Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska startuje zbiórkę o likwidację abonamentu i TVP Info

Koalicja Obywatelska startuje zbiórkę o likwidację abonamentu i TVP Info

Koalicja Obywatelska zapowiedziała rozpoczęcie ogólnopolskiej zbiórki podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o likwidacji abonamentu RTV i kanału TVP Info. Przedstawiciele koalicji argumentowali, że inicjatywa wynika z zarzutów o brak bezstronności, szerzenie nienawiści i naruszenie misji telewizji publicznej.

Główne postulaty


Przedstawiciele opozycji przypomnieli pakiet postulatów Koalicji 276 - m.in. nowy Trybunał Konstytucyjny, nowa Krajowa Rada Sądownictwa, rozdział funkcji Ministra Sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia do 6% PKB. Wymieniono także likwidację sieci szpitali, likwidację funduszu kościelnego i wprowadzenie dobrowolnych odpisów podatkowych 0,5% na związki wyznaniowe.

Powód rozpoczęcia zbiórki


Inicjatorzy wyjaśnili, że wyrasta to z sygnałów od obywateli oraz krytyki dotyczącej TVP Info - twierdzą, że kanał działa nierzetelnie, prezentuje jednostronny obraz świata i podżega do nienawiści. Jako przykład przytoczono materiały dotyczące Pawła Adamowicza i wskazano na uwagi Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące jakości i rzetelności TVP SA.

Cel Koalicji 276 i konsekwencje


Koalicja 276 ma być pierwszym krokiem do zjednoczenia opozycji i budowy większości umożliwiającej odrzucenie prezydenckiego weta - celem jest zebranie 276 posłów. Projekt o likwidacji abonamentu i TVP Info przedstawiono jako element szerszej dyskusji o odpolitycznieniu mediów publicznych, ochronie zdrowia, sądownictwie i innych strategicznych obszarach życia publicznego.

