Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Michał Nieznański interweniuje w obronie branży fitness w Kielcach

Michał Nieznański interweniuje w obronie branży fitness w Kielcach

Michał Nieznański wystąpił przed Wojewódzką Policją w Kielcach, broniąc branży fitness i właścicieli klubów przed, jak to określił, nękaniem przez funkcjonariuszy. Skrytykował seria interwencji wobec klubów Mięta i Symetris oraz wezwał komendanta policji do przestrzegania prawa.

Szczegóły interwencji


- Według relacji Nieznańskiego policja wielokrotnie interweniowała przy klubie Mięta: 12 kwietnia 14 funkcjonariuszy przez 2,5 godziny, 13 kwietnia 10 funkcjonariuszy przez 2 godziny, 14 kwietnia 14 funkcjonariuszy przez 4,5 godziny, a także obecność pod lokalem w kolejnych dniach, mimo że kluby były zamknięte.

Argument prawny i PKD


- Nieznański podkreślił, że niektóre kluby działają w oparciu o PKD dotyczące zajęć pozalekcyjnych, które nie zostały wymienione w rozporządzeniach rządowych zakazujących działalności. Wskazał, że brak wyraźnej podstawy prawnej uniemożliwia policji egzekwowanie zamknięcia tych obiektów.

Porównanie z Warszawą


- Przemawiający przywołał przypadek z Warszawy, gdzie policja miała odstąpić od działań po weryfikacji dokumentów i uznaniu, że obiekt nie jest objęty rozporządzeniem. Zwrócił uwagę na potrzebę jednakowego stosowania prawa w różnych regionach kraju.

