Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Dariusz Joński żąda głosowania nad potępieniem antysemityzmu

Dariusz Joński żąda głosowania nad potępieniem antysemityzmu

Dariusz Joński przedstawił projekt uchwały potępiającej falę antysemityzmu i nacjonalizmu po wydarzeniach w Kaliszu. Domagał się publicznych wyjaśnień od ministrów i skrytykował decyzję marszałek Witek o zablokowaniu poddania projektu pod głosowanie.

Najważniejsze ustalenia


Dariusz Joński przedstawił w imieniu Koalicji Obywatelskiej projekt uchwały Sejmu, którego celem jest potępienie narastającej fali antysemityzmu, ksenofobii i nienawiści oraz zatrzymanie pochodu nacjonalizmu i faszyzmu.

Krytyka reakcji władz


Joński podkreślił brak wyjaśnień ze strony ministrów i zwrócił uwagę, że marszałek Witek nie dopuściła uchwały do głosowania. Pytał też, dlaczego pierwsze zatrzymania w sprawie wydarzeń w Kaliszu nastąpiły dopiero po kilku dniach i wskazywał na negatywne konsekwencje dla wizerunku Polski.

Zarzuty wobec nacjonalistów i wsparcia politycznego


Polityk wskazał na udział prowokatorów takich jak Piotr Rybak i odniósł się do wydarzeń związanych z Marszem Niepodległości oraz postaci takich jak Bonkiewicz. Zwrócił uwagę, że nacjonaliści otrzymują rządowe dotacje, a odmowa głosowania nad uchwałą interpretuje jako poparcie polityczne dla tych środowisk.