Działania praktyczne


Organizatorzy poinformowali, że od godziny 12 rozpoczynają zbiórkę podpisów w całej Polsce pod obywatelskim projektem ustawy dotyczącej likwidacji abonamentu RTV i kanału TVP Info. Zaprosili do dyskusji i współpracy pozostałe środowiska opozycyjne w ramach budowy wspólnej wizji zmian.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Jesteśmy gotowi. Dobrze. Dzień dobry, witamy Państwa na naszej wspólnej konferencji prasowej. Szanowni Państwo, w sobotę przewodniczący Borys Włódka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej oraz wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski przedstawili bardzo konkretny, spójny pomysł na Polskę w opisie. Pomysł, który jest zaproszeniem do dyskusji i do rozmowy dla całej demokratycznej opozycji. Rafał Trzaskowski i Borys Włódka przedstawili bardzo konkretne postulaty, o których za moment Państwu powiemy, skupiając się szczególnie na jednym, bo tego właśnie dzisiaj dotyczy nasza konferencja prasowa. Przedstawili postulaty, które są punktem wyjścia do dyskusji i do rozmowy nad koalicją 276. Co znaczy słowa i cyfry 276? To jest liczba posłów, która zgodnie z polską konstytucją jest potrzebna do tego, aby obalić prezydenckie veto, aby odrzucić prezydenckie veto w polskim Sejmie. W związku z tym wychodzimy jako Platforma Obywatelska do pozostałych naszych partnerów z opozycji z bardzo konkretnymi pomysłami i propozycjami do dyskusji, do rozmowy, które tworzą spójną wizję, pod którą wydaje nam się, każda z partii opozycyjnych może się podpisać i może wspólnie z Platformą Obywatelską ją realizować. Jakie to są pomysły? To jest nowy Trybunał Konstytucyjny, nowa Krajowa Rada Sądownictwa, rozdział Ministra Sprawiedliwości i prokuratora generalnego. To jest 6% wydatków państwa w pierwszym okresie wspólnych rządów opozycji demokratycznej, z 6% PKB na ochronę zdrowia w Polsce. Mówimy także o tym, że chcemy zlikwidować sieć szpitali, mówimy o tym, że chcemy zlikwidować fundusz kościelny i doprowadzić do odpisów podatkowych w wysokości 0,5% podatku, dobrowolnego odpisu podatkowego na kościoły i związki wyznaniowe. Mówimy także o tym, że w sytuacji, kiedy obywatel musi skorzystać z powodu niewydolności publicznej ochrony zdrowia, z prywatnej edukacji, czy z prywatnej ochrony zdrowia, z powodu niewydolności w tych dwóch obszarach państwa, wtedy te wydatki będą rekompensowane. Mówimy także o tym, że będziemy dążyć do odwoływania w drodze referendów posłów i senatorów, którzy w istotny sposób sprzeniewierzą się składanemu w Sejmie w ślubowaniu. Szanowni Państwo, natomiast to, o czym chcielibyśmy dzisiaj Państwu w szczególny sposób opowiedzieć, to jest działanie, które za moment zaczniemy wdrażać w całej Polsce. Od godziny 12 rozpoczynamy zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, który mówi o likwidacji abonamentu RTV i likwidacji kanału TVP Info. Skąd taki pomysł i dlaczego taka inicjatywa? Proszę Państwa, my bardzo wiele, tak jak wszyscy inni posłowie Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej, jeździmy po swoich okręgach wyborczych, spotykamy się z ludźmi, rozmawiamy z ludźmi i niesamowicie wielkie oburzenie od bardzo długiego czasu w Polsce budzi funkcjonowanie i sposób funkcjonowania tak zwanej publicznej telewizji ze szczególnym uwzględnieniem tak zwanego kanału informacyjnego, czyli TVP Info. O tym, że jest to telewizja nierzetelna, o tym, że jest to telewizja przedstawiająca tylko i wyłącznie z jednej strony pokazany obraz świata, ukierunkowany tylko i wyłącznie na to, aby w dobrym świetle pokazywać partię rządzącą. O tym, że jest to telewizja i kanał informacyjny, który szczuje całe grupy Polaków na siebie, a także na konkretne osoby. Przypomnę postać Pawła Adamowicza, świętej pamięci Pawła Adamowicza, o którym telewizja publiczna w 2018 roku, rok przed jego śmiercią, powiedziała 1772 razy i zdecydowana większość, jeśli nie 100% tych materiałów, to były materiały po pierwsze nierzetelne, a po drugie bezwzględnie uderzające w osobę Pawła Adamowicza, pokazujące w sposób nierzetelny jego funkcjonowanie. Wiemy, że ten cały proces nagonki zakończył się tragedią i śmiercią Pawła Adamowicza. Natomiast oprócz odbioru telewizji TVP Info, który wśród Polaków jest masowo negatywny, dowodzą jeszcze kwestie formalno-prawne. Otóż chcielibyśmy Państwu przypomnieć, że w ustawie o radiofonii i telewizji są zapisy, które mówią, jakimi ideami powinna się kierować telewizja