Apel do komendanta i konsekwencje prawne


- Nieznański zapowiedział rozmowę z komendantem policji lub jego pełnomocnikiem i zaapelował o przestrzeganie kompetencji przez funkcjonariuszy. Przypomniał, że wiele kar nakładanych na przedsiębiorców później uchylają sądy i że egzekwowanie prawa nie wymaga wielogodzinnych interwencji, jeżeli podstawą ma być wystawienie mandatu.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzień dobry Państwu, Michał Nieznański, witam serdecznie na konferencji prasowej zorganizowanej przez Świętokrzyskie Struktury Konfederacji Wolność i Niepodległość. Spotykamy się dzisiaj przed budynkiem Wojewódzkiej Policji w Kielcach, żeby sprawdzić działania Policji w mieście Kielce. Działania, które według nas są skandaliczne i konkretnie niepotrzebne, a są związane z rozporządzeniami prowadzonymi przez rząd. Teraz obecnie lekko zmienianymi, akurat branże, które są dzisiaj z nami, dalej są zamknięte jako jedno z pierwszych, tylko jako jedno z ostatnich konferencji oparty, czyli branża fitness, która próbuje jakkolwiek przetrwać ten ciężki już rok lotałów w Polsce. Ze mną na konferencji tych przedsiębiorców są lotalni działacze i poseł E-Base Okręgu Strukturystkiego, Krzysztof Posa, które my teraz pokażę. Szanowni Państwo, jesteśmy tutaj po to, żeby pokazać swoją solidarność z przedsiębiorcami, którymi życie jest utworzone przez Policję. Policja jest po to, żeby stać na straży prawa, natomiast jeżeli prawo jest nieprecyzyjne, albo jeżeli prawo nie zakazuje jakiegoś rodzaju działalności, to Policja nie powinna stosować instrumentów, którymi została wdarzona przez Państwo, w celu represjonowania obywateli. To jest jeszcze pytanie między nimi po to, żeby ująć się za właścicielami klubu Mięta i klubu Symetris, wymienię jak wyglądały ostatnie interwencje w przypadku klubu Mięta. Od poniedziałku, 12 kwietnia wyglądały one tak. 12 kwietnia 14 policjantów interweniowało przez 2,5 godziny. 13 kwietnia 10 grup funkcjonariuszy interweniowało przez 2 godziny. 14 kwietnia 14 policjantów interweniowało przez 4,5 godziny. Przez 15 kwietnia policja zjawiła się przy przyjemniu klubu, odstawiła okolicę radiowozami, do środka się nie dostała, ponieważ klub był zamknięty. 16, 17, 19 kwietnia, czyli kluby były zamknięte, policja również przychodziła pod klub. Takie działania to nie jest egzekwowanie obowiązującego prawa, to nie jest korzystanie z uprawnień, które ma policja. Takie działanie to jest po prostu nękanie obywateli. Prowadząca osoby, te kluby, w szczególności właśnie w 2,5 mają PKD, które nie zostało wymienione w rozporządzeniu premiera zabraniającym działalności. Spotkałem się z identyczną sytuacją w Warszawie. Przedsiębiorca, który prowadzi Park Trapoli również działa w oparciu o PKD, które dotyczy zajęć pozalekcyjnych. Jeżeli ktoś ma wpisane w PKD zajęcia pozalekcyjne i premier nie wymienił w swoim rozporządzeniu, ani minister zdrowia nie wymienił w swoim rozporządzeniu obiektów prowadzących działania pozalekcyjne, że mają być zamknięte, to nie ma podstawy do tego, żeby policja egzekwowała zamknięcie takich obiektów. I oczywiście policja ma prawo rozejrzeć, że to się dzieje, natomiast blokowanie wejścia, nękanie klientów, nękanie pracowników, wielogodzinne interwencje, to jest po prostu działanie przekroczenia uprawnień. Będę dzisiaj rozmawiał o tym z komendantem policji lub tym, kogo komendant wydeleguje po to, żeby odpowiedzieć na moje pytanie, dlaczego działam w ten, a nie inny sposób. Będę wzywał komendanta policji do tego, żeby funkcjonariusze policji przestrzegali prawa. Ja mam w tym zakresie już spore doświadczenie, dlatego, że przez ostatnie 10 lat, rok w rok, spotykamy się z funkcjonariuszami policji, również z tego najwyższego szczebla, przy okazji różnych manifestacji, zgromadzeń, gdzie uzgadniamy warunki prowadzenia zgromadzeń, warunki interwencji policji, ochrony, rozdzielania zgromadzeń. Więc wiem mniej więcej, jak policja pracuje, jak działają procedury w policji, jaki jest też margines dowolności w realizowaniu społecznego przez funkcjonariuszy policji. I na podstawie, szanowni Państwo, tej swobody, jaką mają funkcjonariusze policji w realizowaniu swoich zarek, będę apelował do funkcjonariusza policji i do komendanta, żeby nie nawilżywali swoich kompetencji. Dam przykład jeszcze raz Warszawę. W identycznej sytuacji, to znaczy, że jest klub z przysanym PKD w działalności gospodarczej, zajęcia pozalekcyjne. Policja stawiła się w Warszawie dwa razy, kiedy zobaczyła, że wszystkie dokumenty są w porządku, że faktycznie jest to klub nieobjęty