Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Koalicja Obywatelska apeluje o spokój i gwarantuje pomoc

Koalicja Obywatelska apeluje o spokój i gwarantuje pomoc

Koalicja Obywatelska zapewniła, że parlamentarzyści są obecni na protestach i oferują pomoc prawną oraz opiekę organizacyjną. Apelowała o pokojowe demonstracje, rejestrowanie legitymacji funkcjonariuszy i odmawianie przyjmowania mandatów.

Najważniejsze ustalenia


Koalicja Obywatelska poinformowała, że posłanki i posłowie są na protestach w całym kraju, nazywając prawo do zgromadzeń konstytucyjnym. Wypowiedź podkreślała sprzeciw wobec „nieludzkich przepisów” wprowadzanych przez pseudotrybunał konstytucyjny.

Instrukcje dla protestujących


Koalicja zaleciła żądanie od funkcjonariuszy legitymacji oraz podania podstawy prawnej i faktycznej interwencji, a także rejestrowanie tych czynności telefonem. Przypomniano prawo wynikające z artykułu 57 Konstytucji, a także radzono, by nie odpowiadać na pytania bez prawnika, niczego nie podpisywać i nie przyjmować mandatów.

Sieć wsparcia i biura poselskie


Koalicja ogłosiła uruchomienie sieci ochrony protestujących we współpracy z organizacjami pozarządowymi i adwokaturą. Zapowiedziano całodobowe dyżury w biurach poselskich i dostępność telefoniczną osób udzielających pomocy prawnej i wsparcia organizacyjnego.

Ocena działań władz


W wystąpieniu padła krytyczna ocena działań władzy, określonych jako oszustwo oraz zagrywka Kaczyńskiego za pośrednictwem prezydenta. Koalicja wezwała, by władza wyszła na ulice i posłuchała głosów obywateli, a jednocześnie apelowała do uczestników protestów o zachowanie spokoju i unikanie prowokacji.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzień dobry, szanowni państwo. Tak jak obiecywaliśmy, posłanki, posłowie, parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej są dzisiaj na wszystkich słusznych protestach obywatelek i obywateli naszego kraju. To konstytucyjne prawo do wyjścia w momencie, kiedy władza nie słucha obywateli. To konstytucyjne prawo do tego, by protestować przeciwko nieludzkim przepisom wprowadzanym tylnymi drzwiami przez pseudotrybunał konstytucyjny. Chcę zapewnić, tak jak mówiliśmy o tym rano, że we wszystkich biurach parlamentarnych Koalicji Obywatelskiej znajdziecie państwo pomoc. Jeżeli będziecie państwo zatrzymywani, jeżeli będziecie państwo w sposób bezprawny szykanowani, możecie na stronach Koalicji Obywatelskiej i na stronach naszych partii tworzących koalicję znaleźć odpowiednie informacje. Jesteśmy z wami, prosimy bardzo, żebyście zachowywali się bezpiecznie, żebyście pamiętali o maseczkach i zgłaszali wszelkie próby naruszania waszej godności, nietykalności bądź prowokacji. Nie dajcie się kochani sprowokować. Macie prawo do protestu, ale pamiętajmy, musimy to robić wspólnie, w sposób pokojowy. Absolutnie nie dajcie się sprowokować, to jest nasz apel. Bardzo proszę pani poseł Magda Filik z krótką instrukcją dla wszystkich, którzy mogliby się zetknąć dziś z prowokacjami bądź też z aktami agresji ze strony funkcjonariuszy państwa. Kochane, fantastyczne, odważne dziewczyny w całej Polsce, które codziennie do mnie piszecie i dzwonicie. Jeszcze raz chcielibyśmy wam przypomnieć. Pamiętajcie, że w każdej sytuacji macie prawo poprosić policjanta, który do was podchodzi, o to, żeby się wylegitymował i o to, żeby podał podstawę prawną i podstawę faktyczną tej legitymacji. Namawiam też jeszcze raz gorąco, z naszego doświadczenia wynika, że warto, żebyście dziewczyny rejestrowały te momenty, kiedy jesteście legitymowane. Koleżanka, druga koleżanka wyciąga komórkę i jeszcze raz pytacie o podstawę prawną, podstawę faktyczną. Rejestrujecie to wydarzenie. Pamiętajcie, że artykuł 57 Konstytucji daje wam prawo wolność zgromadzenia się i wyrażania swoich poglądów. Działamy dzisiaj zgodnie z prawem, zgodnie z Konstytucją. Nie dajmy się zastraszyć i pamiętajmy o tym, że jesteśmy uzbrojone w wiedzę, uzbrojone w prawo i uzbrojone w determinację. A jak powiedział przewodniczący Budka, zawsze możecie się do nas zgłosić, nasze biura poselskie są dla was otwarte. Nikt nie zostanie w Polsce bez pomocy prawnej. Wszyscy my, posłowie i posłanki koalicji, jesteśmy nie tylko z wami na ulicach, ale jesteśmy dla was wtedy, kiedy będą się działy trudne rzeczy i kiedy tej pomocy prawnej będziecie potrzebowały. I pamiętajcie, że kiedy już dojdzie do zatrzymania, nie odpowiadacie na żadne pytania bez prawnika, dlatego że macie prawo do kontaktu z prawnikiem, niczego nie podpisujecie. I co najważniejsze, wszystkie dziewczyny w całej Polsce, pamiętajcie, nie przyjmujemy żadnych mandatów. Nie robimy nic złego, nie łamiemy prawa, tylko i wyłącznie realizujemy swoje konstytucyjne prawa do protestu i wolności wyrażania naszych poglądów. Dlatego nie przyjmujemy mandatów i my również legitymujemy policję. I trzymajcie się dzielnie, jesteśmy z wami sercem, duszem, ale też jesteśmy z wami ciałami na ulicy dla was, z naszymi immunitetami. Zarówno my jako parlamentarzyści, jak i cały szereg organizacji pozarządowych i adwokatura uruchomiliśmy sieć ochrony protestujących. Dzisiaj w Warszawie nasze biura poselskie, telefony działają całodobowo. I ci, którzy potrzebują pomocy w mediach społecznościowych, są te numery telefonów, mogą się do nas zwracać całodobowo. Dyżurujemy tam po to, żeby zapewnić wam bezpieczeństwo. A teraz bardzo proszę o pytania, jeśli takowe są. Niestety mam wrażenie, że to jest kolejne oszustwo. Pamiętam protesty w sprawie KRS-u, Trybunału Konstytucyjnego Sądu Najwyższego. Pamiętam, jak wówczas ten entuzjazm został zgaszony przez prezydenta, który coś obiecał i tej obietnicy nie spełnił. Obawiam się, że to kolejna zagrywka Kaczyńskiego, który próbuje ustami prezydenta zrobić coś, co i tak nie ma żadnego znaczenia. Jeżeli pan prezydent chce wiedzieć, co o tej sytuacji myślą Polki, myślą Polacy, to radzę mu, żeby wyszedł na ulicę i posłuchał, co krzyczą ci, którzy domagają się swoich praw.