Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Aleksandra Gajewska zapowiada objazd i projekt Polska Młodych

Aleksandra Gajewska zapowiada objazd i projekt Polska Młodych

Aleksandra Gajewska i posłowie rozpoczęli objazd Polski w ramach projektu Polska Młodych, deklarując wsłuchiwanie się w potrzeby młodych ludzi i przygotowanie projektów ustaw. W spotkaniu w Białymstoku poruszono kwestie ekologii, finansów, infrastruktury i przede wszystkim mieszkalnictwa.

Najważniejsze ustalenia


Posłowie podkreślali, że celem objazdu jest bezpośredni kontakt z licealistami, studentami i młodymi osobami wchodzącymi na rynek pracy. Uczestnicy skarżyli się na trudności z wejściem na rynek pracy i późniejszym zamieszkaniem we własnym M, co posłowie zapowiedzieli zmienić.

Przebieg spotkań


W briefingach przedstawiono posłów biorących udział w inicjatywie — Aleksandrę Gajewską, Aleksandra Misielskiego, Arkadiusza Marchewkę, Michała Krawczyka i Konrada Frysztaka — oraz uczestników spotkania, w tym młodych ludzi i Magdę, która relacjonowała przebieg debaty. Spotkania odbywały się w plenerze, na luzie, w parkach i skwerach, gdzie młodzi mogli swobodnie wyrażać swoje opinie.

Tematy poruszane


Rozmowy objęły szeroki zakres tematów od ekologii, przez finanse, po infrastrukturę, ze szczególnym naciskiem na mieszkalnictwo. Młodzi uczestnicy wykazali zaangażowanie i odpowiedzialność, wskazując na potrzebę realnych rozwiązań odpowiadających ich oczekiwaniom.