rozporządzeniami rządowymi. Po prostu policja odstąpiła od jakiegokolwiek przeszkadzania w funkcjonowaniu tego dojścia. Dlaczego w Kielcach? Nie może być tak jak w Warszawie. Jesteśmy jednym państwem, to jest jedna formacja dowodzona centralnie, która ma na poziomie centralnym swoje biura prawne. Te biura prawne podlegają odpowiednim biurom prawnym w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. I nie może być tak, że prawo to samo działa inaczej w Kielcach niż w Warszawie. Również jeżeli jest tak, że w drugim klubie, w którym stajemy w obronie, mają zajęcia sportowcy przygotowujący się do zawodów, którzy zapisali się do legalnie działających związków, no to mają prawo przygotowywać się do tych zawodów. Ja również jako poseł, już kiedy są te obostrzenia, korzystałem z szyłowni, która organizuje przygotowanie do zawodów sportowych i nie widzę powodu, dlaczego miałoby to być możliwe w województwie mazowieckim, niemożliwe w województwie świętokrzyskim. Jedno jest prawo, jeżeli rozporządzenia rządowe są pisane w sposób nieklujny, są pisane w sposób nieporadny, jeżeli są nieprecyzyjne, to nie jest rolą w centrum przy policji, żeby nadrabiać pewien bałagan, który by generował rząd. Nie wspomnę już o tym, że sądy później uznają te rozporządzenia za nieobowiązujące, ponieważ przypomnijmy, że ograniczenie praw obywatelskich może się odbywać na podstawie ustawy, i to wskazuje jasna konstytucja, a nie na podstawie rozporządzeń. I mamy już wiele przypadków przedsiębiorców, którzy przeszli tą ścieżkę weryfikacji sądowej działań policji, czy sanepidu i okazywało się, że po prostu te kary są uchylane. Nie utrzymują się później w sądach. Natomiast nawet jeżeli by miały być kary nałożone, to przecież wystawienie mandatu tego jest 15 minut. Nie potrzeba, żeby 15-dą scenariuszy przez 4,5 godziny wrotowały gdzieś w miejsce. Uważają, że mają podstawy do wystawienia mandatu, niech wystawiają i następnie właściciel taki mandat zaskarży. Poza tym zwracam też uwagę, że zadaniem policji jest strzeżenie porządku w przestrzeniach publicznych. Jeżeli ktoś prowadzi swój prywatny obiekt, to rolą policji nie jest wchodzić i dezorganizować to, co się dzieje na tym obiekcie. Jeżeli właściciel jest zatroskany o bezpieczeństwo w swoim obiekcie, to może wynając swoją prywatną służbę ochrony, żeby ona pomogła mu strzec bezpieczeństwa, porządku na terenie tego obiektu. A jeżeli będzie chciał poprosić o policję o pomoc, to sam ma prawo o taką pomoc poprosić. Natomiast nie jest rolą policji, wbrew woli właściciela, wkraczać na prywatny i legalnie działający obiekt i dezorganizować to, co tam się dzieje. To jest cały zbiór nadużyć. To jest cały zbiór przekroczeń prawa. I my jako posłowie opozycji jesteśmy od tego, żeby swoją obecnością, swoim zainteresowaniem, i to będę robił dzisiaj rozmawiając, jeżeli znajdzie komendant czas na tę rozmowę i chęć się odwagę do niej, jesteśmy po to, żeby sygnalizować, że takie działania nie są, nie pozostaną bezkarnie. Władza PiSu ustąpił. Najdalej za trzy lata. Będzie jakaś inna władza. Ta nowa władza będzie rozliczać zarówno to, co robili politycy PiSu, jak i to, co robili komendanci policji, jak i to, co robili funkcjonariusze. Nikt nie pozostanie bezkarny, dlatego także w interesie ciągłości działania formacji, takich jak policja jest to, żeby działać w granicach prawa, nie brać na siebie odpowiedzialności za to, co robią politycy. Jeżeli politycy swoim działaniem generują chaos prawny, konflikty społeczne, to niech politycy zajmują się tym, a funkcjonariusze, policji jeszcze raz tak proszę, niech stoją na granicy prawa, a nie o krok dalej. I wtedy będziemy mieć spokość społeczny i też nie będzie konfliktu wokół działania policji. Wydaje mi się, że właśnie ta nadaktywność, policji w redukowaniu bałaganu, który robi rząd, nie zna szkoda samej formacji, bo wtedy obywatele stają przede wszystkim funkcjonariuszom. A przecież funkcjonariusze to też obywatele. To samo społeczeństwo stanowimy, czasem jesteśmy z tych samych rodzin i nie chcemy się konfliktować niepotrzebnie. Więc niech każdy robi swoją robotę i niech nie wychodzi przed szereg, w tym wypadku nomen onem, przed szereg policji. To jest mój apel i teraz rozumiem, że głosy chcemy oddać przedsiębiorcom. Proszę Krzysztof Bosa wspomniał o tym, że policja jest tego, żeby chronić akowateli. Mamy taki jeden budynek w pielce, który jest wybitnie chroniony. Prosiłbym o głos Pana Macieja Radwika, z którymi odwiedzą się, że policja nawet w tym momencie przebywa w sile, jakim była wiadomość. Pan Maciej, proszę. Dzień