publiczna w tym TVP Info. Proszę bardzo. Szanowni Państwo, Koalicja 276 to pierwszy krok do zjednoczenia opozycji. Ten pierwszy krok wydaje nam się jest bezdyskusyjny w takich tematach, o których mówił kolega, jak przede wszystkim ochrona środowiska, służba zdrowia, odpolitycznienie sądownictwa, ale też odpolitycznienie telewizji, a właściwie przywrócenia jej misji telewizji publicznej. Jak sama nazwa mówi, telewizja publiczna powinna iść w tym kierunku i kształtować takie postawy i dbać o taką jakość świadczonych usług, aby wszyscy obywatele obiektywnie mogli odbierać przekazywaną rzeczywistość, informacje zarówno z kraju jak i z zagranicy. Szanowni Państwo, misja telewizji publicznej to jest bardzo prosta misja. To jest pluralizm, bezstronność, wyważenie, niezależność oraz wysoka jakość przekazywanych treści. To jest odpowiedzialność za przekazywanie słowa i dbanie o wizerunek publicznej, radiofonii i telewizji. To jest rzetelne ukazywanie całości różnorodnych wydarzeń z kraju i zagranicy. Tak niestety nie jest. Dzisiaj TVP, a zwłaszcza TVP Info, niestety stało się tubą propagandową partii rządzącej. Na ten fakt zwrócił uwagę także Rzecznik Praw Obywatelskich, który ma wątpliwości co do jakości i rzetelności TVP SA, zwracając uwagę w rozporządzeniu, właściwie w swoim oświadczeniu i w tym co zaprezentował w artykuł, zwraca uwagę na artykuł 21 ustęp 1 ustawy z dnia 29 grudnia 82 roku o misji telewizji. Dlatego Szanowni Państwo, na wniosek właściwie obywateli, bo tu nie chodzi tylko o politykę, ale chodzi o to, co słyszymy od naszych obywateli. Oni nam mówią, że po prostu TVP, TVP Info nie da się oglądać, że leje się ogromna nienawiść, stronniczość, leje się tak naprawdę, właściwie telewizja publiczna podżega do nienawiści wśród obywateli. Podzieliła społeczeństwo. Dlatego koalicja obywatelska jako jeden z pierwszych punktów koalicji 276 składał dzisiaj, przedstawia dzisiaj projekt ustawy obywatelskiej, pod której od godziny 12 będziemy zbierać podpisy i do których zachęcamy. Podpisy można składać, Szanowni Państwo, we wszystkich biurach poselskich w całej Polsce. My tutaj w Lublinie będziemy zbierać podpisy codziennie od godziny 10 do godziny 16 przy krakowskim przedmieściu 10 przez 5. Zawsze będzie ktoś z nas w biurze bądź nasi pracownicy, którzy będą te podpisy przyjmować. Oczywiście gwarantujemy tutaj w myśl rzetelności, że podpisy będą wykorzystywane tylko i wyłącznie do przedstawionego projektu ustawy. Szanowni Państwo, projekt ustawy o uchyleniu abonamentów i likwidacji TVP Info to jest dzisiaj wynik naszych rozmów z obywatelami. To jest potrzeba, to jest przywrócenie właściwego przekazu w całej Polsce, który leje się od świtu do nocy w odniesieniu i do polityków, ale także w odniesieniu do innych obywateli, którzy mają inne poglądy. Tak nie powinno być. Zacznijmy od tego, zachęcamy do składania podpisów, bo szanowni Państwo, misja telewizji publicznej powinna pełnić taką rolę. Pani poseł, a dlaczego aż likwidacja? No bo czy Polakom nie należy się dostęp do telewizji informacyjnej? Likwidacja programu TVP Info jest najbardziej dostępna porównując z komercyjnymi stacjami. Likwidacja TVP Info, nie TVP 1, nie TVP 2, a nie stacji regionalnych. Nie, likwidacja TVP Info. Ja zachęcam do przejrzenia programów publicystycznych w tej stacji i wyciągnięcia wniosków. Nie będę recenzować stacji, którą po pierwsze rzadko oglądam, a po drugie na temat której bardzo dziwo słyszę złych rzeczy. Więc moja ocena może się wydać tutaj subiektywną. W związku z powyższym odsyłam Państwa redaktorów do obiektywnej oceny tej stacji. Pani poseł, mi się zdarza oglądać i mam swoje wnioski. Natomiast czy likwidacja jest jedynym wyjściem? Nie ma innych sposobów na poprawienie. Takie są oczekiwania obywateli. Uważają, że TVP Info nie spełniło do tej pory funkcji, do której zostało powołane. Dlatego ten program powinien być absolutnie usunięty, rozwiązany. Dopytuję, bo kiedy rządziła platforma, TVP Info też było. No i wtedy Państwo nie byliście zani. I proszę porównić, jaki był przekaz. No właśnie. Spełniało swoją funkcję. Było stacją, było programem publicystycznym i było programem społecznym, niezależnym, obiektywnym, wyważonym, dbającym o wizerunek stacji publicznej, tak jak sama nazwało. No i teraz nie może być. Trzeba likwidować. Ale czy teraz jest? No ale nie. Może ja jeszcze. Są, Panie Redaktorze, czasami, są czasami, Szanowni Państwo, w krajach tak zepsute