Deklaracje legislacyjne


Po spotkaniach posłowie zapowiedzieli przygotowanie konkretnych projektów ustaw opartych na postulatach młodych ludzi i ich złożenie w parlamencie. Zadeklarowali, że będą przekonywać większość rządzącą do tych rozwiązań i że, jeśli przejmą władzę, będą pracować nad ich wdrożeniem. Kolejne przystanki objazdu zaplanowano m.in. w Krakowie, Warszawie, Radomiu, Lublinie i Szczecinie.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzień dobry, witam Państwa na dzisiejszym briefingu pracowym. Bardzo się cieszę, że są z nami posłowie z innych części Polski. Chciałbym przedstawić Panią Aleksandrę Gajewską z Warszawy, Pana Aleksandra Misielskiego z Krakowa, Arkadiusza Marchewkę ze Szczecina, Michała Krawczyka z Lublina i Pana Posła Konrada Frysztaka z Radomia. Ale najważniejsze jest to, że są z nami młodzi ludzie. Są z nami licealiści, studenci, osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Szanowni Państwo, dzisiaj rozpoczynamy wraz z posłami objazd Polski. Chcemy zaprezentować dla młodych osób nasz projekt Polska Młodych. Jako posłowie Platformy Obywatelskiej. Chcemy rozmawiać z młodymi ludźmi. Chcemy wsłuchiwać się w ich potrzeby. Właśnie odbyliśmy takie spotkanie. Poruszyliśmy wiele kwestii. Od ekologii po finanse, ale również rozmawialiśmy o infrastrukturze, a głównie o mieszkalnictwie. Młodzi ludzie żalili się, że nie mają możliwości wejść na rynek pracy, a później zamieszkać we własnym M. Dlatego chcemy to zmienić. Oddam teraz głos dla Pani Poseł Aleksandry Gajewskiej, która powie kilka słów o naszym projekcie. Rolą odpowiedzialnych, nowoczesnych polityków jest słuchanie ludzi. A my dzisiaj przyjechaliśmy tutaj po to, żeby rozmawiać z młodymi ludźmi, bo w młodych upatrujemy przyszłość. I wiemy, że to oni będą wpływali na to, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Młodzi są zaangażowani, aktywni, świadomi i odpowiedzialni za to, co dzieje się wokół nich. I oni chcą wpływać na to, jak ta rzeczywistość będzie wyglądała. I naszym zadaniem jest pytać ich o to, jakiej chcą Polski. Naszym zadaniem jest słuchać tego, co nam mówią. Naszym zadaniem jest słuchiwać się dokładnie w ich głos i odpowiadać na ich potrzeby. Dlatego właśnie dzisiaj zaczynamy spotkania w ramach Polski Młodych w Białymstoku. Będziemy w kolejnych regionach i będziemy tam rozmawiać z młodymi ludźmi. Bo chcemy, żeby czuli się upodmiotowieni. Chcemy, żeby czuli się ważni. Żeby wiedzieli, że polityka to jest taka dziedzina, która jest nastawiona właśnie na nich. Bo to oni są przyszłością tego kraju. I żeby nie być gołosłowną, chciałabym oddać teraz głos Magdzie, która była na tym spotkaniu i ona na pewno Wam powie, jaka burzliwa była dyskusja, jak gorąco żeśmy ze sobą debatowali i jak dużo ważnych postulatów tutaj dzisiaj padło i jak wartościowa była dla nas ta rozmowa, za co serdecznie dziękujemy i czekamy na więcej. Myślę, że w imieniu wszystkich tutaj młodych osób mogę podziękować za taką inicjatywę, za to, że mieliśmy okazję wspólnie w takim pięknym gronie porozmawiać na świeżym powietrzu, podyskutować na tematy polityczne, ale nie tylko. I zobaczyć, że posłowie to są też ludzie i chcą oni nas słuchać, chcą słuchać młodych ludzi i rozmawialiśmy i myślę, że każdy z nas jest zadowolony z tej rozmowy i z jej merytorycznych dokonań. To było pierwsze spotkanie w ramach Polski Młodych. Zaczęliśmy w Białymstoku, ale później jedziemy do Krakowa, Warszawy, Radomia, Lublina czy Szczecina. Chcemy rozmawiać z młodymi ludźmi w całej Polsce. Chcemy wsłuchiwać się w ich głos. Chcemy, żeby to młodzi ludzie właśnie na takich spotkaniach, w parkach, skwerach, na leżakach, na kocach, po prostu na luzie powiedzieli nam o swoich potrzebach. Mówi się, że polityka nosi krawat, a my te krawaty tutaj ściągamy, zakasamy rękawy i gadamy z Wami i będziemy formułować nasze postulaty, będziemy wsłuchiwać się w Wasz głos, będziemy dla Was, bo tacy właśnie powinni być współcześni, odpowiedzialni, młodzi politycy. Krawaci są bez krawatów, ale nie są tylko te sprawy, które poruszają młodzi ludźwi. Co znamie raczej z nimi robić Państwo? Oprócz tego, że zapiszecie do kolejnego zeszytu, który gdzieś tam będzie w szukawie leżał, nie ma do kiedyś w tej chwili. Panie redaktorze, właśnie po tych spotkaniach chcemy przygotowywać konkretne projekty ustaw. Jesteśmy posłami. Chciałbym przypomnieć, że wszyscy w szóstkę zasiadamy w polskim parlamencie. Oczywiście, jesteśmy w opozycji, ale będziemy składać te projekty ustaw. Będziemy próbować przekonać większość rządzącą, że to nie są nasze polityczne projekty. To są projekty młodych ludzi. To są projekty właśnie tych osób, które się z nami spotkały. Studentów, osób chodzących na rynek pracy, ale również licealistów. I my dzisiaj gwarantujemy i obiecujemy, że te projekty będą złożone. A jeżeli przejmiemy władzę w Polsce, oczywiście będziemy robić wszystko, aby te projekty weszły w życie. Czy jeszcze macie Pani stwierdzić pytania?