dobry, nazywam się, Maciej Orwik, jestem właścicielem zespołu Peklis. Właśnie w tym momencie mamy ustawiony, to jest stały postulinek policji pod klubem. Policjantrzy przychodzą szargą za klanki. Pomimo tego, że za każdym razem dostają na piśmie potwierdzenie tego, w jaki sposób działamy, bo jest nie całkowicie legalne oraz jesteśmy po wielokrotnym kontrolach sanepidu, służby skarbowo-celnej oraz policji. Kontrole policji są bardzo uczączliwe, ponieważ przed naszym lokalem stoi nawet do dziesięciu policjantów. Pięć boją się wchodzić, widząc policję. Od razu myślą, że klub jest zamknięty. Znacząco wpływa to na spadek frekwencji oraz po prostu na nasze okloty. To widać po prostu. Zapraszam, jak Państwo, chcecie, możecie przyjechać zobaczyć na własne oczy, jak to wygląda, ponieważ to się dzieje właśnie w tej chwili. Są to po prostu działania, które ufówniają nam całkowicie działalność gospodarczą, a również za każdym razem, codziennie, policjanci przychodząc z inną podstawą prawną. Po prostu biją się, jak mogą, żeby tylko cokolwiek znaleźć. Próbują podstępem, by pytać naszych pracowników o różne rzeczy, typu na przykład, nasze przedsiębiorstwo wzięło tarcze i chcą za wsiartą cenę lewizmować klientów na terenie klubu. Po prostu jest to bardzo uciążliwe i regulacja jest to całkowicie bezprawne, my działamy legalnie, zawsze tak działaliśmy i zawsze tak będziemy działać, więc nie widzę powodu, żeby dziesięciu policjantów przyjeżdżało i przez kilka godzin w ciągu dnia mam po prostu stało pod klubem stałym posterunkiem. Nie godzimy się na to i póki prawo nam pozwala, po prostu będziemy otwarci i będziemy działać. Dóg działa na zasadzie KFD nr 85 Są to pozaszkolne formy edukacji i aktywności. Prowadzimy warsztaty, warsztaty jest to doskonalenie umiejętności praktycznych na takiej zasadzie działamy. Wężczyk Magdalena z Fidiorów Miętach Jako przedstawiciel branży fitness mogę uwierzyć, że sytuacja w tej branży jest dość niepokojąca, przede wszystkim, jeżeli chodzi o wspomniane naloty policji. Przez 8 lat nie miałam tylu wizyt panów policjantów jak przez ostatnie dwa tygodnie począwszy od zeszłego piątku panów policjantów nie interesuje moje PKD 8551Z, które nie zostało wyłączone na sporządzenie i które tak naprawdę mogą w pierwszych minutach kontroli zamknąć sprawę natomiast mam wrażenie, że celowo kontrola jest wydłużana do 3-4 godzin co powoduje duży stres u mnie, u klientów którzy boją się legitymowania bo o czym się są zastraszani że będzie to wziwani na komisariat i że będzie to się wiązało z konsekwencjami również dla nich Związek Wysiąganianów Związek Wrocławskich Stowarzyszenia Zajęcia plenerowe Zajęcia online to są sposoby za pomocą których jesteśmy w stanie funkcjonować od razu natomiast każdy z tych sposobów wiąże się z obroną pracą, z pracą prawników z zabezpieczeniem się dokumentacją i wyłącza nas z esencji wprowadzenia naszego biznesu i znacznie mu trudnia jeżeli to są odpłonękanie policji odpływanie służb typu sanepi, skarbowy, inspekcja handlowa teraz ZUS ostatnie informacje że już do ZUS utrafiają zawiadomienia z policji jeżeli to jest walka z covidem no to trzeba sobie zadać takie pytanie w jaki sposób w jaki sposób się walczy z obostrzeniami ponieważ policjantów na kontroli jest więcej niż klientów w danym momencie zgromadzonych w klubie Chciałam wspomnieć o Stowarzyszeniu Nasze Świętokrzyskie które bardzo pomogło mi w względnie normalnym funkcjonowaniu które odpierało policję bezpośrednio od stanowiska recepcyjnego które wręcz wyrywało moich klientów z barykady utworzonej przez policjantów przed moim żywem, przed wejściem które egzekwowało prawo prosząc chociażby policjantów o przedstawienie się i policjanci no nie wszyscy byli do tego skłonni więc oprócz tego naruszenia występowały również poważne naruszenia takie jak naruszenie etykalności cielesnej nie mówię o stratach finansowych w tychże dniach kontroli bo to jest oczywiste że ludzie, gdyby posuwali się muszą zajrzeć do mnie do klubu nie szkoda rusz kiedy płonie las ostatnio usłyszałam ten cytat Słowackiego i uważam, że nasz rząd zapomina o tym że są inne problemy że są inne choroby że ludzie są apatyczni że powstają kiepskie nastroje społeczne i podsumowując jako przedsiębiorca chciałabym, żeby te dysproporcje w otrzymywaniu środków pomocowych zostały wyrównane ewentualnie trochę zmienić politykę takiej socjalnej na bardziej powiedzmy wyrównującą szansę bo w tym momencie nie mam ciężko mnie skonkurować z klubami również fitness oraz innymi biznesami które które otrzymały duże środki pomocowe względem