Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Robert Winick żąda komisji ws. śmierci Andrzeja Leppera

Robert Winick żąda komisji ws. śmierci Andrzeja Leppera

Robert Winick z Konfederacji wezwał do powołania komisji śledczej w sprawie śmierci Andrzeja Leppera i apeluje o zebranie 46 podpisów posłów pod wnioskiem. Winick wskazał, że 11 lat po zdarzeniu wciąż pozostają liczne niewyjaśnione okoliczności i że organy ścigania nie wyjaśniły wszystkich wątków.

Najważniejsze ustalenia


Robert Winick poinformował, że Konfederacja złożyła wniosek o komisję śledczą i ma 11 podpisów posłów. Do powołania komisji potrzeba 46 podpisów, czyli 35 podpisów ponad liczbę posłów Konfederacji. Winick zachęcał posłów wszystkich klubów obecnych na posiedzeniu Sejmu do dołączenia podpisów.

Powody wniosku


Winick argumentował, że śmierć Andrzeja Leppera została od razu uznana za samobójstwo, mimo licznych niedomówień i tajemnic. Wskazywał na brak odcisków palców w miejscu zdarzenia, zbieżność zgonów bliskich współpracowników i wcześniejsze wystąpienia Leppera na mównicy, które – według niego – mogły ujawniać wiedzę istotną dla sprawy.

Proponowany przebieg komisji


Konfederacja postuluje, by komisja została powołana jeszcze w tej kadencji Sejmu i pracowała przez rok, by zgromadzić materiał dowodowy i przeprowadzić rzetelne postępowanie. Winick podkreślił, że rok powinien wystarczyć na przepracowanie wszystkich wątków i wyjaśnienie okoliczności śmierci.

Znaczenie dla transparentności


Winick zaznaczył, że sposób, w jaki inne ugrupowania zareagują na wniosek, będzie świadczyć o ich wiarygodności w kwestii transparentności w polskim życiu publicznym. Konfederacja zapowiedziała dalsze działania i apel do posłów o składanie podpisów również w biurach poselskich na terenie kraju.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzień dobry, Szanowni Państwo, witamy serdecznie na konferencji prasowej Konfederacji. Dziś spotykamy się, ponieważ chcieliśmy przypomnieć o wniosku, który przygotowaliśmy, który przygotowała Konfederacja. 5 sierpnia mija 11 rocznica śmierci Andrzeja Lepera. Śmierci, która została uznana od razu za samobójstwo i śmierci, wokół której pojawiało się wiele różnych niedomówień, wiele różnych tajemnic. Nie została ona po prostu należycie wyjaśniona. Uważamy, że 11 lat to bardzo długo, ale dlatego uważamy też, że powinna być powołana komisja śledcza, która wyjaśni wszelkie nieprawidłowości, które mogły pojawić się w trakcie tego śledztwa i też wyjaśni wszystkie okoliczności, które towarzyszyły śmierci Andrzeja Lepera, ponieważ był to, jakby nie było, wicepremier, lider jednego z ugrupowań. Więc należy się tym porządnie zająć. Pod wnioskiem musi podpisać się 46 posłów. Konfederacja ma jedynie 11. Dzisiaj jest posiedzenie Sejmu i jest to ostatnie posiedzenie Sejmu w tym miesiącu, więc wszyscy posłowie będą na sali. Zachęcamy i apelujemy do wszystkich posłów, wszystkich partii politycznych, żeby podpisali się pod naszym wnioskiem i żeby komisja śledcza do spraw wyjaśnienia ewentualnych nieprawidłowości podczas procedury śledztwa nad śmiercią Andrzeja Lepera została jak najszybciej powołana. Poseł Robert Winick. Proszę Państwa, tych znaków zapytania wokół śmierci, do której doszło 11 lat temu, jest wiele. Znak zapytania stawiamy w miejscu okoliczności śmierci, gdzie nie znaleziono odcisków palców. Znak zapytania stawiamy, jeśli chodzi o zgony bliskich współpracowników Andrzeja Lepera w nieodległej koincydencji czasowej w związku z zgodem byłego wicepremiera. Tych okoliczności jest naprawdę dużo i dlatego dostrzegamy problem w postaci nieporadzenia sobie z wyjaśnieniem transparentnym tego tematu przez organy ścigania. 11 lat okazuje się, że prokuratura wszystkich wątków nie była w stanie wyjaśnić i nie była w stanie powiązać. Dlatego ta sprawa domaga się komisji śledczej. Komisji śledczej, która powinna być powołana i która powinna przepracować dobrze, solidnie ten rok, jeszcze w tej kadencji Sejmu. To nie jest naprawdę trudne. Wystarczy 35 podpisów dołożyć do 11 posłów Konfederacji i możemy tę komisję odpalać. Rok to jest wystarczająco, żeby zgromadziła ona materiał dowodowy, żeby przeprowadziła postępowanie, żeby przyjrzała się temu tajemniczemu zgonowi. Nie może być tak, szanowni państwo, że w Polsce teoretycznie suwerennej, niepodległej, w Polsce, która chce być praworządna, że umiera wicepremier, były wicepremier rządu, a 11 lat po jego śmierci ciągle nie znamy odpowiedzi na kluczowe pytania. Konfederacja domaga się komisji śledczej w sprawie śmierci Andrzeja Leppera. Dzisiaj będziemy zachęcali posłów innych ugrupowań do podpisywania się pod tym wnioskiem. W przyszłym tygodniu kluby Konfederacji będą prosiły o to posłów, również w ich biurach poselskich na terenie całego kraju. To jest rzecz, która musi zostać wyjaśniona. I od tego, jak poszczególne ugrupowania zareagują na ten wniosek, też będzie to świadczyło ich wiarygodności, jeśli chodzi o transparentność w polskim życiu publicznym. Dziękuję. Czy mają Państwo jakieś pytania? Panie detektorze, wypowiedzi Andrzeja Lepera, również te wypowiedzi na mównicy, były wypowiedziami, które mogły skierować na niego pewne niebezpieczeństwo. Te rzeczy, o których mówił z mównicy sejmowej, były wtedy już oceniane jako bardzo odważne. Dzisiaj, jak sobie je puszczamy tylko na YouTubie, no to widzimy, że on był tam jedyny, który mówił o pewnych sprawach. Pytanie, skąd miał taką wiedzę? Ponieważ ta wiedza, o której dysponował, którą potem przedstawiał, również była wiedzą jednak tajną dla większości posłów. To po pierwsze. Po drugie, ten czas, w którym Andrzej Leper akurat zginął, popełnił samobójstwo oficjalnie, to jest czas, w którym mówiono o seryjnym samobójcy. I ta sprawa nigdy nie została wyjaśniona. Andrzej Leper przecież nie był jedynym człowiekiem najwyższej władzy, który właśnie samobójstwo popełnił i jej okolic. Ta sprawa nigdy nie została wyjaśniona. I została, i chociaż to minęło, uważamy, że w jego pamięci należy się podejść do tej sprawy. Dziękujemy bardzo. Dziękujemy pięknie.