instytucje, z którymi nie da się nic zrobić, nie da się ich naprawić, tylko trzeba je zlikwidować i może kiedyś w przyszłości zbudować od nowa. TVP Info jest tak zepsutą, przeżartą złem instytucją, a dokładnie kanałem informacyjnym, którego nie da się w tym momencie w żaden sposób odbudować. Ja przy okazji raportu rocznego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zabierałem głos w Sejmie i mówiłem, patrząc na prezesa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, co się dzieje w TVP Info. To było ponad pół roku temu. W tej sprawie, w sprawach głosów obywateli, nie tylko polityków, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która nadzoruje m.in. funkcjonowanie TVP Info, władze TVP kompletnie nic nie robią. A TVP Info i telewizja publiczna, ale przede wszystkim TVP Info, wyrządza ogromną szkodę polskiemu społeczeństwu, bo chodzi zarówno o te zapisy, o których mówiliśmy w ustawie, ale TVP Info przede wszystkim niszczy to, co było zawsze najważniejsze dla Polaków. Wzajemną solidarność, szacunek, tolerancję, przymioty, które zawsze były obecne w polskiej historii i towarzyszyły polskiemu społeczeństwu. A ta telewizja na co dzień, 24 godziny na dobę, to niszczy. Jest tak totalnie zepsuta, że nie ma innego wyjścia, jak w tym momencie ją zlikwidować i na pewno te 100 tys. podpisów w 3 miesiące zbierzemy. Jeszcze dodatkowym argumentem za likwidacją TVP są oszczędności finansowe. Te pieniądze można by było przeznaczyć na onkologię. To jest ogromna kwota, która w naszej ocenie jest absolutnie zbędnie wydawana, służy tubie propagandowej, a mogłaby być spożytkowana np. na leczenie chorób nowotworowych. Mam pytanie dotyczące likwidacji abonamentu. Czy Państwo w tym projekcie ustawy zapisaliście, w jaki sposób media publiczne, te, które zostaną, mają być finansowane, a jeśli nie wiem, jaki jest pomysł na to? Media publiczne oprócz tego, że utrzymują się z abonamentu, utrzymują się także z dotacji państwowych, ale to absolutnie nie jest źródło finansowania, które być powinno, utrzymują się też z innych źródeł, jak np. reklamy i innego rodzaju działalności gospodarcze, handlowe. Czyli taka spółka, jak Polskie Radio Lublin, może nie poradzić sobie i nie przetrwać wiele rozgłośni regionalnych Polskiego Rady. Będzie w takiej samej sytuacji. Nie chcemy likwidować Radia Lublin, chcemy likwidować TPN Info. Polskie Radio Lublin radzi sobie z tego, co wiem dobrze. Utrzymuje się z reklam, utrzymuje się z różnych innych działalności. I tak powiem, obozofiać. I z abonamentu. Ale przede wszystkim, nie, przede wszystkim z dotacji państwowej. Albo nawet nie jest głównym źródłem. Ja chciałem jeszcze zapytać o Koalicję 276, bo pojawia się krytyka ze strony pozostałych ulubowań opozycyjnych, chociażby to, że na konferencji wystąpili tylko politycy Platformy, były tam jakieś sygnały niezadowolenia w związku z użyciem logotypów innych partii. No jak Państwo tu do tego się odniesiecie, bo rzeczywiście sporo kontrowersji, komentarzy negatywnych po tej stronie opozycyjnej to wywołało. Może ja. Klub Koalicji i Partia Platforma Obywatelska jest największym klubem opozycyjnym, największą partią opozycyjną i wyszła z taką propozycją do swoich kolegów, koleżanek. W wielu aspektach się zgadzamy. Te aspekty bezdyskusyjne poruszyliśmy. To jest właśnie opłana środowiska, służba zdrowia. To jest odpolitycznienie sądownictwa, więc myślę, że tutaj na tych płaszczyznach jesteśmy spójni. Poza tym to chyba nie jest moment, żebyśmy spierali się o to, kto czyje logo wykorzystał i żebyśmy sobie czynili złośliwości w mediach społecznościowych, których ja osobiście bardzo unikam w stosunku do naszych koalicjantów. Często też pytany, chociażby w kontekście odejścia posłów z Platformy Obywatelskiej, ja tych złośliwości unikam zarówno wobec osób, które odchodzą z Platformy Obywatelskiej, bo uważam, że tego wymaga elementarna uczciwość, jak i wobec partii, do których te osoby, czy do klubów, do których te osoby przeszły, ponieważ uważam, że powinna nas łączyć idea wspólnej wizji Polski po Prawie i Sprawiedliwości. To jest jedna kwestia. A druga kwestia, nie było na tej prezentacji członków innych partii politycznych, bo to była prezentacja Platformy Obywatelskiej. Tam nawet nie było przedstawicieli naszych koalicjantów z Koalicji Obywatelskiej, bo my to mówiliśmy w sobotę jako Platforma Obywatelska, największa partia opozycyjna w Polsce. Jeśli nie macie Państwo pytań, to dziękuję.