mnie ponoszącej te same koszty utrzymania po prostu jest ingerowanie w wolny rynek i jeszcze raz chciałabym podziękować zwłaszczeniu na nasze świętokrzyskie oraz Panie Adwokat Katarzynie Kozłowskiej oraz wsparciu sympatyków Klubu Konfederacji za pomoc w przeciągu ostatnich dwóch tygodni działania i mój klub wciąż działa dziękuję dziękujemy serdecznie a o zabranie głosu dotycząca Michała Słogowskiego bardzo dobry Dzień dobry witam Państwa no cóż no nie oczywistym jest i to powtarzamy jak mantrę od pierwszego czasu od tabela po końcu rozdał praktycznie już ponad roku dwa bezprawne zamknięcie z przerwami oczywiście dla niektórych branż do tego czasu wiele tych zarówno kar administracyjnych jak również postępowań karnych toczących wobec przedsiębiorców podległo weryfikacji sądowej każdorazowo czy to były wojewódzkie sądy administracyjne czy były to sądy powszechne w przypadku postępowań karnych żaden sąd nie stwierdził jakiejkolwiek odpowiedzialności czy to karno-administracyjnej czy odpowiedzialności karnej wobec przedsiębiorców którzy mimo bezprawnych zakazów nałożonych rozporządzeniem prowadzili działalność gospodarczą cały czas powtarzamy że te wszystkie rozporządzenia i zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na mocy nałożone rozporządzenie pozbawiony jest tak naprawdę mocy prawnej ponieważ nałożony jest przekroczeniem delegacji ustawowej podam Państwu taki przykład nawet w przypadku nałożenia stanu nadzwyczajnego stanu klęski żywiołowej część tych obostrzeń jest i tak bezprawna nawet w przypadku stanu nadzwyczajnej oklęski żywiołowej o ograniczeniu z powodu zgromady a tutaj rozporządzenie na nas takie zakazy obywatelskie obywatelskie zakłady nie tylko ograniczając działalność jak również ograniczając dalej wolność zgromadzeń wolności obywatelskie utrudniając ludziom normalne życie normalne funkcjonowanie i tak naprawdę odbierając ludziom środki od stycznia do stycznia założyliśmy tutaj w biurze pana podmaksistowa Botaka punkt pomocy prawnej w związku z akcją otwieramy i zachętamy wszystkich przedsiębiorstw którzy mają problem w związku z otwieraniem działalności gospodarczej z organami państwowymi czy to z sanepidem czy też z funkcjonariuszami policji w przypadku nękania tych przedsiębiorców przez właśnie te organy państwa służymy nieodpadną pomocą pomocą prawną dla przedsiębiorców i zachęcamy do tego żeby żeby się nie bać ponieważ wielokrotnie sądy powszechne jak również sądy administracyjne wskazywały że te obostrzenia nie mają mocy prawnej są z przekroczeniem delegacji ustawowej wobec tego tak naprawdę policja i sanepid wykonując polecenia służbowe i nękając przedsiębiorców działa z przekroczeniem prawa niestety i tutaj apelujemy podobnie jak pan poseł powiedział apelujemy do policji o rozsądek przy tak naprawdę przy wersji tych tych tych rozkazów i zachowanie umiaru tak naprawdę nie może być tak jak w przypadku klubu mięta w którym w zeszłym tygodniu organizowaliśmy spotkanie spotkanie partyjne spotkanie branży fitness nie może być tak że przez wiele godzin pod klubem stoi wielu funkcjonariuszy policji i tak naprawdę legitymuje przy wejściu klientów to naraża nie powyt na straty tutaj klientów tych tych przedsiębiorców a tak naprawdę bez prowadzenia stanu nadzwyczajnego któregokolwiek przedsiębiorcy no nie mogą domagać się od państwa odszkodowań za poniesione skraty a te skraty niewątpliwie oni oni ponoszą i państwo tak naprawdę w bezprawny sposób odbiera środki do życia przedsiębiorcom nie ponoszą za to żadnej odpowiedzialności i na to nie możemy cię szanowni państwo zobaczyć dziękuję Michał Cokolnicki Afryka Lata Szanowni państwo czy macie państwo jakieś pytania o tym czasie konfederacji? Pekad 8551Z o zaszkolnym formie edukacji czy mam jeszcze jakieś pytania? jeśli nie ma klatki chciałbym państwu przypomnić że konfederacja jako jedyna partia sprzciwiła się ogólnemu lockdownowi w całą kradzie proszę proszę proszę proszę chcę przypomnić że konfederacja jako jedyna partia sprzciwiła się ogólnemu lockdownowi w całą kradzie przez 12 dwóch podpisów produkcyjnym projektem otwieranym jak podarka na naszej stronie tutaj można znaleźć kartę do zbierania podpisów a w tym momencie razem z Krzysztofem wejdziemy do komendy wojewódzkiej porozmawiać z wyższymi funkcjonariuszami o tym jak pracują ich pozabieczni też chcemy zapytać jak są dodawane wyjąty publicznie obowiązki na pracę to są dodawane publicznie dziękuję bardzo dobra po prostu tylko dobra dobra dobra dobra bądź dobra śpiewy dobra dobra dobra dobra dobra dobra dobra dobra Tak, stawiam się sprzedem.