Podziękowania dla mieszkańców i zapowiedź działań


Joński podziękował mieszkańcom Kalisza i innym obywatelom, którzy organizowali manifestacje przeciw homofobii i rasizmowi. Zadeklarował monitoring zachowania prokuratury i organów ścigania oraz żądał zdecydowanych działań w związku z haniebnymi incydentami.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Możemy? Witamy Państwa na konferencji prasowej. Chcemy poruszyć kilka ważnych kwestii dotyczących haniebnych wydarzeń, antysemickich wydarzeń w Kaliszu. Nie milkną echa tych wydarzeń i na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu chcieliśmy poprosić Panią Marszałek Witek o przyjęcie uchwały potępiającej te wydarzenia, jak również chcieliśmy usłyszeć konkretne wyjaśnienia ze strony ministra Ziobro i Mariusza Kamińskiego na temat działania poszczególnych organów państwa wokół tej haniebnej sytuacji. No niestety ani Pani Marszałek Witek nie zgodziła się poddać pod głosowanie projektu uchwały, której za chwilę powie Pan Dariusz Joński, Pan Poseł. Ani nie usłyszeliśmy żadnych wyjaśnień ze strony ministra Ziobry i Mariusza Kamińskiego. W związku z tym chcemy publicznie zadać kilka pytań i zażądać wyjaśnień publicznych dotyczących zachowania organów państwa w związku z tymi antysemickimi wydarzeniami w Kaliszu. Po pierwsze chcemy spytać Zbigniewa Ziobrę, dlaczego Pan Piotr Rybak po prowokacjach antysemickich zorganizowanych we Wrocławiu, w Oświęcimiu mógł spokojnie wziąć udział, czyny udział w tej prowokacji antysemickiej w Kaliszu. Dlaczego pierwsze zatrzymania, i to już są pytania do Mariusza Kamińskiego, miały miejsce dopiero po kilku dniach pod wpływem oburzenia opinii publicznej na ten temat, już nie mówiąc o tym, że bardzo silnie ucierpiał wizerunek Polski na arenie międzynarodowej, zresztą coraz bardziej osamotnionego państwa w kontekście złej polityki zagranicznej PiSu w obliczu kryzysu na granicy. Utraciliśmy jeszcze kolejne wizerunkowe punkty, co jest niezwykle dotkliwe. Mamy głęboką wątpliwość, patrząc w ogóle na to, jaki paracol ochronny ta władza od lat rozpościera nad nacjonalistami, czy ta sprawa zostanie twardo potraktowana przez organy państwowe, no bo dotychczasowe nasze doświadczenia niestety w tej kwestii są bardzo negatywne. W PiS-ie jest swego rodzaju, jak Państwo pewnie widzicie, wyścig, kto będzie miał lepszego nacjonalistę. Jarosław Kaczyński ma pana Bonkiewicza, a Zbigniew Ziobro ma pana Rybaka. Ale na tym tracimy my wszyscy obywatele wizerunek Polski i żądamy bardzo radykalnych działań w tej kwestii. Będziemy monitorować zachowanie prokuratury i organów ścigania w tej skandalicznej sprawie. I chcę Państwu powiedzieć na koniec, że prezydent miasta Kalisza, który ma koalicję z PiS-em, który jest krytykowany od prawa do lewa za brak reakcji, za brak rozwiązania, czy decyzji o rozwiązaniu tego haniebnego spektaklu nienawiści i homofobii. Że prezydent w połączeniu z opieszałością organów państwa to jest przepis na katastrofę. To co mogliśmy oglądać w Kaliszu jest haniebne. To jest incydent, który nie może oczywiście zniszczyć dobrego wizerunku obywateli Kalisza, którzy zorganizowali, gromadząc się bardzo licznie, manifestacje przeciwko homofobii, przeciwko zachowaniom rasistowskim, faszystowskim. Za to bardzo serdecznie obywatelom miasta dziękujemy. A teraz poproszę Pana posła, żeby powiedział kilka zdań na temat naszej uchwały. Szanowni Państwo, są takie momenty, kiedy Sejm w tych najważniejszych wydarzeniach, sprawach dla Polski powinien się wypowiedzieć. Przygotowałem projekt uchwały Sejmu w imieniu Koalicji Obywatelskiej w sprawie potępienia narastającej fali antysemityzmu, ksenofobii, nienawiści. Chodzi oczywiście o wydarzenia w Kaliszu. Uważam, że Sejm powinien zatrzymać ten pochód nienawiści, nietolerancji, pochód nacjonalizmu i faszyzmu. On świetnie się, coraz lepiej się czuje w naszym kraju pod parasolem obecnie rządzących. I wydaje się, że uchwała, która nie wzbudzała żadnych kontrowersji, wzbudziła kontrowersję w samym PiS-ie i pani marszałek Witek ją zablokowała. Wydawało mi się, że poprą wszyscy parlamentarzyści, bo ona nie wzbudza żadnych wątpliwości, że wszyscy powinniśmy powiedzieć stop dla nacjonalistów i faszystów. Ale z jakichś powodów Prawo i Sprawiedliwość nie chce głosować nad tą uchwałą. Otóż nie głosując nad tą uchwałą PiS popar nacjonalistów. A co dalej nawet faszystów, bo na tych imprezach, na tych wiecach, marszach pojawiają się faszyści, jak się okazuje również z Europy, z Węgier, z Głoch. Otóż przez ostatnie tygodnie razem z posłem Szerbą pokazaliśmy, że nacjonaliści w Polsce dostają rządowe dotacje niemałe, milionowe. Ale teraz to co się dzieje z tą uchwałą pokazuje, że mają również wsparcie polityczne, bo rząd PiSu i PiS nie chce przyjąć uchwały, która potępia te haniebne wydarzenia z Kalisza. To co miało miejsce w przypadku Marszu Niepodległości w Warszawie, tak zwanym rządowym marszu z Panem Bonkiewiczem, który mówił, że prowadzimy jakąś wojnę z Unią Europejską, z Niemcami. To co mieliśmy do czynienia w Kaliszu z Panem Rybakiem i wypowiadanymi słowami antysemickimi pokazuje, w którą stronę Jarosław Kaczyński prowadzi Polskę. I dlatego ta uchwała i dlatego nasze stanowczy przeciw, jeszcze raz z tego miejsca apelujemy do Pani Marszałek Witek, żeby jak najszybciej poddała pod głosowanie uchwałę potępiającą to wszystko, z czym mieliśmy do czynienia w Kaliszu podczas naszego radosnego Święta Niepodległości. Szanowni Państwo, 11 listopada to powinien być święto niepodległości i radości nas wszystkich. A nie święto dla jakichś neofaszystów, którzy tutaj sobie robią jakieś chucpy na ulicach Kalisza czy Warszawy, bądź też tych, którzy przyjeżdżają z innych krajów. Nie ma na to naszej zgody. We wszystkich mniejszych, większych miastach obchodziliśmy to święto i chcę powiedzieć, że sam byłem w trzech miastach, w Pabianicach, w Kutnie, Łodzi, gdzie ludzie od prawa do lewa, o różnych poglądach potrafili iść ze sobą, rozmawiać, uśmiechać się i radośnie spędzać ten dzień. Nikt dzień wcześniej nie wywoził śmietników, stojaków na rowery, nie wywoził płyt chodnikowych. Nikt nie szedł w tym marszu w kominiarce, a też policja dzień wcześniej w tych miastach nie informowała, żeby dziennikarze nie nosili tutaj przyporczy różnych, dlatego, że mogą być podduszani. No tego nie było w Warszawie, z tym mieliśmy do czynienia. W Kaliszu druzgocące sytuacje. Dlatego ta uchwała i dlatego też nasze zdziwienie. Jeszcze raz apelujemy do PiSu marszałek Witek, aby poddała na tym posiedzeniu Sejmu uchwałę, która została wczoraj złożona do pani marszałek Witek w sprawie narastającej fali antysemityzmu, ksenofobii i nienawiści. Ten projekt został złożony, czekamy na głosowanie. Czy ma się państwa jakieś pytania? Jeśli nie, dziękujemy bardzo.