz na wspólne inwestycje i stworzenie międzyrządowej komisji. 12 lutego delegacja czeska te działania wyceniła na 38,5 mln zł. A ile dzisiaj chce w ramach porozumienia zapłacić polski rząd? 40-45 mln euro. Wtedy też było 38,5 mln euro, a dzisiaj mamy 40-45 mln euro. To oznacza, że przez butę i arogancję polskiego rządu stracimy 7 mln euro. 7 mln euro, które mogłyby pójść na sprawiedliwą transformację regionu turoszowskiego, na zapewnienie zielonych miejsc pracy w tym regionie, na plany sprawiedliwej transformacji. Ta ugoda z Czekami, chociaż potrzebna, chociaż Polska będzie na niej stratna finansowo przez swoją butę i arogancję, ta umowa jednak nie załatwia sprawy. Chyba wszyscy mamy świadomość, że w momencie planów europejskich osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, Polska nie może przedłużać koncesji odkrywce do 2044 roku. To nijak wpisuje się w politykę klimatyczną. To nijak wpisuje się w politykę bezpieczeństwa energetycznego. To jest po prostu brak wizji polskiego rządu. To jest krótkowzroczność. To jest brak odpowiedzialności za pracowników kopalni turów, elektrowni turów. Brak odpowiedzialności za mieszkańców regionu. Jeszcze tylko przypomnę, że Polska prawdopodobnie straci też miliard złotych, który miał być przeznaczony właśnie na sprawiedliwą transformację regionu. Wy naprawdę doprowadzacie ten region do upadku. Swoją butą, arogancją, swoją grą w ping-ponga z Republiką Czeską, braką dbałości o mieszkańców i mieszkanki tego regionu. Obudźcie się, przedstawcie konkretne plany sprawiedliwej transformacji dla regionu turoszowskiego. Spójrzcie prawdzie w oczy, że nie da się wydobywać węgla do 2044 roku. Porozmawiajcie z górnikami, z ich rodzinami, z mieszkańcami bogatyni. Powiedzcie, że potrzebne są plany sprawiedliwej transformacji i przejścia na zieloną, odnawialną energię, a nie dalszego kopania węgla. Szanowni Państwo, otóż jesteśmy świadkami tego upokarzającego dla rządu polskiego procesu, kiedy premier w nocy zapewnia, że już mamy porozumienie, skarga będzie wycofana. A na drugi dzień premier Czech, premier Babisz mówi, nie, nie, to premier Morawiecki chciał o tym rozmawiać. Ja w ogóle o tym nie chciałem rozmawiać i nic nie jest uzgodnione. Dzisiaj minister Sasin mówi, że jest jakiś protokół podpisany, dopiero potem będzie jakaś umowa i dopiero w oparciu o tę umowę, która kiedyś będzie, skarga będzie wycofana. To pokazuje, jak bardzo niekompetentny jest ten rząd. Jak Jacek Sasin, porażką zwany, sobie kompletnie nie radzi. I premier Morawiecki niestety również. I powinni to wyraźnie powiedzieć Polakom i przeprosić Polaków i wszystkich mieszkańców Zgorzelca i powiatu zgorzeleckiego za ten wielki bałagan, który narobili i po prostu powinni jak najszybciej odejść. Dziękujemy Państwu bardzo. Dziękujemy.